Jump to content
Mehico

Viitorul Uniunii Europene

Recommended Posts

Infiintata ca o organizatie internationala in 1952 cu scopul de a preveni izbucnirea unui nou razboi, mai ales intre Franta si Germania, prin controlarea productiei de carbune si otel, nici chiar Robert Schuman cand a venit cu propunerea pe 9 mai 1950 nu si-a imaginat importanta, impactul si putearea pe care o va avea in viitor, tratatul de infiintare ramanand in vigoare doar 50 de ani.

Pana in prezent tratatele de infiintare au suferit diferite modificari, statele membre au cedat treptat din suveranitatea lor, renuntand fie total fie partial la competentele lor in favoarea Uniunii.

Odata cu intrarea in vigoare a Tratatului de la Lisabona au avut loc diferite modificari (sau vor urma), UE consolidandu-si structura, dar in acelasi timp se prevede si posibilitatea de a iesi din UE. De asemenea a primit si personalitate juridica, la fel ca un stat si nu ca o organizatie internationala.

Intrebarea este cum vedeti voi viitorul UE? Se va alege praful de ea sau se va transforma intr-un stat federal, asemenea SUA?

Cu ocazia asta la multi ani UE! (9 mai)

Link to comment
Share on other sites

Praful nu se va alege sigur de ea, niciodata. State precum cele din Europa de Vest stiu prea bine ce avantaje aduce o stransa legatura economica intre ele. Probabil ca in vitor va deveni, cum ai zis tu, un stat federal ceea ce ar fi SUPER TARE FRATE.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine stie istorie..UE a semanat la inceput cu Sfanta Alianta..a celor mai importanti regi din Europa..sau cu alte incercari de acest gen..de a unii marile puteri si de a sublinia clar care sunt interesele geo-strategice ale fiecaruia.

O data cu acceptarea juniorilor la masa..UE a incercat sa tina piept SUA si Asiei..aflate in plin avant economic..plus alte interese secundare..cum ar fi sa dicteze politica statelor din randul 2...cat despre viitor..nu cred ca se va alege praful..ba dimpotriva

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este cum vedeti voi viitorul UE? Se va alege praful de ea sau se va transforma intr-un stat federal, asemenea SUA?

Intr-un stat federal nu cred ca se va transforma curand:

- exista inca difrente de eficienta enorme intre statele membre.

- exista inca puternice sentimente nationale : germanii care nu inteleg de ce trebuie sa sustina Grecia, britanicii care nu vor sa renunte la lira sterlina, francezii care nu vor sa renunte la interventionism, etc.

- diferentele de venituri si nivel de trai intre cel mai dezvoltat stat (Germania) si cele mai amarate state (tarile baltice, Romania, Bulgaria) sunt enorme.

Pe de alta parte, UE devine din ce in ce mai evident un urias cu picioare de lut. Nivelul birocratiei incepe sa atinga paroxismul.

Link to comment
Share on other sites

Compounding the Greek financial crisis, attention has centered on fragile financial systems of countries like Spain and Portugal, which could drag the whole of the euro-zone further down.

"We have to take decisions that will restore the stability of the euro, for the eurozone and we have to work on the mechanism which will be comprehensive and efficient to restore stability"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nu cred sa reuseasca. deci yuani sau dolari?

Link to comment
Share on other sites

Chiar ieri am fost la o "festa" aici in Bruxelles, nu departe de Schuman(statie de metrou, sediul uniunii europene...). Era o strada de vreo 2-3 km plina cu concerte, tarabe, etc. Ajung catre sfarsit, vad un steag romanesc la o taraba si muzica olteneasca la maxim. Deci din cate am vazut romanii au strans cei mai multi oameni la dans, francezi, spanioli, unguri,belgieni,.... Deci asa show au facut romanii, nu mi-a venit sa cred.

Asta inseamna o Europa unita, nu politica :)

Imi cer scuze daca am fost putin off topic

Link to comment
Share on other sites

Chiar ieri am fost la o "festa" aici in Bruxelles, nu departe de Schuman(statie de metrou, sediul uniunii europene...). Era o strada de vreo 2-3 km plina cu concerte, tarabe, etc. Ajung catre sfarsit, vad un steag romanesc la o taraba si muzica olteneasca la maxim. Deci din cate am vazut romanii au strans cei mai multi oameni la dans, francezi, spanioli, unguri,belgieni,.... Deci asa show au facut romanii, nu mi-a venit sa cred.

Asta inseamna o Europa unita, nu politica :)

Imi cer scuze daca am fost putin off topic

pai cam doar la asta sunt buni romanii....

nu cred ca se va alege praful de UE

Lma

Link to comment
Share on other sites

De acord ca exista probleme de omogenizare a popoarelor, iar in viitorul apropiat probabil UE va ramane la fel, mai mult de o confederatie si mai putin de o federatie, dar exista tendinte de transformare intr-un stat federal, cel putin in aparenta, prin existenta: cetateniei unionale, monedei unice, pietei unice, organelor comunitare, liberei circulatii etc. Momentan o piedica in privinta cetateniei ar fi ca niciun stat membru nu doreste sa renunte la dreptul suveran de a fixa conditiile de acordare a cetateniei. Iar la scara mondiala, frana e binecunoscuta criza economica.

Este oare statul federal UE singura speranta de reusita a Romaniei in viitor? In lipsa, se arata viitorul RO atat de sumbru pe cat se spune?

Link to comment
Share on other sites

UE chiar nu e singura speranta pentru Romania , nu e o speranta deloc...sincer UE aduce mai mult haos in Romania decat bine , nu suntem inca pregatiti sa depindem de UE asa cum o fac altii.Dupa atata timp in Romania sunt oameni si sunt destui , care chiar nu simt diferenta intre Romania intergrata in UE si Romania de dinainte.Mai avem multe de invatat si de facut pana sa ne punem speranta in UE.

Link to comment
Share on other sites

Dintr-un anume punct de vedere, UE functioneaza pe bazele unui stat federal. Exista un Parlament European (ales prin vot de cetatenii UE), exista o Comisie Europeana (care functioneaza asemeni unui guvern), exista Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene (al carei scop este acela de a interpreta si aplica regulile de drept comunitar), mai exista CEDO (a carei jurisdictie depaseste granitele UE) si, binenteles, mai exista si elementele pomenite mai sus, o moneda unica, piata unica, cetatenie etc.

Eu nu cred ca, intr-un viitor relativ previzbil, UE va functiona ca un veritabil stat. Oricat de mare ar fi avantul globalizarii la nivel european, exista inca numeroase piedici care tin de limba, de suveranitatea statelor membre, de diferente culturale, etc.

In acelasi timp, nici nu cred ca se va prabusi atat de usor. Discutiile aparute in ultima perioada legate de destramare, de prabusirea euro, sunt mai degraba doar un alt efect al crizei care a afectat mai multe dintre statele membre. Exista, e adevarat, si destule probleme la nivelul UE (birocratia e doar una din probleme), dar, din ce am reusit sa observ eu de-alungul timpului, a existat mai intotdeauna o preocupare vie pentru a corecta problemele existente.

Spre deosebire de ce se intampla la noi. In ce ne priveste pe noi romanii, UE nu ne va putea forta sa facem lucrurile cum trebuie. Nici nu le va putea face in locul nostru. Am avut o mare sansa de a fi primiti in randurile statelor membre (din motive preponderent politice, strategice si nu economice) si tine doar de noi sa reusim sa facem ceva pozitiv. Din pacate, ce se intample ziele astea pe la noi e destul de sumbru, mai toti cei pusi sa ne conduca par debusolati si fara solutii.

Link to comment
Share on other sites

Dintr-un anume punct de vedere, UE functioneaza pe bazele unui stat federal. Exista un Parlament European (ales prin vot de cetatenii UE), exista o Comisie Europeana (care functioneaza asemeni unui guvern), exista Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene (al carei scop este acela de a interpreta si aplica regulile de drept comunitar), mai exista CEDO (a carei jurisdictie depaseste granitele UE) si, binenteles, mai exista si elementele pomenite mai sus, o moneda unica, piata unica, cetatenie etc.

Eu nu cred ca, intr-un viitor relativ previzbil, UE va functiona ca un veritabil stat. Oricat de mare ar fi avantul globalizarii la nivel european, exista inca numeroase piedici care tin de limba, de suveranitatea statelor membre, de diferente culturale, etc.

In acelasi timp, nici nu cred ca se va prabusi atat de usor. Discutiile aparute in ultima perioada legate de destramare, de prabusirea euro, sunt mai degraba doar un alt efect al crizei care a afectat mai multe dintre statele membre. Exista, e adevarat, si destule probleme la nivelul UE (birocratia e doar una din probleme), dar, din ce am reusit sa observ eu de-alungul timpului, a existat mai intotdeauna o preocupare vie pentru a corecta problemele existente.

Spre deosebire de ce se intampla la noi. In ce ne priveste pe noi romanii, UE nu ne va putea forta sa facem lucrurile cum trebuie. Nici nu le va putea face in locul nostru. Am avut o mare sansa de a fi primiti in randurile statelor membre (din motive preponderent politice, strategice si nu economice) si tine doar de noi sa reusim sa facem ceva pozitiv. Din pacate, ce se intample ziele astea pe la noi e destul de sumbru, mai toti cei pusi sa ne conduca par debusolati si fara solutii.

warn up pentru spam

j/k bine ai venit pe aici

On-topic:

UE mi se pare o idee foarte buna. Aud oameni care se tem de globalizare zicand ca asta e doar un alt pas spre uniformizarea oamenilor pe tot globul (de parca ar fi un lucru rau) dar eu nu vad decat opusul de la UE. Promovarea culturii fiecarui stat cu fonduri speciale, protejarea minoritatilor etc. Pana acum am vazut doar "uniformizare" pe piata economica, reducerea birocratiei, simplificarea trecerii dintr-un stat in altul in acelas timp mentinandu-se unicitatea fiecarui stat.

Nu vad cum ar putea sa "cada" UE, are un viitor destul de bun pana la urmatorul razboi nuclear (sau daca vrea Nemtzia sa proneasca inca un razboi mondial). Viitorul suna bine pentru Europa. Noi pe de alta parte mai avem destul de mult pana sa putem zice ca suntem europeni, si aici nu ma refer la economie, nivel de trai sau venituri ci la bun simt, incredere, onestitate etc.

Link to comment
Share on other sites

Este oare statul federal UE singura speranta de reusita a Romaniei in viitor?

Pai alta sansa Romania nu ar prea mai avea, pentru ca:

In lipsa, se arata viitorul RO atat de sumbru pe cat se spune?

In conditiile globalizarii si in care se recreeaza poli de putere, Romania nu poate ramane de una singura fara a avea acces la piete de desfacere, finantare, etc

- relatiile cu Rusia nu au fost nicodata straluctite, iar azi sunt praf. Nu cred ca ar fi timp sa incercam o constructie comuna pentru ca s-ar alege praful si de resturile de economie pe care le mai avem azi.

- relatiile economice si diplomatice cu China au fost abandonate din cauza unor mentalitati tembele despre comunismul chinez. Acelasi comunism nu a impiedicat nici pe Germania sa dezvolte o cooperare economica de exceptie nici pe SUA ca China sa devina principalul creditor al sau. Romania este un stat bazat pe principii in schimb.

- relatiile si parteneriatele cu SUA sunt de tip fanariot. Din cand in cand trebuie sa le dam tainul. Ba bani pentru autostrazi care nu vor fi gata niciodata, ba F16uri iesite din uz "moca" dar a caror intretinere in urmatorii 10 ani costa mai mult decat unele noi...

In conditiile astea... singura solutie de "iesire" a Romaniei pentru desfacere si finantare nu ramane decat UE.

Link to comment
Share on other sites

UE trece prin perioade grele si asta-i va aduce distrugerea. Partidele nationalsite cuceresc usor dar sigur fiecare stat din UE. La ultimele alegeri parlamentare din Anglia, conservatorii care sunt EUROSCEPTICI,au castigat alegerile. In Ungaria Jobbik.

In Franta Frontul National Francez

In Olanda sper ca va castiga Geert Wilders

In Anglia BNP si UKIP castiga ceva locuri in Parlamentul Anglie si cel European.

In Germania NPD-ul ..........

Nu, Europa nu are nevoie de globalizare! Adica, dupa mintea celor care conduc UE, cine vorbeste franceza si traieste in Franata de 5 ani,gata e francez.

Nu, nu,NU!

Nationalismul presupune unitate de sange, cultura, istorie si spatiu.

http://www.adevarul.ro/international/Un_po..._258574536.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnus

Ca romani de organizare avem mare nevoie in tara noastra. UE poate schimba asta intr-o anumita masura . E greu de spus daca se uniunea isi va avea sfarsitul sau nu. Sunt atatea evenimente care pot schimba soarta lumii. Si fie ca acceptam sau nu toata lumea isi cauta o tabara in care sa stea atunci cand necazurile apar . Toti isi cauta o aripa protectoare si vor sa faca parte din ceva mai mare. E de inteles , lupta pentru petrol in lume doar ce a inceput.

Link to comment
Share on other sites

UE - n-o vad decat o curva care umbla cu vrajeala sa atraga clienti sa-i dea bani.Mai primim si noi cate ceva,dar dam inapoi.....

Viitorul e negru pentru UE.Rusii n-or sa fie fraieri sa dea gaze de pomana.Bogatanii UE nu cauta sa investeasca in tari mai sarace(saracite tot de UE si guvernatorii locali)ci cauta exploatare in masa.

Problema evolutiei UE e diferita fata de SUA.SUA - ei au luat-o toti de jos,de cand erau inca la caruta si vestul salbatic;in ce priveste UE,cum zicea mai sus cineva - Anglia cu lira ei,nemtii cu...germana lor,francezii cu parisul lor,ei cu aroganta lor,noi cu munca,foamea si speranta in van.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster
Si cine ne obliga pe noi romanii sa renuntam la moneda nationala?
Link to comment
Share on other sites

cred ca UE va deveni un stat federal precum SUA, insa spre deosebire de americani nu cred ca in UE se va vorbi doar o singura limba. De ex. francezii nu ar renunta niciodata la limba lor in favoarea altei limbi precum engleza.

Link to comment
Share on other sites

UE - n-o vad decat o curva care umbla cu vrajeala sa atraga clienti sa-i dea bani.Mai primim si noi cate ceva,dar dam inapoi.....

Viitorul e negru pentru UE.Rusii n-or sa fie fraieri sa dea gaze de pomana.Bogatanii UE nu cauta sa investeasca in tari mai sarace(saracite tot de UE si guvernatorii locali)ci cauta exploatare in masa.

Problema evolutiei UE e diferita fata de SUA.SUA - ei au luat-o toti de jos,de cand erau inca la caruta si vestul salbatic;in ce priveste UE,cum zicea mai sus cineva - Anglia cu lira ei,nemtii cu...germana lor,francezii cu parisul lor,ei cu aroganta lor,noi cu munca,foamea si speranta in van.

:cool2:

on / off mulgatori de vaci sterpe .....nu da lapte o tai si nu mai este vaca...cam asta este MicaUE .

d.p.m.d.v nu va mai rezista pana la sfarsitul anului 2011 in forma actuala.......o organizatie care

nu are o organizare 'organizata' nu poate exista.

U.E. va fi ?.......

Link to comment
Share on other sites

UE trece prin perioade grele si asta-i va aduce distrugerea. Partidele nationalsite cuceresc usor dar sigur fiecare stat din UE. La ultimele alegeri parlamentare din Anglia, conservatorii care sunt EUROSCEPTICI,au castigat alegerile. In Ungaria Jobbik.

In Franta Frontul National Francez

In Olanda sper ca va castiga Geert Wilders

In Anglia BNP si UKIP castiga ceva locuri in Parlamentul Anglie si cel European.

In Germania NPD-ul ..........

Nu, Europa nu are nevoie de globalizare! Adica, dupa mintea celor care conduc UE, cine vorbeste franceza si traieste in Franata de 5 ani,gata e francez.

Nu, nu,NU!

Nationalismul presupune unitate de sange, cultura, istorie si spatiu.

http://www.adevarul.ro/international/Un_po..._258574536.html

Nu tati . Cu mentalitatea asta vom ramane la stadiul de evul mediu . Trebuie sa trecem peste lucruri triviale precum nationalitatea si limba si sa ne vedem interesele . Trebuie sa ne unim pentru a fi in siguranta si a prospera .

Poti fi nationalist . Poti tine la limba ta si obiceiurile tale insa nu te opune progresului . Trebuie sa trecem acest hopuri si sa intelegem ca a fi inchisi in propriul stat nu ne va ajuta cu nimic . Europenii trebuie sa acorde prioritate interesele europenilor . Nu ma intereseaza de imigrantii arabi , chinezi sau africani . Ce ne impiedica pe noi sa ne unim ? Limba? Sa fim seriosi credeam ca am lasat astfel de banalitati in urma . Mai ales cand mai mult de 80% din UE are in fond 2 limbi la baza . Germanica si latina . Daca pe noi ne retine diferenta dintre romana si franceza sau italiana atunci ce urmeaza sa ne razboim romanii intre noi ca avem dialecte diferite?

Link to comment
Share on other sites

se va alege praful, se urmareste creearea unui guvern mondial ce va conduce lumea (pe langa masoni, care au venit cu aceasta initiativa), nui vor mai exista granite si se vrea eliminarea traditionalismului, se va vorbi o singura limba etc... va fi vai de noi...

Link to comment
Share on other sites

se va alege praful, se urmareste creearea unui guvern mondial ce va conduce lumea (pe langa masoni, care au venit cu aceasta initiativa), nui vor mai exista granite si se vrea eliminarea traditionalismului, se va vorbi o singura limba etc... va fi vai de noi...

Explica-mi putin mai mult aceasta idee ca nu pricep un lucru . Pe mine traditionalismul nu ma intereseaza . E ok cu el dar va fi ok si fara el . Multi dintre voi n-aveti habar ce inseamna traditionalism insa veniti cu scuza asta .

Vorbirea unei limbi unice . Ce este rau in asta ? De ce nu am adopta o limba oficiala pentru a darama aceste bariere dintre popoare . Primul hop care-l intalnesc 2 straini este limba . Indiferent de nationalitate cand auzi pe cineva ca-ti vorbeste limba intr-un mod decent te uiti altfel la el . Sunt de parere ca aceasta limba unica ar fi ceva bun . Imi respect tara si istoria insa interesele mele primeaza .

Daca acel Guvern European va fi si cu 2% mai cinstit si mai eficient decat cel romanesc ar fi mai rau pentru noi?

Link to comment
Share on other sites

traditionalismul si celelalte au fost doar niste exemple banale, aici e vorba de chestii mult mai deep... easier mind control and stuff like that... e mult de discutat, cel mai bine watch this : Fall of the Republic si Invisible Empire... ma astept la reactii de gen "eeeh, doar teorii conspirationiste si oameni care viseaza"... sa fi cu adevarat open minded si cu capul pe umeri inseamna sa digeri cum trebuie informatiile si sa folosesti logica cum ar trebui... mai pe scurt sa intelegi mesajul transmis...

Link to comment
Share on other sites

Nu vom fi niciodata ca SUA. Romania este si va ramane o tara manipulata si tot marile puteri vor decide care va fi viitorul acestei tari. :| Nici nu stiu daca poporul roman este pregatit sa evolueze din aceste puncte de vedere, pentru ca mentalitatea este un factor tare puternic. Tot noi, romanii am spus ca vrem democratie, dar niciodata nu am avut-o in adevaratul sens al cuvantului si totusi facem parte din UE. In orice caz trebuie sa tindem spre mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

pai SUE ar fi a 2-a fiara,mai puternica decat cea dintai.In special ca fiara cea dintai a primit rana de moarte.

"si-i chinuie pe locuitorii pamantului care nu se inchinau fiarei"

guvernul mondial aduce a ceva extrem de familiar celor care stiu ce zice apocalipsa.

Mai ramane daramarea domului stancii.dar asta va fi dupa aia - ca sa darame domul stancii e nevoie de guvern mondial care sa decida o religie ca in vechile imperii.Nu m-ar mira,deja americanii si-au bagat adanc coada prin zona aia,prin NATO a tras si europa dupa ei.

poate ca bat campii si "vad " legaturi ciudate,dar se leaga.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...