Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

spkeh

Care ma poate ajuta cu ceva ?

Recommended Posts

Am net pe pc RDS , am Wireless Router .. pana acum ceva vreme netu pe laptop mergea .. prin routeru asta .. acu nu mai merge , nu stiu ce tre sa fac .. setari .. nu stiu :-? am sunat la rds , mi-au spus ca nu ma pot ajuta , stie cineva sa ma ajute "CAP-COADA" ?

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

ai ruteru in casa?

iai pus parola?

cand cauti cu leptopul semnal il gasesti?

Nu rade , is bata ... nu mai stiu daca i-am pus parola , unde pot vedea ? si sa o aflu daca e .. daca nu mi-o aduc eu aminte

Semnal am in camera aici .

Trebuie configurat routerul ....

Cum , cine ma poate ajuta ?

Dupa cum spuneam , am sunat la aia de la rds .. si cica nu ma pot ajuta cu nimic #-o

Link to comment
Share on other sites

pai unde iti arata semnalu nuti arata si un lacat ceva?

daca da cand dai sa te conectezi trebe sati bagi parola.

daca nui pui parola intra pe netu tau toti vecini :))

vezi pe la seting nui asa greu sai pui parola

de cand il ai ?ai mai intrat pe net dupa el?sau e acum nou?

Link to comment
Share on other sites

Aaa , nu am parola si nu pot intra pe el toti vecinii .. asa

Da , am mai intrat pe net dupa el .. dar mi la facut cineva sa mearga habar n-am cum .. si de atunci pana acu 1 luna a mers perfect , apoi mi-am sch netu , am bagat rds .. si de laptop au uitat sa se ocupe .. doar de pc .. O_o

Nu stiu ce draci sa fac :D

Link to comment
Share on other sites

driverul pt wireless e instalat in laptop?

vezi setarile laptopului ar putea fi de acolo

si referitor la router ar trebui sa te gaseasca cu denumirea routerului sau retelei (denumire data de tine) daca i-ai dat

Link to comment
Share on other sites

Cei de la RDS nu agreeaza faza cu router-ul, deoarece nu le convine sa platesti net pentru un singur calculator dar tu de fapt sa imparti banda la 2. Haaaai sa-ti explic, ai instalat driverul de la router da? In mod normal ar trebui sa-l poti configura.

Deschide browser-ul si tasteaza 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 sau 192.168.1.0. Depinde de router. O sa-ti apara un user si-un password, care sunt notate pe curul router-ului, sau in mod normal user: admin pass: admin sau administrator/administrator. Saaaaaau daca ti-ai bagat tu nasul si ai redenumit, tu stii. Saaaaaaau, simplu, resetezi router-ul si-o iei de la capat.

Odata ce intri pe browser-ul routerului ai pe-acolo niste setari, dibuiesti si tu pana setezi WPA2-Personal si AES la Encryption Type. Dupa care salvezi si urmeaza sa modifici reteaua wireless tot in wpa2-personal si aes si pe pc si pe laptop (deoarece o sa-ti arate un X rosu daca nu ma insel ca nu-ti gaseste si nu se conecteaza nimic)

Sau poate chiar n-ai nevoie de aceste lucruri si apesi simplu un function+F2, sau ce tasta ai tu pentru wireless adapter.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la RDS nu agreeaza faza cu router-ul, deoarece nu le convine sa platesti net pentru un singur calculator dar tu de fapt sa imparti banda la 2. Haaaai sa-ti explic, ai instalat driverul de la router da? In mod normal ar trebui sa-l poti configura.

Deschide browser-ul si tasteaza 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 sau 192.168.1.0. Depinde de router. O sa-ti apara un user si-un password, care sunt notate pe curul router-ului, sau in mod normal user: admin pass: admin sau administrator/administrator. Saaaaaau daca ti-ai bagat tu nasul si ai redenumit, tu stii. Saaaaaaau, simplu, resetezi router-ul si-o iei de la capat.

Odata ce intri pe browser-ul routerului ai pe-acolo niste setari, dibuiesti si tu pana setezi WPA2-Personal si AES la Encryption Type. Dupa care salvezi si urmeaza sa modifici reteaua wireless tot in wpa2-personal si aes si pe pc si pe laptop (deoarece o sa-ti arate un X rosu daca nu ma insel ca nu-ti gaseste si nu se conecteaza nimic)

Sau poate chiar n-ai nevoie de aceste lucruri si apesi simplu un function+F2, sau ce tasta ai tu pentru wireless adapter.

Bunny depinde si de routter

nu toate merg pe aceeasi configurare

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...