Jump to content
Fury

Un sfert dintre români, majoritatea tineri, nu mănâncă dimineaţa

Recommended Posts

Guest gill

Dacă vrei să iei micul dejun, nu trebuie să mai mănânci cu 3-4 ore înainte de culcare. Când te trezești dimineața, o să îți fie o foame de lup.

Link to comment

Si eu care credeam ca sunt singurul cu problema asta. (kiddin) Chiar nu pot sa mananc dimineata, mi-e greata, mi-e pur si simplu greu sa inghit. Daca as da o tura pana afara, vreo 10-15min, mi-ar cam veni pofta de mancare, insa de fiecare data cand ma trezesc nu pot sa mananc. Oo

Link to comment

me2.. uneori mi se face rau daca mananc dimineata.. dar am observat ca asta se intampla daca ma culc prea repede (sub 1-2 ore) dupa ce mananc in seara precedenta..

dar de cele mai multe ori nu mananc pentru ca nu am timp.. sunt fan somn :)

Link to comment

Nu cred ca cel mai important e sa mananci dimineata, ci sa mananci sanatos in general. Daca s-ar face un experiment, care este mai bolnav, cel care nu mananca dimineata, dar mananca sanatos sau cel care mananca dimineata, dar neechilibrat si fara masura, e clar care ar fi rezultatul.

Link to comment
Guest gill

Nu cred ca cel mai important e sa mananci dimineata, ci sa mananci sanatos in general. Daca s-ar face un experiment, care este mai bolnav, cel care nu mananca dimineata, dar mananca sanatos sau cel care mananca dimineata, dar neechilibrat si fara masura, e clar care ar fi rezultatul.

Sunt total de acord, Lemonade! Dar e important să mănânci și sănătos și dimineața. Nu ești de acord?

Link to comment

Sunt total de acord, Lemonade! Dar e important să mănânci și sănătos și dimineața. Nu ești de acord?

Ba da, absolut. Dar pentru unii e mai greu sa ia masa de dimineata (oameni foarte ocupati sau elevi care intra la ore de la 08:00). O alimentatie sanatoasa este mult mai greu de pastrat decat pare, mai ales in vremurile de astazi, unde aproape toata mancarea este pe baza de chimicale. Numai cand aud sfaturile doctorilor ma apuca groaza. Si pana la urma ce s-ar intampla cu carnea grasa (porc), branza, smantana, dulciurile, etc. daca toti am urma o dieta sanatoasa?

Link to comment

Trei motive sa nu sari peste micul dejun

O vorba din batrani ne spune ca trebuie sa mananci dimineata ca un rege, pranzul ca un om din popor si sa iei cina ca un cersetor.

1. Muschi puternici

Stomacul fiind gol dimineata, este momentul potrivit sa il umpli cu nutrienti, pentru ca organismul va fi mult mai receptiv. Un mic dejun bogat in proteine te ajuta la regenerarea testului muscular.

2. O silueta de invidiat

In plus, daca mananci dimineata scad sansele sa ai pofta de o gustare in timpul zilei, sau de a manca peste masura la urmatoarea masa. Scad deci sansele de a pune pe tine cateva kilograme nedorite.

3. Buna dispozitie

Un mic dejun copios mai inseamna ca organismul va avea suficienta energie pentru a face fata sarcinilor din timpul zilei, si nu te vei simti obosit si fara pofta de viata.

Link to comment
Guest gill

O alimentatie sanatoasa este mult mai greu de pastrat decat pare, mai ales in vremurile de astazi, unde aproape toata mancarea este pe baza de chimicale. Numai cand aud sfaturile doctorilor ma apuca groaza. Si pana la urma ce s-ar intampla cu carnea grasa (porc), branza, smantana, dulciurile, etc. daca toti am urma o dieta sanatoasa?

Nimic valoros nu se câștigă fără puțin efort. Astăzi avem la dispoziție atât de multe resurse, disponibile prin internet, încât nu mai poți să spui că este greu să ai o dietă sănătoasă.

Cred că îți trebuie un plan de acțiune și motivația de a învinge obișnuința. Eu nu am mai mâncat carne de patru ani și sunt foarte ok. Și nici dulciuri dăunătoare (există foarte multe variante sănătoase) Lumea ar fi un loc mai bun fără alimente nesănătoase! :)

Link to comment

In fiecare zi la 6:30 mananc, la 7:20 intru la liceu. Daca nu mananc dimineata nu rezist pana la 9 cel tarziu fara sa mananc :)

Nu ai magazine / chioscuri pe la liceu ?

Eu de exemplu am un fast food langa liceu si imi iau cate un Hamburger in fiecare zi , iti tine de foame pentru toate orele , 5 RON totusi nu e mult ...

Link to comment

Ma bucur ca nu ma incadrez intre acei 25% care nu iau micul dejun. Inainte faceam si eu asa, saream peste el, dar de vreun an am inceput sa mananc dimineata si ma simt foarte bine. Doar in week-enduri nu iau micul dejun, pentru simplul fapt ca ma trezesc atunci cand trebuie sa mananc de pranz.

Link to comment
eu nu iau micul dejun in fiecare zi...pentru ca..pur si simplu nu imi este foame de dimineata..niciodata...mananc de obicei pe la 10...ca sa nu mi se faca foame la liceu...pt ca vreau sa evit sa mai mananc shaworma, kebab si alte deastea...prefer sa mananc acasa 2 sandwishuri sau altceva.. in loc sa imi stric stomacu cu fastfood-urile..
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...