Jump to content
Dani

Apa elastica

Recommended Posts

Cercetatorii japonezi, de la Universitatea din Tokyo au prezentat zilele trecute o inventie foarte importanta, si anume apa elastica. Tehnologia, care se asemeana cu gelatina este formata din 95% apa si 5% clei si substanta organica. Cica este ecologica 100% si ar putea fi folosita la vindecarea plagilor, a tesutului crestat chirurgical si la inlocuirea definitiva a plastic-ului, care stim cu totii ca nu este ecologic. Sa nu uitam nici de cactusi, care pot fi folositi la producerea apei potabile.

Imagine IPB

sursa

Link to comment

nu e pentru baut #-o

oricum nu inteleg unele aplicati ale acestei ape :) :

si ar putea fi folosita la vindecarea plagilor, a tesutului crestat chirurgical si la inlocuirea definitiva a plastic-ului,

nu are cum sa inlocuiasca plasticul fiind o gelatina :) .la prima parte nu sunt doctor no coment

Link to comment

Cica este ecologica 100% si ar putea fi folosita la vindecarea plagilor, a tesutului crestat chirurgical si la inlocuirea definitiva a plastic-ului, care stim cu totii ca nu este ecologic. Sa nu uitam nici de cactusi, care pot fi folositi la producerea apei potabile.

Imagine IPB

sursa

Cum poate o gelatina sa inlocuiasca plasticul?Din moment ce este 95% apa?

Ce legatura au cacatusi cu gelatina asta?

Pot fi folositi la producerea apei potabile,asa si?

Nu este mai bine sa faci apa potabila din apa sarata de pe Pamant,decat din cactusi?

Incearca sa o iei mai usor cu reclama la blog si sa te straduiesti mai mult la articole.

Link to comment

Cum poate o gelatina sa inlocuiasca plasticul?Din moment ce este 95% apa?

Ce legatura au cacatusi cu gelatina asta?

Pot fi folositi la producerea apei potabile,asa si?

Nu este mai bine sa faci apa potabila din apa sarata de pe Pamant,decat din cactusi?

Incearca sa o iei mai usor cu reclama la blog si sa te straduiesti mai mult la articole.

Citeste tot articolul de pe blog si o sa-ti dai seama de ce am scris de cactusi. Am pus linkul ca sa-l citeasca cei care nu l-au citit pana atunci. Greu e sa cititi pana la capat.

Daca asa zic cercetatorii, probabil ca e adevarat.

Link to comment

Din 4 intrebari ai raspuns la una.

Nu ai scris complet,pentru ati face reclama la blog.Incearca sa citesti tot.

"un filtru natural de apa"-nu scrie nicaieri ca dupa folosirea filtrului aceasta apa filtrata este potabila indiferent de sursa ei.Acel filtru natural poate indeparta doar anumite substante.

Traduci si prost si iti mai faci si reclama la blog.

And, if the research team can increase the density of this exciting new substance, it could be used in place of our current oil based plastics for a host of other things.

Read more: Elastic Water Could Help Produce Clean Plastic Materials | Inhabitat - Green Design Will Save the World

Deci?Doar daca isi continua cercetarile si reusesc sa mareasca densitatea materialului,el ar putea intr-un viitor apropiat sa inlocuiasca plasticul.Deci materialul actual NU poate sa inlocuiasca plasticul.

Inca ceva:

• Intellectual Property Rights

All elements such as the editorial content, design rights, photographs, or other intellectual property rights (registered and unregistered) in and on Akihabaranews.com and all contents (including applications) located on the website shall remain vested in HIC Network and may not be copied, reproduced, modified, republished, uploaded, distorted, transmitted, posted, broadcasted or distributed in any manner, or any medium, partially or fully without the prior written permission of HIC Network unless it is intended for your own personal, non-commercial use, or for journalistic purposes and is subject to compliance with intellectual property rights and any other proprietary rights that are mentioned. The user also agrees not to adapt, alter or create a derivative work from any akihabaranews content except for your own personal, non-commercial use. Any other use of akihabaranews content requires the prior written permission of the HIC Network.

Link to comment

Din 4 intrebari ai raspuns la una.

Nu ai scris complet,pentru ati face reclama la blog.Incearca sa citesti tot.

"un filtru natural de apa"-nu scrie nicaieri ca dupa folosirea filtrului aceasta apa filtrata este potabila indiferent de sursa ei.Acel filtru natural poate indeparta doar anumite substante.

Traduci si prost si iti mai faci si reclama la blog.

Deci?Doar daca isi continua cercetarile si reusesc sa mareasca densitatea materialului,el ar putea intr-un viitor apropiat sa inlocuiasca plasticul.Deci materialul actual NU poate sa inlocuiasca plasticul.

Inca ceva:

Nici nu am scris ca este filtrata indiferent de sursa, am zis doar ca acel mucilagiu din cactusi poate produce apa potabila. Mai departe se subintelege.

Una e sa traduci cum e acolo, una e sa traduci cu cuvintele tale.

Doi la mana, eu fac un rezumat nu scriu tot ce scrie si in celalat articol. E si normal ca trebuie sa mai dezvolte cercetarile.

Trei la mana, nu e treaba ta daca imi fac reclama la blog, e treaba administratorilor acestui forum.

Patru la mana, LM nu-mi aduce multi vizitatori, eu o fac ca sa va mai diversific stirile. De ce? Pentru ca voi puneti doar crime, sex, violuri si scandaluri.

p.s. Si ei au luat pozele si informatia de undeva (vezi via). Atata timp cat specifici sursa nu e problema. Mai citeste. Si te rog nu veni sa ma inveti online. Deocamdata sunt de ceva timp in domeniul asta.

p.s.1 Nu mai pot eu ca tie nu-ti place cum scriu :P

Link to comment

Cum poate o gelatina sa inlocuiasca plasticul?Din moment ce este 95% apa?

Ce legatura au cacatusi cu gelatina asta?

Pot fi folositi la producerea apei potabile,asa si?

Nu este mai bine sa faci apa potabila din apa sarata de pe Pamant,decat din cactusi?

Incearca sa o iei mai usor cu reclama la blog si sa te straduiesti mai mult la articole.

pentru a face apa potabila din apa sarata trebuie multa energie electrica si asta ar insemna sa mareasca considerabil pretul apei.

Link to comment

Ma cum sa nu poti face plastic din apa asta elastica ? ati auzit de procese chimice ? la o anumita caldura posibil sa se intareasca , sau adaugate alte substante naturale ... nu vad ce e asa SF in asta dar sa mai faceti si voi +1 nu ?

totusi este o descoperire buna si probabil va ajuta in viitor ...

Link to comment

Voi ganditi putin logic ? Cum sa inlocuiesti gelatina asta cu plasticul ? Ar fi culmea si in masini, vrei sa apesi un buton, si intra in interior, din cauza ca gelatina asta e moale.

Doamne nu mai faceti ma comentari aiurea...crezi ca astia ar fi asa idioti sa schimbe plasticul cu apa elastica daca ai reusi sa bagi degetul prin ea? #-o

Link to comment

Voi ganditi putin logic ? Cum sa inlocuiesti gelatina asta cu plasticul ? Ar fi culmea si in masini, vrei sa apesi un buton, si intra in interior, din cauza ca gelatina asta e moale.

:)) Cred ca tu ai inteles gresit si nu gandesti logic .

Ei nu spun ca gelatina fa inlocuii plasticul , ci aceasta combinatie noua de compusi chimici care probabil vor fi modificati ca cantitate / continut vor putea intr-un final sa inlocuiasca plasticul . Dupa parerea mea ajungand la 2 lucruri :

-Vor scade preturile la tot ce insemamna plastic (apa banuiesc ca fiind mai ieftina)

-Vor putea probabil sa o foloseasca in mai multe domenii decat plasticul fiind maleabila (din cate observ ar putea fi folosita chiar si in decoratii , arata frumos dupa parerea mea)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...