Jump to content
Guest Global Experience

Liber la eutanasierea maidanezilor

Recommended Posts

vay de capul tau tinere:))) esti emo cumva?:)) probabil ca maidanezii stau la baza problemei :)) maidanezii de pe strada sunt vinovati ca suntem facuti tigani, maidanezi de pe strada comit violuri, talharii, trafic de carne vie.. etc .. maidanezii maindanezii :)).

edit: dak ai auzit tu pe la tv.. nemtii aia de care tot spui tu au venit in romania sa ne adopte maidanezii ...

vrem capitala europeana unde alearga caii pe strada:)) si indienii cu carute ...

si inca ceva:)) te rog dute inapoi de unde ai venit tu din nemtia sau austria.. acolo unde ai fost tu la capsuni sau zidar:)) si deja te vezi mare om de afaceri ,mare caracter:))

Vai de capul tau, nu al lui :). Aici mai lipsea sa invocati motivul tiganilor. Sunteti irecuperabili, ma jur.

Au venit sa-i adopte ca animale de casa, nu sa ii arunce pe strazi. Sa te vad ce vorbe iti ies din gura atunci cand vii noaptea tarziu si o satra de caini te inconjoara. Ce dragut, nu :hug:?

Link to comment

vay de capul tau tinere:))) esti emo cumva?:)) probabil ca maidanezii stau la baza problemei :)) maidanezii de pe strada sunt vinovati ca suntem facuti tigani, maidanezi de pe strada comit violuri, talharii, trafic de carne vie.. etc .. maidanezii maindanezii :)).

edit: dak ai auzit tu pe la tv.. nemtii aia de care tot spui tu au venit in romania sa ne adopte maidanezii ...

vrem capitala europeana unde alearga caii pe strada:)) si indienii cu carute ...

si inca ceva:)) te rog dute inapoi de unde ai venit tu din nemtia sau austria.. acolo unde ai fost tu la capsuni sau zidar:)) si deja te vezi mare om de afaceri ,mare caracter:))

Tinere... ? Emo... ? (tare as vrea sa stiu cum ai ajuns la concluzia asta)

Stimabile gimy100. Nu ma cunosti aparent.

Mai tineret de 23 de ani, ia incearca tu fremos,fremos sa scrii corect, fara prescurtari de scolarita la pubertate, cu alineat si litera mare ca la clasa 1 si apoi poti sa te umfli in pene pe langa mine cat vrei.

Ce treaba are sula cu prefectura ? Eu vorbesc de problema cainilor comunitari iar tu arunci in ecuatie hotii,traficantii de carne vie samd. ASTE ESTE ALTA PROBLEMA.

"Nemti" care sa vina sa ne adopte cainii ? Sincer nu am auzit, dar sunt ferm convins ca este vorba de o organizatie green/bio/eco. Oameni obisnuiti in niciun caz.

Nu am venit din nemtia si nici din austria. Dar imi place sa-mi petrec concediile in tari "civilizate". Probleme ?

Link to comment

adica in bucuresti sunt DOAR 100.000 ? miram-as... Adica sunt alocati bani pt a numara javrele de prin cartiere??? si nu pt a imbunatati situatia prin spitale? WTF #-o

Oare chiar sa se rezolve situatia maidanezilor? sa nu mai fie capitala cainilor fara stapan? :clap: bine ar fi.

Link to comment

Adica sunt alocati bani pt a numara javrele de prin cartiere??? si nu pt a imbunatati situatia prin spitale? WTF #-o

Ai auzit de estimari bro? Chiar crezi ca sta cineva sa numere caini pe strada?

Anyway, eu le-as da liber sa-i omoare direct. Fiecare caine sa aiba un stapan care sa fie responsabil de ce face javra aia. Ajungem sa nu putem sa mergem cu bicicleta, sa nu pot sa faci jogging, sa nu poti sa mergi cu o paine in mana.. ce e asta? Hai sictir cu javrele astea. Sa le duca in munti sau sa ne scape de ei.

Link to comment

@Dany: F.Y.I, la americani, una din cele mai de succes retete pentru evaporarea maidanezilor e asa: hingheri platiti relativ ok si care isi fac treaba, cainii stransi de pe strada -> daca nu sunt ridicati in 1-2 saptamani sunt eutanasiati si cel mai important -> NU AMESTECA ASOCIATIA PENTRU DREPTURILE ANIMALELOR! Aceea isi are rostul atunci cand cineva isi ia angajamentul sa ingrijeasca un animal si nu o face.

In plus, ce am zis incorect? Caini fara stapan -> morti. Stapani care nu fac altceva decat sa scoata cainii afara si sa ii trimita inapoi pe strada -> o maaare amenda + inchisoare in caz de a muscat pe cineva.

Schema asta te-a luminat? Intr-o tara in care se cumpara ceasuri de 3 milioane de euro si se spune ca nu exista bani de pensii si salarii tu vrei sa se piarda banii si altfel? Am si eu animale, dar le iau sa le ingrijesc si sa le tin in casa, nu sa le dau drumul afara in strada.

PS: mai renuntati la replica "multi nu stiti a scrie dar va dati cu parerea". Pentru a gandi nu iti trebuie scris. Mnoh, ti pup ridactorule di tiliviziuni sau ci pisicii mei mai iesti.

Nu stiu de unde ai auzit ca americanii omoara cainii maidanezi. Eu n-as crede. Mai bine te-ai uita la emisiunile de pe Animal Planet cu SPCA si pe site-ul lor international in loc sa faci declaratii de genul, care nu-si au rostul.

Oana, alta solutie nu exista. Daca ii puteai duce intr-o rezervatie si sa-i lasi in pace era perfect dar se inmultesc destul de rapid si rezervatiile ar deveni neincapatoare. Nici pe strada nu-i poti lasa, pentru ca ataca oamenii. Seara se strang la mine in zona (fara exagerare) 30 de caini. Imagineaza-ti ce se intampla daca i se pune doar unuia pata. Sunt sigura ca nu era de acord cu tine si o fetita care a murit, cum ca acel catelus dragut se face mare si ii poate face rau. Ti-e drag de animal, ia-l acasa, ai grija de el, nu sa fie lasat pe strada.

Ba da exista. Faza proasta e ca noi nu vrem sa vedem lucrurile pozitive. Le vedem doar pe cele superficiale, simple si negative.

Lumea nu poate sa ia pur si simplu cainii de pe strada. Trebuie ceva intre, ex acele centre de care ziceam.

Trebuia sa fie cineva care sa invoce motivul catelusului cu ochii mari. Awwwwwww...

Da ! Bineinteles ca nu au facut rau nimanui, dar o sa creasca nu ?

Costa mai multi bani castrarea , vaccinarea si ingrijirea pe termen lung a nspe mii de caini. In fond si la urma urmei totul se reduce la bani.

1. Te inseli amarnic.

2. Pe oamenii aia care hranesc caninii vagabonzi de la coltul blocului, i-as calca cu masina peste moalele capului la orice ora. Din cauza a unor trogloditi ca ei am in jurul blocului o cireada de dulai, care in fiecare noapte fac galagie cand ti-e somnul mai drag iar ziua ca sa ajung la masina trebuie sa fac strafe printre ei.

Mergi si dormi cu ei atunci pisi, te rog eu frumos. M-am saturat pana in maduva oaselor de oameni ca tine care pun animalul inaintea omului.

BA ROMANILOR INTELEGETI UN LUCRU ODATA !

Suntem tara lu' peste prajit, care incearca sa se integreze in Uniunea Europeana ,desi paradoxal, facem partea din ea de vreo 3 ani. Avem o capitala cu un centru... vai de mama lui de centru, murdar, plin de praf, gropi, santiere, cersetori si caini care ies seara pe Lipscani la promenada.

Cum de in orice tara am fost la vest de Romania nu am vazut tipenie de caine / matza pe strada ? Singurii caini erau aia cu lesa in jurul gatului si plimbati frumos de stapani. Te-ai pomeni ca prin Austria sau Germania o fi asa...vreo pajiste maaaare ingradita si plina de caini vagabonzi, la care se perinda zilnic austriecii sau nemtii ca sa-i hraneasca. Unde ? Ca eu nu am vazut si nici nu am auzit.

Vrem capitala europeana, vrem ca Bucurestiul sa redevina "micul Paris" sau mai nou "noul Berlin" , dar nu putem sa rupem niciodata pisica in doua si sa spunem gata , pana aici !

Culmea, pe mine de ce nu ma deranjeaza daca latra cainii pe strada noaptea? De ce pot dormi fara probleme? Inseamna ca ai probleme cu somnul si ar trebui sa mergi la medic :P

Din cauza unora ca tine si ca Ryla suntem "tara lu peste prajit". De ce? Pentru ca ne dam cu pumnul in piept ca o sa facem si o sa dregem, dar nu facem nimic ca sa ne fie mai bine. Si totul incepe de la oamenii simpli nu de la politicieni. Daca voi oamenii simpli v-ati schimba, s-ar schimba si politicienii pentru ca n-ar avea de ales.

Link to comment

@Dani: lasa emisiunile de pe Animal Planet. Acolo se vorbeste mai mult despre abuzul asupra animalelor si a animalelor fara stapan chinuite, cu probleme, carora li se incearca reabilitarea. Animalele catalogate "surplus" sau "nedorite" sunt eutanasiate.

* Of the 1,000 shelters that replied to the National Council's survey, 4.3 million animals were handled.

* In 1997, roughly 64 percent of the total number of animals that entered shelters were euthanized -- approximately 2.7 million animals in just these 1,000 shelters. These animals may have been euthanized due to overcrowding, but may also have been sick, aggressive, injured or suffering from something else.

* 56 percent of dogs and 71 percent of cats that enter animal shelters are euthanized. More cats are euthanized than dogs because they are more likely to enter a shelter without any owner identification.

* Only 15 percent of dogs and 2 percent of cats that enter animal shelters are reunited with their owners.

* 25 percent of dogs and 24 percent of cats that enter animal shelters are adopted.

Link to comment

Din cauza unora ca tine si ca Ryla suntem "tara lu peste prajit". De ce? Pentru ca ne dam cu pumnul in piept ca o sa facem si o sa dregem, dar nu facem nimic ca sa ne fie mai bine. Si totul incepe de la oamenii simpli nu de la politicieni. Daca voi oamenii simpli v-ati schimba, s-ar schimba si politicienii pentru ca n-ar avea de ales.

Din cauza unor oameni ca mine suntem cum suntem nu ? Tipic romanesc...

Ia spune-mi tu mie ce ai dori sa fac ? Spune ! Vrei sa fac greva foamei in fata parlamentului ? Vrei sa merg prin Bucuresti sa adun cainii in portbagaj si sa-i tin in casa ? Sa ma apuc sa astup gropile din asfalt sau trotuar ? Sa donez lunar 50% din salariul meu cersetorilor ? Ce ai vrea sa fac ?

Dar tu ce faci ? Educa-ma tu te rog ca eu evident sunt mai prost.

Link to comment

Din cauza unor oameni ca mine suntem cum suntem nu ? Tipic romanesc...

Ia spune-mi tu mie ce ai dori sa fac ? Spune ! Vrei sa fac greva foamei in fata parlamentulu ? Vrei sa merg prin Bucuresti sa adun cainii in portbagaj si sa-i tin in casa ? Sa ma apuc sa astup gropile din asfalt sau trotuar ? Sa donez lunar 50% din salariul meu cersetorilor ? Ce ai vrea sa fac ?

Dar tu ce faci ? Educa-ma tu te rog ca eu evident sunt mai prost.

El a stat in casa in timp ce au venit europenii si i-au facut curat in oras ca aveau si ei 30 caini acolo.

Dar Bucurestenii trebuie sa faca voluntariat frate. Ce conteaza ca 9 ore stai la serviciu si inca 2 ore pe drum. NU FRATE noi trebuie sa facem voluntariat sa facem un bine pentru javrele astea inutile care te musca noaptea cand vrei sa-ti iei un suc.

Link to comment

Ne trebuie o solutie pentru a scapa de maidanezi.Alte solutii inafara de eutanasierea lor se pare ca nu prea merg la noi.Acuma ca om se poate sa iti para rau dar sincer ... , au ajuns la un numar prea mare , sunt incontrolabili , umbla in haita ...s-a ajuns rau si trebuie luate masuri.

Link to comment

Degeaba ii tot aduna si ii omoara pe capete , tot o sa se inmulteasca exagerat. Imi placeau si mie foarte mult cainii inainte , chiar si maidanezii.. dar de cand am vazut cati s-au strans prin fata blocului meu si cum in fiecare zi aud pe careva tzipand cand se strang 5-10 caini in juru lui mi-a cam trecut orice mila pentru ei.

Link to comment

@Dani: lasa emisiunile de pe Animal Planet. Acolo se vorbeste mai mult despre abuzul asupra animalelor si a animalelor fara stapan chinuite, cu probleme, carora li se incearca reabilitarea. Animalele catalogate "surplus" sau "nedorite" sunt eutanasiate.

* Of the 1,000 shelters that replied to the National Council's survey, 4.3 million animals were handled.

* In 1997, roughly 64 percent of the total number of animals that entered shelters were euthanized -- approximately 2.7 million animals in just these 1,000 shelters. These animals may have been euthanized due to overcrowding, but may also have been sick, aggressive, injured or suffering from something else.

* 56 percent of dogs and 71 percent of cats that enter animal shelters are euthanized. More cats are euthanized than dogs because they are more likely to enter a shelter without any owner identification.

* Only 15 percent of dogs and 2 percent of cats that enter animal shelters are reunited with their owners.

* 25 percent of dogs and 24 percent of cats that enter animal shelters are adopted.

Nu stiu ce sa zic. Probabil ca au si americanii momente de nebunie. Oricum eu nu voi fi niciodata de acord cu astfel de metode. I-am lasat sa se inmulteasca? Trebuie sa luam responsabilitatea si sa ne ajutam reciproc.

Din cauza unor oameni ca mine suntem cum suntem nu ? Tipic romanesc...

Ia spune-mi tu mie ce ai dori sa fac ? Spune ! Vrei sa fac greva foamei in fata parlamentului ? Vrei sa merg prin Bucuresti sa adun cainii in portbagaj si sa-i tin in casa ? Sa ma apuc sa astup gropile din asfalt sau trotuar ? Sa donez lunar 50% din salariul meu cersetorilor ? Ce ai vrea sa fac ?

Dar tu ce faci ? Educa-ma tu te rog ca eu evident sunt mai prost.

Ti-am zis mai sus ce s-ar putea face. Nu cred ca mai trebuie sa repet.

Iar daca tu declari ca "esti evident mai prost" e grav. Inainte de toate, tu ar trebui sa ai o parere buna despre tine.

El a stat in casa in timp ce au venit europenii si i-au facut curat in oras ca aveau si ei 30 caini acolo.

Dar Bucurestenii trebuie sa faca voluntariat frate. Ce conteaza ca 9 ore stai la serviciu si inca 2 ore pe drum. NU FRATE noi trebuie sa facem voluntariat sa facem un bine pentru javrele astea inutile care te musca noaptea cand vrei sa-ti iei un suc.

De unde stii ca am stat in casa? De ce faci declaratii daca nu stii toate datele problemei? Doi la mana, am si donat bani ca sa-i ajut sa faca aceste lucruri. Si multi altii au facut acelasi lucru. Nu neaparat trebuie sa faceti voi personal voluntariat. Stiu ca e greu sa faceti ceva de laudat in viata.

Mai repede sunt unii oameni niste javre decat acei caini. De aceea eu intodeauana voi lua apararea animalelor in fata oamenilor. Pe cainele ala il vezi daca te musca pe cand oameni nu-i prea vezi. Asta e diferenta intre noi si ei.

Link to comment
Guest SherkaN

Sunt curios daca astia care pozati voi in ipostaze de "Fecioara Maria" ati fost vreodata la un orfelinat sa dati de mancare si cadouri la copii de acolo. Sunt curios daca atunci cand vezi pe strada un cersetor sau un copil care cerseste (care din pct. meu de vedere e mai grav decat un "cersetor" oarecare) te opresti sa-i dai 5 lei sa daca te duci sa ii cumperi un sandwich sa manance, sunt curios daca la un copil ... nu neaparat amarat , ci din respect fata de "specie" v-ati dus vreodata la magazin sa ii cumparati o ciocolata sau o punga de bomboane.

"Pe cainele ala il vezi daca te musca pe cand oameni nu-i prea vezi." - Sa inteleg ca acum cainii sunt mai importanti decat oamenii nu ? Adica daca un caine musca un copil pe strada e ceva perfect normal, copilu` eventual era de vina ca nu avea ce sa caute acolo nesupravegheat ( ca voi asa ziceti, o bagati repede pe aia cu "nesupravegheat") de parca eu ca parinte sunt obligat sa-lm leg in casa de calorifer, si daca vrea sa iese pe afara cu ceilalti copii , trebuie sa-i pun un ham si sa-l plimb ca pe animal ... ca deh ... afara sunt pericole gen caini , CARE ORICUM NU AU CE CAUTA LIBERI PE STRAZI , insa cand iti schilodeste un copil trebuie sa fim intelegatori ca nah ... sunt animale si nu au discernamant.

Link to comment

Multi dintre voi nu stiu sa scrie corect romaneste, dar va dati cu parerea la o decizie de genul. Ce oameni.

Sherkan nu ajungea un topic la DG? Atunci o spun si aici ca nu sunt de acord cu aceste decizii rapide si superficiale.

uite ce se poate face:

Se creeaza o asociatie non profit (ex SPCA SUA), noi oamenii donam pt a merge. Se angajaeaza inspectori care sa colaboreze cu Politia. Se aduna toti cainii de pe strazi. Se trateaza, care pot fi tratati. Care nu, eventual aia eutanasiati. Se dreseaza, care pot fi dresati. Si se vor da spre adoptie. Iar oamenii care isi bat joc de animale sa fie dati in judecata si sa le fie luate animalele. Si amendati, poate si puscarie. In SUA faci puscarie cativa ani daca iti bati joc de niste animale. Asa se rezolva problema, nu prin eutanasiere. Cainii sunt fiinte nu roboti.

Daca tot ne dam cu pumnul in piept ca suntem mai buni americanii de ce nu facem toate lucrurile astea? E atat de greu? Binenteles ca e, noi suntem invatati sa creem probleme nu sa le rezolvam =)) .

Voi luati la misto aceste lucruri si chiar cred ca nu va dati seama ca ce spuneti e gresit. Voua vi se par niste probleme care trebuie sa se rezolve rapid si superficial, cum faceau oamenii pesterilor.

Uitati-va aici:

Care sunt mai animale? Daca careva se trezea cu mana rupta, incepeau sa-i acuze pe ingrijitori ca ei sunt de vina ca n-au facut custile cum trebuie. Gaseau ei ceva motiv. Exact cum gasiti si voi aici motive in care sa scoateti omenirea din greselile pe care le-a facut.

Nu vad legatura clipului cu discutia din acest topic,sincer.

Daca tot esti impotriva discriminarii tiganilor si eutanasierii cainilor,eu zic sa-i ies acasa pe toti si sa-i cresti din banii tai,nu-i mai corect?

Link to comment

Sunt curios daca astia care pozati voi in ipostaze de "Fecioara Maria" ati fost vreodata la un orfelinat sa dati de mancare si cadouri la copii de acolo. Sunt curios daca atunci cand vezi pe strada un cersetor sau un copil care cerseste (care din pct. meu de vedere e mai grav decat un "cersetor" oarecare) te opresti sa-i dai 5 lei sa daca te duci sa ii cumperi un sandwich sa manance, sunt curios daca la un copil ... nu neaparat amarat , ci din respect fata de "specie" v-ati dus vreodata la magazin sa ii cumparati o ciocolata sau o punga de bomboane.

"Pe cainele ala il vezi daca te musca pe cand oameni nu-i prea vezi." - Sa inteleg ca acum cainii sunt mai importanti decat oamenii nu ? Adica daca un caine musca un copil pe strada e ceva perfect normal, copilu` eventual era de vina ca nu avea ce sa caute acolo nesupravegheat ( ca voi asa ziceti, o bagati repede pe aia cu "nesupravegheat") de parca eu ca parinte sunt obligat sa-lm leg in casa de calorifer, si daca vrea sa iese pe afara cu ceilalti copii , trebuie sa-i pun un ham si sa-l plimb ca pe animal ... ca deh ... afara sunt pericole gen caini , CARE ORICUM NU AU CE CAUTA LIBERI PE STRAZI , insa cand iti schilodeste un copil trebuie sa fim intelegatori ca nah ... sunt animale si nu au discernamant.

Am fost sa dau de mancare la copii, chiar de multe ori. Plus ca donez in fiecare luna la 2 copii (150 de ron si voi mari suma). Ce sa mai zic de hainele care imi raman mici. La copiii de pe strada le dau aproape tot timpul mancare (cand am). Bani nu le dau pentru ca stiu ca n-ajunge la ei.

Nu e vina lor ca sunt pe strazi. Cum am specificat mai sus, multi oameni isi bat joc de ei, iar ei se razbuna pe cine apuca.

Link to comment
Guest shaorma

Sunt curios daca astia care pozati voi in ipostaze de "Fecioara Maria" ati fost vreodata la un orfelinat sa dati de mancare si cadouri la copii de acolo. Sunt curios daca atunci cand vezi pe strada un cersetor sau un copil care cerseste (care din pct. meu de vedere e mai grav decat un "cersetor" oarecare) te opresti sa-i dai 5 lei sa daca te duci sa ii cumperi un sandwich sa manance, sunt curios daca la un copil ... nu neaparat amarat , ci din respect fata de "specie" v-ati dus vreodata la magazin sa ii cumparati o ciocolata sau o punga de bomboane.

"Pe cainele ala il vezi daca te musca pe cand oameni nu-i prea vezi." - Sa inteleg ca acum cainii sunt mai importanti decat oamenii nu ? Adica daca un caine musca un copil pe strada e ceva perfect normal, copilu` eventual era de vina ca nu avea ce sa caute acolo nesupravegheat ( ca voi asa ziceti, o bagati repede pe aia cu "nesupravegheat") de parca eu ca parinte sunt obligat sa-lm leg in casa de calorifer, si daca vrea sa iese pe afara cu ceilalti copii , trebuie sa-i pun un ham si sa-l plimb ca pe animal ... ca deh ... afara sunt pericole gen caini , CARE ORICUM NU AU CE CAUTA LIBERI PE STRAZI , insa cand iti schilodeste un copil trebuie sa fim intelegatori ca nah ... sunt animale si nu au discernamant.

Sezi bland ma , caine rau !!:)) nu musca te rog:(. Ma intreb unde ati crescut ? in jungla? :) te-a hranit mata cu paie si stiuleti ? :) .Nu iti interzice nimeni sa fi prost dar tu cu gasca ta de retarzi ati depasit orice limita, ai o gandire de Neanderthal si ma faci sa cred ca recent sa rupt craca cu tine .

asta e cumva tactu`? http://img203.imageshack.us/img203/8296/20061031neander.jpg cand se deplasa pe liane si vana sobolani cu arcul ? :))

Suspend 10 zile(si iti voi gasi si contul principal :) )

Edited by Tybork
Link to comment

Daca se adopta legea asta(si pe plan national,nu doar in capitala),o sa stau beat 3 zile si 3 nopti ca-n povesti. 1-2-3 caini la fiecare bloc nu mi se parea un numar prea mare acum 3-4 ani, dar cand vezi haite intre 12-20 in unele regiuni,pai da nu se mai poate nene. Daca in doar 3 ani li s-a marit asa de mult numarul,nu vreau sa ma gandesc peste inca 3 ani cati vor fi daca nu se ia masuri. Asta ca sa nu mai vorbesc de faptul ca toate spatiile verzi din jurul blocului miros mai rau decat ghena.

Oricum,m-am uitat aseara la emisiunea "Nasul" si a fost invitat chiar prefectul capitalei. Spunea ca amenda minima pentru asa zisii iubitori de animale care ii adopta doar pentru a le da iar drumul pe strada va incepe de la 25 de milioane in sus. Sunt curios cati vor mai avea tupeu sa faca asta DACA vor fi monitorizati cum trebuie.

@ Dani,daca ai fi vazut emisiunea aseara,sunt sigur ca ti-ar fi atras atentia chestia de a zis-o nasul la final: "eu fac emisiunea asta de 9 ani de zile,primesc pe oricine la mine. va spun sincer ca in acesti 9 ani nu a venit la mine nimeni de la nicio organizatie de protectie a animalelor. Se pare ca toti sunt buni sa conteste o lege,dar sa vina cu o solutie pauza".

Link to comment

GOOD !!!

M-am saturat pana peste cap de javrele astea nenorocite. Sunt cu miile pe unde stau eu.

Am un drum de 15 min pana la lucru si trebuie sa infrunt 100 de caini.

Da unde dracu suntem aici ? In jungla ?

Platesc cainii aceleasi taxe la stat ca si mine ?

Bine ar fi sa-i eutanasieze si pe cei ce le cresc.

Link to comment
Guest SherkaN

Dani daca e adevarat ce spui ... jos palaria, din partea mea ai tot respectu`. Sper doar ca la copiii aia 2 de care zici ca le dai 150 pe luna sa fie. .. un cadou din partea ta nu pensie alimentara :))

Link to comment

Sunt curios daca astia care pozati voi in ipostaze de "Fecioara Maria" ati fost vreodata la un orfelinat sa dati de mancare si cadouri la copii de acolo. Sunt curios daca atunci cand vezi pe strada un cersetor sau un copil care cerseste (care din pct. meu de vedere e mai grav decat un "cersetor" oarecare) te opresti sa-i dai 5 lei sa daca te duci sa ii cumperi un sandwich sa manance, sunt curios daca la un copil ... nu neaparat amarat , ci din respect fata de "specie" v-ati dus vreodata la magazin sa ii cumparati o ciocolata sau o punga de bomboane.

"Pe cainele ala il vezi daca te musca pe cand oameni nu-i prea vezi." - Sa inteleg ca acum cainii sunt mai importanti decat oamenii nu ? Adica daca un caine musca un copil pe strada e ceva perfect normal, copilu` eventual era de vina ca nu avea ce sa caute acolo nesupravegheat ( ca voi asa ziceti, o bagati repede pe aia cu "nesupravegheat") de parca eu ca parinte sunt obligat sa-lm leg in casa de calorifer, si daca vrea sa iese pe afara cu ceilalti copii , trebuie sa-i pun un ham si sa-l plimb ca pe animal ... ca deh ... afara sunt pericole gen caini , CARE ORICUM NU AU CE CAUTA LIBERI PE STRAZI , insa cand iti schilodeste un copil trebuie sa fim intelegatori ca nah ... sunt animale si nu au discernamant.

Am donat de foarte multe ori bani, haine, jucarii pentru copiii din orfelinate.

Cersetorilor nu prea le dau bani pentru ca stiu ca nu ajung la ei. Daca`i intrebi "Ma duc sa`ti cumpar un hamburgher?", ei iti spun "Nu, nu, mie imi trebuie banii".

Unde ai vazut tu in postarile noastre ca suntem de acord cu cainii turbati, cu cei agresivi, bolnavi? Am spus ca nu suntem de acord ca TOTI cainii sa fie eutanasiati. E chiar asa de greu de inteles?

Cazul cainilor este identic cu cel al oamenilor.

Daca 1000 de romani sunt hoti, violatori, inseamna ca toti suntem asa?

Daca 1000 de caini sunt turbati, bolnavi, inseamna ca toti sunt asa?

In topicul despre "animalul" care si`a transat cainele spuneti toti "Vai ce bestie. Cum sa faca asa ceva?" In schimb aici sunteti de acord cu moartea tuturor cainilor ca deh nu puteti voi sa treceti pe strada de ei.

Cum se face ca si la mine la bloc este o haita de vreo 10-15 caini care sunt inofensivi? Trec pe langa ei in fiecare zi (avand in vedere ca locuiesc aici de doar 5 ani). Si mie mi`a fost frica la inceput de ei, dar cu timpul m`am apropiat de ei si ne intelegem de minune :> . Nu latra decat la tigani si la betivani.

@Monk tu oricum stai beat 3 zile si 3 nopti.

Link to comment

pai intr-un fel e bine mai ales pentru batrani,se mai intampla sa vezi cate un caine fugand dupa batrani,asa e mai bine sa ii omoare

nu de mult am vazut in cartier cate 10-15 caini umblau odata si au fugit dupa o baba,noroc ca erau niste baietii care au speriat cainii,altfel nu stiu ce s-ar fi intamplat

Link to comment
Guest SherkaN

Oana tu chiar nu intelegi ca jigodiile alea NU trebuie sa umble libere pe strada ? Crezi ca sta cineva sa faca profilu` psihologic unui caine ? Crezi ca eu cand vad o haita de 30 de exemplare care vin spre mine , ma mai intreb daca "m-as intelege cu ei" ?

Lucrurile`s simple, REPREZINTA O AMENINTARE , pt. mine, pt. tine pt. copii , pt. unu care alearga dupa autobuz ... pt. unu` care se face spre ei sau tipa ca ii e frica ... repet , NU trebuie sa fie acolo , si tinand cont de tara in care traim ... de sistem .. asta e singura solutie, + ca daca ai fi citit ce`am pus in primu` post acolo scrie ca vor fi inspectati de veterinari , iar in urma examenului doar cei bolnavi si cei agresivi vor fi eutanasiati .

Link to comment

Cum se face ca si la mine la bloc este o haita de vreo 10-15 caini care sunt inofensivi? Trec pe langa ei in fiecare zi (avand in vedere ca locuiesc aici de doar 5 ani). Si mie mi`a fost frica la inceput de ei, dar cu timpul m`am apropiat de ei si ne intelegem de minune :> . Nu latra decat la tigani si la betivani.

@Monk tu oricum stai beat 3 zile si 3 nopti.

M-ai vazut tu beat? Deocamdata o iau ca pe o gluma. Asta si sper sa fi fost.

Cu cei din jurul blocului,majoritatea se inteleg daca sunt locatari. Asa e peste tot,nu numai la tine.

M-a amuzat rezultatul sondajului aluia aseara. "ati fi de acord sa adoptati un caine in caz ca intra in vigoare legea?" 72% DA 28% NU. E usor sa tastezi un SMS si sa dai send la un numar.

Link to comment

@ Dani,daca ai fi vazut emisiunea aseara,sunt sigur ca ti-ar fi atras atentia chestia de a zis-o nasul la final: "eu fac emisiunea asta de 9 ani de zile,primesc pe oricine la mine. va spun sincer ca in acesti 9 ani nu a venit la mine nimeni de la nicio organizatie de protectie a animalelor. Se pare ca toti sunt buni sa conteste o lege,dar sa vina cu o solutie pauza".

Aici iti dau dreptate. Recunosc ca asa e. Dar oricum astea nu sunt masuri bune.

GOOD !!!

M-am saturat pana peste cap de javrele astea nenorocite. Sunt cu miile pe unde stau eu.

Am un drum de 15 min pana la lucru si trebuie sa infrunt 100 de caini.

Da unde dracu suntem aici ? In jungla ?

Platesc cainii aceleasi taxe la stat ca si mine ?

Bine ar fi sa-i eutanasieze si pe cei ce le cresc.

Cred ca esti in jungla la ce vocabular ai. Si ce legatura au taxele cu ce spunem noi aici? Pot plati cainii taxe la stat? Au cu ce? Au din ce? Tu te vezi ce scrii? =)) =)) =)) Jur ca e prima oara cand vad/aud o astfel de perla.

Dani daca e adevarat ce spui ... jos palaria, din partea mea ai tot respectu`. Sper doar ca la copiii aia 2 de care zici ca le dai 150 pe luna sa fie. .. un cadou din partea ta nu pensie alimentara :))

Nu sunt ai mei, sunt niste copii care sufera de malnutritie.

Oana tu chiar nu intelegi ca jigodiile alea NU trebuie sa umble libere pe strada ? Crezi ca sta cineva sa faca profilu` psihologic unui caine ? Crezi ca eu cand vad o haita de 30 de exemplare care vin spre mine , ma mai intreb daca "m-as intelege cu ei" ?

Lucrurile`s simple, REPREZINTA O AMENINTARE , pt. mine, pt. tine pt. copii , pt. unu care alearga dupa autobuz ... pt. unu` care se face spre ei sau tipa ca ii e frica ... repet , NU trebuie sa fie acolo , si tinand cont de tara in care traim ... de sistem .. asta e singura solutie, + ca daca ai fi citit ce`am pus in primu` post acolo scrie ca vor fi inspectati de veterinari , iar in urma examenului doar cei bolnavi si cei agresivi vor fi eutanasiati .

Statul + Protectia animalelor trebuie sa se uneasca si sa faca un plan de bataie. Un plan ca sa fie bun pentru ambele parti, atat pentru oameni cat si pentru animale.

Inca mai rad la perla lui c3nzor =)) =))

Link to comment

Oana tu chiar nu intelegi ca jigodiile alea NU trebuie sa umble libere pe strada ? Crezi ca sta cineva sa faca profilu` psihologic unui caine ? Crezi ca eu cand vad o haita de 30 de exemplare care vin spre mine , ma mai intreb daca "m-as intelege cu ei" ?

Lucrurile`s simple, REPREZINTA O AMENINTARE , pt. mine, pt. tine pt. copii , pt. unu care alearga dupa autobuz ... pt. unu` care se face spre ei sau tipa ca ii e frica ... repet , NU trebuie sa fie acolo , si tinand cont de tara in care traim ... de sistem .. asta e singura solutie, + ca daca ai fi citit ce`am pus in primu` post acolo scrie ca vor fi inspectati de veterinari , iar in urma examenului doar cei bolnavi si cei agresivi vor fi eutanasiati .

"În situaţia în care cei din adăposturile administraţiei publice locale rămaşi după examinarea medicului veterinar sănătoşi şi neagresivi nu sunt adoptaţi într-o perioadă de şapte zile este permisă eutanasierea şi a acestor animale", a spus Atănăsoaei.

Vad foarte bine ceea ce ai postat Sherkan.

Noi cei care iubim cainii avem la dispozitie 7 zile pentru a adopta toti cainii sanatosi si inofensivi. Asta e termen? 7 zile? :blink:

De ce nu exista un termen pentru asfaltarea strazilor? De ce nu exista un termen pentru dezapezirea strazilor? De ce exista termen doar pt acest caz?

L`am ascultat astazi pe domnul prefect in direct. Compara cainii cu o pereche de pantofi. "Atunci cand o pereche de pantofi nu`ti mai place, sau te strange, o arunci". Asta este declaratia unui om normal? Sau a unei javre?

" si tinand cont de tara in care traim ... de sistem .. asta e singura solutie" Este tipic pentru noi romanii sa ne multumim cu resturi. Daca ne arunca astia de sus un os, trebuie sa le multumim si sa dam din coada. :clap:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...