Jump to content
Guest Global Experience

Liber la eutanasierea maidanezilor

Recommended Posts

Guest SherkaN

Prefectul Capitalei, Mihai Atănăsoaei, a declarat, marţi, că a trimis Camerei Deputaţilor propunerile de modificare a legii câinilor fără stăpân, printre acestea fiind şi posibilitatea eutanasierii atât a câinilor grav bolnavi, a celor agresivi, cât şi a celor care nu sunt adoptaţi în şapte zile, informează Mediafax.

"Am trimis Camerei Deputaţilor propunerile de modificare a legislaţiei pentru câinii fără stăpân în urma discuţiilor purtate cu reprezentanţii administraţiei locale şi a datelor statistice de la Institutul «Matei Balş» pe ultimii patru ani", a spus Mihai Atănăsoaei.

Potrivit prefectului Capitalei, propunerile de lege respectă legislaţia europeană şi încearcă rezolvarea problemelor provocate de cei aproximativ 40.000 de câini fără stăpân din Capitală, aşa cum arată datele ONG-urilor sau a celor aproximativ 100.000 de câini fără stăpân din Capitală, aşa cum arată datele administraţiei locale.

În privinţa propunerilor aduse la noua lege, prefectul Capitalei a arătat că "este încurajată adopţia câinilor fără stăpân care va fi făcută cu responsabilitate şi spirit civic". În acest sens, cetăţeanul care va dori adoptarea a mai mult de doi câini va trebui să facă dovada resurselor materiale pentru întreţinerea animalelor, a acordului vecinilor sau a asociaţiei de proprietari în cazul în care locuieşte la bloc, a achitării taxelor de sterilizare, microcipare şi tratare de boli, dar şi a spaţiului prevăzut de legislaţia europeană pentru îngrijirea câinilor.

Şi eutanasierea animalelor va fi permisă, aceasta urmând a avea loc în două faze. Într-o primă fază, câinii strânşi de pe domeniul public vor fi consultaţi şi examinaţi, vor fi recuperate exemplarele clinic sănătoase şi neagresive, iar câinii fără stăpân, care sunt grav bolnavi incurabili şi irecurabili, şi câinii agresivi vor fi eutanasiaţi cu respectarea prevederilor legislaţiei sanitare veterinare în vigoare.

"În situaţia în care cei din adăposturile administraţiei publice locale rămaşi după examinarea medicului veterinar sănătoşi şi neagresivi nu sunt adoptaţi într-o perioadă de şapte zile este permisă eutanasierea şi a acestor animale", a spus Atănăsoaei.

Sursa.

In sfarsit o veste macar pe jumate buna, tot ce ne ramane e sa speram ca o vor vota admormitii aia din parlament.

Link to comment

Cele mai enervante sunt persoanele care le iau de la adapost sub pretextul ca le ingrijesc si le dau drumul afara. Iar, daca cineva i-l omoara pentru ca a muscat un om se plang si se vaita dar pentru bietul om nu se vaita.

Ar trebui omorati cainii fara stapan si amendati gras, chiar condamnati la inchisoare, cei care au scos cainii din adapost sa le dea drumul afara iar acei caini apoi muscau persoane pe strada.

Link to comment
Guest spanky

Nu stiu ce caini sunt in capitala, dar pe la mine in oras sunt destui si multi si musca, ar trebuii peste tot.

sa vezi pe aici pe la noi ce e .... 8-| prin Bucuresti

pai asta e ....alta solutie nu era ...ar fi bine sa ii eutanasieze, totusi bietii cateilusi :( cainele meu se impaca bine cu ei :D

Link to comment
Guest SherkaN

To the pound with them, in sfarsit pot sa imi scot in liniste cainele in parc.

Corect. Am si eu caine, si cand ies cu el afara e nenorocire , nu ma pot tine la ei ca e de ajuns sa latre 1 o data si incep sa se adune , nu mi-e de alta dar cainele meu aspectu` e tot ce are el :)) ca`n rest e prost de moare, si dupa ce ca e prost daca mi-l mai si uratesc aia .... ma vad nevoie sa`l las si eu pe strada :))

Link to comment

Foarte bine.

Poate asa pot alerga si eu linistit (nu fortat de haite de caini) prin parc.

foarte bine ,m-am saturat de javrele alea care nu au ce face decat sa se ia de mn

Cele mai enervante sunt persoanele care le iau de la adapost sub pretextul ca le ingrijesc si le dau drumul afara. Iar, daca cineva i-l omoara pentru ca a muscat un om se plang si se vaita dar pentru bietul om nu se vaita.

Ar trebui omorati cainii fara stapan si amendati gras, chiar condamnati la inchisoare, cei care au scos cainii din adapost sa le dea drumul afara iar acei caini apoi muscau persoane pe strada.

Multi dintre voi nu stiu sa scrie corect romaneste, dar va dati cu parerea la o decizie de genul. Ce oameni.

Corect. Am si eu caine, si cand ies cu el afara e nenorocire , nu ma pot tine la ei ca e de ajuns sa latre 1 o data si incep sa se adune , nu mi-e de alta dar cainele meu aspectu` e tot ce are el :)) ca`n rest e prost de moare, si dupa ce ca e prost daca mi-l mai si uratesc aia .... ma vad nevoie sa`l las si eu pe strada :))

Sherkan nu ajungea un topic la DG? Atunci o spun si aici ca nu sunt de acord cu aceste decizii rapide si superficiale.

uite ce se poate face:

Se creeaza o asociatie non profit (ex SPCA SUA), noi oamenii donam pt a merge. Se angajaeaza inspectori care sa colaboreze cu Politia. Se aduna toti cainii de pe strazi. Se trateaza, care pot fi tratati. Care nu, eventual aia eutanasiati. Se dreseaza, care pot fi dresati. Si se vor da spre adoptie. Iar oamenii care isi bat joc de animale sa fie dati in judecata si sa le fie luate animalele. Si amendati, poate si puscarie. In SUA faci puscarie cativa ani daca iti bati joc de niste animale. Asa se rezolva problema, nu prin eutanasiere. Cainii sunt fiinte nu roboti.

Daca tot ne dam cu pumnul in piept ca suntem mai buni americanii de ce nu facem toate lucrurile astea? E atat de greu? Binenteles ca e, noi suntem invatati sa creem probleme nu sa le rezolvam =)) .

Voi luati la misto aceste lucruri si chiar cred ca nu va dati seama ca ce spuneti e gresit. Voua vi se par niste probleme care trebuie sa se rezolve rapid si superficial, cum faceau oamenii pesterilor.

Uitati-va aici:

Care sunt mai animale? Daca careva se trezea cu mana rupta, incepeau sa-i acuze pe ingrijitori ca ei sunt de vina ca n-au facut custile cum trebuie. Gaseau ei ceva motiv. Exact cum gasiti si voi aici motive in care sa scoateti omenirea din greselile pe care le-a facut.

Link to comment
Guest SherkaN

La cat de disperat sunt de caini, prietene crede-ma ca as deschide topicuri la toate sectiunile inclusiv as sta in cur in fata parlamentului si cred ca as fi in stare sa fac greva.

Ok , ce spui tu e corect si sunt de acord. Am caine si iubesc cainii FOARTE MULT! insa tu omiti un sg. lucru, ca traiesti in Romania si ce spui tu acolo ... e telenovela pt. noi, pt. ca de aici nu ies bani -> nu prezinta interes pt. conducatori, si nu cred ca e vreun roman care se bate cu pumnu`n piept ca suntem main tari decat americanii :))

Link to comment

Multi dintre voi nu stiu sa scrie corect romaneste, dar va dati cu parerea la o decizie de genul. Ce oameni.

Sherkan nu ajungea un topic la DG? Atunci o spun si aici ca nu sunt de acord cu aceste decizii rapide si superficiale.

uite ce se poate face:

Se creeaza o asociatie non profit (ex SPCA SUA), noi oamenii donam pt a merge. Se angajaeaza inspectori care sa colaboreze cu Politia. Se aduna toti cainii de pe strazi. Se trateaza, care pot fi tratati. Care nu, eventual aia eutanasiati. Se dreseaza, care pot fi dresati. Si se vor da spre adoptie. Iar oamenii care isi bat joc de animale sa fie dati in judecata si sa le fie luate animalele. Si amendati, poate si puscarie. In SUA faci puscarie cativa ani daca iti bati joc de niste animale. Asa se rezolva problema, nu prin eutanasiere. Cainii sunt fiinte nu roboti.

Daca tot ne dam cu pumnul in piept ca suntem mai buni americanii de ce nu facem toate lucrurile astea? E atat de greu? Binenteles ca e, noi suntem invatati sa creem probleme nu sa le rezolvam =)) .

Voi luati la misto aceste lucruri si chiar cred ca nu va dati seama ca ce spuneti e gresit. Voua vi se par niste probleme care trebuie sa se rezolve rapid si superficial, cum faceau oamenii pesterilor.

Uitati-va aici:

Care sunt mai animale? Daca careva se trezea cu mana rupta, incepeau sa-i acuze pe ingrijitori ca ei sunt de vina ca n-au facut custile cum trebuie. Gaseau ei ceva motiv. Exact cum gasiti si voi aici motive in care sa scoateti omenirea din greselile pe care le-a facut.

Dani hai ca exagerezi , mai da-i naiba de caini , noi nu avem spitale pentru noi dar facem pentru caini adaposturi , vorbesti prostii ... la noi e jegul in spital de pleci mai bolnav decat intri (daca mai pleci) iar tu ceri acum sa le facem la niste maidanezi adaposturi si fel si fel de conditii .

Link to comment

Dani hai ca exagerezi , mai da-i naiba de caini , noi nu avem spitale pentru noi dar facem pentru caini adaposturi , vorbesti prostii ... la noi e jegul in spital de pleci mai bolnav decat intri (daca mai pleci) iar tu ceri acum sa le facem la niste maidanezi adaposturi si fel si fel de conditii .

Se pot face toate, trebuie doar sa vrem.

Link to comment

@Dany: F.Y.I, la americani, una din cele mai de succes retete pentru evaporarea maidanezilor e asa: hingheri platiti relativ ok si care isi fac treaba, cainii stransi de pe strada -> daca nu sunt ridicati in 1-2 saptamani sunt eutanasiati si cel mai important -> NU AMESTECA ASOCIATIA PENTRU DREPTURILE ANIMALELOR! Aceea isi are rostul atunci cand cineva isi ia angajamentul sa ingrijeasca un animal si nu o face.

In plus, ce am zis incorect? Caini fara stapan -> morti. Stapani care nu fac altceva decat sa scoata cainii afara si sa ii trimita inapoi pe strada -> o maaare amenda + inchisoare in caz de a muscat pe cineva.

Schema asta te-a luminat? Intr-o tara in care se cumpara ceasuri de 3 milioane de euro si se spune ca nu exista bani de pensii si salarii tu vrei sa se piarda banii si altfel? Am si eu animale, dar le iau sa le ingrijesc si sa le tin in casa, nu sa le dau drumul afara in strada.

PS: mai renuntati la replica "multi nu stiti a scrie dar va dati cu parerea". Pentru a gandi nu iti trebuie scris. Mnoh, ti pup ridactorule di tiliviziuni sau ci pisicii mei mai iesti.

Link to comment

Se pot face toate, trebuie doar sa vrem.

Si cine nu vrea ? Eu unu vreau , toti vrem ... nu vor EI !

EI dorm in parlament , se injura ca la usa cortului , daca avem in minister la europarlament zdrente gen : Eba sau Udrea cum sa dam noi inainte ?

Si ... vin vremuri si mai grele...

Link to comment

nu e solutia perfecta dar este o solutie umana si este cea mai indemana in momentul de fata asa ca per total mi se pare o idee buna.

daca ii castrau pe toti acum cativa ani cand s-au batut cu pumnul in piept ca vor face asta nu se mai ajungea aici..

Link to comment

Voi va ganditi ca printre acesti caini se afla si pui? Catei de cateva luni? Ce rau pot face aia acum?

Nu este mai usor ca pe cei mici, inofensivi, sanatosi, sa`i castreze, sa`i vaccineze si sa`i duca la un adapost?

De ce este nevoie de acest termen de 7 zile?

Nu au bani sa`i hraneasca cateva luni, poate ani?

Sunt sigura ca oamenii care hranesc cainii vagabonzi din fata blocului, s`ar duce si la un adapost sa le ofere de mancare.

Dupa ce am citit topicul asta, am inteles de ce iubesc mai mult cainii decat oamenii.

Link to comment
Guest SherkaN

Asa e ... uite ca nu ma gandisem ca saracu` Rex .... era si el tata :))

App. as putea zice ca "La moartea lui Rex -un memorabil sot, tata si bunic- au ramas 2 pui "pe drumuri" ? :))

Si daca iubesti asa mult cainii ... hai cu mine noaptea la o "promenada" , nu mergem departe ... doar vii cu mine sa ma aduci acasa , vii pe urma sa vedem daca mai postezi asa.

Link to comment

Voi va ganditi ca printre acesti caini se afla si pui? Catei de cateva luni? Ce rau pot face aia acum?

Nu este mai usor ca pe cei mici, inofensivi, sanatosi, sa`i castreze, sa`i vaccineze si sa`i duca la un adapost?

De ce este nevoie de acest termen de 7 zile?

Nu au bani sa`i hraneasca cateva luni, poate ani?

Sunt sigura ca oamenii care hranesc cainii vagabonzi din fata blocului, s`ar duce si la un adapost sa le ofere de mancare.

Dupa ce am citit topicul asta, am inteles de ce iubesc mai mult cainii decat oamenii.

Oana, alta solutie nu exista. Daca ii puteai duce intr-o rezervatie si sa-i lasi in pace era perfect dar se inmultesc destul de rapid si rezervatiile ar deveni neincapatoare. Nici pe strada nu-i poti lasa, pentru ca ataca oamenii. Seara se strang la mine in zona (fara exagerare) 30 de caini. Imagineaza-ti ce se intampla daca i se pune doar unuia pata. Sunt sigura ca nu era de acord cu tine si o fetita care a murit, cum ca acel catelus dragut se face mare si ii poate face rau. Ti-e drag de animal, ia-l acasa, ai grija de el, nu sa fie lasat pe strada.

Link to comment

Voi va ganditi ca printre acesti caini se afla si pui? Catei de cateva luni? Ce rau pot face aia acum?

Trebuia sa fie cineva care sa invoce motivul catelusului cu ochii mari. Awwwwwww...

Da ! Bineinteles ca nu au facut rau nimanui, dar o sa creasca nu ?

Nu este mai usor ca pe cei mici, inofensivi, sanatosi, sa`i castreze, sa`i vaccineze si sa`i duca la un adapost?

De ce este nevoie de acest termen de 7 zile?

Nu au bani sa`i hraneasca cateva luni, poate ani?

Costa mai multi bani castrarea , vaccinarea si ingrijirea pe termen lung a nspe mii de caini. In fond si la urma urmei totul se reduce la bani.

Sunt sigura ca oamenii care hranesc cainii vagabonzi din fata blocului, s`ar duce si la un adapost sa le ofere de mancare.

1. Te inseli amarnic.

2. Pe oamenii aia care hranesc caninii vagabonzi de la coltul blocului, i-as calca cu masina peste moalele capului la orice ora. Din cauza a unor trogloditi ca ei am in jurul blocului o cireada de dulai, care in fiecare noapte fac galagie cand ti-e somnul mai drag iar ziua ca sa ajung la masina trebuie sa fac strafe printre ei.

Dupa ce am citit topicul asta, am inteles de ce iubesc mai mult cainii decat oamenii.

Mergi si dormi cu ei atunci pisi, te rog eu frumos. M-am saturat pana in maduva oaselor de oameni ca tine care pun animalul inaintea omului.

BA ROMANILOR INTELEGETI UN LUCRU ODATA !

Suntem tara lu' peste prajit, care incearca sa se integreze in Uniunea Europeana ,desi paradoxal, facem partea din ea de vreo 3 ani. Avem o capitala cu un centru... vai de mama lui de centru, murdar, plin de praf, gropi, santiere, cersetori si caini care ies seara pe Lipscani la promenada.

Cum de in orice tara am fost la vest de Romania nu am vazut tipenie de caine / matza pe strada ? Singurii caini erau aia cu lesa in jurul gatului si plimbati frumos de stapani. Te-ai pomeni ca prin Austria sau Germania o fi asa...vreo pajiste maaaare ingradita si plina de caini vagabonzi, la care se perinda zilnic austriecii sau nemtii ca sa-i hraneasca. Unde ? Ca eu nu am vazut si nici nu am auzit.

Vrem capitala europeana, vrem ca Bucurestiul sa redevina "micul Paris" sau mai nou "noul Berlin" , dar nu putem sa rupem niciodata pisica in doua si sa spunem gata , pana aici !

Link to comment

Trebuia sa fie cineva care sa invoce motivul catelusului cu ochii mari. Awwwwwww...

Da ! Bineinteles ca nu au facut rau nimanui, dar o sa creasca nu ?

Costa mai multi bani castrarea , vaccinarea si ingrijirea pe termen lung a nspe mii de caini. In fond si la urma urmei totul se reduce la bani.

1. Te inseli amarnic.

2. Pe oamenii aia care hranesc caninii vagabonzi de la coltul blocului, i-as calca cu masina peste moalele capului la orice ora. Din cauza a unor trogloditi ca ei am in jurul blocului o cireada de dulai, care in fiecare noapte fac galagie cand ti-e somnul mai drag iar ziua ca sa ajung la masina trebuie sa fac strafe printre ei.

Mergi si dormi cu ei atunci pisi, te rog eu frumos. M-am saturat pana in maduva oaselor de oameni ca tine care pun animalul inaintea omului.

BA ROMANILOR INTELEGETI UN LUCRU ODATA !

Suntem tara lu' peste prajit, care incearca sa se integreze in Uniunea Europeana ,desi paradoxal, facem partea din ea de vreo 3 ani. Avem o capitala cu un centru... vai de mama lui de centru, murdar, plin de praf, gropi, santiere, cersetori si caini care ies seara pe Lipscani la promenada.

Cum de in orice tara am fost la vest de Romania nu am vazut tipenie de caine / matza pe strada ? Singurii caini erau aia cu lesa in jurul gatului si plimbati frumos de stapani. Te-ai pomeni ca prin Austria sau Germania o fi asa...vreo pajiste maaaare ingradita si plina de caini vagabonzi, la care se perinda zilnic austriecii sau nemtii ca sa-i hraneasca. Unde ? Ca eu nu am vazut si nici nu am auzit.

Vrem capitala europeana, vrem ca Bucurestiul sa redevina "micul Paris" sau mai nou "noul Berlin" , dar nu putem sa rupem niciodata pisica in doua si sa spunem gata , pana aici !

vay de capul tau tinere:))) esti emo cumva? :)) probabil ca maidanezii stau la baza problemei :)) maidanezii de pe strada sunt vinovati ca suntem facuti tigani, maidanezi de pe strada comit violuri, talharii, trafic de carne vie.. etc .. maidanezii maindanezii :)) .

edit: dak ai auzit tu pe la tv.. nemtii aia de care tot spui tu au venit in romania sa ne adopte maidanezii ...

vrem capitala europeana unde alearga caii pe strada:)) si indienii cu carute ...

si inca ceva:)) te rog dute inapoi de unde ai venit tu din nemtia sau austria.. acolo unde ai fost tu la capsuni sau zidar:)) si deja te vezi mare om de afaceri ,mare caracter:))

Ai grija cum jignesti oamenii!

Data viitoare vei lua warn + suspend!

Edited by Tybork
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...