Jump to content
dandi

Cluj

Recommended Posts

Englezii formeaza o comunitate de peste 100 de expati in Cluj

Fie ca sunt oameni de afaceri,angajati ai unor multinationale,reprezentanti ai unor ONG-uri sau studenti,englezii ajung la Cluj cu o imagine unei Rominii "mizerabile".Englezii nu stiu nimic despre Cluj,inainte sa vina in orasul de pe Somes,iar majoritatea acestora nu stiu nici macar sa arate pe harta unde este pozitionata Rominia.

"Am venit initial ca turist in Rominia si am fost impresionat de peisaje.Era o imagine atit de diferita fata de ce stiam eu de la televizor.Imaginea Rominiei era cea a copiilor din orfelinate si a mizeriei.Multi dintre prieteni mei nici nu stiu sa arate pe harta Rominia.Acum lucrurile se mai schimba,de cind exista zboruri directe de la Cluj la Londra".Isi aminteste britanicul Simon Parker care a ajuns in Rominia in 2003,iar in august 2009 sa mutat la Cluj,unde instruieste dascali si directori ai unor instituti de invatamint cu privire la metodele occidentale de educatie si menegement educational..........

Smon Parker spune despre Cluj ca este cel mai prietenos oras pe care la vizionat vreodata

Parerea mea este cam aceeas,nu stiu de ce dar il consider cel mai civilizat oras din Rominia si oameni sunt foarte prietenosi

Sursa:Adevarul de seara de Baia Mare

Joi 15 aprilie 2010

Transilvania Pag.5

Link to comment

Parerea mea este cam aceeas,nu stiu de ce dar il consider cel mai civilizat oras din Rominia si oameni sunt foarte prietenosi

Hai ca-ti spun eu de ce : fiindca nu esti din Iasi :) N-o spun fiindca acolo m-am nascut, dar, dar, dar daca ai sta macar o saptamana ai vedea diferenta. Iasi este al doilea oras ca marime din tara, dar este destul de aerisit si CURAT si destul de CIVILIZAT. Daca e sa nu luam la socoteala zona Bularga si Pacuret, Iasul ar fi oras model.

Pot sa ma laud ca am vizitat 90% din orasele din tara, dar in afara de Constanta turistica si Bucuresti n-as sta nicaieri, decat poate in Brasov, dar atat. Daca ar fi sa caracterizez iasul in 3 cuvinte ar fi : Liniste, Curatenie, Civilizatie. Sa n-o dati in extreme acum " am fost odata frate in Iasi si era soo ţigănoiul care cersea bani " ca si eu am fost in orasul tau si am vazut o haita de caini cum atacau o batrana si niste puradei furau un caucic ^_^ probleme de zi cu zi pentru oricare societate romaneasca.

Link to comment

Am fost in Iasi si e foate frumos ca asezare dar Clujul e foarte civilizat si vezi ca nu o zic doar eu.Oameni vorbesc un oras nu e frumoas doar daca e mare si are populatie uriasa,eu zic cu cit mai mic cu atit mai bine :D,dar nici prea prea mic.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...