Jump to content
blk

Diferente geografice si de culoare

Recommended Posts

Da normal ca asiaticii sunt inferiori...nu ei au inventat praful de pusca,busola,hartia,alcoolul,matasea ,planorul,etc.China e cea mai de cacat tara ..doar are cea mai puternica economie la nivel mondial.Japoznezii sunt niste prosti....etc.Mai vreti dovezi?E clar ca asiaticii sunt mai inferiori..

Link to comment
Share on other sites

nu stiu. banuiesti?

ce-ai spus aici e total irelevant. asta nu demonstreaza ca asiaticii sunt mai prejos decat europenii. totusi, noi inca mai credem in existenta unei zeitati.

in plus, tu ai zis ca albii faceau arme sa se apere de ursi, in timp ce africanii stateau cu burta la soare si asteptau sa le pice banane din copac. la fel de bine as putea sa spun si ca in timp ce chinezii se-mpuscau, "albii europeni", cum iti place tie sa-i numesti, se bateau cu bete.

si d-asta te intreb daca cunosti istoria europei sau daca ai idee despre primele civilizatii ale lumii.

Luckyshot, asiaticii nu sunt prosti gramada, dar ei n-au purtat razboaiele europenilor cu musulmanii, cu pirateria musulmana care impiedica comertul. Si mie imi place cultura japonezilor, merita studiata, dar white and proud :cool2:

@Godless1859

Da, china estea cea mai de kkt tara. Isi exploateaza proprii oameni pentru niste interese la nivel global. Astia sunt oameni? Si in plus, China este comunista doar in acte, ei sunt capitalisti.... capitalismull..... nu este cumva imprumutat de la Europeni? Japonia ca sistem politic foloseste democratia. Nu cumva democratie este un sistem politic imprumutat tot de la Europeni? :pumn:

edit: China,cea mai puternica economie....... unde profesori Europeni gras platiti ii invata cum sta treaba cu economie si "falsificarea" produselor din Europa.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine Europa a fost intodeuna cel mai dezvoltat continent..de pe vremea Romanilor si Dacilor. :D

Late bloomer aparent; Egiptul, Babilonul, Japonia si Aztecii erau mult mai avansati in antichitate. Depinde cat de departe in timp vrei sa te uiti. Totusi, de ce au cazut toate celelalte imperii? Ce are Europa de n-au avut ceilalti?

Link to comment
Share on other sites

Actually..rasismul nu mai e privit ca o boala sau ca o crima..un fapt condamnabil. Deja a devenit realitate si ne obisnuim cu el.

Parerea mea e ca de fapt se intampla exact pe dos. Rasismul era un fapt cotidian pentru care nimeni nu isi batea capul pana acum cateva zeci de ani.

De altfel sunt zone in care nu cred ca populatiile isi pun problema asta... daca te duceai acum 200 de ani in Oas si le spuneai ca strabunica lor e o negresa iti luau gatul. Banuiesc ca nici azi nu te-ai simti foarte bine daca te-ai duce pe acolo cu ideea asta.

Ideea este exacerbarea problemei si ajungerea la saturatie... acea senzatie de "nu mai pot cu rasismul asta". Pana acum vreo 2 ani era la moda sa fie pusa in orice poza de grup corporatista cate un negru. Acum e la moda sa fie si un asiatic pe acolo. Chiar daca este evident ca nici unul nici celalalt nu prea au ce cauta in zonele respective... trebuie sa fie si ei acolo... altfel ar fi considerata poza rasista.

Nu am citit, poti sa dai mai multe detalii / surse? Eventual si surse care au fost confirmate si de alti cercetatori?

Black, chiar a ajuns o crima sa poti observa si gandi de unul singur? Chiar a ajuns ca orice lucru pe lumea asta sa nu exista decat daca vreun cretinoid a scris despre asta pe wiki?

Hai sa te iau incet... ai putea sa observi si tu ca:

- nici un negru nu a ajuns campion mondial la sah... nici macar nu a castigat vreun campionat semnificativ

- pe de alta parte nici un alb nu va putea sa ajunga mai devreme de 2 ture de stadion in urma la cursa de 10.000 de metri daca sunt niste nigerieni pe acolo

- nici un negru nu a performat in go

- dar nici un alb sau asiatic nu va da un slam dunck macar la fel de frumos ca si un negru

- nici o fotomodeala negresa nu va atinge distictia unei caucaziene

- dar nici o caucaziana nu va egela posteriorul unei negrese/metise.

- nici un negru nu a compus vreo opera cunoscuta

- pe de alta parte nici caucazienii nu au reusit sa ramana timp de 5000 de ani la o singura manifetsare artistica prin venerarea falusului. Daca nu as cunoaste originile lui Patapievici mai ca l-as banui ca e negru undercover.... scuze Black... da` nu m-am putut abtine.

Daca ai sta sa analizezi toate astea, cred ca ti-ai da seama ca exista deosebiri categorice intre caucazieni si negri.

Iar daca ai sta sa observi ce iese din incrucisari ti-ai da seama ca noi, caucazienii, suntem retrograzi genetic. Din incrucisarea alb-negru cel putin 9 copii din 10 vor iesi negri. Dupa ce observi asta, treci la next level... incrucisari intre caucazieni si asiatici... intr-o proportie un pic mai mica, copii vor avea trasaturi majoritar asiatice.

Poate ca impulsul de a ura pe cineva pe motive rasiale vine si dintr-un oarecare reflex de conservare genetica.

Japonia ca sistem politic foloseste democratia.

Japonia este inca marcata de sistemul de caste. Acum vreo 10 ani, un japonez nu a putut ajunge prim ministru pentru ca stramosii lui facusera parte din casta inferioara... baruka or smth...

Un sistem bazat pe caste, cu cetateni de categorii diferite poate fi numit oricum, numai democratic nu.

Si apropos de democratie... e drept ca a fost inventata de greci, dar tot Aristotel a ajuns la concluzia ca este un sistem utopic. Ceea ce se demonstreaza si astazi.

Totusi, de ce au cazut toate celelalte imperii? Ce are Europa de n-au avut ceilalti?

Imperiul Chinez nu a disparut definitiv niciodata din istorie. Mai exista si azi.

Imperiul Roman nu mai exista de ceva vreme. Imperiul Britanic a disparut de cateva zeci de ani.

Intrebarea ar fi ce are impriul chinez si nu au avut celelalte imperii mai degraba.

Link to comment
Share on other sites

Thora, nu am timp sa ma documentez pentru alti oameni. Atunci cand cineva posteaza un argument cat de cat controversat as vrea sa fie acompaniat si de argumente, ceva similar cu cum ai facut tu.

Nu ma bazez doar pe parerea mea deoarece oamenii sunt subiectivi. Nu am zis ca imi iau parerile din wiki dar nu incerc sa ignor parerile celorlalti. De exemplu, parerea mea este ca negrii prin faptul ca au scapat din sclavie relativ recent nu au avut timp sa recupereze dpdv intelectual terenul pierdut in fata albilor.

Ca o analogie, nici femeile nu au multe reprezentante GrandMaster in sah, cea mai buna jucatoare de sah fiind foarte tanara (33 ani) si fiind pe locul 51 in lume. Asta nu inseamna, pentru mine, ca femeile sunt mai proaste decat barbatii, ci doar ca sunt tinute in loc de societate, ele fiind in principal casnice pana nu demult.

Link to comment
Share on other sites

Luckyshot, asiaticii nu sunt prosti gramada, dar ei n-au purtat razboaiele europenilor cu musulmanii, cu pirateria musulmana care impiedica comertul. Si mie imi place cultura japonezilor, merita studiata, dar white and proud :cool2:

@Godless1859

Da, china estea cea mai de kkt tara. Isi exploateaza proprii oameni pentru niste interese la nivel global. Astia sunt oameni? Si in plus, China este comunista doar in acte, ei sunt capitalisti.... capitalismull..... nu este cumva imprumutat de la Europeni? Japonia ca sistem politic foloseste democratia. Nu cumva democratie este un sistem politic imprumutat tot de la Europeni? :pumn:

edit: China,cea mai puternica economie....... unde profesori Europeni gras platiti ii invata cum sta treaba cu economie si "falsificarea" produselor din Europa.

Filosofie, componente electrice, arte martiale... si lista poate continua -_-. E usor sa zici numai ce s-a luat din Europa dar ce s-a adus in Europa ti-e greu, nu?

E interesant cum cineva care a avut altercatii din motive rasiste nu poarta ranchiuna dar alte persoane isi permit sa faca distinctii pe baza diferentierii de culoare, cica "white and proud" -_-. Eu as mai baga si un "stupid" pe langa cele 2, fara suparare. Si ne miram de ce apar dispute si razboaie. Din cauza unor asa zisi "bo$$i" care n-au mancat in viata lor pic de politica internationala sa vada cum se desfasoara relatiile intre popoare si valorile fiecaruia. Desigur, e mai usor sa vezi barna altuia.

Toata lumea este egala. Chiar foarte bine a "punctat" blk:

Chiar credeti ca daca un extraterestru s-ar uita la noi ar vedea crestini, musulmani, atei, negri, galbeni, albi sau ar vedea pur si simplu "oameni"?

Link to comment
Share on other sites

Filosofie, componente electrice, arte martiale... si lista poate continua -_-. E usor sa zici numai ce s-a luat din Europa dar ce s-a adus in Europa ti-e greu, nu?

E interesant cum cineva care a avut altercatii din motive rasiste nu poarta ranchiuna dar alte persoane isi permit sa faca distinctii pe baza diferentierii de culoare, cica "white and proud" -_-. Eu as mai baga si un "stupid" pe langa cele 2, fara suparare. Si ne miram de ce apar dispute si razboaie. Din cauza unor asa zisi "bo$$i" care n-au mancat in viata lor pic de politica internationala sa vada cum se desfasoara relatiile intre popoare si valorile fiecaruia. Desigur, e mai usor sa vezi barna altuia.

Toata lumea este egala. Chiar foarte bine a "punctat" blk:

Chiar credeti ca daca un extraterestru s-ar uita la noi ar vedea crestini, musulmani, atei, negri, galbeni, albi sau ar vedea pur si simplu "oameni"?

Bai baiatule, n-am zis ca asiaticii n-au inventata nimic, dar cele importante au fost ale europenilor. Automobilul,avionul, electricitatea, radio,telefonul samd. Nu suntem toti egali, nici macar in drepturi. Africanii sunt singurii care n-au alfabet scris.Pai cu aia suntem egali? Cu musulmanii barbari care au distrus orice urma de civilizatie peste tot unde au fost? :tiphat:

Iubire si egalitate.

http://www.youtube.com/watch?v=ENaAYtqOljA

Link to comment
Share on other sites

Bai baiatule, n-am zis ca asiaticii n-au inventata nimic, dar cele importante au fost ale europenilor. Automobilul,avionul, electricitatea, radio,telefonul samd. Nu suntem toti egali, nici macar in drepturi. Africanii sunt singurii care n-au alfabet scris.Pai cu aia suntem egali? Cu musulmanii barbari care au distrus orice urma de civilizatie peste tot unde au fost? :tiphat:

Iubire si egalitate.

http://www.youtube.com/watch?v=ENaAYtqOljA

Bai, fetito, a realiza ceva nu inseamna doar a crea ci inseamna si a evolua. Da, suntem egali. Exista legislatie la nivel mondial. Atunci cand cineva strain la tine este egal cu tine in tara ta pentru ca se supune legilor de la tine. Asta inseamna egalitate si nu ai cum sa faci diferentieri bazate pe .... prostie. Fa-te tu alb in casa ta si mandru, nu baga stropinele in fata altora.

PS: mai aduci aminte de motivul asta chiar banal si stupid cu musulmanii barbari? Oare doar pe ei ii vezi ca niste cotropitori? Jesus 8-|...

Link to comment
Share on other sites

a realiza ceva nu inseamna doar a crea ci inseamna si a evolua.

Da, si? :crazy:

Atunci cand cineva strain la tine este egal cu tine in tara ta pentru ca se supune legilor de la tine.

Defapt un imigrant venit de prin stepele asiei sau Africa, acesta are mai multe drepturi ca un european, deoarece este atat de inapoiat incat ii trebuie 7-8 ani de zile pentru a ivnata limba oficiala. Asa a aparut discriminarea pozitiva daca ai auzit.

Fa-te tu alb in casa ta si mandru, nu baga stropinele in fata altora.

Atat timp cat stramosii mei se afla pe aici de cateva mii de ani sunt mandru unde vreau si cand vreau la orice ora din zi si noapte. Cum sa nu fiu mandru avand inv edere faptul ca europenii au avut cea mai infloritoare cultura?

mai aduci aminte de motivul asta chiar banal si stupid cu musulmanii barbari?

Nu sunt doar barbari, sunt fanatici,doresc moartea non musulmanilor. Sunt un pericol public. Astia isi bat joc de acest continent, asa cum si-au batut joc si de Constantinopol. Sunt un pericol, Europa nu are envoie de ghettouri cu imigranti pline de jeg.

Ii rezolva Geert Wilders in Iunie ! :lol: Stii cine-i Geert Wilders? Ai multe de invatat de la omu ala!

Link to comment
Share on other sites

Pui de cioara ce esti ;):

Hai sa ne gandim putin: Isus era un evreu originar din Orientul Mijlociu. Evreii originari se cam amestecasera cu localnicii si cu popoarele din jurul Israelului care fusesera cucerite de evrei: arabi, aramaici, urmasi ai fenicienilor etc. Sansele ca el sa fie alb sunt zero. Daca totusi s-ar fi nascut ca un copil alb si blond, asa cum il reprezinta mai multi natarai rasisti, sau ignoranti (cum eram si eu odata), atunci aceste caracteristici ar fi fost atat de stridente incat am fi gasit numeroase referiri la ele.

Daca sunteti credinciosi, atunci credeti ca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui. Dar primii oameni au aparut in Africa, erau negri. Stim ca erau negri. Toti oamenii care traiesc azi pe Pamant sunt urmasii africanilor. Toti albii, galbenii si rosii au stramosi negri. Daca primul om arata ca Dumnezeu si era negru, atunci Dumnezeu era negru. Nu puteti scapa de aceasta dilema, decat daca nu credeti in evolutie, ci in povestea cu Adam si Eva.

Ceea ce vreau sa spun, este ca Isus Cristosul alb este un prejudiciu rasial. Oroarea pe care o simtim cand vedem un Isus negru, arata ca undeva in subconstientul nostru exista un sentiment rasist.

Analizand la rece, a fost clima rece care a determinat aparitia omului alb, care a pierdut din pigmentul negru (melanina) si a ajuns sa se creada superior. Ideea ca nivelul melaninei ne face mai buni este de tot rasul. Cu toate acestea, generatiile mai varstnice ne-au transmis puternice prejudecati rasiale. Se pare ca problema se va rezolva:

1. Generatiile tinere nu prea mai dau atentie prejudecatilor de rasa.

2. Migratia masiva face ca oameni din rase diferite sa se amestece. Niciodata de la parasirea Africii nu a mai existat sansa unei reunificari a fondului genetic al omenirii. Se intampla acum. In 300 de ani cea mai raspandita rasa va fi un metis alb-negru-galben.

Rasismul este inuman, necivilizat si incorect stiintific. Si Isus era negru, sau cel mult maro.

Link to comment
Share on other sites

De exemplu, parerea mea este ca negrii prin faptul ca au scapat din sclavie relativ recent nu au avut timp

Premiza este fortata... nu imi dau seama daca intentionat.

Negrii nu s-au "nascut" scalvi.

Hai sa luam date de unde avem ceva izvoare... perioada obscura a Europei de dupa caderea Imperiului Roman si disparitia celui de Apus. Peninsula Iberica ocupata de mauri, restul vestului si centrului Europei pe post de teren de joaca al diverselor populatii "barbare" care distrugeau cam orice insemna edificiu sau urma de cultura/civilizatie existenta.

Nu ti se pare ca in perioada 500-1200 si caucazienii europeni si negrii din Africa au avut sanse sensibil egale?

Ambele populatii erau limitate doar la mostenirea genetica si se diferentiau doar prin fondul genetic existent.

Ce anume i-a facut pe europeni sa creeze Renasterea? Nu spiritul inovativ? Nu acel neastampar dat de dorinta de a face ceva, de a lasa ceva in urma ta?

De ce populatiile africane nu s-au pus pe inventat pianine de exemplu? De ce nu s-a apucat de construit? De explorat, de facut orice altceva decat sa astepte sa se coaca curmala ca sa cada din palmier?

Nu, in vremurile alea nu erau sclavii nimanui... numai ca fondul genetic difera. Nu poti pune semnul egalitatii intre spiritul inovator si mentalitatea ca viata se rezuma la "ce bagi in gura si ce tragi pe ****". Si nu poti da vina pe contexte istorice sau de mediu... Europa a fost si este mult mai saraca in resurse naturale decat Africa...

Si vezi tu... si in zilele noastre, cand apare un puternic pigmentat langa mine nu ma pot gandi decat ca vrea sa ma faca la portofel, sa ma smenuiasca, sa imi propuna vreo smecherie, sa-mi ghiceasca in palma... iar in marea majoritate a cazurilor asa si este.

Ca o analogie, nici femeile nu au multe reprezentante GrandMaster in sah

Iar fortezi tema... discriminarea pe motive ale apartenentei la un anumit sex este o discutie cu totul separata. Dar daca tot ai adus vorba... tot ca anologie... care este echivalentul cu pigment pentru Marie Curie, Ada Byron, Lise Meiner? Lista ar putea in mod cert continua...

Toata lumea este egala.

Da. In povesti.

Ce alba e mamaie Ardi

Eu astept sa isi faca treaba incalzirea globala... sa se topeasca ghetarii din Antarctica.

Sper, totusi, ca strabunica'mea a fost alba... si a facut-o pe Ardi, matoala fiind si avand circumstante atenuante pentru fanteziile zoofile.

Link to comment
Share on other sites

Si vezi tu... si in zilele noastre, cand apare un puternic pigmentat langa mine nu ma pot gandi decat ca vrea sa ma faca la portofel, sa ma smenuiasca, sa imi propuna vreo smecherie, sa-mi ghiceasca in palma... iar in marea majoritate a cazurilor asa si este.

Vezi ca intr-o zi o sa faci infarct daca te mai sperii de bombe. Stii vorba aia...

Da. In povesti.

Eu astept sa isi faca treaba incalzirea globala... sa se topeasca ghetarii din Antarctica.

Sper, totusi, ca strabunica'mea a fost alba... si a facut-o pe Ardi, matoala fiind si avand circumstante atenuante pentru fanteziile zoofile.

Ca zice cine? Tu? Sau Cutarescu care considera ca banul e o valoare umana? Fiecare e unic in felul sau dar asta nu inseamna ca e mai cu mot sau inferior.

Sper, totusi, ca strabunica'mea a fost alba... si a facut-o pe Ardi, matoala fiind si avand circumstante atenuante pentru fanteziile zoofile.

Si eu astept sa vina ziua in care sa nu mai deschida gura cineva frustrat de viata de zi cu zi si alti tembeli sa-l aprobe a la Caragiale.

Link to comment
Share on other sites

Pui de cioara ce esti ;):

In primul rand, toata lumea stie ca analfabetul de isus era evreu . In al doilea rand,exista o teorie care atesta faptul ca toti am fost negrii la inceput, dar nu este adevarata in totalitate si oricum lumea a inceput sa evolueze atunci cand "niste negrii au albit" :lol:

Eu cred ca ne tragem din maimute, avem ceva in comun cu negrii dar ei inca au ramas la stadiul de "maimuta jucausa" Au fost,sunt si o sa ramana maimute! :lol:

Citeste Dawrin, un alt om magnific care sustinea superioritatea albilro!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, toata lumea stie ca analfabetul de isus era evreu . In al doilea rand,exista o teorie care atesta faptul ca toti am fost negrii la inceput, dar nu este adevarata in totalitate si oricum lumea a inceput sa evolueze atunci cand "niste negrii au albit" :lol:

Eu cred ca ne tragem din maimute, avem ceva in comun cu negrii dar ei inca au ramas la stadiul de "maimuta jucausa" Au fost,sunt si o sa ramana maimute! :lol:

Citeste Dawrin, un alt om magnific care sustinea superioritatea albilro!

Hai ca faceai "Cra!" cand erai mic. Even though, poate ca au ramas in urma dar asta nu inseamna ca cineva are dreptul de a-i opri din lungul drum al evolutiei (drum destul de lung si pentru celelalte "rase").

Ce-ar fi daca un zevzec ar incerca si chiar ar reusi sa impiedice dezvoltarea nanotehnologiei? Asa, ca vrea el si se crede "jmeker", ca se crede superior din nu stiu ce motive.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca faceai "Cra!" cand erai mic. Even though, poate ca au ramas in urma dar asta nu inseamna ca cineva are dreptul de a-i opri din lungul drum al evolutiei (drum destul de lung si pentru celelalte "rase").

Ce-ar fi daca un zevzec ar incerca si chiar ar reusi sa impiedice dezvoltarea nanotehnologiei? Asa, ca vrea el si se crede "jmeker", ca se crede superior din nu stiu ce motive.

Nu ca au ramas in urma, ci se afla in urma de cand s-au nascut.Sclavii sclavilor, ba au fost cuceriti de catre europeni, ba de musulmani....Foarte slabi. :lol: Iar musulmanii, datorita bizantinilor (care erau albi) nu dorm in copaci. Au copiat TOTUL incepand de la cutit pana la scobitoare de la bizantini. Cica "frumoasa" cultura araba, copiata de la altii :lol: HAHAHAHAH :nanana:

Link to comment
Share on other sites

Sclavii sclavilor, ba au fost cuceriti de catre europeni, ba de musulmani....Foarte slabi. :lol:

Ceva pare prea cunoscut. Oh, wait, we were the same <_<.

Tu nu intelegi ca treaba cu copiatul e foarte sensibila? Ca nu exista doar copiator si original? Toata lumea a copiat pe toata lumea 8-|.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca intr-o zi o sa faci infarct daca te mai sperii de bombe. Stii vorba aia...

Este vorba de realitate. Stii... realitatea nu e cea de dincolo de sticla ecranului sau de la capatul cablului de internet. E cea care incepe de la usa casei tale. Eh... in realitatea de dincolo de usa, comportamentul ciorilor e fix ala descris de mine.

Merci ca-mi porti de grija... dar nu este cazul reusesc sa gestionez problema.

Ca zice cine? Tu? Sau Cutarescu care considera ca banul e o valoare umana? Fiecare e unic in felul sau dar asta nu inseamna ca e mai cu mot sau inferior.

Spre deosebire de tine, nu ma omor cu copy/paste urile. Asa ca nu zice Cartarescu, zic eu.

Da, asa este suntem deosebiti.

Nu, nu suntem egali.

Suntem creati si crescuti pentru competitie. Iar competitia are un singur invingator si clasamente.

Tare as vrea sa vad cum ii explici tu unuia care a ramas cu un tur de pista in urma ca este de fapt egalul campionului olimpic... dar nenorocita de societate nu vrea sa recunoasca asta. Vezi... cam asta este diferenta dintre realitatea despre care vorbesc eu si utopiile pe care le invoci tu.

Si eu astept sa vina ziua in care sa nu mai deschida gura cineva frustrat de viata de zi cu zi si alti tembeli sa-l aprobe a la Caragiale.

Stiu ca tembelismul asta cu frustrarile este la moda... ca mai nou e cool ca fiecare sa descopere psihologul din el... numai ca este dead-end. Pe langa faptul ca si eu pot evoca frustrarea... orice schema cauza-efect poate fi pusa pe seama unei frustrari...

PS : imi cer scuze in numele civilizatiei antice grecesti (si in numele renascentistilor implicit) pentru ca au sculptat discobolul si Venus ca fiind albi si in consecinta considerand perfectiunea ca fiind caucaziana. In mod cert au suparat-o pe mamaie Arti.

Iti propun ca luna viitoare sa mergem la Atena si sa-i vospim in negru. Cred ca ar fi politcal-corectness. Si usor flower-power pe deasupra. Nush daca politistii greci au auzit de astea... da` cand or sa auda ca s-a suparat bunica Arti pe ei sigur or sa inteleaga.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de realitate. Stii... realitatea nu e cea de dincolo de sticla ecranului sau de la capatul cablului de internet. E cea care incepe de la usa casei tale. Eh... in realitatea de dincolo de usa, comportamentul ciorilor e fix ala descris de mine.

Merci ca-mi porti de grija... dar nu este cazul reusesc sa gestionez problema.

Spre deosebire de tine, nu ma omor cu copy/paste urile. Asa ca nu zice Cartarescu, zic eu.

Da, asa este suntem deosebiti.

Nu, nu suntem egali.

Suntem creati si crescuti pentru competitie. Iar competitia are un singur invingator si clasamente.

Tare as vrea sa vad cum ii explici tu unuia care a ramas cu un tur de pista in urma ca este de fapt egalul campionului olimpic... dar nenorocita de societate nu vrea sa recunoasca asta. Vezi... cam asta este diferenta dintre realitatea despre care vorbesc eu si utopiile pe care le invoci tu.

Stiu ca tembelismul asta cu frustrarile este la moda... ca mai nou e cool ca fiecare sa descopere psihologul din el... numai ca este dead-end. Pe langa faptul ca si eu pot evoca frustrarea... orice schema cauza-efect poate fi pusa pe seama unei frustrari...

Spre deosebire, am interactionat cu "tuciurii" si ca prieteni. Sunt ca orisicare dintre noi. Unii au putin mai multa ambitie, unii mai multa inversunare s.a.m.d. Poate prin asta intelegi ca toata lumea este egala si poate fi deosebita doar prin caracteristici diferite (dozaj temperamental, de exemplu). Copy/paste-uri... stii cum e cand povestesti ceva cuiva si ii spui apoi "Uite, tolomacule, si asta zice asa." sau pur si simplu sunt expuse mai bine ideile altora, exprimarea e mai frumoasa. Mnoh, daca te-ai legat de asta clar avem o problema ( -> take some pills ). Si atletul, da, este egal numai ca este deosebit prin faptul ca are insuficienta pregatire si determinare. Toata lumea este egala intr-o societate. Mai nou reinventam sclavismul? Incercam sa-l aducem usor usor in zilele noastre?

Link to comment
Share on other sites

PS : imi cer scuze in numele civilizatiei antice grecesti (si in numele renascentistilor implicit) pentru ca au sculptat discobolul si Venus ca fiind albi si in consecinta considerand perfectiunea ca fiind caucaziana. In mod cert au suparat-o pe mamaie Arti.

Iti propun ca luna viitoare sa mergem la Atena si sa-i vospim in negru. Cred ca ar fi politcal-corectness. Si usor flower-power pe deasupra. Nush daca politistii greci au auzit de astea... da` cand or sa auda ca s-a suparat bunica Arti pe ei sigur or sa inteleaga.

M-ai dat pe spate. Arti era data ca exemplu ca nu albul reprezinta puterea, inceputul si raspunsul la tot ce inseamna omenire. Argumente de adus in dovedirea ca si cei cu pielea mai colorata au avut un cuvant de spus in istoria asta sunt destule. Insa, atat timp cat tanti Aglaia (dumneata) nu-i vede decat pe cei 7 haiduci care au dus-o in munte, scuza-ma... Hai, nu-i nimic. Iti fac cadou un vibrator negru. Poate iti iese rasismul din cap.

Link to comment
Share on other sites

Spre deosebire, am interactionat cu "tuciurii" si ca prieteni. Sunt ca orisicare dintre noi. Unii au putin mai multa ambitie, unii mai multa inversunare s.a.m.d. Poate prin asta intelegi ca toata lumea este egala si poate fi deosebita doar prin caracteristici diferite (dozaj temperamental, de exemplu). Copy/paste-uri... stii cum e cand povestesti ceva cuiva si ii spui apoi "Uite, tolomacule, si asta zice asa." sau pur si simplu sunt expuse mai bine ideile altora, exprimarea e mai frumoasa. Mnoh, daca te-ai legat de asta clar avem o problema ( -> take some pills ). Si atletul, da, este egal numai ca este deosebit prin faptul ca are insuficienta pregatire si determinare. Toata lumea este egala intr-o societate. Mai nou reinventam sclavismul? Incercam sa-l aducem usor usor in zilele noastre?

Prin urmare atletul nu e definit de performantele sale sportive?

Daca toata lumea este egala, atunci de ce exista legi, programe sociale care promoveaza discriminarea pozitiva a minoritatilor?

Link to comment
Share on other sites

Prin urmare atletul nu e definit de performantele sale sportive?

Daca toata lumea este egala, atunci de ce exista legi, programe sociale care promoveaza discriminarea pozitiva a minoritatilor?

Numeste, exemplifica.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...