Jump to content
blk

Diferente geografice si de culoare

Recommended Posts

Am vazut ca e la moda sa fie facuta o diferenta intre oameni dupa cateva criterii (religie, culoare, pozitionare geografica etc.) Vreau sa fac un topic care (momentan) sa acopere necesitatea de discutii pe aceasta tema si sa fie pe cat posibil civilizat.

Eu unul sunt deschis la discutii si accept orice parere argumentata in aceasta sfera de discutii atata timp cat are ceva motive serioase. Problemele mele sunt:

- ce reprezinta statul? de ce un grup de oameni care au aceeasi pozitie geografica si vorbesc aceeasi limba au acest sentiment de "fraternitate" si nationalism?

- de ce conteaza culoarea? la orice nivel - biologic, psihologic, sociologic etc. cu ce ne afecteaza ca suntem de o culoare diferita? din cate stiu eu, biologic nu suntem diferiti.

Si ca sa inchei pe un ton amiabil, voi respune un citat care mi-a placut din Agora, al lui Hypatia:

"Mai multe lucruri ne unesc decat ne despart"

Chiar credeti ca daca un extraterestru s-ar uita la noi ar vedea crestini, musulmani, atei, negri, galbeni, albi sau ar vedea pur si simplu "oameni"?

Link to comment
Share on other sites

Bun, oamenii au fost si sunt diferiti nu doar prin culoare ci prin ADN. Ai citit din dr Paulescu blk? Cel care a descoperit insulina.Spunea ca oamenii trebuie sa se amestece dupa fond genetic si grupuri iar prea marea afluenta asupra unui popor de la o alta etnie se creeaza anomalii. Aici vorbesc despre rasele umane. Nu exista "doar oameni" Cand vezi un sobolan si un caine nu vezi "doar animale" ci sobolan si pisica. Oamenii sunt imaprtiti pe categorii!

Link to comment
Share on other sites

Oamenii sunt aceeasi..nu toti tiganii sunt rai am aflat asta dar sunt urati

Statul reprezinta un grup de oameni care nu le pasa de tara lor si isi bat joc de ea

Nu stiu ce sa inteleg prin topicul asta ca am citit de 3 ori dar tot nu inteleg,dar o sa zic ce am inteles,ca e bine sa difirentiem oamenii in fata noastra? Daca toti sunt aceeasi? Desi biologic suntem aceeasi avem alte ganduri toti.

PS: bravo blk moderator :)

Link to comment
Share on other sites

Ai citit din dr Paulescu blk? Cel care a descoperit insulina.Spunea ca oamenii trebuie sa se amestece dupa fond genetic si grupuri iar prea marea afluenta asupra unui popor de la o alta etnie se creeaza anomalii.

Nu am citit, poti sa dai mai multe detalii / surse? Eventual si surse care au fost confirmate si de alti cercetatori?

Nu stiu ce sa inteleg prin topicul asta ca am citit de 3 ori dar tot nu inteleg

Pai ideea e "ce ne face pe noi diferiti?". Adica fie negru fie alb fie galben, cica tot oameni suntem. Dar totusi sunt razboaie pentru religie, petrol, ciocolata si pentru ce se mai bat oamenii.. ceea ce indica ca suntem intr-o oarecare masura diferiti. Ideea topicului in principiu e sa fie un loc de discutie pentru cei care cred ca oamenii sunt fundamentali diferiti in functie de culoare, zona in care s-au nascut etc.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare familie , de orice culoare , are cate un principiu . Cand isi creste copii .. etc . Asta depinde de la om la om , familie la familie . Oricum in aproape 7 miliarde de "PIPAL" ai "Earth" Nimic nu se aseamana :) , toti suntem diferiti :D . Asta deduce si diferentele :huh:'

bravo blk moderator smile.gif

Felicitari :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit, poti sa dai mai multe detalii / surse? Eventual si surse care au fost confirmate si de alti cercetatori?

Pai ideea e "ce ne face pe noi diferiti?". Adica fie negru fie alb fie galben, cica tot oameni suntem. Dar totusi sunt razboaie pentru religie, petrol, ciocolata si pentru ce se mai bat oamenii.. ceea ce indica ca suntem intr-o oarecare masura diferiti. Ideea topicului in principiu e sa fie un loc de discutie pentru cei care cred ca oamenii sunt fundamentali diferiti in functie de culoare, zona in care s-au nascut etc.

O sa dau exemple pentru toti acum dar intai zic asa: Daca un extraterestru ar veni pe pamant ar vedea defapt tot oameni dar mai multe specii.

Razboaiele religioase sunt cauzate din cauza celor care cred in alte religii in timp ce altii in altele,asta indica ca oamenii sunt diferiti la credinta.

Petrol: Pai toti oamenii umbla dupa bani deci este normal dar asta nu indica ca sunt diferiti ci ca sunt lacomi.

Oamenii sunt diferiti,toti sunt diferiti,cum am dat exemple mai sus,exista oameni violenti,oameni calmi,oameni lacomi,oameni care se multumesc cu ce au,prin asta vad eu ca sunt diferiti nu prin culoare,religie.

Link to comment
Share on other sites

Ca suntem diferiti de la un om la altul sau de la familie la familie asta e una.. dar ca suntem diferiti de la popor la popor sau de la continent la continent (aka toti dintr-un popor sunt nemernici sau toti din africa sunt degeaba) mi se pare o presupunere care cere argumente si discutii. Nu?

Evident, se leaga si de preconceptiile oamenilor. Noi pentru ca traim aproape de tigani avem preconceptii despre ei. Madonna care sta intr-un palat de puf normal ca nu are preconceptii si ne predica cum sa ne purtam cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

Actually..rasismul nu mai e privit ca o boala sau ca o crima..un fapt condamnabil. Deja a devenit realitate si ne obisnuim cu el. Nu mai conteaza cine-a inceput primul :)..

dc nu ii spui mai simplu, normalitate

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit, poti sa dai mai multe detalii / surse? Eventual si surse care au fost confirmate si de alti cercetatori?

Pai ideea e "ce ne face pe noi diferiti?". Adica fie negru fie alb fie galben, cica tot oameni suntem. Dar totusi sunt razboaie pentru religie, petrol, ciocolata si pentru ce se mai bat oamenii.. ceea ce indica ca suntem intr-o oarecare masura diferiti. Ideea topicului in principiu e sa fie un loc de discutie pentru cei care cred ca oamenii sunt fundamentali diferiti in functie de culoare, zona in care s-au nascut etc.

Persoane diferite, nu neaparat in termeni de pigmenti, ci mai mult dintr'un punct de vedere ideologic. Asta e principiul care dicteaza conflicte, razboaie, etc. Oamenii se schimba, cu fiecare generatie, si schimbarea nu e placuta, fibra morala, respectul, toate astea se destrama putin cate putin cu fiecare generatie care se naste. Faceti o comparatie, daca vreti, cu razboiul de independenta al celor 13 colonii britanice, azi S.U.A. si ... sa zicem o cruciada. Oricare. Motivele principale, cauzatoare, care au fost ? Cruciada? pentru o bucata de pamant, pentru egoismul unor fatarnici care se credeau uneltele lui dumnezeu (oh geez). Razboiul de independenta pentru ce a fost? Tot pentru o bucata de pamant, dar nu in totalitate. Acei oameni luptau si pentru un ideal, ceva real, care considerau ca le apartine, mai mult sau mai putin pe buna dreptate. Cati dintre noi ar pune mana pe arma sa apere tara azi?

Revenind la subiect.

Adica fie negru fie alb fie galben, cica tot oameni suntem. Dar totusi sunt razboaie pentru religie, petrol, ciocolata si pentru ce se mai bat oamenii.. ceea ce indica ca suntem intr-o oarecare masura diferiti.

Da, este adevarat. Suntem diferiti. Zona si climatul au jucat un rol crucial in scindarea omului: alb, negru, galben. Totodata, asezarea a dictat intr'un fel si orientarea filozofica, ideologia unei populatii. Sunt sigur ca daca ne nasteam cu totii in Franta, Marea Britanie sau Germania, am avea, poate, o perspectiva diferita asupra vietii.

Era sa uit. Felicitari blk, functie meritata ^_^

Link to comment
Share on other sites

Era sa uit. Felicitari blk, functie meritata ^_^

Pe mistouri si ironii .

"Revenind la subiect" . De ce avem acest sentiment de fraternitate fata de conationalii tai? Chiar nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare . Poate din familiaritate . Poate ca vorbim aceeasi limba . De ce cand esti in strainatate mereu iti cauti conationalii ?

Ne separa interesele . Nu traim intr-o societate utopica , perfecta unde avem tot ce ne trebuie si ne-am debarasat de impulsurile animalistice . Suntem lacomi . Daca avem ceva vrem mai mult , uneori acest sentiment e bun si da un imbold dezvoltarii fiindca vrem sa evoluam insa de cele mai multe ori creeaza pagube celorlalti . Dorinta a stapani , de a fi cel mai bogat , puternic , cunoscut , ne face sa le ignoram de cele mai multe ori drepturile semenilor nostri .

De ce? Cei 7 ani de acasa plus societatea in care traiesti . Aceste doua elemente au un impact enorm asupra psihologiei omului . Aceste lucruri care le inveti din familie si privind pe cei din jurul tau in mare parte se transmit si de multe ori tindem sa avem o gandire limitata , si reticenti spre noutate precum si parintii nostri .

Suntem reticenti fata de ceilalti insa gradual . Familie > Cunostinte > Vecini > Conationali > Propria culoare > etc . Si aceasta reticenta nu este nejustificata . Fie ca au implicatii istorice , filozofice , etnice tot timpul exista un motiv . Bun sau rau asta nu are importanta , binele si raul sunt doua notiuni abstracte din punctul meu de vedere . De ce suntem reticenti fata de negri? O scurta privire asupra situatiei Africii si iti vei da seama imediat .

Fiecare om isi are acel "comfort space" pe care il protejeaza fata de influentele exterioare .

Suntem diferiti . Cei ce neaga lucrul asta ori sunt orbi ori sunt naivi . Avem acelasi ADN? Ce importanta are lucrul asta? Daca vrei argumente de genul asta de ce nu mergi mai departe? Suntem mamifere ? De ce nu tratati cainii maidanezi si soarecii la fel ca pe oameni ca si ei sunt pana la un nivel asemanatori noua? Suntem diferiti . Fie ca e ca culoare , rasa , religie sau orice alt criteriu iti place . Gandim diferit . Am fost educati in medii diferite de persoane diferite . Avem alte puncte de interes si alte scopuri in viata .

Sunt multe de zis pe tema asta insa sunt la un laborator si dispun de un timp limitat , de asta nu am folosit diacriticele aici azi fiindca nu dispun de ele .

Link to comment
Share on other sites

As merge pe aceeasi linie de discutie deschisa de Phyxyon. Cu un amendament la formularea lui blk din deschiderea topicului: nu e la moda sa ne diferentiem. E o necesitate.

Pentru dezvoltarea noastra individuala si sociala avem nevoie de un proces indispensabil: compararea cu ceilalti. Insa aceasta comparare prin care ne definitivam identitatea proprie (intrapsihica dar si interindividuala) nu poate fi guvernata doar de principiile morale externe. Ea se bazeaza puternic mai degraba pe nevoile si instinctele noastre. Adica pe o procesare inconstienta. Puterea, dominatia, nevoia de stima si statut, competitia si concurenta sunt doar cateva din ele cu legaturi puternice in definirea celorlalte grupuri sociale pe langa care traim.

Practic, pentru buna functionare a psihismului nostru, avem nevoie de conceptele astea general numite stereotipuri si pre-judecati pentru ca ele asigura stabilitatea si rapiditatea procesarilor si adaptarilor noastre la mediu. Functia lor principala este de a ne ajuta sa ne simtim bine fata de noi insine sau fata de grupurile sociale de care apartinem. Prin ele ne definim si intarim identitatea.

Mai mult decat atat, investim destula energie psihica in numeroase mecanisme care sa ne asigure viziunea constanta deja formata fata de lumea in care traim. Adica in general cautam acele evenimente si informatii care sa ne confirme credintele si le retinem cu preponderenta pe acelea.

Acum, diferentierile rasiale pe criteria biologiste (in principal bazate pe culoarea pielii) sunt in sine un stereotip nesustinut din punct de vedere genetic. Asa ca eu as defini rasialitatea in termeni mai largi care se refera la grupuri de oameni ce se diferentiaza din punct de vedere istoric, cultural si social. Pana la urma, si stereotipurile din capetele noastre tot aici ajung: citez din Phyxyon: "De ce suntem reticenti fata de negri? O scurta privire asupra situatiei Africii si iti vei da seama imediat ."

Din acelasi punct de vedere, statul perceput ca grup de indivizi care impart o istorie si o cultura comuna creeaza la nivel psihic sentimentul de apartenenta sociala si raspunde perfect nevoii de afiliere (considerata o nevoie relativ primara in piramida lui Maslow). Insa acest lucru functioneaza pana la nivelul la care alte criterii, mai importante, nu impun o diferentiere mai fina: tiganii formal sunt tot romani, dar parca mai putin romani decat mine pentru ca modul lor de viata nu corespunde cu al meu, nu impartasim aceleasi valori.

Ar fi multe de analizat - viziunea mea e din perspective psihologiei sociale. Deja iar am vorbit prea mult si prea complicat, sigur voi primi din nou observatii. :))

Pentru cei interesati de grupuri si caracteristicile functionarii lor, as recomanda o carte de capatai: Gustave le Bon - Psihologia multimilor. Se gaseste si 'la liber' pe scribd.com.

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit, poti sa dai mai multe detalii / surse? Eventual si surse care au fost confirmate si de alti cercetatori?

O sa ma uit in cartea lui si iti spun. Un alt om de stiinta cu premiul nobel in buzunar ( J.D WATSON) a studiat ani de zile si a ajuns la conclunzia ca albii europeni sunt superiori celorlalte rase. La fel si Darwin sustinea aceasta teorie cu mult timp inainte. Se pare ca nu doar istoria este de partea albilor europeni, dar si STIINTA.

Eh, a venit frigul, albul trebuia sa-si construiasca o casa, venea ursu, albul trebuia sa-si construiasca arma pentru a se apara.

In Africa, negru cu burta la soare, astepta sa coaca banana si sa-i cada in gura. Banana , vanatul si aia era. Albul se dezvolta aici pe continent iar negru punea 3 pene la arma.Din cauza asta sunt doar traficanti si cantareti.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster
Exact, de-a lungul evolutiei umane, oamenii aflati in diverse zone geografice au progresat in mod diferit, fiecare in fuctie de clima, relief, fauna etc. La un moment dat, cand au avut loc contacte intre ma multe rase a intervnit naturala ierarhie si cel mai puternic si bine dezvoltat dpdv al intelectului l-a dominat pe cel mai primitiv si de aici discrepantele tot mai mari si conflictele rasiale.
Link to comment
Share on other sites

Exact, de-a lungul evolutiei umane, oamenii aflati in diverse zone geografice au progresat in mod diferit, fiecare in fuctie de clima, relief, fauna etc. La un moment dat, cand au avut loc contacte intre ma multe rase a intervnit naturala ierarhie si cel mai puternic si bine dezvoltat dpdv al intelectului l-a dominat pe cel mai primitiv si de aici discrepantele tot mai mari si conflictele rasiale.

Stii cine a studiat aceasta teorie din partidul nazist? Un om pe care il apreciez foarte mult. Din partidul nazist, Himmler...pur si simplu ma fascineaza omul ala...eruditie,cultura,multe...un om fascinant...

El era foarte inteligent,cauta sa formeze o Europa a albilor prin prisma DOVEZILOR...nu era un criminal...el era un visator...un om care se vedea in Inelul Nibelungilor.

Himmler era in spate, om linistit. Hitler era prea prost pentru a intelege un om ca Himmler,pentru asta Himmler nici nu-l baga in seama.Himmler il considera un idiot! Himmler zicea : "Ne distrugeti pe noi (albii) distrugeti lumea"

Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit in cartea lui si iti spun. Un alt om de stiinta cu premiul nobel in buzunar ( J.D WATSON) a studiat ani de zile si a ajuns la conclunzia ca albii europeni sunt superiori celorlalte rase. La fel si Darwin sustinea aceasta teorie cu mult timp inainte. Se pare ca nu doar istoria este de partea albilor europeni, dar si STIINTA.

Eh, a venit frigul, albul trebuia sa-si construiasca o casa, venea ursu, albul trebuia sa-si construiasca arma pentru a se apara.

In Africa, negru cu burta la soare, astepta sa coaca banana si sa-i cada in gura. Banana , vanatul si aia era. Albul se dezvolta aici pe continent iar negru punea 3 pene la arma.Din cauza asta sunt doar traficanti si cantareti.

doar ca o paranteza, exista si alte tipuri de albi?

Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit in cartea lui si iti spun. Un alt om de stiinta cu premiul nobel in buzunar ( J.D WATSON) a studiat ani de zile si a ajuns la conclunzia ca albii europeni sunt superiori celorlalte rase. La fel si Darwin sustinea aceasta teorie cu mult timp inainte. Se pare ca nu doar istoria este de partea albilor europeni, dar si STIINTA.

Eh, a venit frigul, albul trebuia sa-si construiasca o casa, venea ursu, albul trebuia sa-si construiasca arma pentru a se apara.

In Africa, negru cu burta la soare, astepta sa coaca banana si sa-i cada in gura. Banana , vanatul si aia era. Albul se dezvolta aici pe continent iar negru punea 3 pene la arma.Din cauza asta sunt doar traficanti si cantareti.

normal, ca numai in Europa existau animale salbatice si case. egiptenii tot albi "europeni" erau? sau poate chinezii :-?

cunosti istoria Europei?

Link to comment
Share on other sites

normal, ca numai in Europa existau animale salbatice si case. egiptenii tot albi "europeni" erau? sau poate chinezii :-?

cunosti istoria Europei?

Ce treaba are una cu alta? Ce treaba au chinezii cu albii Europeni? Chiar si asiaticii datorita albilor au ajuns la acest nivel faorte ridicat.

In secolul 19-lea, imparatul Meiji al Japoniei doreste sa faca din Japonia o mare putere. Meiji, a trimis in toata lumea o delegatie formata din 100 si ceva de oameni. Delegatia a ramas in istoria Japoniei,se numeste Misiunea Iwakura anii 1871 si 1873 La sfarsitul calatoriei seful delegatie, Iwakura, ii spune imparatului : dacă vrem să avem o ţară putenică, trebuie să avem drumuri bine delimitate. Şi acel drumuri le găsim în civilizaţie Europeană, care spune clar cine respectă legea, şi cine nu. Imparatula adoptat aceste legi si uite unde este Japonia in momentul de fata. Banuiesc ca nu stiai asta?

Link to comment
Share on other sites

care-s ceilalti albi, de delimitezi atat de clar "albii europeni"?

o intrebi daca tu banuiesti?

pana una alta si asiaticii aveau o civilizatie dezvoltata si o cultura bogata. daca e pana acolo, nu-si mai facea europeanu pusca daca nu era chinezu.

Si iranienii tot un fel de albi sunt, dar nu are legatura. Asa imi place sa-i numesc, albii europeni

Dar ce inteligenti sunt chinezii astia . Stai calm, aveau romanii in antichitate niste arme letale de iti cadeau ochii. Se folosesc si in ziua de astazi dar au fost "updatate" :hair:

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are una cu alta? Ce treaba au chinezii cu albii Europeni? Chiar si asiaticii datorita albilor au ajuns la acest nivel faorte ridicat.

In secolul 19-lea, imparatul Meiji al Japoniei doreste sa faca din Japonia o mare putere. Meiji, a trimis in toata lumea o delegatie formata din 100 si ceva de oameni. Delegatia a ramas in istoria Japoniei,se numeste Misiunea Iwakura anii 1871 si 1873 La sfarsitul calatoriei seful delegatie, Iwakura, ii spune imparatului : dacă vrem să avem o ţară putenică, trebuie să avem drumuri bine delimitate. Şi acel drumuri le găsim în civilizaţie Europeană, care spune clar cine respectă legea, şi cine nu. Imparatula adoptat aceste legi si uite unde este Japonia in momentul de fata. Banuiesc ca nu stiai asta?

nu stiu. banuiesti?

ce-ai spus aici e total irelevant. asta nu demonstreaza ca asiaticii sunt mai prejos decat europenii. totusi, noi inca mai credem in existenta unei zeitati.

in plus, tu ai zis ca albii faceau arme sa se apere de ursi, in timp ce africanii stateau cu burta la soare si asteptau sa le pice banane din copac. la fel de bine as putea sa spun si ca in timp ce chinezii se-mpuscau, "albii europeni", cum iti place tie sa-i numesti, se bateau cu bete.

si d-asta te intreb daca cunosti istoria europei sau daca ai idee despre primele civilizatii ale lumii.

Link to comment
Share on other sites

Guest mada_madalin5

Nu mi se pare ca se face o diferenta intre oamenii de alte religii sau culoare sau pozitie geografie . Diferentele se fac de minoritari , pentru ca se cred discriminati si nu se adapteaza foarte bine , in schimb majoritatea eu nu cred ca ar avea o problema cu asta . Discriminri se fac la tigani , si cred ca se fac pe buna dreptate la 90% dintre ei .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...