Jump to content
Guest maddie

Brasov, orasul de vis in care sa locuiesti

Recommended Posts

Guest maddie

Care credeţi că este oraşul în care este cel mai bine să trăieşti? Evenimentul Zilei organizeaza o campanie in care cititorii au un rol important, ei avand posibilitatea de a isi voa orasul preferat.

Chiar şi după a doua săptămână de campanie, Capitala nu a reuşit să recupereze diferenţa câştigată de oraşe precum Braşov, Cluj şi Arad. Cu mai puţin de o sută de voturi obţinute în ultimele şapte zile, Bucureştiul ocupă locul al 13-lea, din 15 oraşe incluse în campania evz.ro. Capitala va fi prezentată pe parcursul a două săptămâni, în perioada 12 - 25 iulie.

Clasamentul momentului:

1. Braşov

2. Cluj Napoca

3. Bacău

4. Arad

5. Sibiu

6. Oradea

7. Timişoara

8. Craiova

9. Iaşi

10. Constanţa

11. Ploieşti

12. Piteşti

13. Bucureşti

14. Brăila

15. Galaţi

Urmează săptămâna dedicată Braşovului. Votul tău poate schimba ierarhia în orice moment. Votaţi oraşul unde este cel mai bine să trăieşti!

Sursa: EVZ.ro

Link to comment

Pitesti mai bun decat Bucuresti? lawl

Aiurea clasamentele de genul asta, ar trebui sa le faca niste oameni competenti nu cititorii.. iti dai seama ca fiecare isi voteaza orasul propriu. Bucurestiul probabil e asa jos ca oamenii n-au timp de joculete de-astea.

Link to comment
Guest LoLz0o0r

Nu mi se pare prea corect clasamentul.Eu stau in Bucuresti si nu prea cred ca e asa de urat fata de Pitesti,Ploiesti.Cel mai frumos oras mi se pare Sibiu dupa care Brasov :D.

Link to comment

Am vazut ca se tot dezbate pozitia capitalei in top. blk, sunt mai multi oameni in Bucuresti decat in Brasov -> teoretic, ar fi trebui sa se adune mai multe voturi (in Brasov nu muncesc oamenii la fel de intens ca in Bucuresti? :-j ) plus ca nu toti si-au votat orasul in care locuiesc.

Mai bine lasau sondajul deoparte si luau in calcul mai multi factori de care depinde frumusetea unui oras: daca este aglomerat, daca este poluat, daca are arhitecturi deosebite, daca sunt oameni cumsecade, etc.

Mie cel mai mult imi plac Brasovul si Clujul, desi stau in Pitesti. :D

Link to comment

Am vazut ca se tot dezbate pozitia capitalei in top. blk, sunt mai multi oameni in Bucuresti decat in Brasov -> teoretic, ar fi trebui sa se adune mai multe voturi (in Brasov nu muncesc oamenii la fel de intens ca in Bucuresti? :-j ) plus ca nu toti si-au votat orasul in care locuiesc.

Iti zic destul de serios ca nu cred ca oamenii au timp sa voteze. In bucuresti cred ca 70% din ziarele citite sunt alea moka de la metrou si alea sunt facute posta ca le citesc 3 oameni de-odata.

Mai bine lasau sondajul deoparte si luau in calcul mai multi factori de care depinde frumusetea unui oras: daca este aglomerat, daca este poluat, daca are arhitecturi deosebite, daca sunt oameni cumsecade, etc.

Mie cel mai mult imi plac Brasovul si Clujul, desi stau in Pitesti. :D

Asta am zis si eu. Dar serios acum, nu cred ca Pitesti, Ploiesti, Craiova sunt mai "bune de trait" decat Bucuresti. Cu cele de pe primele locuri sunt total de acord dar Bucuresti ar fi putut depasi inca vreo 4-5 orase daca era facut de niste oameni competenti.

Link to comment

intradevar .. brasov , sibiu , constanta sunt orase superbe ... brasovul si sibiul au arhitecturi frumoase si aer curat , ct are iesire la mare si este frumos de locuit acolo ..

si nu mai ziceti de Bucuresti , ca nu ar trebui sa fie pe lista ... ce ai in bucuresti ? caini , poluare , aglomeratie , caldura mare vara deoarece se incinge asfaltul si multe altele ..

Link to comment

intradevar .. brasov , sibiu , constanta sunt orase superbe ... brasovul si sibiul au arhitecturi frumoase si aer curat , ct are iesire la mare si este frumos de locuit acolo ..

si nu mai ziceti de Bucuresti , ca nu ar trebui sa fie pe lista ... ce ai in bucuresti ? caini , poluare , aglomeratie , caldura mare vara deoarece se incinge asfaltul si multe altele ..

da, ce sa zic, e frumos in brasov, in sibiu sau in timisoara, dar doar sa le vizitezi sau sa nu stai mai mult de doua saptamani. mai mult de atat o iei razna.

ce ai in bucuresti? hmm DE TOATE? nicaieri in tara asta nu ai mai multe posibilitati decat in bucuresti si nu zic asta ca-s bucuresteanca, ci pentru ca aici poti sa faci ce ai tu chef si gasesti ce ai tu chef la orice ora din zi si din noapte in orice zi a anului.

in plus, nu trebuie sa fii gelos pe faptul ca orasul tau nu are asfalt.

Link to comment

Hmm , ma face sa ma simt mandru ca traiesc in brasov :)

BRASOV FTW, QFT.

Adevarul e ca, Brasovul poate chiar e cel mai frumos oras din tara, dar ca nivel de trai, e cu putin situat peste medie, iar din punct de vedere al gasirii unui loc de munca, sta foarte prost.

Link to comment

BRASOV FTW, QFT.

Adevarul e ca, Brasovul poate chiar e cel mai frumos oras din tara, dar ca nivel de trai, e cu putin situat peste medie, iar din punct de vedere al gasirii unui loc de munca, sta foarte prost.

nivelul de trai ca nivelul de trai, dar eu n-am vazut carciuma in brasov care sa tina deschis toata noaptea. pe la 1, 2 te evacueaza cam de peste tot.

si oricum, orice s-ar zice, oricate sondaje ar face, nicaieri nu te simti la fel de implinit si nu-ti poti satisface toate poftele ca in bucuresti.

Link to comment

nivelul de trai ca nivelul de trai, dar eu n-am vazut carciuma in brasov care sa tina deschis toata noaptea. pe la 1, 2 te evacueaza cam de peste tot.

si oricum, orice s-ar zice, oricate sondaje ar face, nicaieri nu te simti la fel de implinit si nu-ti poti satisface toate poftele ca in bucuresti.

Eu prefer Cluj-Napoca,in loc de Bucuresti. :)

Link to comment

atunci cum iti explici ca cea mai mare "migratie" a romanilor e spre bucuresti? daca e asa bine in brasov sau in cluj, de ce cei mai multi brasoveni vin in bucuresti si nu se duc in cluj sau nu raman la ei in brasov daca umbla cainii cu covrigi in coada? daca e ceva ce stiu cu siguranta, e ca in bucuresti ti se deaschid cele mai multe usi si ti se ofera cele mai multe oportunitati.

desigur, nu pot sa spun asta unui ignorant care-si formeaza opiniile uitandu-se toata ziua la tv.

si poate daca ar fi asa bine in provincie, n-ar mai fi atat de aglomerate strazile din bucuresti, prin firme n-ar mai fi atat de multi angajati din alte orase si caminele n-ar mai fi atat de pline cu studenti din toate colturile tarii.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...