Jump to content
ultimato

E mai bine acuma in UE decat era in afara ei?

Face de intrat in UE?  

50 members have voted

  1. 1. Face de intrat in Europa?

    • Da Moldova ar castiga intrind in Europa
      36
    • Nu Moldova va pierde intrind in Europa
      14


Recommended Posts

Buna!

As vrea sa stiu face ca Moldova sa intre in Uniunea Europeana?

Va rog comentati.

Daca ai fi scris corect fraza probabil era mai usor pentru noi de descifrat.Probabil ca le`ar aduce unele beneficii moldovenilor o asa zisa intrare in Uniunea Europeana,dar le`ar aduce si probleme iar noi simtim aceste probleme pe propria piele.

Link to comment
Share on other sites

sincer eu nu simt nici o diferenta de cand am intrat in UE.. degeaba ai libera circulatie daca nimeni nu vrea sa vina aici sau toti care vin sunt pusi pe capatuiala :lol:

eu cred ca nici nu va pierde nici nu va avea de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Nu sau scumpit preturile la tot ?

Ce schimbari sau facut in stistemul de invatamint etc...

Salariile sau marit?

1. Nu se scumpesc lucrurile, se ieftinesc salariile. :> (Preturile sunt in continua crestere, incet dar sigur)

2. Niciuna buna, din punctul meu de vedere. Se fac disponibilizari pe capete. Anul acesta vor fi dati afara 15.000 de profesori din tara.

3. Nu. (Cel putin salariile bugetarilor)

EDIT: In sondaj trebuia adaugata optiunea: "Situatia va ramane aceeasi."

Link to comment
Share on other sites

Nu sau scumpit preturile la tot ?

Ce schimbari sau facut in stistemul de invatamint etc...

Salariile sau marit?

preturile au crescut in acelas ritm in care cresteau si inainte..

salarile au stagnat la acelas nivel la care erau inainte..

vorbesc strict de perioada imediat anterioara si imediat urmatoare aderarii la UE, inainte de criza financiara.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa scriu un post destul de lung, dar s-a sters dintr-o greseala de-a mea :D. Oricum, e nevoie de un studiu aprofundat pentru o intelegere mai buna a functionarii Uniunii Europene.

Ideea era ca situatia din Moldova s-ar imbunatati considerabil odata cu aderarea la UE, aderare care ar avea loc dupa multi ani (Romaniei i-a luat 10 + 2 ani pentru intrarea in vigoare a tratatului de acceptare), deoarece implementarea directivelor comunitare ar insemna stabilirea unei conformitati europene, indeplinirea unor conditii (favorabile) in unele domenii. Moldova ar beneficia de pe urma pietei interne, liberei circulatii a marfurilor, capitalurilor si persoanelor, posibilitati de ocupare a unor terenuri agricole de cetateni europeni in vederea investirii si dezvoltarii economice a tarii, cooperare extinsa in diverse domenii. Mai ales acuma cu intrarea in vigoare a Tratatului de la Lisabona, dobandirea unei personalitati juridice si aderarea la Consiliul Europei. Aplicarea principiului subsidiaritatii si a dreptului comunitar...

In domeniul invatamantului exista bursa Erasmus s.a.

Salariile nu s-au marit sau micsorat (aici n-are UE cuvant), dar exista posibiltati de ocupare a unor functii bine platite in cadrul institutiilor europene.

Preturile scad sau cresc in functie de directivele uniunii (in unele domenii), iar taxele tot asa se scot sau nu in functie de deciziile UE (ex. taxa de prima inmatriculare).

Ar fi prea mult de discutat in privinta beneficiilor, posibilitatilor si noutatilor aduse odata cu aderarea.

le > am editat titlul

le2 > UE e o organizatie internationala, de state suverane, ce priveste cooperarea in diferite domenii, promovarea unor valori importante, a pacii, bunastarii popoarelor, dezvoltare economica... etc. - asta ar trebui sa spuna tot, legat de intrebarea ta.

Edited by Mehico
Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa scriu un post destul de lung, dar s-a sters dintr-o greseala de-a mea :D. Oricum, e nevoie de un studiu aprofundat pentru o intelegere mai buna a functionarii Uniunii Europene.

Ideea era ca situatia din Moldova s-ar imbunatati considerabil odata cu aderarea la UE, aderare care ar avea loc dupa multi ani (Romaniei i-a luat 10 + 2 ani pentru intrarea in vigoare a tratatului de acceptare), deoarece implementarea directivelor comunitare ar insemna stabilirea unei conformitati europene, indeplinirea unor conditii (favorabile) in unele domenii. Moldova ar beneficia de pe urma pietei interne, liberei circulatii a marfurilor, capitalurilor si persoanelor, posibilitati de ocupare a unor terenuri agricole de cetateni europeni in vederea investirii si dezvoltarii economice a tarii, cooperare extinsa in diverse domenii. Mai ales acuma cu intrarea in vigoare a Tratatului de la Lisabona, dobandirea unei personalitati juridice si aderarea la Consiliul Europei. Aplicarea principiului subsidiaritatii si a dreptului comunitar...

In domeniul invatamantului exista bursa Erasmus s.a.

Salariile nu s-au marit sau micsorat (aici n-are UE cuvant), dar exista posibiltati de ocupare a unor functii bine platite in cadrul institutiilor europene.

Preturile scad sau cresc in functie de directivele uniunii (in unele domenii), iar taxele tot asa se scot sau nu in functie de deciziile UE (ex. taxa de prima inmatriculare).

Ar fi prea mult de discutat in privinta beneficiilor, posibilitatilor si noutatilor aduse odata cu aderarea.

Multumesc de informatii daca mai adaugi o sa fiu recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi de ajutor . Ca o sa primeasca banii din UE . Dar mare branza , treci moca dincolo :clap:

Dupa ce ca sunt lafel de saraci ,mai trebuie sa se si supuna taxelor pe care le impune UE :| exact ca in tarile cu nivel de trai ridicat

Link to comment
Share on other sites

cred ca ar fi pusa intr-o postura dificila, pentru ca ar fi granita intre UE si blocul ex-sovietic si ar avea multe probleme din cauza traficului si imigratiei ilegale.

in al 2-lea rand deschiderea granitelor nu cred ca ar avea un impact atat de major, pentru ca este o tara relativ izolata si nu ar reprezenta mare interes din punct de vedere economic. un avantaj major ar fi ca multora le-ar fi mult mai usor sa isi caute un trai mai bun in alte tari ale uniunii europene, pentru ca se stie ca in republica moldova situatia nu este extraordinar de.. roza.

daca sunt intreprinzatori ar putea sa se intoarca dupa ceva timp cu bani si sa incerce sa ajute la imbunatatirea economiei. de asemenea daca ar trimite bani in tara de prin strainatate tot ar imbunatati climatul economic. a se vedea cazul romaniei unde un procent important din pib era constituit din banii trimisi in tara pe cai legale de catre romanii care lucrau in tarile ue lucru care a dus la aprecierea leului. ar fi avut impact mai mare daca romania nu era o tara eminamente de import.

if they play their cards right.. avantajele ar putea sa fie mai mari decat dezavantajele.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ca sunt lafel de saraci ,mai trebuie sa se si supuna taxelor pe care le impune UE :| exact ca in tarile cu nivel de trai ridicat

Asta ii partea a 2 a . + ca o sa se impuna "Euro" cred . Si o sa fie nasol :-s .

PS: Acum nu stiu . Sunt 2 entitati diferite in Moldova: Rusii si Romanii , este enervant lucru asta .

Link to comment
Share on other sites

Asta ii partea a 2 a . + ca o sa se impuna "Euro" cred . Si o sa fie nasol :-s .

PS: Acum nu stiu . Sunt 2 entitati diferite in Moldova: Rusii si Romanii , este enervant lucru asta .

romania nu este inca pregatita sa treaca la euro si se tot amana.. daca ar adera la ue, moldova cred ca nici in 2020 nu ar trece la euro.

oricum.. ca 1kg de rosii e 1 eur sau ca e 4,1 lei.. zi si mie.. care e diferenta? de ce e mai rau daca e in euro?

Link to comment
Share on other sites

oricum.. ca 1kg de rosii e 1 eur sau ca e 4,1 lei.. zi si mie.. care e diferenta? de ce e mai rau daca e in euro?

La noi si taierea celor 4 zerouri de la leu a bulversat oamenii. Daramite sa mai vorbim de 1 euro = 4,1 lei, cand omul de rand de-abia s-a acomodat cu 1 leu = 10.000 lei (si INCA sunt unii care folosesc in limbaj exprimarea veche).

Link to comment
Share on other sites

Asta ii partea a 2 a . + ca o sa se impuna "Euro" cred . Si o sa fie nasol :-s .

PS: Acum nu stiu . Sunt 2 entitati diferite in Moldova: Rusii si Romanii , este enervant lucru asta .

Sunt foarte putini rusi aici :)

Link to comment
Share on other sites

La noi si taierea celor 4 zerouri de la leu a bulversat oamenii. Daramite sa mai vorbim de 1 euro = 4,1 lei, cand omul de rand de-abia s-a acomodat cu 1 leu = 10.000 lei (si INCA sunt unii care folosesc in limbaj exprimarea veche).

da dar cred ca el se referea la implicatiile economice..

cand trece romania la euro imi deschid magazin de calculatoare de buzunar.. o sa devin milionar in eur :wub:

edit: eu lucrez in domeniul financiar, lucrez zilnic numai in ron de 5 ani de cand s-a facut denominarea.. dar cand vine vorba de finantele personale tot in lei vechi vorbesc :))

obisnuinta e a 2-a natura ;)

Link to comment
Share on other sites

cred totusi ca ar oferi putina stabilitate.. pentru ca dispar fluctuatiile de curs.. si preturile si salariile nu sunt asa de flexibile precum cursul valutar.

in rest.. salarii mici -> costuri de productie mai mici -> preturi de vanzare mai mici

deci in tara repsectiva salariile ar fi la fel, preturile la fel, numai ca ar fi exprimate in euro.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu cred ca ar fi un avantaj pentru Moldova...De ce? Pentru ca nu e pregatita pentru acest pas...asa cum nu e si nici nu a fost Romania..consecinta?

In lipsa unui cadru legal adecvat si a unor oameni care sa aplice intocmai direcivele UE...fondurile europene au ajuns doar surse de venit pentru toti bamboistii :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...