Jump to content
guitarHero

Preşedintele Poloniei a murit într-un accident aviatic

Recommended Posts

Avionul la bordul căruia se află preşedintele polonez Lech Kaczynski s-a prăbuşit, sâmbătă, la aterizarea pe aeroportul din Smolensk, în Rusia.

Preşedintele se afla împreună cu soţia sa la bordul avionului, alături de 130 de persoane, printre care numeroşi demnitari polonezi. Potrivit agenţiilor de ştiri, în avion se aflau şi fratele preşedintelui, fostul premier Jaroslaw Kaczynski, precum şi liderii altor două partide poloneze, şeful Statului Major şi ministrul adjunct al Afacerilor Externe, Andrzej Kremer, şi preşedintele băncii naţionale Sławomir Skrzypek.

Nicio persoană aflată la bordul avionului nu a supravieţuit, a anunţat guvernatorul regiunii ruse, într-o intervenţie televizată

"Avionul a acroşat mai mulţi copaci, s-a prăbuşit şi a luat foc", a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului polonez de Externe, Piotr Paszkowski, pentru postul de televiziune polonez TVN24.

Kaczynski mergea în vizită la Smolensk pentru a marca împlinirea a 70 de ani de la masacrul de la Katyn, unde trupele sovietice au ucis mii de polonezi.

Preşedintele rus, Dmitri Medvedev, a fost "informat imediat" în legătură cu accidentul şi l-a trimis pe ministrul pentru Situaţii de Urgenţă Serghei Şoigu la locul accidentului, a declarat serviciul de presă al Kremlinului, citat de agenţiile ruse.

Sursa : Realitatea.net

Link to comment
Guest stefteo21

Sa vezi acum haos in Polonia ce-o sa fie daca a murit si presedintele, si presedintele bancii nationale si lideri de partide. Sa vezi acum bataie cine ocupa locurile nici nu vreau sa ma gandesc.

Link to comment
Guest stefteo21

Trist ce s-a intamplat. Ma intreb ce mai face ministrul pentru situatii de urgenta acolo, dupa ce faptul e consumat.

Si oricat de sadic ar suna, probabil asta ar fi una dintre "solutiile" necesare Romaniei pentru o ... trezire.

Ce treaba ai tu cu presedintele bancii nationale ? Dupa parerea mea e cel care inca tine Romania sa nu cada intr-un colaps economic... oricare altul in locul lui ar fi dat-o in bara rau pana acum. Ai grija ce spui .

Link to comment

Ce treaba ai tu cu presedintele bancii nationale ? Dupa parerea mea e cel care inca tine Romania sa nu cada intr-un colaps economic... oricare altul in locul lui ar fi dat-o in bara rau pana acum. Ai grija ce spui .

Nu stiu ce te face sa crezi ca ma refeream la presedintele Bancii Nationale... Cred ca e destul de simplu de ghicit la cine ma refeream, dar probabil discutia nu-si are rostul aici . :)

Link to comment

Mi se pare mie sau exista un vicepresedinte pentru astfel de situatii? Nu inteleg ce atata haos vedeti voi.

E vorba e un haos politic, nu social. Deși o activitate intensă pe plan politic nu înseamnă neaparat haos, rămâne de văzut cum vor decurge lucrurile. Acum tragedia polonezilor nu e că au rămas fără președinte, ci fără Lech Kaczynski (ca președinte).

Condoleanțe

Link to comment

Cand pleaca domnul presedinte Basescu mult prea iubit de romani in Rusia?

Basescu o sa aiba stres tot timpul cat va zbura si asta ii agraveaza ciroza ! ce rau imi pare !

Edit : Daca e mana rusilor este o veste buna , din cate stiu Putin nu-l inghite pe Basescu !Aud ca in Polonia plang oamenii pe strada , tare as vrea sa vad cine ar plange in Romania dupa betiv ?

Am auzit si eu azi,trist pt Plonia ....RIP

eu tot trag nadejde ca printre resturile urmatorului avion prabusit si printre sticle de whisky se va gasi si o capatana cheala si un ochi de sticla .

Link to comment

Cand pleaca domnul presedinte Basescu mult prea iubit de romani in Rusia?

Basescu o sa aiba stres tot timpul cat va zbura si asta ii agraveaza ciroza ! ce rau imi pare !

Edit : Daca e mana rusilor este o veste buna , din cate stiu Putin nu-l inghite pe Basescu !Aud ca in Polonia plang oamenii pe strada , tare as vrea sa vad cine ar plange in Romania dupa betiv ?

eu tot trag nadejde ca printre resturile urmatorului avion prabusit si printre sticle de whisky se va gasi si o capatana cheala si un ochi de sticla .

Lasa glumele astea juvenile si fii ON TOPIC.

ON: Condoleantele mele.

Link to comment

Lasa glumele astea juvenile si fii ON TOPIC.

ON: Condoleantele mele.

A noastra panarama de presedinte e vie si nevatamata din fericire si lucreaza din greu cu Nutzi la scoaterea tarii din criza, in acest moment Nutzi e sub biroul marinerului,cica a scapat pixu pe jos.Videanu o ajuta din spate iar Berceanu i a adus o cataplasma cu asfalt fierbinte Presedintelui Basenox,ca il doare capul.

Link to comment

A noastra panarama de presedinte e vie si nevatamata din fericire si lucreaza din greu cu Nutzi la scoaterea tarii din criza, in acest moment Nutzi e sub biroul marinerului,cica a scapat pixu pe jos.Videanu o ajuta din spate iar Berceanu i a adus o cataplasma cu asfalt fierbinte Presedintelui Basenox,ca il doare capul.

Eu cred ca e cel mai bun la momentu asta. Ai tu unul mai bun?

Link to comment

Basescu este ff bun presedinte pt Romania.....nu Geoana si ceilalti cersetori ai Romaniei

A noastra panarama de presedinte e vie si nevatamata din fericire si lucreaza din greu cu Nutzi la scoaterea tarii din criza, in acest moment Nutzi e sub biroul marinerului,cica a scapat pixu pe jos.Videanu o ajuta din spate iar Berceanu i a adus o cataplasma cu asfalt fierbinte Presedintelui Basenox,ca il doare capul.

Serban ti`a dat un raspuns perfect Right mai sus.Cum poti sa spui ca Basescu este un presedinte ff bun? :))

Hai frate,stiu eu de ce zici asta. :)

Link to comment

Sa vezi acum haos in Polonia ce-o sa fie daca a murit si presedintele, si presedintele bancii nationale si lideri de partide. Sa vezi acum bataie cine ocupa locurile nici nu vreau sa ma gandesc.

Deocamdata, seful statului polonez va deveni presedintele interimar, Bronislaw Komorowski.

Link to comment

Rightwing, sa incetezi cu flame-ul pana nu te trezesti cu warn + disable posting!

In momentul de fata nu se discuta despre Basescu & co. ci despre un dezastru care s-a produs in Polonia. Stim cu totii ca nu-l suporti pe Base, insa in cazul de fata discutia nu-si are rostul.

Posturile care nu au legatura(Discutiile legate de Base, Iliescu Geoana, Boc, etc.) cu subiectul vor fi sterse!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...