Jump to content
Tybork

România, pe locul al doilea într-un top al ţărilor de unde sunt lansate atacuri informatice

Recommended Posts

România se află pe locul al doilea într-un top al ţărilor de unde sunt lansate atacuri informatice pentru obţinerea de date, realizat de Symantec, care afirmă că 21,1 la sută dintre tentativele înregistrate în lume au originea pe computere din România, relatează Sunday Times în ediţia online.

Conform companiei de securitate informatică Symantec, România - în cazul căreia majoritatea tentativelor par a fi încercări de fraude comerciale - este devansată de China, cu 28,2 la sută din atacurile asupra computerelor, şi este urmată de Statele Unite, Taiwan şi Marea Britanie.

"Capitala spionajului cibernetic mondial" s-a dovedit însă a fi oraşul Shaoxing, din estul Chinei, de unde sunt lansate 21,3 la sută dintre atacurile înregistrate la nivel mondial, multe dintre acestea vizând experţi în politică de apărare şi activişti pentru drepturile omului, ceea ce sugerează o posibilă implicare a statului.

Symantec, care acordă asistenţă în ancheta asupra atacurilor informatice asupra companiei Google, a urmărit 12 miliarde de mesaje electronice pentru realizarea topului.

"Spionajul informatic" recurge la mesaje electronice însoţite de documente aparent legitime, a căror deschidere duce însă la infectarea computerului. "Scopul final este obţinerea accesului la date sensibile sau la sistemele interne, prin vizarea unor persoane sau companii", precizează raportul Symantec.

Sursa: mediafax

Link to comment

si nu e de mirare .. avand in vedere ca la noi chiar se face scoala ... adica profa de bio ne-a zis ca ce facem noi in a 7-a , aia din anglia fac in a 10-a ...

e bine ca suntem buni ca capitolul asta ... nu degeaba la ... microsoft sau machintosh nu mai stiu sigur , 80% sunt romani ..

Link to comment

La Microsoft, a doua limba vorbit este romana,dupa engleza :D Oricum,ce fac copiii la scoala fac americanii la facultate.Nu glumesc.Intr-a 10 in america,aia fac fractii,simple gen 625/25 - xyz + yxz.....Acolo orice prost stie sa rezolve astea si toti sunt la acelasi nivel.

Link to comment
Guest stefteo21

La Microsoft, a doua limba vorbit este romana,dupa engleza :D Oricum,ce fac copiii la scoala fac americanii la facultate.Nu glumesc.Intr-a 10 in america,aia fac fractii,simple gen 625/25 - xyz + yxz.....Acolo orice prost stie sa rezolve astea si toti sunt la acelasi nivel.

Pe cuvant ma ? <_< nu te cred...

Si acuma trebuie sa scriu ceva aici destul de mult incat sa nu iau warn fiindca am observat ca daca ai sa comentezi ceva inutil si bati campii scriind bălării pe aici nu o se intample nimic conteaza doar sa fie scris mai mult de 3-4 randuri deci : Romania este cea mai buna la asa ceva si drept dovada stau atatia hackeri romani care au spart site-urile nasa si care pe urma au fost recrutati sa lucreze acolo. Sunt de parere ca nu este un lucru chiar asa rau, dar nici bun fiindca se fac fraude si lumea pierde bani.

Am fost destul de mediocru ?

Link to comment

Pe cuvant ma ? <_< nu te cred...

Romania este cea mai buna la asa ceva si drept dovada stau atatia hackeri romani care au spart site-urile nasa si care pe urma au fost recrutati sa lucreze acolo. Sunt de parere ca nu este un lucru chiar asa rau, dar nici bun fiindca se fac fraude si lumea pierde bani.

Am fost destul de mediocru ?

Pe cuvant ma?Nu te cred

http://www.foroswebgratis.com/foro-Mensaje...5&NumPage=1

Link to comment

1. China, populatie 1.3 miliarde locuitori, 28.2% din atacuri s-au inregistrat din aceasta tara.

2. Romania, populatie 21.5 milioane locuitori, 21,1% din atacuri s-au inregistrat din aceasta tara.

China are o populatie de aproximativ 60 ori mai mare decat cea a Romaniei iar diferenta dintre cele doua tari din pct de vedere al fraudelor nu e prea mare, ganditi-va daca ar fi avut Romania populatia Chinei, cred ca 90% din atacuri ar fi provenit de la noi :))

Oricum aceste statistici nu sunt concludente pt a afirma ca Romania are cei mai buni hackeri, spune ca 21.1% din atacuri sunt de la noi, insa nu spune cat la % sunt reusite.

Link to comment

1. China, populatie 1.3 miliarde locuitori, 28.2% din atacuri s-au inregistrat din aceasta tara.

2. Romania, populatie 21.5 milioane locuitori, 21,1% din atacuri s-au inregistrat din aceasta tara.

China are o populatie de aproximativ 60 ori mai mare decat cea a Romaniei iar diferenta dintre cele doua tari din pct de vedere al fraudelor nu e prea mare, ganditi-va daca ar fi avut Romania populatia Chinei, cred ca 90% din atacuri ar fi provenit de la noi

E vorba de procente din totalul mondial al atacurilor nu are legatura cu populatia tarilor :)

Nu mi se pare ceva demn de lauda.. e doar o dovada ca multi romani nu sunt prosti si in loc sa-si foloseasca mintea pentru ceva mai productiv ..fac asa ceva :).

Link to comment

E vorba de procente din totalul mondial al atacurilor nu are legatura cu populatia tarilor :)

Nu mi se pare ceva demn de lauda.. e doar o dovada ca multi romani nu sunt prosti si in loc sa-si foloseasca mintea pentru ceva mai productiv ..fac asa ceva :).

ba da frate are... pentru ca 21 mil locuitori dintr-o tara produc 21%... nu foarte departe de 28% produse de 1.3 miliarde de locuitori din alta tara.

gandeste-te la Romania cu o populatie de 60 ori mai mare cum e cea a Chinei, procentajul ar fi depasit 90%.

mai multi oameni => mai multe atacuri.

Link to comment

mai multi oameni => mai multe atacuri.

Pai daca e sa o luam asa, India de ce nu e in top? Mai importanti ca factori sunt gradul de dezvoltare al retelelor, atacurilor, cunostintele acumulate si informatiile aflate la dispozitie pentru hackeri. Sa le/ne fie de bine, eu ii respect pe cei care au fost prinsi si care mai apoi au primit slujbe importante la diverse companii uriase din lume.

Link to comment

Pai daca e sa o luam asa, India de ce nu e in top? Mai importanti ca factori sunt gradul de dezvoltare al retelelor, atacurilor, cunostintele acumulate si informatiile aflate la dispozitie pentru hackeri. Sa le/ne fie de bine, eu ii respect pe cei care au fost prinsi si care mai apoi au primit slujbe importante la diverse companii uriase din lume.

daca o iei asa mai bine taceai din gura. factorul: mentalitatea romanilor de a fura cat mai mult posibil. Orice inafara de munca. Daca populatia tarii noastre ar fi mai mari nu s-ar fura mai mult ? In India e alta treaba, aia nici nu prea au internet.

un mic exemplu ca pt prosti: sa zicem ca in Madrid sunt 1000 tigani, majoritatea se ocupa cu furat(asta e clar), daca as dubla numarul tiganilor din Madrid nu ar mai creste si numarul de furturi ? asa e si cu nr romanilor.

Link to comment

daca o iei asa mai bine taceai din gura. factorul: mentalitatea romanilor de a fura cat mai mult posibil. Orice inafara de munca. Daca populatia tarii noastre ar fi mai mari nu s-ar fura mai mult ? In India e alta treaba, aia nici nu prea au internet.

un mic exemplu ca pt prosti: sa zicem ca in Madrid sunt 1000 tigani, majoritatea se ocupa cu furat(asta e clar), daca as dubla numarul tiganilor din Madrid nu ar mai creste si numarul de furturi ? asa e si cu nr romanilor.

Ca sa ajungi sa furi prin intermediul unui calculator trebuie sa fii destul de destept, ca sa furi din buzunare sau alte maruntisuri de genul acesta nu este nimic greu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...