Jump to content
ic.sys

Numele fetelor

Recommended Posts

Carmen este singurul nume 100% ROmanesc, care nu se termina cu a.

Referitor la link-ul dat de m4x:

Marius

Acest nume este folosit in germana, engleza si franceza. Este sursa expresiei latinesti insemnand "barbatesc."

Ca si Marcus, acest nume deriva de la "Mars", zeul razboiului la romani. Unii spun ca isi are originea in latinescul "mare", insemanand "mare". Acest nume este folosit de crestini ca un echivalent al sfintei Maria, dar de data acesta pentru barbati.

I'm the Bo$$.

Link to comment
Share on other sites

Carmen este singurul nume 100% ROmanesc, care nu se termina cu a.

Este la fel de romanesc precum si celelalte care nu se termina in a.

Originea acestui nume se afla in secolul al XIV-lea, cand a existat cultul numelui de Maria, care in limba spaniola era "Nuestra Senora" ("Stapana Cerului si al Pamantului"), "Maria del Carmel" sau forma simplificata de "Carmen".
Link to comment
Share on other sites

vai :dooh: sunteti incredibili majoritatea :)) va multumesc ca va dati interesul...dar in topicul asta..repet...se cauta urmatorul lucru: nume de fata romanesc sau cel putin sa sune asa... si sa nu se termine in "a".

se pare ca sansele deja sunt minime =((

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

nume pur romanesc - Flori .

I`am vz. buletin, nu era Florentina sau Floriana ... sau mais tiu eu , simplu, Flori.

Link to comment
Share on other sites

cunosc si eu fete cu numele Renate...

poate shortyx...dar nu e romanesc :) frantuzesc pare a fi.

@ SherkaN....DACA spusele tale sunt adevarate..ar fi primul nume 100% romanesc.. desi personal nu am auzit nici de numele asta..ci numai de Florentina...

Link to comment
Share on other sites

poate shortyx...dar nu e romanesc :) frantuzesc pare a fi.

@ SherkaN....DACA spusele tale sunt adevarate..ar fi primul nume 100% romanesc.. desi personal nu am auzit nici de numele asta..ci numai de Florentina...

Nemtesc la mine..

le

Renate

Language of origin: Latin

Meaning/translation: born again

Info about origin: See male form Renato

Variants: Renate German, Dutch, Italian, Spanish

Renata German, Italian, Spanish, Polish, Czech

Renee English (#232 in US popularity)

Ren?e French

Renato

Language of origin: Latin

Meaning/translation: born again

Info about origin: used by early Christians in the the sense of 'born again through baptism'

Words: renatus=reborn

Female form: Renate

Variants: Renato Italian, Spanish, Portuguese

Rene German (#320 in US popularity)

Ren? French

Link to comment
Share on other sites

da' de numele Mircea care e nume de baiat/barbat/mascul etc ce ziceti ? Ca si asta tot se termina in a :P

p.s: nu ma cheama Mircea

ce ziceti de:

Fifi, Vivi, Bibi ? sigur sunt pur romanesti :))

1. tare!! :D uite ca uitasem de numele MirceA

2. Fifi cel putin e frantuzesc .. am vazut filme multe de la ei si numele Fifi e des folosit. sigur nici unul din ele nu e de-al nostru si romanii sigur nu si-ar boteza copii astfel :roflag:

Link to comment
Share on other sites

ok..ma bag la somn..abia astept maine sa vad daca ati mai gasit ceva nou..

insa pana acum, pentru mine concluzia pe ziua de azi e urmatoarea:

1. in afara de Carmen, doar Flori ar fi ceva nou... desi tot imi vine greu sa cred... ar suna ciudat..poate cei de alta etnie ar boteza asa... in fine... :-j

2. MirceA :P primul nume care se termina in A.

eh.. se pare ca nu am deschis degeaba topicul..tot am aflat cate ceva "nou" :">

Link to comment
Share on other sites

doar Flori ar fi ceva nou

Mie imi suna doar a derivat de la Florica, Florina, Floriana (poate si altele care nu imi vin in minte). Nu am auzit pana acum ca cineva sa aiba Flori nume de botez. :-?? Dar totul e posibil (mercedesa lu' bemveu din neamu' lu' opel frate cu rols rois).

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Repet .. i-am vz. buletin, ca nu credeam, eram un cerc de prieteni si chiar pe tema asta vorbeam, ca nu exista decat Carmen, si fata aia ne-a aratat buletin, DECI ASA O CHEMA IN BULETIN, Flori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kamikaze

da' de numele Mircea care e nume de baiat/barbat/mascul etc ce ziceti ? Ca si asta tot se termina in a :P

p.s: nu ma cheama Mircea

ce ziceti de:

Fifi, Vivi, Bibi ? sigur sunt pur romanesti :))

viviana? bianca?

wtf is fifi? nume de caine?

Link to comment
Share on other sites

Pai in buletin iti trece numele asa cum ti-o primesti de la parinti, daca parintii au zis sa fie Flori, i-au trecut flori, la un tigan din sat daca masa i-a dat numele de papuc, asa i-au trecut in bulenti :| Deci nimic nou, nothing special, singurul nume ramane Carmen, asta s-a invatzat si la scoala pe vremea mea, atunci nu era asa la moda ca pruncilor sa le dai nume de tractoare, de hypermarketuri, masini de lux, orase, vapoare, balene, pesti, imbracaminte, zei, ciorapi, nume de caini, pisici, boli, etc.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...