Jump to content
ic.sys

Numele fetelor

Recommended Posts

E ceva ce tine poate de istoria noastra, sau a altora probabil, dar aproape toate numele fetelor (sa zicem din Romania) se termina in "a".

In afara de "Carmen", sincer, nu-mi trece prin gand nici un alt nume.

Va rog sa postati alte nume de fete care se termina in orice alta litera decat "a". Dar atentie, sa nu fie gen "Roxy" pentru ca defapt numele complet e "Roxana".

Tot aici poate poate e cineva care stie de ce si de cand e toata chesti asta cu numele fetelor? De ce nu au si baietii o astfel de particularitate? :help:

Link to comment
Share on other sites

asa stiu si eu multe nume straine.. bun reply..dar ma refeream la cele Romanesti..sau cel putin care suna a fi asa :D asta e ideea topicului... nume noi de fete romanesti..care nu se termina in "a"

Link to comment
Share on other sites

CARMEN

- de la "Carmel", nume evreiesc ce inseamna "orhidee"

tocmai am gasit pe un site :( ... deci nici asta nu e romanesc

LE: nu e romanesc dar sa zicem ca e acceptat. suna cat de cat a fi de-a nostru.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

:)) pana acuma niciunul nu ati trecut nici un nume romanesc, adica singurul ar fi Vali, dar defapt e Valentina. Nu va chinuiti ca oricum nu o sa gasiti alt nume in afara de Carmen.

Zoe o fi unguresc...

Link to comment
Share on other sites

:)) pana acuma niciunul nu ati trecut nici un nume romanesc, adica singurul ar fi Vali, dar defapt e Valentina. Nu va chinuiti ca oricum nu o sa gasiti alt nume in afara de Carmen.

Carmen este singurul nume romanesc care nu se trmina cu a.

Link to comment
Share on other sites

CARMEN

- de la "Carmel", nume evreiesc ce inseamna "orhidee"

tocmai am gasit pe un site :( ... deci nici asta nu e romanesc

LE: nu e romanesc dar sa zicem ca e acceptat. suna cat de cat a fi de-a nostru.

Poi daca e sa luam asa, multe nume romanesti provin din alta limba. De exemplu:

ALINA - Nume folosit in Italia, Spania, Rusia si Polonia. Este o porecla pentru Adelina, care inseamna "nobil".

ANDREEA / ANDREI - Aces nume de fata si de baiat este folosit in Anglia, Portugalia si Spania. Sursa este Andreas, un nume masculin grecesc, care inseamna "razboinic".

ALEXANDRU / ALEXANDRA - Acest nume este folosit in Israel, Germania, Anglia, Grecia, Franta, Norvegia, Suedia si Danemarca. Sursa este Alexandros, un nume masculin grecesc, care inseamna "protector al barbatilor/oamenilor."

George/ Gheorghe - Nume de baiat folosit in Romania. Corespunde numelui englezesc George. Sursa este Georgios, un nume masculin grec ce inseamna fermier.

p.s. de la A la Z

LE: Teo e prescurtare de la Teodora .. noi am preluat majoritatea numelor din alte tari, iar la partea feminina s-a adaugat un "a" pentru a deosebi. Rar vezi Andreea in alte tari, eu n-am vazut nicio Georgiana, etc.

Link to comment
Share on other sites

Tot aici poate poate e cineva care stie de ce si de cand e toata chesti asta cu numele fetelor? De ce nu au si baietii o astfel de particularitate? :help:

Mai degraba as zice ca noi avem particularitatea cand vine vorba de nume. La fete e aproape mereu aceeasi terminatie, nu e nimic special, poate Carmen sa aiba o particularitate.

Link to comment
Share on other sites

ajung incet incet la concluzia ca nu este nume de fata in afara de Carmen care sa se termine cu alta litera in afara de "a". si da.. R SuperstaR..ai dreptate..avem si noi o particularitate... numele baietilor se termina in orice litera in afara de "a" :))

ps: ce aveti cu Lody ala? ..ca numele lui a inceput sa fie raspunsul multor intrebari din cate vad pe forum :rofl2:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...