Jump to content
0ne

Inventii si descoperiri

Recommended Posts

Ce inventii/descoperiri credeti ca au avut un impact negativ/pozitiv cat mai mare si de ce?

Personal consider ca focul(da chestia ai care e calda) a avut cel mai mare impact pozitiv asupra omenirii.Desigur,daca vreti puteti dezbate in acest topic si invetiile/descoperirile proprii.Razvan ce se mai aude cu,cercetarea de tratamente pentru cancer?

Link to comment
Share on other sites

A mai fost un topic de genul, facut de Lance daca nu ma insel. Incearca si tu sa nu-l mai intepi pe S.Razvan, chiar avea dreptate ce-a scris in posturile lui, ma rog, cele care le-am citit recent in topicurile inchise iarasi recent. :P

In fine, focul cred ca e prima descoperire si cea mai importanta. Apoi ca inventie, dupa parerea mea electricitatea (daca o pot numi inventie), apoi cu timpul...prostia ce se incadreaza la "impact negativ".

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa dezgrop topicuri deoarece iar apareau multi destepti.In topicul anterior eu nu am pus intrebarea aia pentru ca nu stiam.Era un subiect de discutie.Noi percem apa ca fiind uda.Nu am zis ca apa e uda sau ca e o proprietate a ei.Si in NICIUN caz apa nu o percem ca fiind uda deoarece are 3 stari de agregare.

Iar in legatura cu descoperirea prostiei..pai putem spune ca are varsta omului...

Link to comment
Share on other sites

Descoperirea reactiilor nucleare. E o sabie cu doua taisuri, pe de-o parte putem beneficia de energie electrica intr-un mod putin poluant (exclud cazul unor accidente nucleare, care desi afecteaza grav ecosistemele locale, sunt extrem de rare). Pe de alta parte, au fost realizate cele mai puternice arme cunoscute de om, care pot distruge intr-o clipa orase intregi.

Roata, focul. Inventii: mijloace de transport, cai de rulare, articole de uz casnic. :-??

Link to comment
Share on other sites

nu consider ca o descoperire e mai importanta decat alta. evolutia tehnologica e ca si un lant. daca inlaturi o veriga din el, oricare ar fi ea, legatura se pierde.

probabil ca micul intepator, sa-i spunem albinutu scobitoare, se referea la utilizarea focului pentru propriile nevoi.

The Wizard, m-ai facut curios. daca vrei lasa-mi un pm cu motivul pentru care ar trebui sa-i nivelam pe turci. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...