Jump to content
0ne

De ce este apa uda?

Recommended Posts

Guest LoLz0o0r

Serios acum astea sunt topicuri de aruncate la Recycle bin..ca sa fiu ontopic: Apa e facuta dintr-un material necunoscut pentru oamenii de stiinta,este extraterestru,nimeni nu poate explica cum apa e uda,multumit?

=))))h2o iti zice ceva? :-s

Link to comment
Share on other sites

Dar daca esti complet acoperit de apa, mai apare senzatia de 'ud'?

nu..

in apa e exact ca in aer, doar ca apa aplica o presiune mai mare pe piele si se simte mai "grea" . Corpul nostru e facut sa reziste la presiunea aerului in conditii normale, nu la presiunea apei

si formula corecta era..

2H₂ + O₂ = 2H₂O

Link to comment
Share on other sites

Daca nu se trezea unul dimineata si zicea "apa e uda" si zicea "apa e alba" .. atunci intrebarea de acu trebuia sa fie "De ce apa este alba?" . Este o proprietate a sa si gata..

Sunt intrebari la care nu poti da un raspuns complex, de-acu nu cred ca faci radical din apa, scoti primitiva, aduni un 2 si-ti da raspunsul.

Dar daca te gandesti bine, nu ai cum sa intrebi "de ce e uda apa" ca a fi ud este specific unor lucruri, obiecte acoperite de un lichid. Tu nu stii ca apa este uda, dar stii ca apa poate uda ..

p.s. De cand s-a apucat tata de gatit ?

Link to comment
Share on other sites

Este o proprietate a sa si gata..

Sunt intrebari la care nu poti da un raspuns complex

tocmai invers e. raspunsul detaliat e complex. iar "ud" nu e recunoscut ca o proprietate a fluidelor. starea (starea de agregare) apei poate fi lichida(doh') - solida(gheata) si gazoasa(vapori).

pentru mai multe informatii...Wikipedia - Liquid(s).

0ne, daca erai putin mai atent la scoala stiai aceste lucruri. sunt cunostinte generale. clasa a 6-a, 7-a. iar in a 10-a le aprofundezi.

LE: senzatia de ud pe care o simtiti e proprietatea apei de a transmite caldura. astfel zonele ude vor simti mai usor fluctuatiile aerului si diferentele de temperatura. iar "ud" poate fi interpretat de necunoscatori ca si factor de ungere, lubrifiere, a fluidelor. in toate cazurile "ud" nu e caracteristica nici unui lichid si nici nu e folosit in tehnica pentru a descrie un fenomen distinct. e absurd sa dezvolti o conversatie pe un subiect din moment ce nu cunosti terminologia specifica acelui domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu se trezea unul dimineata si zicea "apa e uda" si zicea "apa e alba" .. atunci intrebarea de acu trebuia sa fie "De ce apa este alba?" . Este o proprietate a sa si gata..

Sunt intrebari la care nu poti da un raspuns complex, de-acu nu cred ca faci radical din apa, scoti primitiva, aduni un 2 si-ti da raspunsul.

Dar daca te gandesti bine, nu ai cum sa intrebi "de ce e uda apa" ca a fi ud este specific unor lucruri, obiecte acoperite de un lichid. Tu nu stii ca apa este uda, dar stii ca apa poate uda ..

p.s. De cand s-a apucat tata de gatit ?

Apa alba ? Vezi ca debitezi niste prostii mai mari ca tine. Apa e incolora.

ps : De ce e apa "uda" ? Pai eu sunt de urmatoarea parere, moleculele de hidrogen si oxigen raman in contact cu pielea noastra, dupa ce ne scoatem mana din apa. Si deaia ai impresia ca-i uda. Cum zicea cineva pe pagina cealalata, mercurul e lichid (bine, e toxic), dar e ud ? Il simti tu ud ? NU!

LE : Daca e asa cum zice bunny, imi cer scuze :D.

Link to comment
Share on other sites

apa este uda , deoarece stiitific vorbind este alcatuita din doi moli de hidrogen si unul de oxigen , care printr-o reactie de combinare ireversibila , formeaza o substanta lichida , incolora , inodora si cu proprietati noi decat substanta initiala. Deoarece aceasta substanta este lichida , la contactul cu un mediu omogen lasa in urma molecule de apa , care iti dau impresia de umiditate

:))am si 7 la chimie ;))

Link to comment
Share on other sites

tocmai invers e. raspunsul detaliat e complex. iar "ud" nu e recunoscut ca o proprietate a fluidelor. starea (starea de agregare) apei poate fi lichida(doh') - solida(gheata) si gazoasa(vapori).

pentru mai multe informatii...Wikipedia - Liquid(s).

0ne, daca erai putin mai atent la scoala stiai aceste lucruri. sunt cunostinte generale. clasa a 6-a, 7-a. iar in a 10-a le aprofundezi.

E un topic razvan am zis mai sus parerea mea daca erai atent la topic.BTW se vede ca tu ai fost atent la scoala din moment ce imi dai citate de pe wikipedia. :D

Imi place ca explicatia ta pentru care apa nu e uda e ca are trei stari de agregare.

Sa te citez:"raspunsul detaliat e complex." :))

Citeste ce am scris mai sus,explicatia mea si dupa poti sa vi cu citate de pe wikipedia in care imi explici ca apa are trei stari de agregare si de aceea nu e uda.:))

E grav sa sti :D

Link to comment
Share on other sites

ti-as fi dat link la un manual de clasa a 6-a dar presimt ca te simteai atacat.

ti-am enumerat toate starile in speranta ca o sa iti reamintesti cate ceva. din pacate pentru tine am dat gresi.

"ud/uda/umeda" nu e termen stiintific. nu e o caracteristica principala. daca tu gasesti intr-o carte de chimie/fizica la proprietati trecuta caracteristica respectiva, eu mananc fila cu fila cartea aia.

adevarul e ca puteam sa-ti spun pe fata ca esti o gita, nu greseam cu nimic. intr-o era in care zeci de mii de oameni isi dedica o mare parte din viata pentru a afla un leac/tratament cat mai eficient pentru cancer, tu vi si intrebi de ce e apa uda.

eu ti-am dat toate explicatiile. daca vrei le bagi in cap, daca nu poti sa-ti cumperi o masa de biliard. sunt sigur ca are loc acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost :D Rog un moderator sa inchida topicul.Majoritatea sunt pe langa :).Razvan chiar nu are rost din moment ce ai campul vizual faorte mic si nu poti sa citesti ce am scris mai sus cu cateva randuri.Acesta era un topic in care as fi vrutsa dezbatem o tema si anume "perceptia omului fata de apa sau alte lichide".Am zis eu ca uda e o proprietate a apei?NU.Asa percem noi apa ca fiind uda.Oricum CLOSE TOPIC.Nu are rost :D Am sa deschid un topic inteligent si stintific in care minti luminate ca razvan o sa descopere si o sa cerceteze noi tratamente pentru cancer.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...