Jump to content
0ne

De ce este apa uda?

Recommended Posts

Serios acum astea sunt topicuri de aruncate la Recycle bin..ca sa fiu ontopic: Apa e facuta dintr-un material necunoscut pentru oamenii de stiinta,este extraterestru,nimeni nu poate explica cum apa e uda,multumit?

Link to comment
Share on other sites

Serios acum astea sunt topicuri de aruncate la Recycle bin..ca sa fiu ontopic: Apa e facuta dintr-un material necunoscut pentru oamenii de stiinta,este extraterestru,nimeni nu poate explica cum apa e uda,multumit?

Vai cat mai pot sa rad =)):coffee:

ON: Ca asa trebuie .

Link to comment
Share on other sites

"

CITAT(R_SupeRstaR @ Mar 15 2010, 20:19)

apa e uda

"

Deci baiatu' cu "de ce e prostia in foare" ,vad ca se aplica si la tine.Si ca va dau un raspuns sa nu debitati pe aici,apa o percepi ca fiind uda.Ud este un ceva care poate sa lase un lichid (apa de exemplu) in contact cu un alt corp solid (mana ta de exemplu).

Link to comment
Share on other sites

Deci baiatu' cu "de ce e prostia in foare" ,vad ca se aplica si la tine.

Ia justifica tentativa de ce se aplica si la mine.

HABAR N-AI CE VORBESTI te duci rapid pe vreun site de duzina si cauti acolo diverse articole le citesti si tu in graba mai mult de jumatate din ce citesti te depaseste si pe urma vii sa ne etalezi cunostintele.

Ud este un ceva care poate sa lase un lichid (apa de exemplu) in contact cu un alt corp solid (mana ta de exemplu).

Nici tu nu intelegeti ce ai scris aici plus ca gramatica e praf Ud este un ceva care poate sa lase un lichid

Si mercurul e lichid dar e ud ?

Aurul cand se topeste e lichid dar e ud ?

Dupa logica ta cam asa ar rezulta :

Bag mana in fier topit ( ce urmeaza a fi turnat in matrita ) sa vad daca e ud , simt ceva ud si imi dau seama ca e carnea care n-o mai am pe oase :lol:

( nu mai stiu cum se numeste .. chimie dasta anorganica nu am mai facut din a 8-a )

Ii chimie organica , apa = VIATA

De unde veniti ma ?

Linkmania was a beautiful place in the past.

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))))))))))

pentru ca apa este formata din atomi de H si de O , iar din reactia H2 + O2 ==> H2O ( nu mai stiu cum se numeste .. chimie dasta anorganica nu am mai facut din a 8-a )

si da .. este uda

=))))

H2 + O2 = H2O2 adica peroxid de hidrogen sau apa oxigenata.

H2 + O = H2O adica apa noastra de toate zilele.

Link to comment
Share on other sites

De ce este apa uda?Voi ce credeti?:))

hmmm...de ce nu ? oO

@uLise

H2+O => H2O este chimie anorganica, ptr ca nu exista niciun atom de C(carbon)...

Compuşii organici sunt substanţe alcătuite în principal din carbon şi hidrogen, dar pot conţine şi oxigen, azot, sulf, fosfor sau bor, precum şi restul elementelor, dar în cantităţi mult mai mici.(http://ro.wikipedia.org/wiki/Chimie_organică)

Link to comment
Share on other sites

OMG ...topicul nu e facut la misto.Sa reformulez este apa uda sau nu dati-va cu parerea :))

Apa este unul din lichidele ce dau senzatia de ud atunci cand ating un corp solid (ex: noi). Moleculele de apa se "agata" de pielea noastra si creeaza acea senzatie de ud.

Link to comment
Share on other sites

Apa nu e uda. Punct. Un "destept" a vazut explicatia de la gheata, cum ca e alunecoasa, si se considera (cum naiba s-a raspandit habar n-am) ca orice are un strat de apa microscopic bla bla bla e ud / umed -_-. Daca apa e in straturi, ne-am dat naibii :)...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...