Jump to content
Guest stefteo21

De ce gheata este alunecoasa ?

Recommended Posts

Guest stefteo21

Daca e sa comparam gheata cu geamul vom observa ca amandoua sunt la fel de netede si totusi pe geam nu aluneci... de ce aluneci pe gheata? Chiar daca ai merge pe un geam/sticla uda ai sa constati ca tot pe gheata aluneci mai tare, de ce ? :D

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa comparam gheata cu geamul vom observa ca amandoua sunt la fel de netede si totusi pe geam nu aluneci... de ce aluneci pe gheata? Chiar daca ai merge pe un geam/sticla uda ai sa constati ca tot pe gheata aluneci mai tare, de ce ? :D

Pe o podea proaspat spalata de ce aluneci? Pe un geam proaspat spalat de ce iti aluneca degetul mai usor? Ce observi in comun -_-?

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Pe o podea proaspat spalata de ce aluneci? Pe un geam proaspat spalat de ce iti aluneca degetul mai usor? Ce observi in comun -_-?

apa care se interpune intre piciorul/degetul tau si geam/podea ? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Din acelasi motiv pentru care apa e uda. La suprafata ghetii se afla un strat cu proprietati asemanatoare unui lichid, in care moleculele se misca inainte si inapoi (in cazul unui lichid se misca in orice directie).

@0ne, ai dreptate, e un lichid supra-racit -> efectul se poate vedea in cazul unei ferestre de 20-30 de ani: partea de jos este ceva mai groasa decat cea de sus.

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa comparam gheata cu geamul vom observa ca amandoua sunt la fel de netede si totusi pe geam nu aluneci... de ce aluneci pe gheata? Chiar daca ai merge pe un geam/sticla uda ai sa constati ca tot pe gheata aluneci mai tare, de ce ? :D

E logic frate , nu trebuie sa stii vreo ecuatie de a lu einstein pentru ati da seama pe ce aluneci. Iar pe geam chiar nu e posibil =))))))))

Link to comment
Share on other sites

nu are nicio legatura cu cat e de lucioasa sau altceva :))

faraday a concluzionat ca gheata e acoperita intotdeauna de un strat foarte subtire de lichid. deci e alunecoasa in orice conditii, chiar si la sub 0 grade.

in plus, punctul de topire al ghetii scade odata cu cresterea presiunii (aka cand esti tu pe ea devine mai alunecoasa)

in plus plus, frecarea genereaza caldura, care mai topeste din gheata => devine SI mai alunecoasa.

ma rog, ideea e ca gheata e alunecoasa datorita acelui strat microscopic de lichid ce o acopera tot timpul. sticla nu are un astfel de strat.

Link to comment
Share on other sites

Pai gheata se topeste incontinuu iar geamul nu.Btw sticla este considerata un lichid.Care vien aici sa zica ca nu e asa uitati-va mai des pe descopera.

descopera defapt te invata sa Combati logica si sa fii atat de ..cum sa spun..aiurit adica nu mai stii ce sa crezi

Geamul este fabricat special in frabrici,gheata se face cand vremea e rece.

Link to comment
Share on other sites

Pai sticla e sticla , gheata e gheata . Depinde ce cu ce suprafata poti aluneca pe ambele . Daca ai bocanci de cioban daia de cauciuc , si incerci sa faci 1 glinde . Verifica pe care iti rupi gatu si pe care aluneci ? E si logic . Suprafetele care aluneca pe gheata nu inseamna ca o fac si pe sticla :-s.

descopera defapt te invata sa Combati logica si sa fii atat de ..cum sa spun..aiurit adica nu mai stii ce sa crezi

Geamul este fabricat special in frabrici,gheata se face cand vremea e rece.

Nu cred ca apa se solidifica doar cand e vreme rece , asta o poti face si intr-un frigider :))

Link to comment
Share on other sites

Pai sticla e sticla , gheata e gheata . Depinde ce cu ce suprafata poti aluneca pe ambele . Daca ai bocanci de cioban daia de cauciuc , si incerci sa faci 1 glinde . Verifica pe care iti rupi gatu si pe care aluneci ? E si logic . Suprafetele care aluneca pe gheata nu inseamna ca o fac si pe sticla :-s.

Nu cred ca apa se solidifica doar cand e vreme rece , asta o poti face si intr-un frigider :))

Pentru ca in frigider e frig,deasta pui mancarea acolo,ca sa o faci solida si rece..

Link to comment
Share on other sites

pai ... gheata este formata dintr-un lichid , care este logic .. alunecoasa ..

sticla este formata din nisip. care nu aluneca ..

cel putin eu asa vad lucrurile :)

pe scurt forta de frecare dintre adidas/mana etc si suprafa ghetii .. este ceva fizic :) nu cred ca se poate demonstra prin mai multe cuvinte

Link to comment
Share on other sites

gheata este apa in stare solida. frecarea a doua corpuri produce caldura. temperatura ghetii creste pe acel strat de supratata -> se formeaza un strat de apa. apa este lichida, particulele au mobilitate mai mare-> forta de frecare mai mica.

sticla e facuta din nisip. frecarea nu poate produce conditiile necesare astfel incat la suprafata stratului de sticla sa se formeze un lichid. particulele din solide sunt fixe, in concluzie forta de frecare este mai mare.

=> forta de frecare pe un solid> forta de frecare pe un lichid => gheata e mai alunecoasa decat sticla

Link to comment
Share on other sites

Propun sa contactam o echipa de la Brainiacs pentru investigatii mai amanuntite.

Viitorul omenirii sta in aflarea acestor raspunsuri fundamentale.

Dar sunteti pe drumul cel bun, o gimnastica din asta neuronala e mai buna decat discutiile despre alte nimicuri lipsite de substanta (spirituala, desigur :)))

Link to comment
Share on other sites

Pai gheata asa o percepem noi ca fiind rece.Daca am avea temperatura corpului de -40 grade C nu am percepe gheata ca fiind rece.Daca am avea pielea cu o umiditate mai ridicata nu am percepe nici apa sau alte lichide ca fiind ude.Defapt am percepe dar ar fii cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca in frigider e frig,deasta pui mancarea acolo,ca sa o faci solida si rece..

"Bai Andrei adumi cutitul sa-mi tai umpic de supa"

Multi de aici ati spus ca gheata intotdeauna este acoperita de un strat microscopic de apa, care nu ingheata (aici survine intrebarea, De ce?), si de aceea alunecam. Ok, dar stratul ala microscopic de ce nu ingheata ? E tot apa, e sub 0 grade, ar trebui sa inghete. Sau chestia cu mersul, ca se incalzeste sub talpi, se formeaza apa aia, si aluneca. Dar voi aveti undeva la cel putin 1 tona, si va taraiti picioarele pe gheata cu 100 km/h, incat sa vi se incalzeasca asa tare talpile ?

Link to comment
Share on other sites

"Bai Andrei adumi cutitul sa-mi tai umpic de supa"

Multi de aici ati spus ca gheata intotdeauna este acoperita de un strat microscopic de apa, care nu ingheata (aici survine intrebarea, De ce?), si de aceea alunecam. Ok, dar stratul ala microscopic de ce nu ingheata ? E tot apa, e sub 0 grade, ar trebui sa inghete. Sau chestia cu mersul, ca se incalzeste sub talpi, se formeaza apa aia, si aluneca. Dar voi aveti undeva la cel putin 1 tona, si va taraiti picioarele pe gheata cu 100 km/h, incat sa vi se incalzeasca asa tare talpile ?

1. citeste ce am scris eu

2. da mai mult pe la ora de fizica

daca ai o lada frigorifica de aia mare (cum sunt cele transportate de tiruri) si intri in ea cand incerci sa te "dai pe gheata" o sa observi ca nu aluneci. pentru ca stratul de vorbeau unii de pe aici nu e exista inca. insa daca te dai de cateva ori o sa observi ca incepi sa aluneci din ce in ce mai tare.

gheata este apa in stare solida. frecarea a doua corpuri produce caldura. temperatura ghetii creste pe acel strat de supratata -> se formeaza un strat de apa. apa este lichida, particulele au mobilitate mai mare-> forta de frecare mai mica.

sticla e facuta din nisip. frecarea nu poate produce conditiile necesare astfel incat la suprafata stratului de sticla sa se formeze un lichid. particulele din solide sunt fixe, in concluzie forta de frecare este mai mare.

=> forta de frecare pe un solid> forta de frecare pe un lichid => gheata e mai alunecoasa decat sticla

Link to comment
Share on other sites

1. citeste ce am scris eu

2. da mai mult pe la ora de fizica

daca ai o lada frigorifica de aia mare (cum sunt cele transportate de tiruri) si intri in ea cand incerci sa te "dai pe gheata" o sa observi ca nu aluneci. pentru ca stratul de vorbeau unii de pe aici nu e exista inca. insa daca te dai de cateva ori o sa observi ca incepi sa aluneci din ce in ce mai tare.

Da, am incercat sa ma dau pe gheata in remorca frigorifica, si nu merge.

Bun, dar forta gravitanionala si forta frecarii este chiar atat de mare, incat sa produca (,) caldura necesara topirii ghetii ? (pe portiunea respectiva)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...