Jump to content
Lancelot

Raul din noi

Recommended Posts

Era vorba despre valorile sociale si nu de forme de organizare sociala.

Pai valorile sociale nu sunt fundamentul unei organizari ? Si daca ajungem la filosofia Cenusaresei, cautand bobul de linte tot nu te scoate din rahatul in care esti, strict figurativ vorbind. Nu contest, trebuie sa evoluam sau sa involuam, sa credem in cai verzi pe pereti :) sau sa ajungem un fel de specimene emo dar tot nu poti stabili pe termen scurt valoarea de adevar a binelui sau raului. Nu s-a schimbat nimic in linii generale, abstractizand am capatat cateva noi valoari sociale, depresia colectiva si inclinatia catre paranoic (nu trebuie sa pecepeti cuvintele alea ca pe o ofensa). Sau poate s-a schimbat (in bine/rau), viitorul nu-l putem prevedea decat calculand/aproximand, ca la sah!

'Tu-i neocortexul. :D

P.S.:

Link to comment
Share on other sites

Pai valorile sociale nu sunt fundamentul unei organizari ? Si daca ajungem la filosofia Cenusaresei, cautand bobul de linte tot nu te scoate din rahatul in care esti, strict figurativ vorbind.

Crezi ca daca dai o definitie poti intoarce orice?

In cadrul acelorasi forme de organizare, in aceleasi timpuri, dar in zone geografice diferite, comunitatile au dezvoltat valori sociale diferite. Globalizarea a dus la amestecarea valorilor sociale, drept pentru care valorile sociale se disipa sau sunt intoarse pe dos. Intr-un timp foarte scurt. Acum ai inteles?

As putea sa iti dau si exemple, dar oricum, banuiesc ca e inutil, atata timp cat tu vei veni cu inca o definitie. A hermeneuticii la pestii de acvariu, cel mai probabil.

stabili pe termen scurt valoarea de adevar a binelui sau raului.

In cazuri de genul asta valoarea de adevar nu poate fi decat istorica. Dar asta nu ne impiedica sa avem opinii. Dupa asta, istoria va desemna invinsi si invingatori. Evident ca noi nu vom apuca timpurile alea, dar actiunile / inactiunile noastre vor fi cele pe baza carora istoria va trage concluziile.

Link to comment
Share on other sites

In cadrul acelorasi forme de organizare, in aceleasi timpuri, dar in zone geografice diferite, comunitatile au dezvoltat valori sociale diferite. Globalizarea a dus la amestecarea valorilor sociale, drept pentru care valorile sociale se disipa sau sunt intoarse pe dos. Intr-un timp foarte scurt. Acum ai inteles?

Si definitia asta de la ce vine ? A, de la hermeneutica. Cred ca trebuia sa te pocneasca peste ochi globalizarea facuta de imperiul roman, Gengis sau Biciul lui Dumnezeu. Da, eram mai buni atunci. :D

In cazul de mai jos nu mi-ai spus nimic nou.

P.S.: Granitele nu s-au schimbat niciodata (stilistic vorbind, acum pricepi ?) si asta ptr ca daca ai de gand sa negi ca nationalismul este bine infpit in tartacuta noastra coletiva inseamna ca tu ai capatat cele doua noi valori sociale.

P.S.1: Ti-am pus un link in postul anterior, ai priceput ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Si definitia asta de la ce vine ? A, de la hermeneutica. Cred ca trebuia sa te pocneasca peste ochi globalizarea facuta de imperiul roman, Gengis sau Biciul lui Dumnezeu. Da, eram mai buni atunci. :D

In cazul de mai jos nu mi-ai spus nimic nou.

P.S.: Granitele nu s-au schimbat niciodata (stilistic vorbind, acum pricepi ?) si asta ptr ca daca ai de gand sa negi ca nationalismul este bine infpit in tartacuta noastra coletiva inseamna ca tu ai capatat cele doua noi valori sociale.

P.S.1: Ti-am pus un link in postul anterior, ai priceput ceva ?

Tie iti place sa-mi dai dreptate, crezand ca ma contrazici, intr-un soi de cearta cu tine insati?

La contexte istorice ma refeream si eu. Si dupa vreo 300 de ani de globalizare romana, au urmat vreo 700 de ani in care nu s-a mai auzit nimic dinspre zona globalizata.

Mi-ar place sa cred ca nationalismul este mai putin adanc infipt in tartacute, astfel incat sa aiba puterea sa mai iasa la suprafata din cand in cand.

Daca o sa te uiti chiar pe forumul asta, o sa observi copii care considera despre alti copii ca le-ar trebui "psiholog pana la 18 ani pentru fetita". Cam asta se intampla cand aduni liberalismul nordic, miserupismul american si conservatorismul usor oriental la un loc. Copii care sunt invatati de mici sa-si toarne parintii la numere verzi, parinti care au nevoie de cursuri ca sa devina parinti tinute de psihologi care de cele mai multe ori nici nu's casatoriti si nici nu au copii.

Nu stiu daca parintii mei, ca si ai celorlalti din generatia mea cunoasteau notiunea de psiholog, iar daca o cunosteau oricum era ceva vag. Brusc, copii nu mai pot fi crescuti fara psihologi, studii & shits.

Pentru ca granita (stilistic vorbind) dintre bine si rau incepe sa nu mai existe.

Poate ca o fi de bine... dar exemplele din istorice spun ca, de obicei, s-a terminat prost. Nu vreau sa te contrazic... dar am vaga banuiala ca nationalismul nu se transmite genetic.

Link to comment
Share on other sites

S-a trecut de faza cu numerele verzi, acum copii sunt intrebati cel putin o data pe saptamana la gradinita daca au fost abuzati fizic sau verbal de parinti, evantual daca psihicul fragil nu le-a fost afectat de faptul ca nu au primit o ciocolata drept pedeapsa pentru vreo nazbatie. Ce-i drept, nu in Romania, in Suedia (de exemplu), dar e relevant pentru directia in care se indreapta omenirea. Daca un copil isi unge painea cu mana stanga, in mod cert inseamna ca:

1. il doare mana dreapta pentru ca a fost abuzat de parinti

2. il doare mana dreapta pentru ca s-a lovit, de vina fiind parintii degenerati care nu i-au purtat de grija

3. il forteaza parintii sa foloseasca mana stanga pentru a manca mai putin in unitatea de timp data

4. abuzurile din familie i-au schimbat personalitatea si il fac sa confunde dreapta cu stanga, frumosul cu uratul, binele cu raul.

5....

6....

7...

.....

.....

999. O fi stangaci? Mnea, asta se intampla doar in filme si oricum tot parintii sunt de vina. O data ca l-au facut stangaci, apoi ca nu ii ung ei felia.

Se mai mira lumea ca in atare conditii sunt tot mai multi copii cu nevoi speciale care se transforma in adulti cu nevoi si mai speciale.

Link to comment
Share on other sites

dar e relevant pentru directia in care se indreapta omenirea.

Bine, exemplele de disipare sau inversare a notiunii de bine/rau pot continua...

Pana acum cateva zeci de ani, camatarii erau cele mai rele fiinte, iar ziua in care cineva ajungea la camatar era cea mai neagra zi din viata sa. Moartea camatarului era privita ca un lucru bun, avand in vedere ca debitorii aveau o sansa sa scape.

Astazi, ziua in care se aproba dosarul de credit este cea mai fericita zi din viata unui om, iar camatarul nu poate fi lasat sa moara. Moartea camatarului este un lucru extrem de rau. El este sustinut de la bugetele de stat. Pentru ca debitorul, in afara de ratele lunare sa plateasca si niste impozite in plus ca sa ii sustina tampeniile facute.

Link to comment
Share on other sites

Cum poti sa spui asa ceva? Doar bancile sunt cel mai bun prieten al omului, si la bine, si la greu.Ii tin in siguranta banii si il scapa de grija hotilor, ba ii mai dau si dobanda buna pe ea. Cand nevoia il paste pe om, ii sar in ajutor si asteapta rabdator si 30 de ani sa restituie suma, fara a cere nimic in plus decat sa zicem de doua ori si jumatate suma initiala, o nimica toata pentru un astfel de ajutor. Unde mai pui ca iti si stimuleaza constiinciozitatea, te fac sa fii un angajat model, in cautarea permanenta a aprecierii companiei angajatoare (care la randul ei este incantata sa iti dea adeverinta de venit pentru contractarea imprumutului), ca de, fara salar, nu platesti rate si daca nu platesti rate, cu durerea in suflet banca te executa. Nu ca ar fi rea, doamne feri, doar ca daca nu o face, ramane fara bani si alti oameni sarmani, cum ai fost si tu, nu vor putea beneficia de binefacerile creditului, ceea ce ar fi groaznic pentru omenire. De neimaginat.

PS - prea tarziu, prea obosit, prea satul de toate :) M-am oprit din lucru ca nu mai vedeam bine si acolo greseala ma arde la buzunar. Aici, mai rade un pic lumea de vreun dezacord si cam atat :) .

Link to comment
Share on other sites

Iti intelegem tendintele de dizitenta fata de sistemul (opresiv) din care faci parte numai ca in felul asta risti sa nu mai vezi padurea din cauza copacilor. Boala grea cand harta si busola lui bine/rau functioneaza oricum alandala iar padurea e ipotecata demult :))...

Link to comment
Share on other sites

Fain topic si faine reply-uri. Chiar am avut o discutie pe tema asta cu un coleg de clasa acum ceva timp si pana sa vorbesc cu el si sa cantaresc spusele lui, eram de parere ca ne dezumanizam treptat, dar lucrul asta nu e adevarat.

Dupa ce i-am spus ca "mi se pare ca de la o vreme s-au inrautatit toti", el mi-a zis ca vad asa pentru ca asta ma intereseaza. De atunci am incercat sa vad si acord importanta egala atat lucrurilor bune cat si celor rele care ma inconjoara si am ajuns la concluzia ca nu sunt la egalitate, dar nici la mare distanta una de alta. Nu sunt eu in masura sa spun daca oamenii sunt mai buni sau mai rai decat inainte, dar pot sa va spun ca zilnic am de-a face si cu oameni "buni" si cu oameni "rai", am intalnit si persoane generoase si avare, si altruiste dar si egoiste si tot asa.

Multi spun " toti sunt egoisti si avari etc. " sau mai exact " ba da ce chitra esti " Dar cand v-a dat una din lipitorile astea cv?Si in cazul in care dati un ban vreunei batrane pe strada tot ei va iau la misto. Presupun ca din vina unor persoane de genul, care, trebuie sa recunosc, sunt destule, numai facem bine pe fatza sau ne scarbim atat de tare ca numai facem deloc. Acuma sincer. Si oamenii buni cu adevarat, sunt de parere ca nu ii vede oricine, pentru ca de obicei sunt anonimi.

Si ar mai fi o problema. De exemplu stau in casa si ma uit la stirile de la ora 5 si vad hoti, curve, violatori, proxeneti, copii care isi decapiteaza parintii , you name it si apoi cand ies pe strada , ar trebui sa vad lumea roz?

Incercati sa fiti voi "mai oameni" si apoi o sa vedeti si binele care va inconjoara.

Link to comment
Share on other sites

am devenit toti mai rai? Au murit faptele bune si generozitatea / altruismul / voluntariatul? Sau sunt in coma?
Dude, mai usor cu pastilele ca devii hippie.

Acum 2000 de ani era practicata uciderea prin aruncare cu pietre in cineva.

Acum ~1000 de ani omoram oameni pentru ca ne era frica de vrajile pe care le faceau pe noi.

Acum 200 de ani tineam oameni ca sclavi pentru ca erau colorati diferit.

Iar in era contemporana suntem preocupati de termeni precum "politically correct", avem dispret pentru homofobi si rasisti, ne bagam sub paturi cand auzim de holocaust si unii dintre noi fac campanii pentru a interzice jocurile pe calculator pentru ca-s prea violente.

Daca devenim cumva, eu zic ca devenim prea sensibili.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...