Jump to content
Lancelot

Raul din noi

Recommended Posts

So..de ceva vreme..daca urmaresti atent fluxul de informatii si deschizi bine ochii in jur...o sa poti vedea ca societatea se descompune..omul isi pierde din trasaturile care-l catalogau drept "rasa superioara" rationala si inteligenta..

am devenit toti mai rai? Au murit faptele bune si generozitatea / altruismul / voluntariatul? Sau sunt in coma?

Link to comment
Share on other sites

Its all up to us...... eu, cu ultimi neuroni pe care ai detin, sustin ideea ca maneaua, ne-a distrus mintile, "maneaua ucide minti lucide", care iti impune in cap ca toata lumea "ie dusmanu" tau si toti trebuie sa moara, numai tu esti ala smecher, also.. baga in cap prostia si tupeul pustilor din ziua de azi, ce conduc la droguri tigari si alte chestii, si in plus, distruge anturajul fiecaruia ascultator, its.. just.. addicting, rise against it, thats the solution.

Link to comment
Share on other sites

Its all up to us...... eu, cu ultimi neuroni pe care ai detin, sustin ideea ca maneaua, ne-a distrus mintile, "maneaua ucide minti lucide", care iti impune in cap ca toata lumea "ie dusmanu" tau si toti trebuie sa moara, numai tu esti ala smecher, also.. baga in cap prostia si tupeul pustilor din ziua de azi, ce conduc la droguri tigari si alte chestii, si in plus, distruge anturajul fiecaruia ascultator, its.. just.. addicting, rise against it, thats the solution.

yup. maneaua a distrus INTREAGA PLANETA :(

cool story bro

eu cred ca benevolanta tuturor e proportionala cu nivelul de trai. cine mai are chef de fapte bune cand n-are ce manca acasa?

Link to comment
Share on other sites

yup. maneaua a distrus INTREAGA PLANETA :(

cool story bro

eu cred ca benevolanta tuturor e proportionala cu nivelul de trai. cine mai are chef de fapte bune cand n-are ce manca acasa?

Nu spun numai ca maneaua a distrus lumea, mai sunt si multe alte aspecte superior detasate de manea, dar cel putin stim de ce Romania este asa cum este azi....

i mean... "Nam bani si ce daca, sa petrecem" non fuckin sense, hai sa petrecem cu toti si sa murim de foame, super ;)

Totusi mai sunt alte motive, la noi in Romania.. dar deja ajung la partea rasista, si nu vreau :)

Link to comment
Share on other sites

Its all up to us...... eu, cu ultimi neuroni pe care ai detin, sustin ideea ca maneaua, ne-a distrus mintile, "maneaua ucide minti lucide", care iti impune in cap ca toata lumea "ie dusmanu" tau si toti trebuie sa moara, numai tu esti ala smecher, also.. baga in cap prostia si tupeul pustilor din ziua de azi, ce conduc la droguri tigari si alte chestii, si in plus, distruge anturajul fiecaruia ascultator, its.. just.. addicting, rise against it, thats the solution.

Ai dat cu bata in balta ... de parca se referea strict la romani ... si la cultura(sau incultura) romanilor ... cat despre combinatia ta de cuvinte ... jalnic ... de parca nu ai fi roman ... sau te crezi mai interesant daca ne scrii pe aici in engleza si romana ...

Ne pierdem usor usor umanitatea ... zilele in care traim ne fac sa uitam de cei din jur si ne fac sa ne gandim doar la noi insine ...

Tot omul de rand vrea sa fie "cel mai bun" de aici provine si ura pe cel de langa noi

Faptele bune, voluntariatul vor exista , dar in proportie mai mica ...

Tot raul asta provine de sus ... si nu ma refer la ceruri :) ... ci la cei care conduc ... ce-as putea sa mai zic ... traim intr-o lume rea , egoista ....

Link to comment
Share on other sites

Ai dat cu bata in balta ... de parca se referea strict la romani ... si la cultura(sau incultura) romanilor ... cat despre combinatia ta de cuvinte ... jalnic ... de parca nu ai fi roman ... sau te crezi mai interesant daca ne scrii pe aici in engleza si romana ...

Ne pierdem usor usor umanitatea ... zilele in care traim ne fac sa uitam de cei din jur si ne fac sa ne gandim doar la noi insine ...

Tot omul de rand vrea sa fie "cel mai bun" de aici provine si ura pe cel de langa noi

Faptele bune, voluntariatul vor exista , dar in proportie mai mica ...

Tot raul asta provine de sus ... si nu ma refer la ceruri :) ... ci la cei care conduc ... ce-as putea sa mai zic ... traim intr-o lume rea , egoista ....

Daca te uitai la postul meu anterior... :

Nu spun numai ca maneaua a distrus lumea, mai sunt si multe alte aspecte superior detasate de manea, dar cel putin stim de ce Romania este asa cum este azi....

So Fuck Off noob

Link to comment
Share on other sites

So..de ceva vreme..daca urmaresti atent fluxul de informatii si deschizi bine ochii in jur...o sa poti vedea ca societatea se descompune..omul isi pierde din trasaturile care-l catalogau drept "rasa superioara" rationala si inteligenta..

am devenit toti mai rai? Au murit faptele bune si generozitatea / altruismul / voluntariatul? Sau sunt in coma?

Nu a devenit nimeni rău . Aşa am fost dintotdeauna doar că în prezent se evidenţiază doar aspectele negative ale societăţii . Violuri , crime şi înşelăciuni . Au existat mereu doar că atunci aşa ceva era o normalitate sau nu se ştiau de ele decât în grupuri restrânse .

Link to comment
Share on other sites

Nu, n-au murit. Erosul si Thanatosul compun si completeaza fiinta umana.

Insa omul social de azi trece nu numai prin crize financiare, politice, militare, ecologice sau economice ci mai ales printr-o criza valorica.

Altruismul, generozitatea, iubirea, nu sunt valori ale secolului XX.

Link to comment
Share on other sites

So..de ceva vreme..daca urmaresti atent fluxul de informatii si deschizi bine ochii in jur...o sa poti vedea ca societatea se descompune..omul isi pierde din trasaturile care-l catalogau drept "rasa superioara" rationala si inteligenta..

am devenit toti mai rai? Au murit faptele bune si generozitatea / altruismul / voluntariatul? Sau sunt in coma?

da, mai ales ca "desteptii" din vremea asta vad generozitatea si altruismul ca fiind trasaturi de prost

EDIT:o contribui si mentalitatea conform gen "eu sunt cel mai tare,smecher etc.."si tupeul care sunt predominante in romania.Crezi ca esti perfect dar tu defapt esti departe...

Link to comment
Share on other sites

So..de ceva vreme..daca urmaresti atent fluxul de informatii si deschizi bine ochii in jur...o sa poti vedea ca societatea se descompune..omul isi pierde din trasaturile care-l catalogau drept "rasa superioara" rationala si inteligenta..

am devenit toti mai rai? Au murit faptele bune si generozitatea / altruismul / voluntariatul? Sau sunt in coma?

wtf are you talking about? cand a fost omul mai bun? niciodata! oamenii se nasc rai, cresc rai, mor rai. din punctul meu de vedere trasatura dominanta a oricarui om este egoismul. cand au existat cu adevarat calitatile de care pomenesti tu? societatea te educa, iti impune anumite reguli. omul e acelasi, societatea il modeleaza. si eu sunt de parere ca societatea se degradeaza, insa pana la urma cine suntem noi sa judecam lumea?

@logs cine esti tu sa judeti aceasta "criza valorica"?

Link to comment
Share on other sites

De multe ori ne gandim ce primim in schimbul faptelor noastre de bunanate, desi asta nu cred ca se mai numeste actiune caritabila. Si atunci cand nu avem nimic de castigat, ba chiar avem de pierdut daca ne purtam frumos, nu ne ramane altceva de facut decat sa actionam dupa bunul plac. Pana la urma propria siguranta si propria placere primeaza in viata fiecarui individ. Abia dupa ce ne asiguram confortul personal avem grija sa fim buni sau generosi in relatiile cu ceilalti. Egocentrismul face parte din natura umana si nu poate fi inlaturat nici de educatie, nici de societate. Poate sa depinda doar de fiecare om in parte, de sufletul lui si de perspectiva in care priveste viata. Daca ne gandim ca fiecare actiune a noastra are anumite consecinte si ca mai putina ura si mai multe sentimente implicate in relatiile cu cei din jur pot schimba atatea, poate vom actiona in consecinta.

Link to comment
Share on other sites

multa lume incepe sa se prosteasca, sa para smecheri, iar asta inseamna rautate ... ducem lipsa de oameni care sa puna cot la cot, sa ajute pe cineva, nu mai exista actiuni non profit asa multe, totul se rezuma la bani .. iar in zilele noastre, omul face orice pt bani.Dar pe langa asta, peste tot, in scoala,pe strazi apar tot felu de persoane cu iqu mai mic decat nr de la pantofi .. iar acest lucru ma face din ce in ce mai mult sa urasc mankindul

rar mai vezi oameni, in adevaratul sens al cunvantului, dispusi sa ajute, sa vorbeasca cat de cat politicos, fara sa te ignore cand ai nevoie de ajutor, etc ...

where the fuck is that apocalypse ?:-w

Link to comment
Share on other sites

De multe ori ne gandim ce primim in schimbul faptelor noastre de bunanate, desi asta nu cred ca se mai numeste actiune caritabila.

Asta era buna de postat in topicul "Exista fapte bune lipsite de egoism?"

Si atunci cand nu avem nimic de castigat, ba chiar avem de pierdut daca ne purtam frumos, nu ne ramane altceva de facut decat sa actionam dupa bunul plac.

Cat timp nu esti constrans de situatii si faci asta in cadrul unor limite, poti actiona dupa bunul plac, e mai bine decat sa intreprinzi o actiune cu sila.

Pana la urma propria siguranta si propria placere primeaza in viata fiecarui individ. Abia dupa ce ne asiguram confortul personal avem grija sa fim buni sau generosi in relatiile cu ceilalti.

Mai ales in societatea de azi, propria persoana este mai presus de aproape orice. Daca nu faci cele enumerate de tine inainte sa actionezi pentru binele altora, risti sa uiti de tine.

Egocentrismul face parte din natura umana si nu poate fi inlaturat nici de educatie, nici de societate. Poate sa depinda doar de fiecare om in parte, de sufletul lui si de perspectiva in care priveste viata

Nu poate fi inlaturat, dar poate fi diminuat. Cu regret o spun ca am intalnit multe cazuri de egocentrism dus la extrem (pe unele dintre ele le stii si tu). Nu putem inlatura predispozitia spre egocentrism dar nici nu ar fi o idee buna sa facem asta.

Daca ne gandim ca fiecare actiune a noastra are anumite consecinte si ca mai putina ura si mai multe sentimente implicate in relatiile cu cei din jur pot schimba atatea, poate vom actiona in consecinta.

Mai multe sentimente puse intr-o relatie cu cineva nu inseamna neaparat ca situatia va fi mai buna. Poti face asta intr-un gest de altruism, respectivul sa observe acest fapt si sa te exploateze. Rautatea e peste tot, nu va disparea niciodata, este exact cum spune SilenR - ne nastem cu predispozitia spre rau, traim cu ea si murim cu ea.

"Rau cu rau, dar mai rau e fara rau."

Link to comment
Share on other sites

Daca te uitai la postul meu anterior... :

Nu spun numai ca maneaua a distrus lumea, mai sunt si multe alte aspecte superior detasate de manea, dar cel putin stim de ce Romania este asa cum este azi....

So Fuck Off noob

Ce rost are cu oameni ca tine ?

"So Fuck off noob" ...

pS: eu sunt Slym® ... aveam suspend pe contu asta ... asta ca sa nu zici ca ma iau de tine degeaba :)

Link to comment
Share on other sites

Cat timp nu esti constrans de situatii si faci asta in cadrul unor limite, poti actiona dupa bunul plac, e mai bine decat sa intreprinzi o actiune cu sila.

Intr-adevar, dar cateodata parca mai simti nevoia sa faci si ce e bine, nu numai ce-ti place. Si nu ma refer la chestii importante sau la respectarea stricta a unor reguli, ci la faptul ca o mana de ajutor intinsa cuiva (fara a-mi cauza probleme sau greutati) nu strica niciodata. Cum am spus si mai jos, poate ti se va returna serviciul intr-o situatie in care vei avea si tu nevoie. Chiar daca nu se va intampla asa, daca nu am de pierdut nimic, merita sa fac o fapta buna.

Mai multe sentimente puse intr-o relatie cu cineva nu inseamna neaparat ca situatia va fi mai buna. Poti face asta intr-un gest de altruism, respectivul sa observe acest fapt si sa te exploateze.

Ba poate ca da. Atunci cand pui suflet, pui pentru ca tii la persoana respectiva, deci o cunosti si stii ca nu e capabila sa profite de tine si de bunatatea ta. Sunt multi oameni care tin cont de faptele bune ale celor din jur si le intorc acestora din urma toate favorurile. Nu spun insa ca trebuie sa asteptam rasplata pentru orice lucru bun.

Link to comment
Share on other sites

Ba poate ca da. Atunci cand pui suflet, pui pentru ca tii la persoana respactiva, deci o cunosti si stii ca nu e capabila sa profite de tine si de bunatatea ta. Sunt multi oameni care tin cont de faptele bune ale celor din jur si le intorc acestora din urma toate favorurile. Nu spun insa ca trebuie sa asteptam rasplata pentru orice lucru bun.

"Daca esti bun si dai cand ai, lumea te ia de prost." - O regula nescrisa ce se aplica din ce in ce mai des in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, dar cateodata parca mai simti nevoia sa faci si ce e bine, nu numai ce-ti place. Si nu ma refer la chestii importante sau la respectarea stricta a unor reguli, ci la faptul ca o mana de ajutor intinsa cuiva (fara a-mi cauza probleme sau greutati) nu strica niciodata. Cum am spus si mai jos, poate ti se va returna serviciul intr-o situatie in care vei avea si tu nevoie. Chiar daca nu se va intampla asa, daca nu am de pierdut nimic, merita sa fac o fapta buna.

daca o faci in speranta in care astepti o rasplata (inclusiv sa fii ajutat la randul tau pe viitor) nu mai are treaba.. ai facut-o cu un scop rational, nu din altruism. Eu cred ca altruismul nu exista: o faci pentru un serviciu in return, o faci de nevoie, o faci pentru imagine, pentru propriu-ti ego.. oamenii sunt egoisti din fire orice ai zice

Link to comment
Share on other sites

"Daca esti bun si dai cand ai, lumea te ia de prost." - O regula nescrisa ce se aplica din ce in ce mai des in ziua de azi.

Daca esti rau, lumea te ia de al dracu' si nici ca iti va intinde cineva vreo mana de ajutor la nevoie.

daca o faci in speranta in care astepti o rasplata (inclusiv sa fii ajutat la randul tau pe viitor) nu mai are treaba.. ai facut-o cu un scop rational, nu din altruism. Eu cred ca altruismul nu exista: o faci pentru un serviciu in return, o faci de nevoie, o faci pentru imagine, pentru propriu-ti ego.. oamenii sunt egoisti din fire orice ai zice

Am si precizat -> fara sa astepti rasplata... Dar daca mi se ofera, o accept, normal. Unii mai fac fapte din astea si pentru ca sunt buni la suflet, ce-i drept, putini... sau din iubire ("ca sa-i fie ei/lui bine"), fara a lua in considerare propria placere sau dorinta.

Ba poate ca da. Atunci cand pui suflet, pui pentru ca tii la persoana respectiva, deci o cunosti si stii ca nu e capabila sa profite de tine si de bunatatea ta. Sunt multi oameni care tin cont de faptele bune ale celor din jur si le intorc acestora din urma toate favorurile. Nu spun insa ca trebuie sa asteptam rasplata pentru orice lucru bun.

Link to comment
Share on other sites

Daca esti rau, lumea te ia de al dracu' si nici ca iti va intinde cineva vreo mana de ajutor la nevoie.

Depinde si cat de rau esti, una e sa fii ceva mai dur si alta e sa devii un tampit. Daca esti rau, nu ai nevoie de o mana de ajutor la nevoie. Dar cand esti bun, nu prea conteaza cat de bun esti, se va incerca exploatarea ta.

Link to comment
Share on other sites

@jwnKie warn up pentru limbaj :) cool down boy

@SilenR...imi pare rau sa-ti zic ..dar logs are dreptate..asistam la o inversare a polilor valorici din societate. destul de vizibila si la noi..unde teama/incertitudinea zilei de maine cat si zecile de mesaje agresive si-au gasit perfect tinta in masa asta numeroasa de manevra pe care-o reprezinta poporul roman. Dar oricum..vorbind in general...mie mi se pare ca regresam vizibil din punct de vedere al umanitatii :)

Link to comment
Share on other sites

Am si precizat -> fara sa astepti rasplata... Dar daca mi se ofera, o accept, normal. Unii mai fac fapte din astea si pentru ca sunt buni la suflet, ce-i drept, putini... sau din iubire ("ca sa-i fie ei/lui bine"), fara a lua in considerare propria placere sau dorinta.

cand gasesti un singur exemplu de om care face ceva fara sa astepte absolut nicio rasplata lasa-mi un reply/pm.

*rasplata nu e numai lucru material, ci dupa cum am zis mai sus imagine (faptul ca esti privit intr-o lumina pozitiva de ceilalti)

le: @lance

Nu am timp sa-mi fac ordine in idei si sa las un reply acum. Am sa o fac maine. Ideea e ca mereu societatea pierde anumite valori pentru a capata anumite valori. Acum pare a fi in declin, insa cert asta e o perioada de tranzitie, nu avem de unde sa stim ce va urma sa fie. Vorbim maine, o seara placuta :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

wtf are you talking about? cand a fost omul mai bun? niciodata! oamenii se nasc rai, cresc rai, mor rai. din punctul meu de vedere trasatura dominanta a oricarui om este egoismul. cand au existat cu adevarat calitatile de care pomenesti tu? societatea te educa, iti impune anumite reguli. omul e acelasi, societatea il modeleaza. si eu sunt de parere ca societatea se degradeaza, insa pana la urma cine suntem noi sa judecam lumea?

@logs cine esti tu sa judeti aceasta "criza valorica"?

:))

Tu ai sesizat ca vorbesti despre societate ca si cum ar fi o entitate separata de tine?

Cine e societatea? Un monstru cu 7 capete care ne controleaza si ne modeleaza pe noi, muritorii?

Tu esti in societate sau in afara ei?

Ete tocmai de aia, pentru ca sunt in societate pot comenta si judeca o criza valorica. Trebuie sa fiu 'cineva' ca sa o judec? Cine zice?... Societatea?

... sumbra perspectiva in care omul e doar o suma a egoismelor sale. Si mai mult decat atat, ca e ca o biata marioneta in mainile 'fortelor sociale'. In definitiv, suntem nimic, de ce sa judecam lumea si realitatea din jurul nostru, nu-i asa? :P

Link to comment
Share on other sites

de ce sa judecam lumea si realitatea din jurul nostru, nu-i asa? :P

Cred ca s-a referit mai mult la faptul ca un om poate judeca (are dreptul) doar persoanele ce interactioneaza cu el. Sa judeci o societate pe baza unor auzite, ca asa "e mersul" cu cutareasca si cutarescul, nu inseamna nimic si nimeni nu are dreptul asta.

Nu exista disociere absoluta intre bine si rau ! De fapt cele doua notiuni sunt doar alternantele perceptiei !

In orice bine exista si germeni negativi (sau pozitivi, daca vorbim de rau) care mai devreme sau mai tarziu se vor manifesta cu siguranta - schimband astfel polaritatea perspectivei !

Deseori raul poate fi socotit turnesolul binelui !

Si invers !

Iar daca vehiculam binele in absenta raului, atunci inseamna ca vorbim de fotosinteza !

http://iavaleriana.wordpress.com/category/filosofii

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...