Jump to content
Tybork

România a avut în ianuarie a patra creştere anuală din UE a producţiei industriale

Recommended Posts

România a avut în ianuarie a patra creştere anuală din UE a producţiei industriale, de peste patru ori mai puternică decât media celor 27 de state membre, potrivit datelor prezentate vineri de Eurostat.

Producţia industrială a României a crescut cu 6,8% în ianuarie 2010 faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, în timp ce media UE se plasează la 1,5%. În zona euro, indicatorul s-a majorat cu 1,4%.

Cele mai puternice creşteri au fost înregistrate în Malta (14,3%), Polonia (11%), Cehia (8%) şi România, iar la polul opus se situează Danemarca (-9,8%), Lituania (-5,5%), Grecia (-4,4%) şi Spania (-2,5%).

Producţia industrială a crescut în termeni anuali în 12 state membre UE şi a scăzut în alte şapte, datele fiind indisponibile sau confidenţiale pentru restul de şase ţări.

În termeni lunari, în ianuarie 2010 faţă de decembrie 2009, indicatorul a înregistrat în zona euro o creştere record de 1,7%, potrivit Reuters.

Cele mai puternice avansuri lunare au fost consemnate în Irlanda (15,3%), Bulgaria (4,9%), Estonia (4,5%) şi Danemarca, iar cele mai abrupte scăderi în Portugalia şi Finlanda (-2,2% fiecare), Letonia (-1,6%) şi Spania (-1,1%).

România a avut cel mai redus ritm de creştere lunară, de 0,1%, plasându-se pe locul al 13-lea în UE.

Dintre statele membre care au raportat evoluţia indicatorului, producţia industrială a crescut în 13 şi a scăzut în şase.

Sursa: mediafax

Link to comment

industria e bna in romana doar ca mai trebuie inbunatatita pt ca sunt oameni ca basescu care fura din industrie si isi fac ei bani lor ca sa aiba sasi cumpere mercedes

pleava societatii :tiphat:

fara jigniri!

Next time warn up!

Edited by Tybork
Link to comment

Degeaba ne dezvoltam ca sunt oameni care fura de nu mai pot :-j

Ne dezvoltam? Din ce scrii, eu vad ca tu ramai pe loc..

Chiar nu aveti ce zice la topicuri de genu asta? Inteleg ca tot ce auziti la televizor vi se pare real, si poate e.. dar aduceti in discutie aceleasi idei la orice topic de genul asta..penibili..

pleava societatii :tiphat:

fara jigniri!

Next time warn up!

Ce jignire? E o constatare dupa parerea mea.

Link to comment

Ce jignire? E o constatare dupa parerea mea.

Singura problema e ca pe mine nu prea ma intereseaza parerea voastra negativa despre alte persoane.

Daca aveti pareri in legatura cu articolul respectiv sunteti bineveniti...alte comentarii de genul "sunteti penibili" sau "pleava societatii" nu sunt acceptate.

O seara placuta!

Link to comment

Singura problema e ca pe mine nu prea ma intereseaza parerea voastra negativa despre alte persoane.

Daca aveti pareri in legatura cu articolul respectiv sunteti bineveniti...alte comentarii de genul "sunteti penibili" sau "pleava societatii" nu sunt acceptate.

O seara placuta!

Sa inteleg ca "industria e bna in romana doar ca mai trebuie inbunatatita pt ca sunt oameni ca basescu care fura din industrie si isi fac ei bani lor ca sa aiba sasi cumpere mercedes" si "Degeaba ne dezvoltam ca sunt oameni care fura de nu mai pot" ti se par normale, la subiect si nu seamana a replici folosite de copii de ~12 ani, cat probabil ca au. Sunt convins ca aceste genii care nu stiu nici macar sa scrie, au studiat in amanunt industria romaneasca si au ajuns la concluziile expuse mai sus.

Tu nu intelegi ca nu e vorba de o parere negativa.. Daca trec pe strada pe langa cineva care asculta manele la telefon si il cataloghez ca manelist inseamna ca am o parere negativa despre el? NU, pur si simplu e o constatare, ca si in acest caz. Acum, fiecare percepe cum vrea termenul de manelist sau penibil.

Iar problema e ca nimanui nu-i pasa de ceea ce te intereseaza pe tine, esti moderator sa mentii oarecum ordinea pe forum si atat, nu sa ne spui ceea ce te intereseaza...

PS: Daca era vorba despre un topic despre pokemon sau avionase de jucarie, era oarecum normal si nu comentam cu privire la posturile lor, dar cand nu au nici o idee despre subiect, spun ceea ce s-a mai spus de sute de ori doar de dragul unui +1 (nici nu stiu daca se numara posturile in sectiunea asta)......

Link to comment
Guest Xspeed

Singura problema e ca pe mine nu prea ma intereseaza parerea voastra negativa despre alte persoane.

Daca aveti pareri in legatura cu articolul respectiv sunteti bineveniti...alte comentarii de genul "sunteti penibili" sau "pleava societatii" nu sunt acceptate.

O seara placuta!

OFFTOPIC:

Tybork, sectiunea de stiri e una dintre putinele ramase active cu adevarat pe link, si cu siguranta ultima care e chiar ineteresanta si merita citita zilnic

cand cineva da quote la ceva, inseamna ca macar a citit un post, comparativ cu cel de deasupra acestui post care doar face post count

sa zici ceva de rau de base nu cred ca e o insulta, e mai degraba normalitate

si pana la urma c va intereseaza pe voi ca moderatori? sa aveti o sectiune activa si interesanta, unde se discuta la limita insultelor?

sau doar o adunatura de oameni care posteaza pt post count, fara sa citeasca, si fara sa se implice

eu am fost activ in sectiunea asta mai bine de 1 an, pana cand ai venit tu si mi-ai dat warn pt un post care pana atunci era la ordinea zilei

acum nici nu mai ma obosesc sa citesc c e nou pe aici

O seara placuta!

LE: ca moderator cred ca nu trebuie sa te intereseze daca te-am facut prost sau nu, pt ca daca te-am facut, atunci aveam un motiv bun, iar tu nu erai mod, pt ca nu jignesc pe cineva care se ocupa de un forum

nu ma "victimizes", daca faceam asta, atunci inca mai postam aici, cu mult sarcasm, asa .. ma doare in *** de sectiunea ta, care incet incet devine o mica dictatura, ca in fond, posturile noastre rautacioase erau atractia pe langa niste subiecte pe care le gasesti oriunde, da unde nu ai cum sa le dezbati

c rost avea sa spun ceva despre warn, e impotriva regulamentului normal, da, daca toti erau un exemplu de urmat regulamente, rolu' vostru nu ar fi existat

succes in continuare

Link to comment

Ok, hai sa facem o mica paranteza in care deviem putin de la subiect.'

cand cineva da quote la ceva, inseamna ca macar a citit un post, comparativ cu cel de deasupra acestui post care doar face post count, sa zici ceva de rau de base nu cred ca e o insulta, e mai degraba normalitate

Nu stiu la ce post te referi(ghicesc doar), eu te-as sfatui sa citesti cu atentie postul lui senZ...el cand a scris "pleava societatii" nu s-a referit la Basescu ci la The_animator. Daca privim lucrurile din acest unchi, putem considera ca mesajul lui ca fiind unul jignitor la adresa unui utilizator? Da!

si pana la urma c va intereseaza pe voi ca moderatori? sa aveti o sectiune activa si interesanta, unde se discuta la limita insultelor? sau doar o adunatura de oameni care posteaza pt post count, fara sa citeasca, si fara sa se implice

Pe mine ma intereseaza ca aceasta sectiune sa fie interesanta, de aceea incerc sa postez stiri sau informatii cat mai interesante, si din cate am observat, au fost multe persoane care au reusit sa inteleaga mesajul meu in spatele acestor articole de interes general.

Deci, ca sa-ti raspund la intrebarea "ce ne intereseaza pe noi moderatorii?", nu stiu exact de ce sunt interesati restul moderatorilor, eu cu siguranta doresc ca aceasta sectiune sa fie cat mai interesanta, pe care daca o accesezi, sa gasesti articole interesante de cultura generala si stiri cu caracter pozitiv(inventii, realizari etc.) pe langa stirile senzationale cu batai, violuri, explozii s.a.m.d.

eu am fost activ in sectiunea asta mai bine de 1 an, pana cand ai venit tu si mi-ai dat warn pt un post care pana atunci era la ordinea zilei

Nu te mai victimiza...stiu eu foarte bine ce activitate ai avut tu in aceasta sectiune, am vazut posturile tale, si nu am uitat nici de acel post in care m-ai facut prost :) .

Daca ai considerat ca warn-ul acordat de mine nu a fost corect, puteai sa postezi o plangere impotriva mea...nu te oprea nimeni.

Pentru toti: Daca mai aveti nelamuriri, va rog sa mi le trimiteti prin PM!

Posturile care nu au legatura cu acest articol vor fi sterse!

Noapte buna tuturor!

Link to comment

@Tybork iti admir munca pe forum si timpul dedicat mentinerii lui cat mai curat, dar la faza asta ai dat cu bota'n balta. Si nu doar tu faci asa asta ma derajeaza enorm, de fiecare data cand vine un user care chiar are creier in cap si stie ce vorbeste nu ca restul 90% de pe linkmania care sunt copii sub 15 ani si ei vorbesc politica.. va luati de el ca si cum ar fii insultat intr-un mod animalic .. , deci hai sa o lasam mai moale, omul avea dreptate pana la urma urmei.

si cat despre topic, era si de asteptat dupa parerea mea. Dacia a facut vanzari foarte mari in export in ultima vreme , iar cu duster-ul cred ca va ridica si mai mult "standard-ul"

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...