Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

P.S. Tu ai 15 ani,e normal sa crezi in ratoni magici.Chiar daca unii de pe forum cu aceeasi varsta ca si tine s-au trezit la realitate ,tu nu.La ei este vizibil procesul de evolutie a chestiei dintre urechi,spre deosebire de tine.

Link to comment
Share on other sites

Ai mai spus faza cu " n-am sa mai postez nimic aici " si de pe contul celalalt, mulexi si totusi uite ca o faci din nou, nici macar n-ai cuvant :(... pariu ca Nietzsche ar fi dezamagit de tine

Ok, hai sa reformulez :

Domnule One, Mulexi, Godless1859 sustinator al teoriilor lui Nietzsche care doresti, din motive necunoscute probabil nici de tine, sa ne schimbi convingerile, ai putea sa ne impartesesti si noua motivul bine intemeiat pentru care faci aceasta propaganda pe forumul nostru de gaming?

Multumesc anticipat, user respectabil al comunitatii.

Eh, acum e bine ? :) sau totusi refuzi un raspuns pentru ca de fapt tot ce vrei tu sa faci este sa pari interesant sau iti cauti o personalitate acum ? :-?

bai, te rog andidex, lasa-l sa-mi raspunda nu-mi infunda raspunsul :))

Link to comment
Share on other sites

Raspuns foarte simplu: Asta este tema topicului si propaganda PRO ratoni magici se face la fiecare colt de strada.In Romania sunt de n ori mai multe biserici decat scoli si spitale adunate.

Poti sa crezi ca sunt si Isus si mi-am facut cont pe forumul asta.ASta e al 4-lea cont,al meu si nici un cont din cele enumerate de tine nu este al meu.

Andi aia este o insulta?Tu nu crezi in evolutie,deci aia este o insulta pentru geniul tau cum este pentru mine "nu crezi in dumnezeu".

Link to comment
Share on other sites

Raspuns foarte simplu: Asta este tema topicului si propaganda PRO ratoni magici se face la fiecare colt de strada.In Romania sunt de n ori mai multe biserici decat scoli si spitale adunate.

Poti sa crezi ca sunt si Isus si mi-am facut cont pe forumul asta.ASta e al 4-lea cont,al meu si nici un cont din cele enumerate de tine nu este al meu.

Uitate la titlul topicului , aici discutam in paralel despre stiinta si ratoni magici ...nu-ti convine ? Nu ne pasa , du-te pe celelalte 23142354234 de bloguri si forumuri unde faci spam si propaganda anti-religion .

Nu zau ? ai numarat tu toate bisericile ?

Hai raspunde-i la intrebarea lui Theodorescu , sa vedem si noi ce logica si minte luminata ai .

Andi aia este o insulta?Tu nu crezi in evolutie,deci aia este o insulta pentru geniul tau cum este pentru mine "nu crezi in dumnezeu".

Ma scuzi ? :))

De cand stii tu in ce cred si ce prefer eu ?

Link to comment
Share on other sites

A, si te-ai gandit sa faci un bine urias societatii si sa ne luminezi pe noi, ratonii magici, inculti, ignoranti, care credem in zane maseluta si dumnezei printre nori cu fulgerul in mana, care se incrunta cand facem ceva rau ? Ei bine, nu credem in asa ceva, ci credem intr-un creator absolut pe care il numim Dumnezeu si a carui fiu este Iisus.

Acum revenind la lucruri mai delicate, as putea spune oare printr-o analogie ca musteata domnului Nietzsche din avatarul tau s-ar putea transpune intr-o oarecare parte a corpului tau ?

Ma gandesc ca n-ai timp de tine din moment ce 24/7 esti aici sa ne faci pe noi ratoni...nu ? :D

Link to comment
Share on other sites

Bine hai sa-ti aduc argumentul suprem :

Iesi din casa, cunoaste oameni, locuri, mancaruri si ai sa-ti dai seama ca viata e mai frumoasa decat incercarea de a face pe altii sa creada ce vrei tu. De fapt relatiile umane nu se bazeaza pe a face pe celalalt sa creada si sa faca exact cum faci tu, ele se bazeaza pe a gasi un punct comun de interes, de a va situa pe aceeiasi unda ... e mai complicat.

Intai poti incepe prin a merge pana la magazin si inapoi, deja iesi din zona ta de comfort si poti avansa, iar in 3-4 luni garantez ca n-o sa mai fie rusine sa intri in vorba cu vanzatoarele

Link to comment
Share on other sites

Nu.Imi sustin opinia,cu niste argumente ,fata de voi care veniti cu nimic.Raton magic=dumnezeu,dar se pare ca nici asta nu ati inteles.Oricum vad ca nu are rost.

Nu . Iti sustii opinia si le ignori pe restu . Tu nu esti in stare sa intelegi argumentele , totul pentru tine trebuie sa fie palpabil si logic .

Vai saracii de noi care nu intelegem nimic din ce zice geniul de tine :( , go fuck a donkey .

100% warn pentru insulte (30 zile suspend pentru a 2-a oara 100%)

srsly dude..

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

Tu nu esti in stare sa intelegi argumentele , totul pentru tine trebuie sa fie palpabil si logic .

Ai dreptate.argumentele sunt de 2 feluri : logice si ilogice.Rusine mie ca inteleg doar arguementele logice.

Theodorescu chiar crezi ca ma cunosti asa de bine ,de iti dai cu parerea?

Oricum nu va mai obositi sa postati,am sa va ignor posturile in speranta ca o sa posteze niste oameni inteligenti ceva in topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

Asta este un topic de argumente, nu un topic de "viata e frumoasa deci prea complicata sa o inteleg, therefore god exists". Incercati sa gasesti niste argumente reale, nu sa veniti cu balarii de genul "tu nu ai inteles biblia" de parca ar fi cine-stie ce complicata.

Biblia este scrisa sa o inteleaga si un copil de 10 ani - pentru ca acelor oameni i se adreseaza, nu ai cum sa nu intelegi ce scrie.

Vorbiti de marii filozofi de parca au fost toti niste idioti, care a citit o carte serioasa de aici? Va laudati ca Nietzsche sau altii nu stiau despre ce vorbesc cand de fapt oamenii aia au avut ca scop principal intelegerea vietii. Cititi si voi ceva serios inainte sa radeti de oamenii care au facut asta.

Ca sa nu uitati, acest topic adreseaza intrebarea:

"Dumnezeul Crestin care este prevazut in biblie exista sau nu?"

Doar pentru ca voi refuzati un singur pasaj care nu va convine din biblie nu inseamna ca sunteti mai inteligenti decat ceilalti. Multi refuza 5-6 porunci din dialog, e ok. Fiecare crestin e unic si toti la fel. Daca voi credeti intr-un Dumnezeu care nu are legatura cu crestinismul va rog sa va formulati argumentele corespunzator si sa nu va mai luati in gura cu ateii. Ateii au o problema cu religia si cu biserica in primul rand, nu cu Dumnezeu. In momentul in care intelegeti asta va veti da seama de ce incearca sa va convinga.

Domnule One, Mulexi, Godless1859 sustinator al teoriilor lui Nietzsche care doresti, din motive necunoscute probabil nici de tine, sa ne schimbi convingerile, ai putea sa ne impartesesti si noua motivul bine intemeiat pentru care faci aceasta propaganda pe forumul nostru de gaming?

Voi raspunde eu la salata asta de cuvinte deghizata intr-o intrebare pretentioasa:

Pentru ca ne pasa. Ne pasa ca oamenii sa gandeasca pentru ei insisi, pentru ca vrem oameni capabili de gandire critica, vrem oameni care sa traiasca pentru motivele lor, nu pentru motivele altora.

Si ca o mica adaugire: nu mai folositi fisa cu "forum de gaming" la sectiunea Discutii Generale. Daca vreti gaming, duceti-va pe sectiunile de gaming ale forumului.

Link to comment
Share on other sites

Deci tu crezi mai degraba ca ai fost facut din pamant decat ca ai evoluat de-a lungul a milioane de ani din alte forme de viata?

oooo...kay...

Nu are rost vad.

La revedere Linkmania,nu o sa mai postez pe forum.Mai rad cateodata de ce mai vad pe aici dar mai mult imi fac nervi.

BTW:

Omul este format din mii si mii de substante. Savantul american Linus Pauling afirma ca in compozitia corpului uman intra aproximativ 100 de mii de tipuri de proteine din care astazi nu se cunosc bine nici 10.

Apa este un element esential care intra in compozitia organismului uman. Un om adult cantarind 70 kg este compus din aproximativ 46 kg apa si 24 kg substante solide.

Lista elementelor pe care le contine omul dateaza din cel de-al XVIII-lea veac. In ultimul timp aceasta lista s-a marit considerabil. Daca luam in considerare un om cu masa 70 kg, obtinem urmatoarea alcatuire:

OXIGEN ... 40 kg ( = 56,1%)

CARBON ... 19,6 kg ( = 28%)

HIDROGEN ... 6,5 kg ( = 9,3%)

AZOT ... 1,4 kg ( = 2%)

CALCIU ... 1,4 kg ( = 2%)

CLOR ... 0,7 kg ( = 1%)

FOSFOR ... 0,7 kg ( = 1%)

SULF, FIER, SODIU, MAGNEZIU, FLUOR ... 0,4 kg ( = 0,6%)

In afara acestora, corpul omenesc mai contine si alte elemente cum sunt cuprul, manganul, zincul etc. De fapt aproape toate elementele tabelului lui Mendeleev par a fi cuprinse in corpul omenesc. Unii oameni curiosi, cu spirit de calculator, s-au apucat chiar sa socoteasca la valoarea pietei cam cat valoreaza aceste substante in organismul unui om.

Indiferent de pret, omul poarta in alcatuirea sa elemente chimice si poate ca asa este dat ca el sa se prezinte intotdeauna ca fiinta rationala si nu ca o formula chimica.

Citat e-stiri.

Omul a fost facut din pamant da, toate elementele se gasesc pe planeta PAMANT, deci din paman e facut :D.

Si da religia a ajutat evolutia omului si a pastra echilibrul pt ca si in prezent tot biserica conduce lumea :) si nu vad nicicum impiedicarea omului in a studia.

Crede si nu cerceta se refera la altceva , nicidecum la stai prost nu invata.

Religia nu zice ca pamantu are doar 6000 mii de ani.

Datarea cu carbon e cu dus si intors.

Am citit intr-o carte (ceva foarte SF recunosc) "tot ce stiti legat de lumea in care traiti e gresit" si tind sa cred ca e adevarat.

Nu de alta dar cand in ziua de azi aud ca piramidele au fost construite de egipteni in 20-40 ani cu unelte de cupru cu o eroare de 4 mm varf pe baza la 2.300.000 blocuri de piatra de ~ 2-10 tone, nu stiu ma face sa cred ca stiinta din ziua ori e oarba ori ne crede pe noi tampiti. Si exemple de genu' sunt kklau.

Deci cum zicea cineva mai sus , prefer sa cred ca suntem facuti din pamant ca suna mai frumos si mai realizabil si da e foarte realizabil :P daca mai adaugi ce le 21 grame pe care le pierde omu cand moare si stiinta nu are raspuns.

Teoretic orice e posibil tre sa afli doar cum potzi face posibil acel lucru, so da, exista Dumnezeu, Divin, Creator.

P.S. Nu vreau sa impun ceea ce cred ateilor precum ei cred, NU este credinta lor si o respect. :P

Link to comment
Share on other sites

1.Ce legatura are pamantul(tarana,praful) cu planeta Pamant?Exceptand faptul ca tarana,praful se afla pe aceasta planeta?Asta este cel mai ilogic argument auzit de mine vreodata.

Tu zici ca suntem facuti dintr-un pumn de praf doar din simplul fapt ca praful,tarana se afla pe planeta Pamant.

2.

Si da religia a ajutat evolutia omului si a pastra echilibrul pt ca si in prezent tot biserica conduce lumea si nu vad nicicum impiedicarea omului in a studia.

Crede si nu cerceta se refera la altceva , nicidecum la stai prost nu invata.

Poftim?Cand am zis ca a incetinit avansarea tehnologic si progresul stintific nu ma gandeam si nici nu am facut referire la acel banal citat.

Deci tu vrei sa imi zici ca biserica ajutat progresul stintific prin :

-arderea oamenilor de stiinta pe rug

-distrugerea oricarei dovezi era in cotnradictie cu ce credeau ei(biblioteci,carti)

-indoctrinarea in masa a populatie

E acum chiar ca inteleg,asta da echilibru.

3.

Religia nu zice ca pamantu are doar 6000 mii de ani.

Tu ai citit biblia?Citeste tu capitolele 5 si 11 din Geneza si posteaza dupa.

Datarea cu carbon e cu dus si intors.

Da asa este.Are o eroare de cateva mii de ani,NU MILIARDE.

Si probabil din acest motiv nu prea se foloseste in determinarea varstei Pamantului,ci in loc se folosesc unele din acestea(nu sunt toate,sunt cam 1% din toate metodele existente):

Datarea absolută

a. Metoda carbonului radioactiv C14

b. Metoda datării prin termoluminiscenţă

c. Metoda dendrocronologică

d. Metoda palinologică

e. Metoda potasiu-argon 40

f. Metoda arheomagnetică

g. Metoda determinării fluorului din oase

h. Metoda hidratării obsidianului

Acum,ce legatura au piramidele,blocurile de piatra si egiptenii cu yahve?

Si aici ceva pentru cei ce au zis ca ratonul magic sau orice varianta a lui in care cred ei este omnipotent,omniscient,omni whatever:

Cunoasterea este legata de valoarea de adevar a unei propozitii in felul urmator: Pentru orice propozitie p, daca S cunoaste ca propozitia p este adevarata, atunci p este adevarata. O entitate omniscienta sau atotcunoscatoare, ar fi una care cunoaste toate adevarurile, deci totalitatea adevarurilor care exista. Astfel, posibilitatea omniscientei ar implica faptul ca exista o multime a tuturor adevarurilor. Dar, Teorema lui Cantor demonstreaza ca nu exista asemenea multime, care sa contina toate adevarurile. Prin urmare, Teorema lui Cantor implica faptul ca nu poate exista o entitate omniscienta.

Mai jos, infidela Teorema a lui Cantor:

Fie A o multime si P(A), multimea partilor ei. Atunci, cardinalul lui P(A) este strict mai mare decat cardinalul lui A.

Pentru demostratie vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Cantor%27s_theorem

Suplimentar:

Se presupune ca Dumnezeu este omniscient in sensul in care, orice propozitie p, adevarata, este cunoscuta de catre Dumnezeu. Cunoasterea lui Dumnezeu, s-o numim C, este multimea tuturor adevarurilor. Prin Teorema lui Cantor, P? este mai mare decat C, mai exact, sunt mai multe multimi de adevaruri decat adevaruri. Dar, exista adevaruri despre fiecare din membrii lui P?. Aceste adevaruri ar trebui sa fie si ele membre ale lui C. Rezulta ca C are cardinalul mai mare decat propriul sau cardinal - contradictie. Deci presupunerea ca exista o entitate omniscienta este gresita.

Link to comment
Share on other sites

Woot?

"

Posts: 123

Imagine IPB Datarea cu izotopul C14 - un mare fals stiintific « on: March 11, 2008, 02:29:32 pm »

Arheologia si paleontologia sunt bazate pe lucrarea unui singur om, publicata in 1949. Conceptiile oamenilor despre Univers, istoria geologica a Pamintului, teoria conform careia ne tragem din animale sunt bazate EXCLUSIV pe lucrarea acestui 'savant', publicata sub forma de IPOTEZA. Lucrarea lui Willard Libby se poate reduce la o singura propozitie: 'DACA NIVELUL IZOTOPULUI CARBON 14 A RAMAS CONSTANT DE MILIOANE/MILIARDE DE ANI, ATUNCI ACESTA POATE FI FOLOSIT PENTRU DATAREA MATERIALELOR PALEONTOLOGICE SI ARHEOLOGICE.'

In mod incredibil, fara ca aceasta ipoteza sa fi fost VERIFICATA SAU CERCETATA vreodata, lui W. Libby i s-a acordat premiul Nobel in 1960. A incercat macar vreodata W. Libby sa verifice datele ipotezei prezentate de el? NU. Si totusi, in toate universitatile, la emisiuni despre vechimea Pamintului, se face aluzie la lucrarea acestui chimist. In urma cataclismele majore din ultimii 5,800 de ani (evidentiate de marturiile tuturor popoarelor din antichitate, vezi si Ciocnirea Lumilor de I. Velikovsky, ed. Lucman), nivelul de CARBON14 a avut variatii enorme (ca de altfel si celelalte elemente folosite pentru datare, ARGON, POTASIU/IRIDIU), din cauza eruptiilor simultane a sute de vulcani, deci in nici un caz nu se poate folosi pentru nici un fel de datare cu exceptia timpului parcurs de la ultima ciocnire (687 i.e.n). DE ACEEA FOSILELE DE DINOZAURI CARE NU SUNT MAI VECHI DE APROXIMATIV 5,500 DE ANI, SUNT DATATE CA FIIND VECHI DE 65, 120, SAU 240 DE MILIOANE DE ANI. Inainte de 3,800 i.e.n. nu existau nici un fel de dinozauri. Acestia au aparut in urma experimentelor genetice facute pe animale; aceste experimente s-au extins si la oameni, ASTFEL APARIND GIGANTII din Geneza 6.

Iata dovada absoluta a falsitatii datarii cu C14: pietrele funerare incase care infasiteaza (exista mii de astfel de pietre...) clar toate tipurile de dinozauri, ceea ce demoleaza teoria ignorantului W. Libby:

http://www.omniology.com/IcaPeruBurialStones3.jpg

'Eruptia unui singur vulcan poate sa intunece atmosfera intregului glob, eruptia simultana si durabila a mii de vulcani l-ar cufunda intr-o noapte totala. A fost o noapte mare, care a domnit peste intreg pamantul american, si despre care traditiile vorbesc in mod unanim. Dupa distrugerea celui de-al patrulea soare, lumea a fost cufundata in intuneric timp de douazeci si cinci de ani. In mijlocul acestui intuneric profund, si cu zece ani inainte de aparitia celui de-al cincilea soare, omenirea a fost regenerata. Istoricii din Orient spun ca la inceputul celei de-a sasea perioade a lumii, sau soare, lumea intreaga s-a umplut de fum si a fost saturata de fum uleios.'

Cateva din cele mai exceptionale site-uri care ne arata falsitatea absoluta a datarii cu C14, precum si a metodelor utilizate in stratigrafie:

http://www.angelfire.com/mi/dinosaurs/carbondating.html

http://www.carm.org/evo_questions/carbondating.htm

http://www.ridgecrest.ca.us/~do_while/sage/v8i9f.htm

Datarea cu radio-carbon are la baza o ipoteza complet falsa...emisa de clovnul W. Libby...faptul ca nivelul acestui izotop ar fi ramas constant de miliarde/milioane de ani incoace...se pot utiliza si fractiuni din timpul de injumatatire...dar nu ajuta la nimic...problemele metodei de datare cu radio-carbon sau cu radiu/potasiu/argon sunt incontestabil adanci si serioase...proportia de izotopi C12 si C14 s-ar schimba cu trecerea anilor si, C14, prin emisie de raze beta, se transforma in N14 (Nitrogen)...si acum...daca de-a lungul a milioanelor de ani, totalul izotopilor C-14 a variat în timp, rezulta ca si raportul C14/C12 s-a schimbat în timp...ipoteza care, ne spune Libby, i-a in considerare un nivel absolut constant al lui C14 este extrem de riscanta si falsa...marturiile antichitatii dovedesc ca in trecut au avut loc eruptii enorme ale majoritatii vulcanilor...

http://www.rae.org/bits23.htm

"

Link to comment
Share on other sites

Auzi tu ai citit ce am scris?Si ce chestie toate site-urile alea sunt religioase.DATAREA CU CARBON NU ESTE METODA CARE SE FOLOSESTE PENTRU DATAREA VARSTEi PAMANTULUI.

Iar falsitatea datariii este alta minciuna creationista,Site-urile acelea sunt religioase si nu sunt verificate de nici macar o societate stintifica.

Datarea cu carbon este foarte concludenta pentru a data varsta obiectelor de natura organica (fosile, mumii), dar o varsta de cam pana la maxim 60.000 de ani. Datarea rocilor si deci a varstei Pamantului se dateaza cu un alt izotop radioactiv, de uraniu. Desigur asta este una din sutele de metode folosite pentru a extrage o data cat mai exacta.

Datarea cu carbon a fost testata de multe ori,dand o data chiar foarte exacta.Cum am precizat mai sus ea este folosita numai pe obiecte de natura organica si are o precizie in limita a 20.000 de ani,dupa aceasta perioada are erori.

Acesta este si motivul pentru care nu ea este metoda folosita la stabilirea varstei Pamantui.

Cultiveaza-te te rog si nu mai abera .

http://en.wikipedia.org/wiki/Radiocarbon_dating

Pentru a determina varsta fosilelor mai vechi de 20.000 de ani se folosesc izotopi de : U/Th, U/Pb, Sm/Nd, U/Th/Pb, Rb/Sr, K/Ar, Lu/Hf, Ar/Ar, etc.

Tu vezi dinozauri pe pietrele alea nu?

Nu C14 e constant, ci raportul numarului de atomi de C14 la numarul de atomi de C12 e acelasi pentru diferite tesuturi organice pentru orice moment in ultimii 20 de mii de ani. Cam asa inteleg eu. E concludenta 9.5, sa zic.

Vezi ca tu in momentul asta ai incercat sa minti un forum intreg?

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care sustin teoria conform careia omul a evoluat din maimuta, i-as sfatui sa citeasca urmatoarea poezie :

Protestul maimuţelor

Odată o maimuţă din evul anecdotic,

Venind la sfat pe-o creangă de arbore exotic,

A explodat: ?Surate, sunt foarte ofensată

Că-n jungla hominidă superevoluată

A apărut o teză, vădit maliţioasă,

Că Homo ar descinde din stirpea noastră aleasă...

Eu protestez sălbatic, rănită în mândrie,

Că se propagă-n lume asemenea prostie.

Dacă-ntâlniţi un singur nepot pitecantrop,

Atunci, pentru banane să vă urcaţi în plop?

Nu sufăr comparaţii cu tristul regn uman,

Sunt mulţumită, nene, ca-s pur orangutan.

Eu, chiar să mă oblige în vreun laborator,

N-aş deveni port-bâtă şi nici informator;

Şi cum progenitorii maimuţă m-au făcut,

Sper să n-ajung ca omul, un josnic involut!

Păi, s-a văzut vreodată la noi atâta ură?

Oare la noi se minte, se-njunghie, se fură?

Nu veţi vedea prin lume, cât timp purta-vom coadă,

Gorile divorţate şi prunci lăsaţi pe stradă.

Cine-a văzut în hoardă vreun iraţional

Tâmpindu-se cu droguri, sau homosexual?

Nu inspirăm Marlboro, nu traficăm muniţii,

Nu prea avem ştiinţă, n-avem nici superstiţii,

Nici cârciumi, nici spitale, nici case de nebuni,

Şi nu plătim pe alţii să facă rugăciuni.

Aţi întâlnit prin codri vreun cimpanzeu beţiv,

Gibon care să-njure sau pavian parşiv?

Cât am umblat eu creangă, scuzaţi, n-am observat

În obştea simiască, cocotier privat,

Nici garduri şi nici paznici, nici pui murind de foame

Sau omorâţi în taină de aşa-zise mame.

Lipsesc şi teroriştii, n-avem corupţi, nici duri,

Nici ţări, nici prim-miniştri pe care să-i înjuri.

La mondiale suntem cu mult în urmă noi,

Încât n-am fost în stare de nici un prim război.

Noi n-am avut ev mediu, ci numai mediu pur,

Lipsit de inchiziţii, de orizont obscur,

Noi n-avem drepţi în temniţi, nici versuri puse-n lanţuri,

Nici chefuri după care să ne culcăm prin şanţuri.

E drept, n-avem miliţii în junglă, dar nici mafii,

N-avem un staff al morţii, n-avem nici măcar st?fii!

(E trist s-ajungi vreodată privit la Zoo Park

Dar maxima ruşine-i să pui pe alţii-n ţarc).

Eu vă invit pe toate acum la raţiune:

Nu promovaţi această credinţă de minune;

Să nu apară-n junglă manipulări în masă,

Cu dogme şi partide în lupta lor de clasă.

Mă tem că ne pândeşte o nouă cruciadă,

O convertire a hoardei în monştri fără coadă.

De-o să vedeţi vreodată c-am coborât din pom,

Maimuţărind făptura care îşi zice om,

Opriţi-mă la vreme, să nu evoluez

Şi, ajungând ca lumea, să nu ştiu ce să crez.

I-adevărat că omul a coborât, ca soi,

Dar, bre, fiţi rezonabili, n-a coborât din noi!”

Florin Laiu, Bucureşti, 1990

Link to comment
Share on other sites

1.Ce legatura are pamantul(tarana,praful) cu planeta Pamant?Exceptand faptul ca tarana,praful se afla pe aceasta planeta?Asta este cel mai ilogic argument auzit de mine vreodata.

Tu zici ca suntem facuti dintr-un pumn de praf doar din simplul fapt ca praful,tarana se afla pe planeta Pamant.

2.

Poftim?Cand am zis ca a incetinit avansarea tehnologic si progresul stintific nu ma gandeam si nici nu am facut referire la acel banal citat.

Deci tu vrei sa imi zici ca biserica ajutat progresul stintific prin :

-arderea oamenilor de stiinta pe rug

-distrugerea oricarei dovezi era in cotnradictie cu ce credeau ei(biblioteci,carti)

-indoctrinarea in masa a populatie

E acum chiar ca inteleg,asta da echilibru.

3.

Tu ai citit biblia?Citeste tu capitolele 5 si 11 din Geneza si posteaza dupa.

Da asa este.Are o eroare de cateva mii de ani,NU MILIARDE.

Si probabil din acest motiv nu prea se foloseste in determinarea varstei Pamantului,ci in loc se folosesc unele din acestea(nu sunt toate,sunt cam 1% din toate metodele existente):

Datarea absolută

a. Metoda carbonului radioactiv C14

b. Metoda datării prin termoluminiscenţă

c. Metoda dendrocronologică

d. Metoda palinologică

e. Metoda potasiu-argon 40

f. Metoda arheomagnetică

g. Metoda determinării fluorului din oase

h. Metoda hidratării obsidianului

Acum,ce legatura au piramidele,blocurile de piatra si egiptenii cu yahve?

Si aici ceva pentru cei ce au zis ca ratonul magic sau orice varianta a lui in care cred ei este omnipotent,omniscient,omni whatever:

Cunoasterea este legata de valoarea de adevar a unei propozitii in felul urmator: Pentru orice propozitie p, daca S cunoaste ca propozitia p este adevarata, atunci p este adevarata. O entitate omniscienta sau atotcunoscatoare, ar fi una care cunoaste toate adevarurile, deci totalitatea adevarurilor care exista. Astfel, posibilitatea omniscientei ar implica faptul ca exista o multime a tuturor adevarurilor. Dar, Teorema lui Cantor demonstreaza ca nu exista asemenea multime, care sa contina toate adevarurile. Prin urmare, Teorema lui Cantor implica faptul ca nu poate exista o entitate omniscienta.

Mai jos, infidela Teorema a lui Cantor:

Fie A o multime si P(A), multimea partilor ei. Atunci, cardinalul lui P(A) este strict mai mare decat cardinalul lui A.

Pentru demostratie vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Cantor%27s_theorem

Suplimentar:

Se presupune ca Dumnezeu este omniscient in sensul in care, orice propozitie p, adevarata, este cunoscuta de catre Dumnezeu. Cunoasterea lui Dumnezeu, s-o numim C, este multimea tuturor adevarurilor. Prin Teorema lui Cantor, P? este mai mare decat C, mai exact, sunt mai multe multimi de adevaruri decat adevaruri. Dar, exista adevaruri despre fiecare din membrii lui P?. Aceste adevaruri ar trebui sa fie si ele membre ale lui C. Rezulta ca C are cardinalul mai mare decat propriul sau cardinal - contradictie. Deci presupunerea ca exista o entitate omniscienta este gresita.

1.E o realitate, suntem facuti din elemente aflate pe aceasta planeta, planeta se numeste pamant, logic suntem facuti din pamant, ia vezi tu ce elemente contzine tzarana de care zici tu ca e praf.

2.De cand citesc forumul asta pt voi biserica=inchizitia, mai nou cruciade care chiar nu au legatura cu distrugerea cunoasterii sau avansarea ei. Aia in cruciade au cautat altceva dar si-au luat tzeapa.

3.Tu ai adunat cat a trait fiecare fiu + Adam + zilele facerii si ti-a dat 6000 :))=))=))??? da-mi link sau scaneza pagina din vechiul testament daca-l ai, unde scrie ca fata de prezent Dumnezeu a facut pamantul in urma cu 6000 de ani ca altfel nu te cred :P .

Nu ma refeream la partea cu eroarea de cateva mii de ani a datarii cu carbon ci a aplicarii ei care e total gresita.Ca exemplu cand datezi o unealta de piatra afli vechimea pietrei din care a fost facuta, nicidecum cand a fost confectionata.

P.S. BTW esti botezat in biserica ??? si pt Black aceashi intrebare.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti repet a mia oara,PENTRU DATAREA PIETRELOR NU SE FOLOSESTE IZOTOPUL DE CARBON.Citeste ce am scris mai sus ,foarte atent.

Apropo stiai ca pietrele nu se confetioneaza?:|

Ti-am adus un contra-argument omniscientei.Dar se pare ca il ignori ca un cerstin adevarat.

Da si care este problema?Intreaba un preot,si ai sa vezi ca zice ca a avut in jur de 6000 de ani.

Da sunt botezat in biserica si ghici de ce?Pentru ca nu ai de ales. EDIT: si blk e botezat in biserica

ZBK este clar ca o poezie scrisa de un crestin este dovada suprema contra evolutiei.

Iti repet ,majibiu ,intreaba un preot de varsta Pamantului din biblie si abia dupa,vino si posteaza pe forum.

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

Totusi nu inteleg de ce tot arunci in fata lucruri de care Biserica nu este azi mandra.Totusi nu inteleg de ce continui sa crezi ca Dumnezeu e al iudeilor.Totusi nu inteleg de ce folosesti niste teorii(teorii) ale unor oameni ca sa compari asa lucruri.

Istoria a dovedit - Pavel si ceilalti credeau ca fac lucrarea lui Dumnezeu cand prigoneau crestinii.

Inchizitia la fel credea ca face lucrarea lui Dumnezeu cand ardea oamenii pe rug.

Dar ce zice Dumnezeu?

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti".

"....si ne iarta noua greselile noastre,precum si noi iertam gresitilor nostri..."

"Nu judeca,sa nu fii judecat"

"Cu ce masura veti masura,cu aceeasi masura vi se va masura"

"Nu aruncati margaritare porcilor ca nu cumva sa se intoarca sa va rupa"

"Sa nu furi"

"Sa nu ucizi"

"Sa nu doresti ceea ce are aproapele tau"

"Cauta si vei gasi,bate si ti se va deschide"

"Iubiti-va unul pe celalalt asa cum v-am iubit eu pe voi"

Ca sa incheiem partea cu biserica/biblie - asta este cea mai mare contradictie.Dumnezeu zice una,Biserica face alta.

Nu poti intelege existenta lui Dumnezeu cand tu nu-ti poti intelege propria ta existenta.Nu-l poti cunoaste pe Dumnezeu cand tu nu te cunosti nici pe tine insuti."Cine dintre voi poate sa mai adauge un cot staturii sale?"

Indiferent cat de cult s-ar da cineva - nu poate controla nimic - doar daca e bun sau rau.

Iar binele si raul nu exista - ele sunt puncte e vedere relative - se schimba de la o vreme la alta,de la o zona la alta,de la o cultura la alta.

Daca popa zice ca pamantul are 6000 de ani,e problema lui - dar nu-i pune lui Dumnezeu in carca asta.Daca Biserica zicea ca pamantul e plat,e problema Bisericii - si iarasi - nu-i pune lui Dumnezeu in carca.Te astepti sa-ti apara in fata folosind avalansa de puteri ca sa-ti dovedeasca tie ca exista,dar asta nu se va intampla.Paradoxal,se intampla in fiecare zi.

Link to comment
Share on other sites

Da voi nu stiti sa cititi?NU INTELEGETI CA DUMNEZEU=ZEUL IUDEO-CRESTIN?DACA NU ERA BISERICA VOI NU STIATI DE TERMENUL DUMNEZEU SI CE INSEAMNA?NU AI CUM SA CREZI IN DUMNEZEU SI SA NU CREZI IN BISERICA.Ti-am explicat mai sus Ba'al.

Acele cuvinte au o valoare egala cu 0.Iti dai seama singur de ce.

Link to comment
Share on other sites

"Ca exemplu cand datezi o unealta de piatra afli vechimea pietrei din care a fost facuta, nicidecum cand a fost confectionata."

Nu am zis ca piatra a fost confectionata.Serios acum stiu ca tu cautzi raspuns la orice dar citeste atent.

Prima data mi-ai sugerat sa caut in geneza varsta pamantului acum imi zici sa intreb un preot.

Nu am auzit preoti sa vb de vechimea pamantului, ci doar cu ocazia in care au fost intrebati ironic de oamenii de stiinta si sunt raspunsuri diverse , spre exemplu eu stiam tot de la un preot de 12000.

La fel si cu intrebarea din Zeitgeist cu dinozaurii, a pus Dumnezeu oasele acolo sa le testeze credinta, nu stiu daca in geneza scrie undeva ce fel de specii au fost create, inafara faptului ca se precizeaza, marine, zburatoare si terestre.

Daca nu ai de ales in privinta botezului potzi alege sa renunti la el odata ce ai ajuns la varsta ratiunii sau vrei sa fii botezat pentru restu vietzii intr-o credinta pe care o consideri o prostie.

Ce roca, obiect datezi cu ce metoda vrei tu sa afli vechimea planetei? atata timp ca in miliardele de ani care s-au scurs au avut loc modificari majore(de care iar nu potzi fi sigur). Sa nu-mi spui roca vulcanica ca e aberant.

Legat de evolutie cititi sa vedetzi daca voi gasiti vreo dovada evolutiva a unei singure specii pe pamantul asta, peste tot exista verigi lipsa, daca gasesti asemanari asta nu dovedeste ca se trag una din alta, plus unde sunt speciile trecatoare ? De ce meduzele, crocodilii, rechinii(si sunt si altele) sunt la fel de foarte multe milioane de ani, ele nu evolueaza ? Si cel mai hazliu e cand gasesc un craniu de om, unul singur si zic uite o veriga lipsa, scuze dar asta dovedeste ca 1 familie a evoluat, nu tot globul sau mai degraba a fost o malformatie. Prea multe intrebari fara raspuns si chestii care logic arata ca omul nu se trage din maimuta si nici maimuta din soparla si asta dintr-un amfibian si ala la randul lui dintr-un peste si asa mai departe.

Nu tre sa-mi explici de mii de ori ca sa inteleg ceva, problema e ca nu ai dovezi palpabile la evolutie, aparitia pamantului, sau aparitia universului. Sa stii ca ce masoara astia intre 2 ani de studiu nu poate fi o constanta pt tot ceea ce s-a intamplat in univers cu multa vreme in urma. Iar lumina nu este dovada palpabila a vreunui studiu ca si ea se supune unor reguli, deci nu stiu care dreak e mai manipulat dintre noi.

Totul se rezuma la "eu cred ca asa si pe dincolo", in rest stiinta are si beneficii dar si parti proaste cu duiumu.

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu topicul.Tu crezi ca ce exista acolo este omniscient?Da?atunci ti-am dat un argument mai sus.Apropo iti recomand "Himera credintei in dumnezeu" de Richard Dawkins.O gasesti la Diverta.

"Nu îţi voi ataca nici doctrinele nici crezul dacă ele îmi acordă libertate. Dacă însă consideră că gândurile sunt un pericol, dacă sugerează că scepticismul e o crimă, atunci cu siguranţă le voi ataca, fiindcă înrobesc minţile oamenilor."

Sa raspund la intrebarea ta : diverse tipuri de roci

Eu iti recomand sa vorbesti cu un fizician si cu un biolog , si sa nu iti mai dai cu parerea ,deoarece esti neinformat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...