Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Guest Blaidy

Nimeni nu poate stii daca exista sau nu eu nu cred ca aceste cursuri ajuta cu ceva sincer.. sunt doar niste cursuri

Epitome of ignorance.

Ceva-mi spune ca nu te-ai sinchisit sa vizionezi nici macar un video din toate cele pe care le-a mentionat blk. Prin urmare, parerea ta-i egala cu zero.

Link to comment
Share on other sites

Biserica a zis ca Pamantul este plat .Si in ziua de azi in biblie scrie ca Pamantul este plat.Daca esti neinformat te rog nu mai posta.O zi buna!

Nu .

Oamenii de stiinta din vremea aceia au spus asta , bazandu-se pe Biblie .Si scopul era sa arat ca si stiinta mai poate gresi.

Parca tu nu mai postai pe aici .

Link to comment
Share on other sites

Nu .

Oamenii de stiinta din vremea aceia au spus asta , bazandu-se pe Biblie .Si scopul era sa arat ca si stiinta mai poate gresi.

Parca tu nu mai postai pe aici .

Si de ce oamenii de stiinta din aceleasi vremuri care nu se bazau pe biblie au sustinut ca Pamantul este rotund? Cei care se bazau pe biblie o spuneau pur si simplu. Cei care nu faceau asta faceau in schimb cercetari si calcule.

Link to comment
Share on other sites

Toti marii cuceritori au fost "barbari", e unul din lucrurile care ii indeamna la cuceriri.

Cine vorbea de suflet pe aici.. nu stiu cum sa o explic simplu. Nu exista suflet.

Este o discutie extrem de lunga pe marginea sufletului si argumentele nu sunt nici simple nici scurte. Pentru cine e interesat, poate sa urmareasca aceste cursuri de la Yale :

http://academicearth.org/courses/death

In special cursurile:

3. Arguments for the existence of the soul, Part I

4. Introduction to Plato's Phaedo; Arguments for the existence of the soul, Part II

5. Arguments for the existence of the soul, Part III: Free will and near-death experiences

6. Arguments for the existence of the soul, Part IV; Plato, Part I

7. Plato, Part II: Arguments for the immortality of the soul

8. Plato, Part III: Arguments for the immortality of the soul (cont.)

9. Plato, Part IV: Arguments for the immortality of the soul (cont.)

Stiu ca dureaza foarte mult dar merita daca vrei sa ai o idee clara a ceea ce se intampla.

mersi pt link o sa ma uit pe ele :)

ma intereseaza subiectul

Link to comment
Share on other sites

Si de ce oamenii de stiinta din aceleasi vremuri care nu se bazau pe biblie au sustinut ca Pamantul este rotund? Cei care se bazau pe biblie o spuneau pur si simplu. Cei care nu faceau asta faceau in schimb cercetari si calcule.

Si uite cum am ajuns de la o discutie simpla despre existenta lui Dumnezeu la oamenii de stiinta si Biblia . Care e legatura cu tema topicului? Cand Biserica va fi condusa de Dumnezeu , cand va fi el Teoctist si Papa atunci puteti sa judecati aceasta religie . Pana atunci mucles . Biblia e o cartulie veche de 2 mii de ani si eu si alti useri v-am explicat de 10 ori ca acei oameni au incercat sa explice evenimentele dupa cum ii ducea capul pe ei mai bine . Ca voi o interpretati prost e treaba voastra . Ce vroiai Matei acum 2000 de ani sa-ti explice cum functioneaza un accelerator de particule sau cum sta treaba in fizica cuantica?

Oamenii de stiinta in stanga , oamenii de stiinta in dreapta . Multe din descoperirile lor au fost intamplatoare si nu "dupa multe calcule si experimente" . Prea mult va incredeti in ce zic unele persoane doar fiindca "sunt oameni de stiinta" domnule . E si foarte greu sa zica 2 bazaconiii frumos impachetate doar pentru putina publicitate si bani .

"Prima functie a unei religii reale este consolatoare, fiindcă fara religie am lătra precum cîinii. Ne nastem, trăim, ne îmbolnăvim, îmbătrînim si murim. Si întreg peisajul speciei om culminează în cimitir. Destinul uman nu e o invitatie la fericirea de-a trăi. Singurul mod de-a evita nelinistea metafizică a cimitirelor este religia. Cu religia intri în cimitir în plimbare. Cu filozofia intri în cimitir - cum a intrat prietenul meu Cioran - prin disperare." Petre Tutea .

Link to comment
Share on other sites

Si uite cum am ajuns de la o discutie simpla despre existenta lui Dumnezeu la oamenii de stiinta si Biblia . Care e legatura cu tema topicului? Cand Biserica va fi condusa de Dumnezeu , cand va fi el Teoctist si Papa atunci puteti sa judecati aceasta religie . Pana atunci mucles . Biblia e o cartulie veche de 2 mii de ani si eu si alti useri v-am explicat de 10 ori ca acei oameni au incercat sa explice evenimentele dupa cum ii ducea capul pe ei mai bine . Ca voi o interpretati prost e treaba voastra . Ce vroiai Matei acum 2000 de ani sa-ti explice cum functioneaza un accelerator de particule sau cum sta treaba in fizica cuantica?

Oamenii de stiinta in stanga , oamenii de stiinta in dreapta . Multe din descoperirile lor au fost intamplatoare si nu "dupa multe calcule si experimente" . Prea mult va incredeti in ce zic unele persoane doar fiindca "sunt oameni de stiinta" domnule . E si foarte greu sa zica 2 bazaconiii frumos impachetate doar pentru putina publicitate si bani .

"Prima functie a unei religii reale este consolatoare, fiindcă fara religie am lătra precum cîinii. Ne nastem, trăim, ne îmbolnăvim, îmbătrînim si murim. Si întreg peisajul speciei om culminează în cimitir. Destinul uman nu e o invitatie la fericirea de-a trăi. Singurul mod de-a evita nelinistea metafizică a cimitirelor este religia. Cu religia intri în cimitir în plimbare. Cu filozofia intri în cimitir - cum a intrat prietenul meu Cioran - prin disperare." Petre Tutea .

Ai dreptate,exista.Oamenii de stiinta sunt niste dobitoci care fac asta doar pentru bani.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare amuzant sa rupem ideea de Dumnezeu de cea de biserica din moment ce daca nu exista biserica voi nici nu ati fi auzit de Dumnezeu.

O intrebare: un om nascut surd si orb va ajunge in iad deoarece nu are cum sa afle despre dzeu sau cum sa il respecte / venereze, corect?

Sau voi deja at transcendeti la un Dumnezeu-fiinta-superioara-fara-iad-si-rai-sau-rugaciuni? Ca daca voi credeti in asa ceva, nu are nicio legatura cu topicul.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu a fost inventat de biserica iudeo-crestina

Daca nu credeti ca e imaginar,ei bine tot ei au inventat numele.Daca voi credeti in ceva supranatural care nu are legatura cu biserica ,atunci cum a zis is blk mai sus nu are legatura cu dumnezeu sau cu topicul.Phyxyon acum intelegi?Sper sa nu mai pui intrebari gen "ce legatura are biserica cu dumnezeu ?".

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate,exista.Oamenii de stiinta sunt niste dobitoci care fac asta doar pentru bani.

dea , o sa ajunga toti in iad :( ..

Dumnezeu a fost inventat de biserica iudeo-crestina

NO SHIT? :happy1:

Mi se pare amuzant sa rupem ideea de Dumnezeu de cea de biserica din moment ce daca nu exista biserica voi nici nu ati fi auzit de Dumnezeu.

Not true , bisera e doar un altar / casa a lui dzeu/* insert religious name * .

Nu biserica i-a facut pe credinciosi ci credinciosii au facut bisera . Si fara biserica ar fi existat religie , prin carti .

@ intrebarea ta Eu ma intreb cum ar putea trai , nu cum ar putea ajunge la ' mantuire ' .

Depinde totusi , zicea profa de religie ca prin botez il cunosti pe dzeu :-?? .

Oricum ciudata intrebare , e ca si cum ai intreba de copii care mor la varste fragede ...ei unde merg in rai sau in iad ?

Link to comment
Share on other sites

Iadul este tot o inventie.Raiul la fel.E politica aceea"faci cum vreau eu te duci in rai,nu faci cum vreau eu te duci in iad"

Dumnezeu n-a fost inventat de iudeo-crestini.Are si alte forme de adresare - Allah,Buddha,etc.

Biserica a suferit o mare transformare inca de pe vremea Imperiului Roman,de cand romanii au adoptat religia crestina ca fiind unica.Politica s-a infiltrat de atunci,iar cand vine vorba de politica....v-ati prins si voi.

Oamenii de stiinta sunt un fel de Toma Necredinciosul.Ei trebuie sa vada,sa atinga,sa simta.Si stiti ce e extraordinar?Ca ni s-a spus"Cauta si vei gasi,bate si ti se va deschide"

Dar in ceea ce-l priveste pe Dumnezeu - toti oamenii sunt parte din Dumnezeu.Ca sa raspund eu unde se afla sufletul omului - PESTE TOT.Centrul sau este trupul.

S-au facut cercetari si s-a descoperit Aura omului.Acesta este un mod de a "vedea" spiritul.Spiritul unui om nu are inceput sau sfarsit,el pur si simplu Este.Ca fiecare este individual,este alta poveste,dar asa ar trebui sa intelegeti "Toti Una suntem".Iar acel/acea "Una" este Dumnezeu.Sau Allah,sau Buddha etc.V-ati prins?Iata de ce Iisus le-a spus ucenicilor"L-ati si vazut pe Tatal".Dar,fiindca omul inca nu se cunoaste pe sine,nici pe aproape nu-l cunoaste;necunoscandu-l nici pe aproape,nu poate fi constient nici de Sine,nici de Aproape mai exact constient de Toti - de Dumnezeu.

E usor sa arunci negatii,ca e cel mai convenabil raspuns.Omul se afla aici pentru evolutie.Omul se afla aici pentru a Sti lucruri,pentru a le trai si pentru a invata din ele.Este experienta lui Dumnezeu,traita prin fiecare din noi,individual.

Link to comment
Share on other sites

Nu.Tu te adresezi cu dumnezeu la nu stiu ce varianta de zana maseluta.Dumnezeu nu reprezinta toti zeii inventati.

Crezi ce vrei,in mosntrii de spaghete zburatori,in ratonic magici,etc.

Nu ma deranjeaza cu nimic in ce crezi TU,deoarece nu are legatura cu biserica si cu indoctrinarea copiilor in scoli.

O intrebare,o sa iti adresez mai multe pe parcursul discutie si o sa iti demonstrez fara referiri la biblie ca nu exista: Crezi ca zeul tau este omniscient?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu-l vad pe Dumnezeu ca un Zeu al cuiva.Eu il numesc pe Dumnezeu "O Infinitate" din care facem parte.O infinitate pe care trebuie sa o intelegem.

Biblia e doar o carte unde s-au scris intamplari ale unor oameni.Modificate sau nu,unele au ramas neschimbate pentru ca n-au fost bine intelese.

"Fanaticii" cred intr-un anume Zeu - ca sa te citez.

"Ateii" cred cu tarie ca nu exista niciun Zeu.

Cine are dreptate?Paradoxal - toti si niciunul. :)Pentru ca nu exista un Zeu,exista Doar Ce Exista.

Link to comment
Share on other sites

E usor sa arunci negatii,ca e cel mai convenabil raspuns.Omul se afla aici pentru evolutie.Omul se afla aici pentru a Sti lucruri,pentru a le trai si pentru a invata din ele.Este experienta lui Dumnezeu,traita prin fiecare din noi,individual.

^THIS .

Nu.Tu te adresezi cu dumnezeu la nu stiu ce varianta de zana maseluta.Dumnezeu nu reprezinta toti zeii inventati.

Crezi ce vrei,in mosntrii de spaghete zburatori,in ratonic magici,etc.

Nu ma deranjeaza cu nimic in ce crezi TU,deoarece nu are legatura cu biserica si cu indoctrinarea copiilor in scoli.

O intrebare,o sa iti adresez mai multe pe parcursul discutie si o sa iti demonstrez fara referiri la biblie ca nu exista: Crezi ca zeul tau este omniscient?

Esti prea inchis in mintea ta de 'om de stiinta wanna be ', refuzi sa vezi alta cale in afara de una logica ,palpabila si daca se poate demonstrata stiintific . Cauti sa eviti raspunsurile zicand ca e ' varianta de zana maseluta ' , ocolesti intrebarile prin ironii ieftine sau prin intrebari care reprezinte greseli de interpretare / greseli ale invataturii respective .

Indoctrinarea copiilor? Si anume cu ce sunt indoctrinati copii ? Cu niste reguli morale ? Niste pilde care tin de bun simt ? Cu existenta unei forte supranaturale ?

Sau tu chiar crezi ca la olimpiada de religie chiar se pun intrebari retardate ca cele pe care le-ai abordat tu pe youtube ? Te inseli .

Pentru ca tu vorbesti despre Iudaism /alta religie ...nu Ortodoxism . Si , daca te vei documenta vei vedea ca fiecare citat pe care tu il crezi ilogic are o explicatie ...Doar ca tu nu vei face asa ceva , nu s-ar cobori [Huge Irony ] filozoful[ /end Huge Irony ] din tine la nivelul unui simplu om , nu ?:)

"Fanaticii" cred intr-un anume Zeu - ca sa te citez.

Fanaticii sunt acele persoane care cred ca singurul scop in viata e preamarirea zeului respectiv .

Link to comment
Share on other sites

Ce ma amuzi mai andi.Ce intrebari am ignorat?Ti-am dat cateva citate,astept sa aduci interpretari ilogice.

Peste ceva timp am sa iti repet citatele in caz ca le-ai uitat si iti este lene sa te uiti in urma.

Acum sa lasam biblia ,si vin cu aceeasi intrebare : Crezi ca zeul tau este omnipotent?

Ai zis ca am ignorat intrebarile magice,te rog sa dai quote sa sa le vad si eu.

Chiar mai trebuie sa raspund la intrebarea cu indoctrinarea copiilor sau iti dai seama singura? #-o

Versetele citate din Biblie ( cartea: Ioan ):

(Ioan, 3, 17): Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.

(Ioan, 9, 39): Apoi Isus a zis: "Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca cei ce nu văd, să vadă, şi cei ce văd, să ajungă orbi."

(Ioan, 12, 347): Dacă aude cineva cuvintele Mele şi nu le păzeşte, nu Eu îl judec; căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea

Astept interpretarea logica.Eu zi ca avea ceva alcool la bord cand a scris asta ,iar yeshua nu prea stia ce sa faca: sa judece sau sa nu judece? :)

Oricum astept interpretarile tale ilogice la asta si la asta:

Versetele citate din Biblie ( cartea: Ezechiel / capitolul: 4 / versete: 9-16 ):

2. "(...) Hrana s-o mănânci ca turte de orz, pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."

13. Şi Domnul a zis: ?Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."

14. Eu am zis: "Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n-a fost pângărit niciodată; (...)"

15. El mi-a răspuns: "Ei bine, iată că îţi dau balegă de bou în loc de balegă omenească, şi-ţi vei face pâinea pe ea."

Pofta buna in caz ca vrei sa ma umilesti folosind metoda din ultimul citat.

P.S. Tu ai 15 ani,e normal sa crezi in ratoni magici.Chiar daca unii de pe forum cu aceeasi varsta ca si tine s-au trezit la realitate ,tu nu.La ei este vizibil procesul de evolutie a chestiei dintre urechi,spre deosebire de tine.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu stie pe ce se faceau painile inainte.Sobe din lut.Dar sa vedem daca stie si compozitia.

Din versetele lui Ioan n-ai inteles nimic.

Cei ce "nu vad" vor ajunge sa vada,iar cei ce "vad" vor ajunge sa fie "orbi"la ceea ce i-ar trage in jos.Tu te mai joci cu jucariile cu care te jucai la 4 ani?Nu cred,ai devenit "prea mare" pentru ele.

Tu cauti oriunde contradictii - si bine faci - incerci sa te convingi singur de adevarul tau,dar fii sigur ca ceea ce folosesti ai inteles bine.

Si da,este si omniscient si omnipotent si cat de puternic vrei tu.Dar nu este Zeu,mai ales zeul cuiva.Nu este nici Yahve,nici Allah - "Sunt Cel Ce Sunt"Restul sunt denumiricare depind de la o zona la alta,de la o cultura la alta,de la o religie la alta.

Bineinteles ca stie tot - fiind in fiecare din noi.Ce parere ai?Stie sau nu stie?Constiinta - cand faci ceva "rau" te mustra constiinta?Aia este alta dovada a lui Dumnezeu.

Iuda s-a dus in "rai" la fel ca si Hitler.Si stii de ce?Au facut ce trebuia sa faca.Si tu tot acolo te vei duce,pentru ca faci ceea ce trebuie sa faci.

Link to comment
Share on other sites

#-o .Deci la sobe pe langa lut foloseau si balega de bou?Fals.

A si apropo,mancarea se "cocea" pe foc si pe jar.

Ce zice in acele versete,sunt un fel de pedepse.

Nu mai ai voie sa folosesti focul si jarul pentru ati prepara mancarea.Asta este explicatia data de un site crestin.

Arata-mi si mie compozitia unei sobe de lut,sa vad si eu daca,contine balega de bou.

Nu am inteles nimic din primele citate asa este,dar nici o problema,poti sa ma luminezi tu.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Tu ai 15 ani,e normal sa crezi in ratoni magici.C

AHAHAHAH Am prostit unu =))))))))))))))))))))) .

Din ce ai zis aici mi-e clar , nu are rost sa`mi mai bat capul cu toti ratatii care se cred mari smecheri ca au aflat si ei cine-i nietzsche .Nu ai inteles nimic din citatele alea , tu vezi doar imaginea care ti-o prezinta lasand la o parte invatatura / mesajul ascuns etc .

le : Ca sa nu mori prost , scazand din varsta mea reala varsta de la profil rezulta numarul total de nerutorni pe care ii detii :right: .

Tu cauti oriunde contradictii - si bine faci - incerci sa te convingi singur de adevarul tau,dar fii sigur ca ceea ce folosesti ai inteles bine.

Nu trebuie sa inteleaga el , daca a zis nietzsche ca asa e , atunci asa e :happy1: ...god damn lowbrainedpersons .

Bineinteles ca stie tot - fiind in fiecare din noi.Ce parere ai?Stie sau nu stie?Constiinta - cand faci ceva "rau" te mustra constiinta?Aia este alta dovada a lui Dumnezeu.

Iuda s-a dus in "rai" la fel ca si Hitler.Si stii de ce?Au facut ce trebuia sa faca.Si tu tot acolo te vei duce,pentru ca faci ceea ce trebuie sa faci.

Nu stiu in ce masura constiinta este dovada a existentei lui Dumnezeu , dar in rest :tiphat: .

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca ma cunosti foarte bine.Oricum nu are rost sa mai discut cu tine.

Poti sa ma insulti cat vrei tu,sa ma injuri si nu imi pasa.Insultele pe care mi le adresezi tu acum au aceeasi valoare cu insultele pe care mi le adreseaza un gunoi dintr-un tomberon ,dupa strada.

Link to comment
Share on other sites

Am sa iti raspund cand vei fi capabil sa imi adresezi o intrebare normala,fara insulte.

EDIT: Nu are rost,am sa revin in acest topic cand o sa apara niste oameni inteligenti cu care pot sa port o discutie normala.

du-te sanatos .

Cum te poti astepta la o intrebare fara insulte cand tu incepi cu insultele ?:)

Ia vezi ce ar zice nietzsche in cazul asta :-? .

Link to comment
Share on other sites

Ai mai spus faza cu " n-am sa mai postez nimic aici " si de pe contul celalalt, mulexi si totusi uite ca o faci din nou, nici macar n-ai cuvant :(... pariu ca Nietzsche ar fi dezamagit de tine

Ok, hai sa reformulez :

Domnule One, Mulexi, Godless1859 sustinator al teoriilor lui Nietzsche care doresti, din motive necunoscute probabil nici de tine, sa ne schimbi convingerile, ai putea sa ne impartesesti si noua motivul bine intemeiat pentru care faci aceasta propaganda pe forumul nostru de gaming?

Multumesc anticipat, user respectabil al comunitatii.

Eh, acum e bine ? :) sau totusi refuzi un raspuns pentru ca de fapt tot ce vrei tu sa faci este sa pari interesant sau iti cauti o personalitate acum ? :-?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...