Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Mai sa fie, nici nu stiam ca sistemul metric e asa de vechi ....

Blk, biblioteca din Alexandria a fost distrusa in mai multe incidente de-a lungul a vreo 4 secole din cate am citit eu. Majoritatea nu au nici o legatura cu crestinii. Intotdeauna s-au comis crime justificate prin orice, mai putin prin natura umana. E greu sa accepti ca faci parte dintr-o umanitate cu comportament similar virusilor.

Link to comment
Share on other sites

Nu agreezi religia si biserica dar:

Daca nu exista asa zisul mantuitor, tu acum credeai in Ares, Afrodita, Zeus sau aveai o statuie bou sau vitel caruia te rugai si faceai "Huga buga!" pe langa foc, paganule! Religia a tinut balanta. Desi a introdus ghilotina, a facut multe multe rele, trebuie sa recunosti ca biserica a insemnat evolutie si echilibru, intre bine si rau.

Mai sa fie, nici nu stiam ca sistemul metric e asa de vechi ....

Blk, biblioteca din Alexandria a fost distrusa in mai multe incidente de-a lungul a vreo 4 secole din cate am citit eu. Majoritatea nu au nici o legatura cu crestinii. .

Adevarat,dar crestinii au distrus ceea ce a mai ramas din Biblioteca, pe timpul patriarhului Theophilos la oridinul lui Theophilos in anul 391 dupa yeshua.

Link to comment
Share on other sites

Nu agreezi religia si biserica dar:

Saracutul de tine, dar te cam bate romana :(. Nu-mi place cand zic lucruri de astea dar tu chiar nu vrei sa intelegi.

"asa zisul mantuitor" ce iti zice?

Pagan nu inseamna doar cel care huleste crestinismul. Pagan inseamna hulirea oricarui crez, depinde doar din ce tabara privesti.

Si da, biserica a insemnat evolutie si echilibru :).

Link to comment
Share on other sites

Cat poti sa ma amuzi.

Nu agreezi biserica si religia dar zici ca a insemnat balanta si echilibru intre bine si rau,a ajutat progresul tehnologic,etc.

Pagan=Persoană care se închină zeilor sau idolilor; idolatru; p. ext. nume dat de creştini celor care sunt de altă religie decât cea creştină sau care nu are nici o religie;

Deci da,cum sunt eu pagan asa esti tu crestin.(fara s).Ti-am adus argumente tu nimic.Si lasa exprimarile astea cu saracutul de tine,deoarece nu cred ca suntem la acelasi nivel ca sa dialogam asa.

Link to comment
Share on other sites

Cat poti sa ma amuzi.

Nu agreezi biserica si religia dar zici ca a insemnat balanta si echilibru intre bine si rau,a ajutat progresul tehnologic,etc.

Pagan=Persoană care se închină zeilor sau idolilor; idolatru; p. ext. nume dat de creştini celor care sunt de altă religie decât cea creştină sau care nu are nici o religie;

Deci da,cum sunt eu pagan asa esti tu crestin.(fara s).

Te amuz cum? Ca nu intelegi o fraza? Normal ca eu cred asta pentru ca ceea ce cred despre Dumnezeu ca nu exista nu inseamna ca ar trebui sa-mi afecteze judecata, sa neg intamplari. Invata sa vezi si lucrurile bune ;). Nu-l mai lua pe NU in fata. Parca zici ca prezinti simptome de o boala: daca negi nu se va vindeca de la sine, ci doar musteste.

Link to comment
Share on other sites

Ce intamplari ma?Da un exemplu de o intamplare in care biserica a ajutat stiinta si nu a ars pe rug ?

Da un exemplu in care nu biserica a inceput conflictele ci le-a oprit?

Tu ai zis ceva de genul:

Nu agreez merele dar imi plac,au gust bun ,sunt frumoase si gustoase.

Cum poti sa intelegi gresit o fraza ca asta?

Haide continua,vreau sa rad in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Ce intamplari ma?Da un exemplu de o intamplare in care biserica a ajutat stiinta si nu a ars pe rug ?

Da un exemplu in care nu biserica a inceput conflictele ci le-a oprit?

Tu ai zis ceva de genul:

Nu agreez merele dar imi plac,au gust bun ,sunt frumoase si gustoase.

Cum poti sa intelegi gresit o fraza ca asta?

Haide continua,vreau sa rad in continuare.

Esti tolomac :)). Orice as zice interpretezi la nivelul creierasului tau, dupa bunul plac si nu dupa cum se prezinta un lucru. Nu zice nimeni ca e rea subiectivitatea, dar mai las-o moale, ca nu primesti locuri in primul rand la non-believers.

Link to comment
Share on other sites

Poftim?Interpretez eu?

Afirmatie (1)facut de tine:

"Nu agreez biserica si religia".

Alte afirmatii (2):

"Si da, biserica a insemnat evolutie si echilibru"

"daca nu exista asa zisul mantuitor, tu acum credeai in Ares"

"a ajutat progresul stintific"

"biserica era plina de savanti"

Rezultatul afirmatiilor 1 si 2 : completeaza tu aici sa imi explici si mie "cum se prezinta acest lucru".

Link to comment
Share on other sites

Blk, biblioteca din Alexandria a fost distrusa in mai multe incidente de-a lungul a vreo 4 secole din cate am citit eu. Majoritatea nu au nici o legatura cu crestinii. Intotdeauna s-au comis crime justificate prin orice, mai putin prin natura umana. E greu sa accepti ca faci parte dintr-o umanitate cu comportament similar virusilor.

Adevarat, de 4 ori. Pe de alta parte, atacurile lui Iulius Cezar si Aurelian au fost pur si simplu de extindere teritoriala. Se crede oricum ca cel al lui Cezar a fost accidental. Romanii nu erau barbari si chiar si dupa ce au cucerit Alexandria au continuat sa adauge la biblioteca. Stii de regula uimitoare a portului Alexandria? Orice corabie care venea acolo era obligata sa dea predea cartile / scrierile in original bibliotecii alexandriei. Acestea erau duplicate si li se dadea oamenilor inapoi o copie, biblioteca tinand originalul.

Ultimele 2 atacuri au fost pur religioase. Crestinii si musulmanii. Acestia au vrut pur si simplu sa arda si sa distruga, nu au avut alt scop. Nu au vrut sa adauge. Au vrut pur si simplu ca oamenii sa nu aiba sansa sa invete despre lume.

Link to comment
Share on other sites

Hitler si Stalin, aliati intr-un razboi au o conversatie:

Hitler: Auzi, Staline, avem arme inteligente?

Stalin: Nu. De ce?

Hitler: Ma gandeam sa evitam sa distrugem niste cladiri. Imi pare rau de modelele alea, sunt chiar frumoase. Ma gandeam sa le copiez. Aa, si bibliotecile alea. Imi fac un conac si imi trebuiesc carti despre istorie sa pun in biblioteca.

Stalin: Istoria o facem noi.

Orice conducator intr-un razboi, orice luptator, distruge inamicul din orice punct de vedere. E ca si cum ai intreba: "De ce a murit tanti de la 2 in razboi?". Pentru ca e razboi.

Link to comment
Share on other sites

Nu din greseala,ci din intamplare.

AHAHAHA , Crezi ca omul s-a nascut dintro supa primordiala ?Ca toata animalele au evoluat de la mic la mare ? Ca cel mai indepartat stramos al omului e o termita sau un organism procariot ?=)))))))

Sincer ? Prefer teoria comform careia divinitatea a creat omenirea .

Iti sugerez sa te familiarizezi cu notiunile astea inainte sa le folosesti.

Emergence. Tendinta universala a materiei de a se organiza in sisteme complexe si a sistemelor fizice de a se echilibra.

Oboseala :) , teoria - teorema ..

Link to comment
Share on other sites

AHAHAHA , Crezi ca omul s-a nascut dintro supa primordiala ?Ca toata animalele au evoluat de la mic la mare ?

Sincer ? Prefer teoria comform careia divinitatea a creat omenirea .

Oboseala :) , teoria - teorema ..

La unii este vizibil procesul de evolutie din punct de vedere intelectual,la altii nu. De ce sa crezi ce e logic,daca tot este la moda prostia.Daca tu crezi ca ai fost creat dintr-un pumn de praf,atunci bravo tie.Dovezi care sprijina evolutia sunt destule.

Ce ma enerveaza nu este parerea ta,ci modul in care o prezinti,de parca este o chestie foarte logica si evolutia este o prostie.

mai usor cu limbajul, pe drumul asta se ajunge la flame

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

AHAHAHA , Crezi ca omul s-a nascut dintro supa primordiala ?Ca toata animalele au evoluat de la mic la mare ? Ca cel mai indepartat stramos al omului e o termita sau un organism procariot ?=)))))))

Deci tu crezi mai degraba ca ai fost facut din pamant decat ca ai evoluat de-a lungul a milioane de ani din alte forme de viata?

oooo...kay...

Link to comment
Share on other sites

AHAHAHA , Crezi ca omul s-a nascut dintro supa primordiala ?Ca toata animalele au evoluat de la mic la mare ? Ca cel mai indepartat stramos al omului e o termita sau un organism procariot ?=)))))))

Sincer ? Prefer teoria comform careia divinitatea a creat omenirea .

Oboseala :) , teoria - teorema ..

Mai de ras e cand auzi teoria pe care o alegi tu...dar ce sa mai , sunt lucruri mult prea grele pentru cineva care crede in Dumnezeu.Refuzati sa credeti ce e logic pentru ca sunt lucruri pe care nu puteti sa le intelegeti , nu de frica lu Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Ce ma enerveaza nu este parerea ta,ci modul in care o prezinti,de parca este o chestie foarte logica si evolutia este o prostie.

Si pe mine ma enerveaza caracterul tau flegmatic care nu traieste decat pentru a demonstra ca divinitatea nu exista , ca omu a evoluat de la sine ...si nu in ultimul rand , ca accepti orice prostie care o zice un om de stiinta , dar o chestie care presupune implicarea religiei o detesti imediat , nu a putut fi asa ceva ...nuuu , orice dar nu divinitatea .

Deci tu crezi mai degraba ca ai fost facut din pamant decat ca ai evoluat de-a lungul a milioane de ani din alte forme de viata?

oooo...kay...

M-am referit la divinitate , nu la Religie .Un ex :

De ce as crede ca viata pe pamant a aparut dintro supa primordiala cand pot crede ca divinitatea a facut ca viata sa apara pe pamant .

Refuzati sa credeti ce e logic pentru ca sunt lucruri pe care nu puteti sa le intelegeti , nu de frica lu Dumnezeu.

Ce e logic ? Ca omul a aparut din bacterii care la inceput au aparut dintro suma primordiala ? :o

Acelasi lucru l-as putea zice si eu despre voi , refuzati sa vedeti ' adevarul ' fiind orbiti de teoria unor oameni de stiinta .

Link to comment
Share on other sites

De ce as crede ca viata pe pamant a aparut dintro supa primordiala cand pot crede ca divinitatea a facut ca viata sa apara pe pamant .

Pai supa primordiala exista si acum, doar ca a luat alte forme. Supa primordiala = materia.

Uite o carte interesanta, nu pare a fi scrisa de niste prafari:

http://ebook30.com/science/biology-and-gen...ria-to-man.html

Ma scuzi ca nu pot / nu am timp sa-ti caut echivalentul free online dar cred ca iti dai seama din summary-ul cartii despre ce e vorba si ce implica.

Da, noi teoretic am evoluat din bacterii, unde e problema?

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma enerveaza caracterul tau flegmatic care nu traieste decat pentru a demonstra ca divinitatea nu exista , ca omu a evoluat de la sine ...si nu in ultimul rand , ca accepti orice prostie care o zice un om de stiinta , dar o chestie care presupune implicarea religiei o detesti imediat , nu a putut fi asa ceva ...nuuu , orice dar nu divinitatea .

M-am referit la divinitate , nu la Religie .Un ex :

De ce as crede ca viata pe pamant a aparut dintro supa primordiala cand pot crede ca divinitatea a facut ca viata sa apara pe pamant .

Ce e logic ? Ca omul a aparut din bacterii care la inceput au aparut dintro suma primordiala ? :o

Acelasi lucru l-as putea zice si eu despre voi , refuzati sa vedeti ' adevarul ' fiind orbiti de teoria unor oameni de stiinta .

=)) Ce amuzant esti.Numai tampenii zic oamenii astia de stiinta.Preotii sunt niste mari intelectuali care au facut n descoperiri.

Baiatu' tu nu faci diferenta intre argument si basm.Suntem orbiti de atatea argumente este adevarat.Cat ai la genetica/anatomie ?

Uita-te aici :

Daca nu ai vizionat pana la sfarsit clipul,din cauza durerii ingrozitoare de cap,te rog nu posta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...