Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Ai fost ironic? :)

Nu.

Ar trebui sa luati biblia ca pe niste date,nu ca pe litera de lege.Ca sa va dau o idee buna despre Dumnezeu - stiti de Antici din Stargate?

Politica stricta de neinterventie in planurile inferioare de existenta.Liberul arbitru.

Nu tre sa avem noi grija ce fac preotii.Treaba lor.

De ce nu sunt pedepsiti hotii,curvarii etc?Pai daca n-ar fi ei,noi ceilalti n-am evolua.

Iar Doamne-Doamne te-a inzestrat,dupa chipul si asemanarea sa,cu intelepciune,putere de creatie.Acea ruga la Doamne-doamne ar trebui sa insemne o meditatie - un calm in toiul furtunii,punct de reazem - clipa de claritate in care reusesti sa vezi lucrurile asa cum sunt si solutiile cele mai potrivite.

Godless,esti ateu,bravo tie.Dar,daca nu crezi in nimic,crezi in tine,in instruirea ta.Stii de ce?oamenii cred in toti sfintii,in toti zeii,numai in ei nu cred.Ca sa fac o comparatie suna cam asa:

- era o fata,care se imbraca cu multe haine pe ea,nu se pieptana,nu se farda,nici maritata nu era.Si credea despre ea ca e urata,ca e ghinionista,pana intr-o zi cand o verisoara indepartata a venit la ea.A gatit-o frumos,a aranjat-o si a pus-o sa se uite in oglinda.Ce si-a zis fata?

- uite ce frumos arat!!!

Morala - mereu e nevoie de altcineva sa ne arate si alte puncte de vedere,unde "nu vedem" si ce "vedem" gresit.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Aha ok , si daca cealalta fata se imbraca si ea si se duce asta si ii arata altceva ... ce inseamna asta ? iti spun eu - DIVERSITATE , doar n-ai vrea sa vedem toti si sa simtim acelasi lucru in legatura cu acelasi fenomen , nu vad nimic rau in asta , ba chiar vad FOARTEEE bine, deci ce-ai vrut tu sa spui cu morala ta ? Ca nici cu aia cu oamenii cred in Dumnezeu , sfinti numai in ei nu ... nu prea are legatura .

Link to comment
Share on other sites

Nu tre sa avem noi grija ce fac preotii.Treaba lor.

De ce nu sunt pedepsiti hotii,curvarii etc?Pai daca n-ar fi ei,noi ceilalti n-am evolua.

^ Adica ?

@Religia este cel mai mare inamic al evolutiei umane.Pentru biserica cercetarea si descoperirea e' junghi in coasta.Daca traiam dupa voia lui Dumnezeu nu coboram din pom.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Si plus de asta am grija ce fac preotii .. pt. ca in ochii nostri ei reprezinta pe Dumnezeu , cand te duci la spovedanie , nu preotul e cel care o face ? cand vrei sa sfintesti ceva ... nu preotu` face ? cand mori ... nu el iti canta ? pai atunci cum sa nu fie treaba mea ce face preotu` ... eu am vz preot de a baut 600 de grame de votca din 2 inghitituri intr-o carciuma , dupa care a intrat in biserica la slujba ,... dar dupa mintea ta e in regula, ala de f*** baieti in .. e in regula si asta ca deh ... sunt si ei oameni.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere exista.

Daca e sa te iei dupa stiinta ajungi la concluzia ca exista desi oamenii de stiinta se pare ca nu se bazeaza pe logica in mai toate domeniile. Din moment ce sustii ca om de stiinta ca noi ne aflam intr-un univers infinit de mare si (dar partea asta nu se specifica) infinit de mic, posibilitatile in acest univers sunt infinite, logic existenta unei entitati cu puteri in afara intelegerii omului din secolul 21 este posibila. Cum zicea unu cu mintea deschisa la orice posibilitate, universul a aparut in urma bing bang-ului si este in continua expansiune dar culmea, se si comprima in acelasi timp conform legii de baza a fizicii, dar asta iar nu se specifica, de ce oare ? pt ca omul din fire la ceea ce nu poate sa dovedeasca ori aplica negarea ori gaseste constante cu care sa inchida ecuatiile. Ceea ce e sigur e ca undeva in istorie cineva a "coborat" din cer si a dat omului un impuls pentru a evolua, asta e scris prin mai toate religiile si inscrierile vechi pe pamantul asta, iar fara foc nu iese fum.Omul a descris-o asa cum a reusit sa o inteleaga.

Si inca ceva, orice imaginatie bogata a vreunui individ de pe planeta asta are la baza elemente reale intiparite in baza de date a creierului prin vaz auz miros si alte simturi.

Biserica cu preotii e alta mancare de peste...

Link to comment
Share on other sites

Biserica cu preotii e alta mancare de peste?Tu crezi ca dumnezeu(zeul iudeo-crestin yahve ,exista).Daca el exista numai in biserica iudeo-crestina cum poti sa zici ca biserica este alta mancare de peste?Confunzi dumnezeu(zeul iudeo-crestin) cu un oarecare zeu ,in care crezi tu.

Daca e sa te iei dupa stiinta ajungi la concluzia ca exista

Poftim? #-o Tu ai citit macar un fragment din toate argumentele aduse impotriva existentei lui?

Arata-mi tu lege fundamentala a fizicii in care se precizeaza ca universul se comprima la nesfarsit asa...

Daca nu exista explicatia cu o precizie de 100% la un lucru,cum ar fi universul,nu inseamna ca o veverita spatiala a creat totul.Stiinta lucreaza la acest lucru in momentul de fata.Nu exista nici macar UN argument pentru existenta lui dumnezeu,dar exista mii de argumente ale inexistentei lui.Si tu zici ca stiinta demonstreaza ca yahve exista....

Daca tu zici ca stiinta grestete atunci foarte bine,este parerea ta.Nu te pune nimeni sa foloseti milioanele de invetii datorate stiintei,NU RELIGIEI.

Iti recomand "the god delusion" de Richard Dawkins.O gasesti si in romana,sub numele de "Himera credintei in dumnezeu".

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere exista.

Daca e sa te iei dupa stiinta ajungi la concluzia ca exista desi oamenii de stiinta se pare ca nu se bazeaza pe logica in mai toate domeniile. Din moment ce sustii ca om de stiinta ca noi ne aflam intr-un univers infinit de mare si (dar partea asta nu se specifica) infinit de mic, posibilitatile in acest univers sunt infinite, logic existenta unei entitati cu puteri in afara intelegerii omului din secolul 21 este posibila. Cum zicea unu cu mintea deschisa la orice posibilitate, universul a aparut in urma bing bang-ului si este in continua expansiune dar culmea, se si comprima in acelasi timp conform legii de baza a fizicii, dar asta iar nu se specifica, de ce oare ? pt ca omul din fire la ceea ce nu poate sa dovedeasca ori aplica negarea ori gaseste constante cu care sa inchida ecuatiile. Ceea ce e sigur e ca undeva in istorie cineva a "coborat" din cer si a dat omului un impuls pentru a evolua, asta e scris prin mai toate religiile si inscrierile vechi pe pamantul asta, iar fara foc nu iese fum.Omul a descris-o asa cum a reusit sa o inteleaga.

Si inca ceva, orice imaginatie bogata a vreunui individ de pe planeta asta are la baza elemente reale intiparite in baza de date a creierului prin vaz auz miros si alte simturi.

Biserica cu preotii e alta mancare de peste...

Cum am mai zis si alta data: teoriile stiintifice sunt niste afirmatii disparate pe care le fac unii savanti fara vreo baza anume, dupa o noapte de betie. Nu?

Stai sa vad daca inteleg bine. +∞=-∞? Interesant. Sunt curios care lege a fizicii sau a matematicii spune asta.

Undeva in istorie, oamenii si-au dat seama de importanta soarelui care se ridica si cobora de pe cer, ca sursa de caldura, lumina etc. N-au putut sa explice, evident, fenomenul asa ca au aparut primele religii bazate pe venerarea soarelui. De acolo s-au dezvoltat fel si fel de povesti, pana la aparitia crestinismului care a imprumutat elemente din mai multe religii precedente ca sa multumeasca pe toata lumea. Iar daca vorbim despre evolutie, selectia naturala explica destul de bine procesul excluzand orice interventie divina. Poate ca stiinta nu elimina 100% existenta unei divinitati, dar chiar si asa teoriile stiintifice sunt mult mai plauzibile decat povestile din Biblie/Coran/Fratii Grimm etc.

Asa e, imaginatia umana e bazata pe elemente reale. Numai ca sensul implicatiei e tocmai invers: omul a creat dumnezei care sa semene cu el.

Link to comment
Share on other sites

nu e soarele Dumnezeu frate, e un element cum e si apa, si pamantu`si stelele ...

Nu as fi crezut ...ms :>

@ Candva si candva oamenii venerau soarele , care e mult mult mai real decat Dumnezeu si a contribuit cu mult mai mult la existenţa omenirii decat bo$$u'.

Link to comment
Share on other sites

Biserica cu preotii e alta mancare de peste?Tu crezi ca dumnezeu(zeul iudeo-crestin yahve ,exista).Daca el exista numai in biserica iudeo-crestina cum poti sa zici ca biserica este alta mancare de peste?Confunzi dumnezeu(zeul iudeo-crestin) cu un oarecare zeu ,in care crezi tu.

Poftim? #-o Tu ai citit macar un fragment din toate argumentele aduse impotriva existentei lui?

Arata-mi tu lege fundamentala a fizicii in care se precizeaza ca universul se comprima la nesfarsit asa...

Daca nu exista explicatia cu o precizie de 100% la un lucru,cum ar fi universul,nu inseamna ca o veverita spatiala a creat totul.Stiinta lucreaza la acest lucru in momentul de fata.Nu exista nici macar UN argument pentru existenta lui dumnezeu,dar exista mii de argumente ale inexistentei lui.Si tu zici ca stiinta demonstreaza ca yahve exista....

Daca tu zici ca stiinta grestete atunci foarte bine,este parerea ta.Nu te pune nimeni sa foloseti milioanele de invetii datorate stiintei,NU RELIGIEI.

Iti recomand "the god delusion" de Richard Dawkins.O gasesti si in romana,sub numele de "Himera credintei in dumnezeu".

Satzi mai explic o data, cred in existenta unei entitati dotata cu puteri (tehnologie) pe care omu' nu le intelege si evident nu le poate explica, de aici rezulta relatarile omului din trecut pus in fata unor "minuni" inexplicabile.

Doar pt faptul ca suna SF cand spui Isus s-a inaltat la cer, asta relatata de un om(mai multi) care nu avea notiunile tale in prezent legate de fizica, nu potzi spune ca nu e posibil. Daca ii prezinti unui om de acu 2000 ani tehnologia din prezent pe langa faptul ca nu o sa o inteleaga indiferent cum i-ai explica deoarece termenii nu existau in limbaj o sa te considere zeul luminii daca te prezinti cu o lanterna.

Nu am zis ca stiinta greseste in totalitate si nu am negat necesitatea omului de a evolua tehnologic, dar asta nu inseamna ca-mi pun ochelari de cal si o tzin una si buna ca io sunt buricu' pamantului.

Prin "coincidenta" noi suntem singura specie de pe pamant care am evoluat tehnologic, in 2-3 milioane de ani, altele au zeci de milioane de ani si culmea sunt in aceasi stare, e clar ca undeva in istoria omului am fost ajutati.

Link to comment
Share on other sites

Pai spune asa.In postul anterior ai zis ca,crezi in dumnezeu(in yahve).Crezi in ce vrei ,nu ma intereseaza,atata timp cat nu are legatura cu biserica.

In legatura cu legea,o interpretezi cum vrei tu.Daca arunci o piatra in sus,cand cade pe Pamant,pe o masa,etc. ,masa aceea trece prin Pamant,distanta pe care piatra o parcurge prin aer?

Link to comment
Share on other sites

Daca te limitezi la doar a CREDE (adica fara superstitiile alea idioate gen daca nu te inchini cand treci pe langa o biserica o sa-ti cada ceva in cap... etc) nu ai ce pierde. Dumnezeu exista... ajungi in Rai.. nu exista... mori si cam atat... THE END! :P

Link to comment
Share on other sites

^ Adica ?

@Religia este cel mai mare inamic al evolutiei umane.Pentru biserica cercetarea si descoperirea e' junghi in coasta.Daca traiam dupa voia lui Dumnezeu nu coboram din pom.

:-j

Apropo de Soare.Eu il consider o divinitate.El a creat totul.Argumente:

1.Exista,deoarece il pot vedea cu ochii mei.

2.Fara el nu am exista.

Esential vietii da, divinitate Nu.

Nu poti oferi un "titlu suprem" unei fiinte/ unui lucru care nu are ratiune. Adica soarele face ceea ce ar trebui sa faca sa straluceasca si sa tina planetele pe un curs bine stabilit, nu poate "decide" ce face maine.

Satzi mai explic o data, cred in existenta unei entitati dotata cu puteri (tehnologie) pe care omu' nu le intelege si evident nu le poate explica, de aici rezulta relatarile omului din trecut pus in fata unor "minuni" inexplicabile.

Doar pt faptul ca suna SF cand spui Isus s-a inaltat la cer, asta relatata de un om(mai multi) care nu avea notiunile tale in prezent legate de fizica, nu potzi spune ca nu e posibil. Daca ii prezinti unui om de acu 2000 ani tehnologia din prezent pe langa faptul ca nu o sa o inteleaga indiferent cum i-ai explica deoarece termenii nu existau in limbaj o sa te considere zeul luminii daca te prezinti cu o lanterna.

Nu am zis ca stiinta greseste in totalitate si nu am negat necesitatea omului de a evolua tehnologic, dar asta nu inseamna ca-mi pun ochelari de cal si o tzin una si buna ca io sunt buricu' pamantului.

Prin "coincidenta" noi suntem singura specie de pe pamant care am evoluat tehnologic, in 2-3 milioane de ani, altele au zeci de milioane de ani si culmea sunt in aceasi stare, e clar ca undeva in istoria omului am fost ajutati

Singura idee buna

Ajutati de catre cine?

Link to comment
Share on other sites

Exista teorii care au in spate argumente stintifice.Momentan stiinta lucreaza la aceasta intrebare.Daca nu stim raspunsul exact,nu trebuie sa credem ca niste spaghete zburatoare au creat totul.Cum yahve ,in opinia voastra a existat din totdeauna,asa putea sa existe si materia,din totdeauna.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...