Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Wizzard ,nu putem aduce dovezi care sa demonstreze cu o precizie de 100% ca nu exista un sadic acolo ,dar totusi sunt mii de dovezi.

Nu stiu ce ai cu blk,el a spus adevarul si adevarul doare cateodata.Personal am inceput sa rad cand i-am citit postul lui Marius,si imi era putin mila de el,desigur nu a trebuit sa subliniez ce era evident.

Daca esti neinformat mai faci si pe desteptu' ...asa e mai nou acum..

Distrati-va nu va mai ganditi la moarte si alte aiureli.Ajungi sa fii disperat,sa te gandesti in fiecare zi la aceeasi tampenie.De ce?Nu simti nimic dupa,adormi si nu te mai trezesti.

Link to comment
Share on other sites

mod si il faci pe om prost, dar pe ocolite #-o

Daca a primit moderator asta nu inseamna ca trebuie sa se si schimbe. That's the part when "cand intra in staff isi schimba atitudinea" -> must go down. GO GO BLACK, SWEAR THEM ALL! xD Kiddin.

Link to comment
Share on other sites

Cum numesti acel om care nu este informat? Neinformat.

Cum numesti acel om care nu este informat si face pe desteptul? Prost.

Exemplu: Marius(se poate interpreta in mai multe feluri)

Poate fii interpretata ca adevar sau ca avertisment.(ce a zis blk)

Marius apropo ti-ai termiant de numarat coastele?Inca nu ai raspuns la intrebarea lui bunny :-?

Link to comment
Share on other sites

n-am nimic cu blk (desi are o atitudine zeflemitoare), dar ca membru din stafful forumul nu te apuci sa faci userii prosti (chiar daca sunt). oricare alt user normal poate sa faca prost pe cine vrea (si eu am facut cativa), dar sunt anumite urmari.

uneori ma intreb de ce a revenit printre "prosti". parca i-a spus lui spawn sa ii dea ss permanent pe cont...

mai mult cred ca e excitant sa fii "sef" peste "prosti".

pana la urma fiecare e cum s-a nascut. si eu faceam (poate mai fac din cand in cand) misto de unii. dar ajungi la un moment cand realizezi ca nu castigi nimic cand ii zici unuia ca e prost/retard/etc. ala o sa raspuna inapoi ca nu e, tu il mai faci o data prost. de fapt toate topicurile cu teme religioase au ca tema reala "care e prostu" sau "hai sa ne injuram/ironizam ca sa vedem care e mai bun in astea, ateul sau religiosul"

Godless1859 daca pretinzi ca esti mai destept ca "prostul" ii explici, il faci sa inteleaga ca nu are dreptate (dand argumente solide) o data de 2, 3, 4 ori, pana pricepe. daca il faci prost cu ce te alegi? ala o sa creada si mai mult ca el are dreptate cand il faci prost pentru ca vede ca esti incapabil sa porti o discutie pe tema data. eventual daca "n-ai cu cine" il ignori, nu-l mai bagi in seama chiar daca in 2-3 posturi o sa iti vezi numele prin ele. o sa se plictiseasca daca vede ca nu ii raspunzi.

"Cum numesti acel om care nu este informat si face pe desteptul? Prost."

poti sa ii spui naiv, increzut, prost, cum vrei tu dar nu ca mod + vezi mai sus ce am scris (partea cu "nu rezolvi nimic")

@bny

problema e ca in multe posturi (ce am vazut eu) face misto de cate unu, indivizi ca astia ar trebui avertizati, suspendati nu facuti moderatori.

oricum daca nu gaseste niste insulte mai fine sau nu renunta la ele definitiv in 2-3 luni n-o sa-l mai vezi mod...

Link to comment
Share on other sites

da.. e un mod de a explica crearea universului..

dumnezeu a creat tot dar pe el nu l-a creat nimeni pentru ca el exista dintotdeauna..

intr-o zi cand se plictisea crunt s-a gandit ca ceva lipseste.. si a creat universul..

Poate Dumnezeu este totul şi în acelaşi timp nimic . Dumnezeu este Universul . Lumea a fost creată în sapte zile . E o metaforă , cât de prost poţi fi să o comentezi în sensul ei propriu ? Limitarea unora nu se datorează credinţei în Dumnezeu ci datorită lenii lor .

Crede şi nu cerceta . Toţi veniţi cu fraza asta pentru a explica mentalitatea primitivă a credincioşilor , impusă de Dumnezeu . Defapt fraza era mult mai lungă şi mai explicită însă voi aţi ales doar ce a servit intereselor voastre . Dumnezeu , îi laudă pe cei ce cred în El fară dovezi iar cei ce vor dovezi însă sunt creştini nu sunt ignoraţi de Dumnezeu dacă îl caută măcar . Dacă depun măcar efortul pentru a-l căuta îl vor găsi cu siguranţă . La fel cum şi Toma care e considerat de mulţi necredinciosul , fiindcă nu a crezut că acela era Iisus până nu i-a văzut rănile , şi în final şi-a dat seama de greşeala lui aşa şi voi vreţi dovezi însă spre deosebire de Toma vreţi dovezile să vă fie aduse pe tavă , ca voi sunteţi ăia "ştiinţifici" . Ştiinţa şi religia îşi au rolurile lor şi coexistă la fel ca Soarele şi Luna .

Ar mai fi fost multe de scris însă e târziu şi trebuie să plec la şcoală . Oricum , tot ce am zis e o presupunere însă spre deosebire de voi eu nu mă limitez . Nici la religie şi nici la ştiinţă . Sunt dispus să accept un adevăr oricarei părţi ar aparţine . Că ştiinţa ne oferă o variantă mai comodă asta o ştim cu toţii însă foarte puţini dintre voi care vă bateţi cu pumnii în piept că îl negaţi pe Dumnezeu sunt atei .

Sunt vreo duzină de variante despre cum ar fi apărut omul pe Pământ însă de ce trebuie să ne limităm doar la creaţionism şi evoluţionism? Că ele sunt cele mai populare ?

Link to comment
Share on other sites

Poate Dumnezeu este totul şi în acelaşi timp nimic . Dumnezeu este Universul . Lumea a fost creată în sapte zile . E o metaforă , cât de prost poţi fi să o comentezi în sensul ei propriu ? Limitarea unora nu se datorează credinţei în Dumnezeu ci datorită lenii lor .

Crede şi nu cerceta . Toţi veniţi cu fraza asta pentru a explica mentalitatea primitivă a credincioşilor , impusă de Dumnezeu . Defapt fraza era mult mai lungă şi mai explicită însă voi aţi ales doar ce a servit intereselor voastre . Dumnezeu , îi laudă pe cei ce cred în El fară dovezi iar cei ce vor dovezi însă sunt creştini nu sunt ignoraţi de Dumnezeu dacă îl caută măcar . Dacă depun măcar efortul pentru a-l căuta îl vor găsi cu siguranţă . La fel cum şi Toma care e considerat de mulţi necredinciosul , fiindcă nu a crezut că acela era Iisus până nu i-a văzut rănile , şi în final şi-a dat seama de greşeala lui aşa şi voi vreţi dovezi însă spre deosebire de Toma vreţi dovezile să vă fie aduse pe tavă , ca voi sunteţi ăia "ştiinţifici" . Ştiinţa şi religia îşi au rolurile lor şi coexistă la fel ca Soarele şi Luna .

Ar mai fi fost multe de scris însă e târziu şi trebuie să plec la şcoală . Oricum , tot ce am zis e o presupunere însă spre deosebire de voi eu nu mă limitez . Nici la religie şi nici la ştiinţă . Sunt dispus să accept un adevăr oricarei părţi ar aparţine . Că ştiinţa ne oferă o variantă mai comodă asta o ştim cu toţii însă foarte puţini dintre voi care vă bateţi cu pumnii în piept că îl negaţi pe Dumnezeu sunt atei .

Sunt vreo duzină de variante despre cum ar fi apărut omul pe Pământ însă de ce trebuie să ne limităm doar la creaţionism şi evoluţionism? Că ele sunt cele mai populare ?

Crede in Dumnezeu ,dar nu in religiile care se spune ca til aduc mai aproape. Religiile sunt doar niste afaceri...

Link to comment
Share on other sites

Crede in Dumnezeu ,dar nu in religiile care se spune ca til aduc mai aproape. Religiile sunt doar niste afaceri...

mda nu m-am putut abtine sa spun ca ai dreptate ,dar daca stau bn si ma gandesc cum sau invatzat doctorii sa primeasca mita , avocatzii ... etc. Asa si unii din cei ce se vor a fi slujitori ai Domnului... insa pot spune ca nu totzi.

ps.azi vreau sa plantez un pom ,oare se poate planta si singur?

Si daca vreu sa construiesc o casa, uite am tot caramida,lemne,balastru...

Oare fara sa fac "nimic" nu se va construi ea singura :hail: .Daca e nevoie astept si 1 mil de ani.

Da stiu astept urmatorul "BANG" sigur atunci e gata construita.

ps2.sau din nimic pot face ceva ????

Gata stiu pot dar nu acum la urmatorul "BANG" :))

ps3.ma gandeam ca sunt mai prost fata de alti.Am dedus singur din spusele lor :cool2: .

Vb romanului cand 2 iti spun ca esti beat te duci la culcare. :crazy:

Ma bucur ca traiesc pe langa alti mai destepti ca mine ,clar nu poate sa-mi fie decat bine. :>

-inca nu am terminat de numarat,oricum nevasta mea sigur are cu 2 coaste mai multe decat mine

Sa fiti iubiti.

Nu mai postez nimic in acest topic ,

fiecare dintre voi va ajunge la o concluzie pe aceasta tema.

Link to comment
Share on other sites

mda nu m-am putut abtine sa spun ca ai dreptate ,dar daca stau bn si ma gandesc cum sau invatzat doctorii sa primeasca mita , avocatzii ... etc. Asa si unii din cei ce se vor a fi slujitori ai Domnului... insa pot spune ca nu totzi.

Oamenii ca tine fac lumea mai buna ...semeni cu un trimis al domnului , unul care sa ne predice si care sa ne indrume pe drumul cel bun .

@marius: men vorb3st3 si tuh cu dOOMnezeu daca ma lasa sa ma imperechez cu prietena mea ??????? plsplsplsplspls nu vreau sa intru in pacat :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

ps3.ma gandeam ca sunt mai prost fata de alti.Am dedus singur din spusele lor :cool2: .

si totusi, discutia asta da rezultate...

Link to comment
Share on other sites

Legat de cele 7 zile ale creatiei: de ce Pamantul a fost creat inaintea Soarelui? Mai intai face pamantul apoi lumina (care nu avea o sursa cunoscuta), iar mult mai tarziu apare si Soarele. :-??

@Eu tot n-am inteles ce a incercat sa explice Marius...

Link to comment
Share on other sites

De ce? Fiindca asa a vrut el . Poate asa i s-a parut lui logic intai sa creeze Pamantul si apoi Soarele . Are vreo importanta? Nu a zis nimeni ca intai a facut Pamantul si vietuitoarele si apoi Soarele . O planeta fara Soare nu moare , mor vietuitoarele ei insa pamantul in sine rezista fara probleme .

Ce a vrut sa explice Marius e foarte usor de inteles . El nu "inghite" teoria evolutionista si faptul ca Universul s-a nascut in urma unui "Big Bang" . Ca trebuie mereu sa fie o forta in spatele oricarei creatii , fie ca ea este constructia unei case sau a Universului .

Link to comment
Share on other sites

Si daca transpunem asta spre latura stiintifica, in faptul ca o zi din geneza ar fi fost de durata geologica, la ce concluzie putem ajunge? Ca Pamantul s-a format inaintea Soarelui? Mie nu imi suna foarte ok, dar fie cum o fi.

Ori e creatie ori e evolutie? Hotaraste-te . Daca transpui ceea ce ai zis deja nu mai discutam despre creationism ci despre evolutionism . Nu poti vorbi despre un lucru venind cu argumente despre altceva , si confuzia asta nu e prima data cand o observ .

Link to comment
Share on other sites

Ori e creatie ori e evolutie? Hotaraste-te . Daca transpui ceea ce ai zis deja nu mai discutam despre creationism ci despre evolutionism . Nu poti vorbi despre un lucru venind cu argumente despre altceva , si confuzia asta nu e prima data cand o observ .

Ma refer la faptul ca si biblia poate fi studiata stiintific, implicit geneza.

Link to comment
Share on other sites

Da voi interpretati cum vreti voi?Metafora nu?Defapt biblie e toata o metafora si cu "El"se refera la bigbang.Defapt in biblie nu apare nici macar o data cuvantul dumnezeu,apare EL,elohim(ZEI).Cica "trebuie sa fii prost sa crezi ca nu este o metafora".

Eu cred ca este invers.Tu interpretezi cum vrei tu,eu spun ce scrie.Presupunem prin absurd ca este o metafora, chiar si asa a durat mai multe "zile"crearea omului decat crearea universului.Asta e avantajul bibliei,daca scrie o prostie o interpretezi tu altcumva.

Deci chiar daca,prin absurd "ziua" nu este zi,cele trei unitati de masura pentru timp ,in care a fost creat omul,reprezinta o valoare mai mare decat o unitate de masura pentru timp .

Iti dau sute de citate din biblie pe care nu poti sa le interpretezi cum vrei tu , le ignori si o sa incerci sa te legi de altceva.

Trebuie sa fii prost sa crezi ca toata biblia e plina de metafore.Ea a fost scrisa de oameni care abia stiau sa scrie si tu imi zici mie de metafore.....Asta oricum este varianta mai putin penibila,celelalte variante au fost distruse si modificate.

Link to comment
Share on other sites

Da voi interpretati cum vreti voi?Metafora nu?Defapt biblie e toata o metafora si cu "El"se refera la bigbang.Defapt in biblie nu apare nici macar o data cuvantul dumnezeu,apare EL,elohim(ZEI).Cica "trebuie sa fii prost sa crezi ca nu este o metafora".

Eu cred ca este invers.Tu interpretezi cum vrei tu,eu spun ce scrie.Presupunem prin absurd ca este o metafora, chiar si asa a durat mai multe "zile"crearea omului decat crearea universului.Asta e avantajul bibliei,daca scrie o prostie o interpretezi tu altcumva.

Deci chiar daca,prin absurd "ziua" nu este zi,cele trei unitati de masura pentru timp ,in care a fost creat omul,reprezinta o valoare mai mare decat o unitate de masura pentru timp .

Iti dau sute de citate din biblie pe care nu poti sa le interpretezi cum vrei tu , le ignori si o sa incerci sa te legi de altceva.

Trebuie sa fii prost sa crezi ca toata biblia e plina de metafore.Ea a fost scrisa de oameni care abia stiau sa scrie si tu imi zici mie de metafore.....Asta oricum este varianta mai putin penibila,celelalte variante au fost distruse si modificate.

Totusi ,de unde stia cel care a scris Biblia cum a facut Dumnezeu omul :-?

Link to comment
Share on other sites

AUTOÎNNOIREA" ICOANELOR

In zilele noastre, cînd se simte o lipsa acuta de minuni "dumnezeesti", nefacute de mîna omeneasca, autoînnoirea" icoanelor este, poate, minunea cea mai la moda. ?Autoînnoirea" icoanelor a fost semnalata, de pilda, în regiunea Smolensk, unde numai in decursul anului 1953 au avut loc peste zece cazuri de "autoînnoire". Asemenea "minuni" s-au petrecut si în Ucraina, la Alma-Ata. Urmatoarea însemnare, gasita în jurnalul unui preot, ne va ajuta sa dezvaluim secretul acestei ,,minuni" : Azi am aflat o reteta simpla si ieftina pentru înnoire. O icoana care s-a înnegrit putin devine din nou stralucitoare daca o freci de cîteva ori cu o capatîna de ceapa si o ungi apoi cu untdelemn".

Desigur, oamenii care au interes sa învioreze iudeo-crestinismul muribund nu s-au oprit la aceasta reteta, destul de primitiva, ci au elaborat altele, mai eficiente. ?Autoînnoirea" poate avea loc sub actiunea unei substante corosive, fabricata pe de-antregul de mîna omeneasca : un amestec de al cool etilic si terebentina. Daca icoana este foarte veche, atunci se adauga putin amoniac. Sub actiunea acestui amestec, funinginea depusa pe lac se spala repede. Pentru ca actiunea co rosiva a substantei sa nu mai con?tinue, icoana este stearsa cu bagare de seama cu o cîrpâ uscata si unsa cu untdelemn, cu ulei de in fiert sau acoperita cu lac.

?Autoînnoirea" icoanelor se poate efectua si intr-un alt mod. De obicei, icoanele se picteaza cu culori de ulei, în compozitia carora intra combinatii ale plumbului. Sub actiunea hidrogenului sulfurat aflat în aer, plumbul se transforma cu timpul în sulfura de plumb, care este neagra. De aceea icoana se si înnegreste. Pentru a descompune sulfura de plumb si ?a înnoi" astfel icoana, suprafata ei este tratata cu un oxidant oarecare, de exemplu cu apa oxigenata.

In felul acesta, din minunea "nefacuta de mîna omeneasca" nu ramîne nimic altceva decît sarlatania cea mai ordinara.

citat "biblia hazlie"

Link to comment
Share on other sites

frumos din partea ta...

mod si il faci pe om prost, dar pe ocolite #-o

Salut,

Ti-am raspuns si prin PM dar vreau sa o fac si aici sa nu creada lumea ca nu raspund la nelamuriri.

L-am intrebam pe om daca nu cumva e clasa a 5-a sa aiba un profesor pe care sa il intrebe. L-am intrebat de unde a luat notiunea de "aproape" pentru ca asta trebuie comparata cu ceva. L-am intrebat daca a folosit google sau daca a facut un efort mental (i.e. sa compare distanta unui om fata de un foc si distanta pamantului fata de soare).

Majoritatea intrebarilor pot fi raspunse cu un minim de interes si cu manuale de clasa 5-8. Eu unul sunt de principiul ca oamenii ar trebui sa caute raspunsurile singuri decat sa astepte sa ii dea cineva rezultatul direct. la fel si cu nenea dumnezeu. Cam prin clasa a 5-a ar trebui sa incepi sa iti dai seama. Vezi:

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

CAPITOLUL ÎNTÎI

FACEREA LUMII ŞI A OMULUI

Dumnezeu a existat dintotdeauna. La începutul timpurilor el era singur. In afară de el nu exista nimic. Nici măcar "lumina”, bunăoară. Şi pe vremea aceea dumnezeu se numea ?Elohim''. Aşa se spune în textul ebraic vechi al cărţii ?Facerea". Textual, cuvîntul ?elohim" înseamnă ?zei", şi este destul de curios că Biblia îl numeşte aşa pe un domn care era cu desăvîrşire singur.

Aşadar, "Elohim", sau "Iahve", "Savaot", "Adonai", cum îi mai spune Biblia în diverse pasaje, se plictisea (sau ?se plictiseau") de moarte în mijlocul haosului înconjurător, sau "tohu vabohu", cum numea Biblia haosul, ceea ce în traducere liberă ar însemna ?talmeş-balmeş". Şi fiindcă veşnicia-i nesfîrşit de lungă, de bună seamă că "elohimii" s-au plictisit aşa milenii şi milenii fără număr. Pînă la urmă, şi-a zis dumnezeu (aşa îi vom spune de acum încolo, în spiritul vremurilor noi) că, devreme ce este dumnezeu şi care va să zică atotputernic, nu se cade să se prăpădească de dor şi de urît, ci trebuie neapărat să facă o treabă oarecare. Şi s-a apucat moşneagul să creeze.

Ar fi putut, ce-i drept, să le facă pe toate dintr-o dată. Ei bine, nu ! Şi-a zis că n-are rost să se grăbească: ?Toate la timpul lor". Şi a făcut, la început, numai cerul şi Pămîntul. Mai bine zis, materia a apărut de la sine îndată ce şi-a manifestat el voia. Ce-i drept, o materie la început informă, pustie, plină de umezeală, un "talmeş-balmeş". ?Şi pămîntul era fără chip şi pustiu şi întuneric era deasupra adîncului, iar duhul lui dumnezeu se purta pe deasupra apelor", spune versetul 2 din primul capitol al cărţii ,,Facerea".

Care-i tîlcul acestor cuvinte, cititorul Bibliei n-are cum şi nici nu trebuie să ştie.

Şi ca să nu facă boroboaţe dumnezeu s-a gîndit că-i trebuie lumină. Ceea ce înseamnă ? nu-i aşa ? ? că, înainte de asta, milenii şi milenii de-a rîndul a orbecăit în întuneric. Noroc că n-avea de ce se lovi, pentru că de jur împrejur nu era nimic.

,,Şi a zis dumnezeu : «Să fie lumină !» Şi s-a făcut lumină" (Facerea, I, 3).

Ce fel de lumină era aceea, Biblia nu spune. Spune doar atît : ,,şi a văzut dumnezeu că lumina este bună". A rămas adică încîntat de realizarea lui. Prima lui grijă a fost ,,să despartă lumina de întuneric".

Ce înseamnă asta, iarăşi n-are rost să încercăm a înţelege. ,,Şi a numit dumnezeu lumina ziuă, şi întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară, şi a fost dimineaţă : ziua întîi" (Facerea, l, 5).

După aceea moşneagul s-a apucat să creeze... ghiciţi ce ? Iarăşi cerul ! Iată cum descrie ,,sfînta" scriptură această operaţie prin care dumnezeu a creat pentru a doua oară cerul : ,,Şi a făcut dumnezeu tăria cerului şi a despărţit apele care sînt dedesubtul tăriei de apele care sînt deasupra tăriei. Şi s-a făcut aşa. Şi a numit dumnezeu tăria cer ; şi a fost seară, şi a fost dimineaţă : ziua a doua" (Facerea, I, 7?8).

Povestea aceasta cu apa de ?deasupra" şi de ?dedesubtul" tăriei oglindeşte o eroare profundă a tuturor popoarelor primitive. Intr-adevăr, oamenii din vechime credeau că cerul este masiv, tare, de unde şi denumirea de ?tărie". Se presupunea că de partea cealaltă a tăriei se află un uriaş rezervor de apă, al cărui fund este cerul.

Astăzi orice om cu carte ştie că ploaia provine din apa care se evaporă de pe Pămînt. Vaporii de apă, condensîndu-se, formează norii, din care umezeala cade, sub formă de precipitaţii, pe suprafaţa Pămîntului. Intr-o vreme se credea însă că ploaia este apa care curge din rezervorul acela de deasupra prin nişte ferestre special făcute în acest scop. Această părere, care acum ne face să zîmbim compătimitor, s-a menţinut multă vreme. O împărtăşeau toţi învăţaţii teologi din primele veacuri ale creştinismului.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, crezi ce vrei si poti sa te plangi la globali etc. daca tu consideri ca nu-mi fac treaba bine. Sau poti sa-mi trimiti un pm si sa-mi zici unde gresesc bla bla.

nu e vorba de moderare ca orice "om de care faci misto" poate sa dea warn suspend si colse topic.

e vorba de cum interactionezi cu oamenii pe forum. si da, in sensul asta esti praf.

btw nu trebuie sa fii script ca sa nu faci pe unu prost. si bro e cam lame pmul :-j

il scrisesem in pm, dar lasa sa mai fac si eu +1 :))

si inca ceva ca tot e topic cu dumnezeu si alte alea:

cunosti expresia "cum te mai tine dumnezeu pe pamant?" sau "cum te mai rabda dumenezu?" vezi daca nu cumva sunt intrebari de genul intrebarii cu efortul mintal.

spor.

ps: poti sa il intrebi pe rene ce inseamna ss. te lamureste el.

Godless1859 crezi ca intereseaza pe careva facerea?

edit:

da...

faci analize/comentarii pe facere.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o curiozitate,prima data pe pamant au fost dinozaurii :| iar in biblie scrie ca a facut pamant ,soare si om. Dar fosilele dinozaurilor arata ca ei au fost innaintea oamenilor pe pamant .

Dinozaurii au fost facuti tot de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui ?:))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...