Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Lăsând greaţa şi miştourile la o parte rămâneţi pe subiect . Repet şi îmi este scârbă şi silă de câte ori trebuie să repet asta , credinţa în existenţa lui Dumnezeu nu implică şi respectarea Bibliei . În Dumnezeu poate crede şi un puşcăriaş , asta nu înseamnă că e un bun creştin . Crezi în Dumnezeu sau nu , nu există cred mai puţin , sau mai mult însă asta nu mă face automat un bun creştin . Confuzia apare când zici "cred în Dumnezeu " . Ok reformulez, susţin existenţa lui Dumnezeu . Trebuie automat să şi respect normele religioase? De unde până unde aţi mai inventat şi treaba asta?

Există şi persoane care cred în Dumnezeu dar nu îi interesează religia . Aşa cum există şi persoane care ascultă muzica rock , persoane care ascultă manele şi persoane care nu ascultă nimic .

Nu era niciun misto, doar mi-am permis o mica gluma cu sirus, de bun gust, zic eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

Eu unul cred in Dumnezeu....deoarece am vazut niste lucruri care m-au facut sa raman socat ,nu stau sa va explic dar va pot asigura ca exista.

Imagine IPB

stiu ca postezi doar pt post count, da esti ******

cand o sa vezi oameni morti si oameni care nu au facut un exces in viata lor, bonlavi de ciroza, precum si alcoolici sanatosi tun, o sa crezi in mos craciun

Link to comment
Share on other sites

Eu unul cred in Dumnezeu....deoarece am vazut niste lucruri care m-au facut sa raman socat ,nu stau sa va explic dar va pot asigura ca exista.

Daca nu ne explici, nu te credem. Hai, fa-o pentru +1.

EDIT: Ce faci, ma, crezi in dumnezeu si il injuri pe Xspeed?

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

Nu am zis ca sunt sfant ,am zis doar ca am vazut lucruri care pur si simplu m-au impresionat....... Xspeed luamiai ****

homosexualitatea nu e acceptata de biserica

precum gramatica de tine

Link to comment
Share on other sites

de unde stii ca a fost o injuratura?poate iam zis luamiai cd'u si mia fost lene sa mai continui;)

Eu stiu ce ai vrut sa ai zici.(nu minti :))

Fiecare crede in Dumnezeu in felul sau si toate felurile sunt apreciate.

voi continuati aiurea sa va contradiceti in loc sa veniti cu ceva dovezi

mai clare.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu exista atunci dc sa nu crezi? adik ce pierzi

Pierzi timp pe care nu ti-l da niciun dumnezeu inapoi, nici in timpul vietii nici dupa.

La topicul " Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ? " voi va injurati ma

Terminati odata :|

De ce vorbesti la plural? Doar un singur om injura.

Link to comment
Share on other sites

Pierzi timp pe care nu ti-l da niciun dumnezeu inapoi, nici in timpul vietii nici dupa.

Pierzi timp? De ce? Nu poti sa faci mai multe lucruri in acelasi timp? Sa crezi nu te impiedica sa faci treburi casnice, sa te plimbi, sa razi, sa iti faci nevoile. :-?? Nu e asa de solicitant precum pare. (Daca te referi la rugaciuni si alte chestii, nu te pune nimeni sa te rogi, poti sa crezi in sufletul tau si ATAT.)

Si in legatura cu ce zice dd...d (?), habar n-am cat de adevarat este, insa pot sustine faptul ca existenta nu poate fi dovedita la momentul actual, insa a fost mai demult si o sa mai fie (nu stiu cand).

Link to comment
Share on other sites

Pierzi timp? De ce? Nu poti sa faci mai multe lucruri in acelasi timp? Sa crezi nu te impiedica sa faci treburi casnice, sa te plimbi, sa razi, sa iti faci nevoile. :-?? Nu e asa de solicitant precum pare. (Daca te referi la rugaciuni si alte chestii, nu te pune nimeni sa te rogi, poti sa crezi in sufletul tau si ATAT.)

Si in legatura cu ce zice dd...d (?), habar n-am cat de adevarat este, insa pot sustine faptul ca existenta nu poate fi dovedita la momentul actual, insa a fost mai demult si o sa mai fie (nu stiu cand).

Trebuie sa te rogi, altfel nu primesti lucruri bune. Trebuie sa tii post, trebuie sa faci multe. Daca e sa crezi doar in sufletul tau si atat, nu faci nicio branza, nu te ajuta nicio forta superioara cu nimic. Sau crezi ca sa iti dai o impresie falsa ca ai un sprijin de nadejde?

Mai demult nu a fost dovedita nicio existenta. A fost/ este la fel de dovedit cum este si faptul ca Harap-Alb exista. In prezent nu se poate pentru moment, iar in viitor se va dovedi inexistenta.

Link to comment
Share on other sites

Daca puteti,vorbiti civilizat si fara insulte. :)

dddd tu o sa ajungi in iad.Sti ce scrie in biblie?Pai nu,normal.Scrie "cand cineva iti da o palma,intoarce si celalalt obraz".Oricum,pe langa asta mai scrie si :

Versetele citate din Biblie ( cartea: Ezechiel / capitolul: 4 / versete: 9-16 ):

12. "(...) Hrana s-o mănânci ca turte de orz, pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."

13. Şi Domnul a zis: ?Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."

14. Eu am zis: "Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n-a fost pângărit niciodată; (...)"

15. El mi-a răspuns: "Ei bine, iată că îţi dau balegă de bou în loc de balegă omenească, şi-ţi vei face pâinea pe ea."

Traducere in caz ca nu poti sa intelegi : Iti umilesti adversarul,dusmanul,daca mananci balega de bou.Pofta buna!Arata-ne cine e sefu'.Chiar te rugam.

Lemonade,poate tu nu iti pierzi timp,dar multi isi pierd 1/3 din viata cu prostii religioase.+ca iti limiteaza gandirea...

Link to comment
Share on other sites

Poate sa zica ce vrea el,fara dovezi nu cred nimic.Eu am adus dovezi.Deci eu de acum cred in Zana Maseluta si stiti de ce?Aseara a intra pe geam si mi-a lasat o punga cu galbeni.Mi-a furat toti dintii din gura in schimb.....

Uitati ce chestie...argumentul suprem ca exista Zana Maseluta..

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te rogi, altfel nu primesti lucruri bune. Trebuie sa tii post, trebuie sa faci multe. Daca e sa crezi doar in sufletul tau si atat, nu faci nicio branza, nu te ajuta nicio forta superioara cu nimic. Sau crezi ca sa iti dai o impresie falsa ca ai un sprijin de nadejde?

Nu am pus accent niciodata pe post sau alte lucruri pe care unii le fac doar de fatada. Nu-mi dai vreo impresie falsa, doar cred si mi se raspunde sau mi se da inapoi. Nu o sa mai cred in momentul in care nu o sa mai primesc inapoi ce ofer (credinta, lucruri bune, etc.) Deocamdata nu mi s-a intamplat asta, deci consider ca lucrurile acelea vin de la cineva, cu un scop (sa-mi mentina credinta vie).

@ mulexi: Aia sunt fanatici. :-?? Cine zice ca nu poti sa te informezi in continuare sau sa-ti alimentezi intrebarile cu raspunsuri? Pana la urma, toti ne-am nascut credinciosi si pe parcurs, unii au spus ca au gasit dovezi ale inexistentei si au incetat sa creada, iar altii si-au pastrat credinta, din cauza unor motive care nu se pot explica, dupa cum am spus mai sus.

Link to comment
Share on other sites

70% dintre crestini sutn fanatici.Restul de 30% au doar gandirea limitata.Cum poti sa crezi ca Pamantul este un patrat si sta pe 4 stalpi?Daca nu crezi asta inseamna ca nu crezi in biblie.

Totul are un scop?Fals.Stiu n persoane credincioase(crestini) care au facut cancer sau alte boli si au murit.Daca o sa faci cancer, si atunci o sa crezi ca totul are un scop?

Daca nu se poate explica,atunci nu este un argument,motiv,etc,este doar o coincidenta.Si eu m-am rugat la Zana Maseluta(serios acum) si am luat note bune la examene.

Link to comment
Share on other sites

Nu am pus accent niciodata pe post sau alte lucruri pe care unii le fac doar de fatada. Nu-mi dai vreo impresie falsa, doar cred si mi se raspunde sau mi se da inapoi. Nu o sa mai cred in momentul in care nu o sa mai primesc inapoi ce ofer (credinta, lucruri bune, etc.) Deocamdata nu mi s-a intamplat asta, deci consider ca lucrurile acelea vin de la cineva, cu un scop (sa-mi mentina credinta vie).

@ mulexi: Aia sunt fanatici. :-?? Cine zice ca nu poti sa te informezi in continuare sau sa-ti alimentezi intrebarile cu raspunsuri? Pana la urma, toti ne-am nascut credinciosi si pe parcurs, unii au spus ca au gasit dovezi ale inexistentei si au incetat sa creada, iar altii si-au pastrat credinta, din cauza unor motive care nu se pot explica, dupa cum am spus mai sus.

Pentru asta poti vedea videoul postat de bunny, cu bidonul de lapte si chiar poti incerca, vei fi surprinsa de rezultate. Pe deasupra, nu e nevoie de credinta in bidon, doar sa ii vorbesti. Ceva e ciudat, chiar daca nu cred, tot mi se intampla lucruri bune. De ce? Oare dumnezeu incearca sa ma traga spre el cu "bombonele"? Sau mi se intampla lucruri bune pentru ca sunt felicitat de diavol?

Al doilea bold, nu sunt de acord cu asta. De ce ne nastem credinciosi?

Link to comment
Share on other sites

Daca puteti,vorbiti civilizat si fara insulte. :)

dddd tu o sa ajungi in iad.Sti ce scrie in biblie?Pai nu,normal.Scrie "cand cineva iti da o palma,intoarce si celalalt obraz".Oricum,pe langa asta mai scrie si :

Versetele citate din Biblie ( cartea: Ezechiel / capitolul: 4 / versete: 9-16 ):

12. "(...) Hrana s-o mănânci ca turte de orz, pe care le vei coace în faţa lor cu balegă de om."

13. Şi Domnul a zis: ?Aşa îşi vor mânca pâinea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre care îi voi izgoni."

14. Eu am zis: "Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n-a fost pângărit niciodată; (...)"

15. El mi-a răspuns: "Ei bine, iată că îţi dau balegă de bou în loc de balegă omenească, şi-ţi vei face pâinea pe ea."

Traducere in caz ca nu poti sa intelegi : Iti umilesti adversarul,dusmanul,daca mananci balega de bou.Pofta buna!Arata-ne cine e sefu'.Chiar te rugam.

Lemonade,poate tu nu iti pierzi timp,dar multi isi pierd 1/3 din viata cu prostii religioase.+ca iti limiteaza gandirea...

Tu vorbesti de insulte si jigniri? Tu care la aproape fiecare post jignesti pe cineva ? (indirect) Daca nu e asa cum zici tu inseamna ca toti sunt cre(s)tini :))

Las-o moarta ca a vazut toata lumea ce fel de om esti. N-o sa te creada nimeni, nici daca vii cu Darwin de mana.

@Phyxyon sunt de acord cu tine intr-un domeniu. Felicitari pt post!

EDIT: Direct n-ai mai facut pe nimeni ca ti-e frica ca iei suspend =))

Link to comment
Share on other sites

Dani vezi ca eu nu am mai facut pe nimeni cre(s)tin de cateva pagini.Iar incepi sa aberezi si sa schimbi subiectul?Nu am folosit cuvinte precum "***"etc.Ci doar insulte banale,si anume cretin si prost.(in mare parte acordate corect).

Daca tot zisesi de asta chiar ma tenteaza sa insult pe cineva acum direct :))

Apropo vrei sa nu mai postezi aberand si incercand sa schimbi subiectul?

Diferenta dintre noi doi este ca mie imi este frica de suspend si de aceea nu injur si tie iti este frica de zana maseluta si de aceea nu injuri.Oricum daca vrei sa ma umilesti citeste ce am scris mai sus.Pofta buna!

Link to comment
Share on other sites

1. 70% dintre crestini sutn fanatici.Restul de 30% au doar gandirea limitata.Cum poti sa crezi ca Pamantul este un patrat si sta pe 4 stalpi?Daca nu crezi asta inseamna ca nu crezi in biblie.

2. Totul are un scop?Fals.Stiu n persoane credincioase(crestini) care au facut cancer sau alte boli si au murit.Daca o sa faci cancer, si atunci o sa crezi ca totul are un scop?

1. Daca asta este scris in Biblie, nu inseamna ca e adevarat, ci ca la vremea aceea, cei care au scris Biblia nu aveau de unde sa stie, nu puteau sa cerceteze si sa se documenteze in legatura cu asta.

2. Moartea intra in ciclul creat de Dumnezeu. Chiar Iisus a murit (proprie vointa). Asta nu inseamna ca nu a fost credincios. :)) Moartea nu e in legatura directa cu credinta (nu e o pedeapsa sau asa ceva). Face parte din ciclul umanitatii. Ce s-ar intampla daca oamenii s-ar naste, dar nu ar mai muri? /:) Nu cred ca Dumnezeu vrea asta.

Al doilea bold, nu sunt de acord cu asta. De ce ne nastem credinciosi?

Pentru ca am fost botezati. (presupun ca nu toti)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...