Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

sau ai putea sa-L consideri o "fiinta" care te pune la un test sa vada daca esti demn sa intri in Rai. Asa cum si l-a scoala ti se dadeau teste sa vada profesorii daca meriti sa treci clasa.

Vezi ca este o MARE diferenta intre cunoastere si credinta.

Dar vai , ce-am vazut azi la TV :rofl1: :rofl1: i-a aparut la unu` din America asa zis-ul Satana pe farfurie :rofl1: :rofl1: :rofl1:

Cica o sa muriti :(

Asta nu este nimic.Am vazut oameni care se rugau la usi,sandwichuri,toalete,cartofi prajiti,toti erau crestini si pe toate acele obiecte il vedeau pe Yeshua cum se uita la ei.

Link to comment
Share on other sites

daca are mai multe pacate decat tine ala nu mai este preot decat cu numele si atunci nu va putea face legatura cu Dumnezeu. Un preot adevarat din toate pct-ele de vedere nu o sa aibe mai multe pacate decat tine, decat daca esti u vreun viitor sfant :)

Cel putin asa vad eu lucrurile.

Sa`mi arati si mie un preot care nu are pacate si`mi pun capul jos.

O sa`ti dau cateva exemple de intrebari adresate de catre preoti unor persoane apropiate mie in timpul spovedaniei.

1. Acum cativa ani bunica`mea s-a dus sa se spovedeasca la o manastire din Valcea. In timpul spovedaniei i s-a pus intrebarea "Ati luat vreodata m*ie?" Femeia la 70 de ani nu avea de unde sa stie ce inseamna m*ie. Si chiar daca ar fi stiut...asta nu este intrebare de spovedanie.Am ramas socata cand am auzit.

2. O fosta colega de liceu s`a dus sa se spovedeasca si cand s`a confesat preotului ca si`a inceput viata sexuala a fost data afara din biserica. :clap:

3. Zilele trecute o prietena s`a dus sa se spovedeasca. Preotul a intrebat`o daca a facut pacate trupesti. Tipa i`a zis da. Intrebarea preotului a fost "Normal? Sau alte pozitii?"

Daca astea sunt lucruri pe care un preot ar trebui sa le spuna...

Link to comment
Share on other sites

3. Zilele trecute o prietena s`a dus sa se spovedeasca. Preotul a intrebat`o daca a facut pacate trupesti. Tipa i`a zis da. Intrebarea preotului a fost "Normal? Sau alte pozitii?" Daca astea sunt lucruri pe care un preot ar trebui sa le spuna...

Stai calma ca pe vremea raposatului Ceausescu , preotii erau informatori :) ... imi spunea mama , ca mergeau oamenii la spovedanii si a doua zi erau securistii in casa controlandu-i si in cur ...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca este o MARE diferenta intre cunoastere si credinta.

Era doar o comparatie, tu trebuia sa prinzi ideea...

Sa`mi arati si mie un preot care nu are pacate si`mi pun capul jos.

E o diferenta intre ce am zis eu (ca un preot adevarat nu ar trebui sa aibe mai multe pacate decat omul de rand) si ce ai zis u (ca un preot nu are pacate)

Link to comment
Share on other sites

Sa`mi arati si mie un preot care nu are pacate si`mi pun capul jos.

O sa`ti dau cateva exemple de intrebari adresate de catre preoti unor persoane apropiate mie in timpul spovedaniei.

1. Acum cativa ani bunica`mea s-a dus sa se spovedeasca la o manastire din Valcea. In timpul spovedaniei i s-a pus intrebarea "Ati luat vreodata m*ie?" Femeia la 70 de ani nu avea de unde sa stie ce inseamna m*ie. Si chiar daca ar fi stiut...asta nu este intrebare de spovedanie.Am ramas socata cand am auzit.

2. O fosta colega de liceu s`a dus sa se spovedeasca si cand s`a confesat preotului ca si`a inceput viata sexuala a fost data afara din biserica. :clap:

3. Zilele trecute o prietena s`a dus sa se spovedeasca. Preotul a intrebat`o daca a facut pacate trupesti. Tipa i`a zis da. Intrebarea preotului a fost "Normal? Sau alte pozitii?"

Daca astea sunt lucruri pe care un preot ar trebui sa le spuna...

Priumul preot cu orientare sexuala normala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gunther

Priumul preot cu orientare sexuala normala.

Oare de ce aprope toti homosexualii sunt atei?

Sa`mi arati si mie un preot care nu are pacate si`mi pun capul jos.

O sa`ti dau cateva exemple de intrebari adresate de catre preoti unor persoane apropiate mie in timpul spovedaniei.

1. Acum cativa ani bunica`mea s-a dus sa se spovedeasca la o manastire din Valcea. In timpul spovedaniei i s-a pus intrebarea "Ati luat vreodata m*ie?" Femeia la 70 de ani nu avea de unde sa stie ce inseamna m*ie. Si chiar daca ar fi stiut...asta nu este intrebare de spovedanie.Am ramas socata cand am auzit.

2. O fosta colega de liceu s`a dus sa se spovedeasca si cand s`a confesat preotului ca si`a inceput viata sexuala a fost data afara din biserica. :clap:

3. Zilele trecute o prietena s`a dus sa se spovedeasca. Preotul a intrebat`o daca a facut pacate trupesti. Tipa i`a zis da. Intrebarea preotului a fost "Normal? Sau alte pozitii?"

Daca astea sunt lucruri pe care un preot ar trebui sa le spuna...

Diavolul se infintreaza pana si in Biserica.

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce aprope toti homosexualii sunt atei?

Diavolul se infintreaza pana si in Biserica.

Ma spanacule nu ai altceva de facut?Diavolul nu exista .Rautatea este limitata doar de prostie,unde in cazul tau nu are limite.

Link to comment
Share on other sites

Totodata nu putem crede nici in Iad daca e sa o luam asa ... pentru ca daca intradevar Dumnezeu este atot-puternic si milostiv nu il va lasa inima sa ne trimita in iad indiferent de pacate !

Daca pe insusi Isus sa daruit pentru pacatele noastre care a fost fiul sau banuiesc ca nu va merge nimeni in Iad !

Sau gresesc

Link to comment
Share on other sites

oricum noi vorbim degeaba aici, pentru ca cei care cred in Dumnezeu vor crede in continuare iar cei ce nu cred de asemeni nu vor crede in continuare. Depinde de fiecare in ce mediu a crescut si ce a fost invatat de mic :)

Faza este ca nimeni nu stie raspunsu exact, dupa moarte il vom afla cu totii... sau poate ca nu.

Link to comment
Share on other sites

' date='Apr 7 2010, 15:28' post='4955578']

Totodata nu putem crede nici in Iad daca e sa o luam asa ... pentru ca daca intradevar Dumnezeu este atot-puternic si milostiv nu il va lasa inima sa ne trimita in iad indiferent de pacate !

Daca pe insusi Isus sa daruit pentru pacatele noastre care a fost fiul sau banuiesc ca nu va merge nimeni in Iad !

Sau gresesc

Eh hai ca nu e chiar asa milostiv. Gen:

Exodus 35:2

For six days, work is to be done, but the seventh day shall be your holy day, a Sabbath of rest to the LORD. Whoever does any work on it must be put to death.

Deut 21:18-21

If someone has a stubborn and rebellious son who will not obey his father and mother, who does not heed them when they discipline him, then his father and his mother shall take hold of him and bring him out to the elders of his town at the gate of that place. They shall say to the elders of his town, ?This son of ours is stubborn and rebellious. He will not obey us. He is a glutton and a drunkard.? Then all the men of the town shall stone him to death. So you shall purge the evil from your midst; and all Israel will hear, and be afraid.

Leviticus 20:13

If a man lies with a male as with a woman, both of them have committed an abomination; they shall be put to death; their blood is upon them.

Leviticus 20:10

If a man commits adultery with the wife of his neighbor, both the adulterer and the adulteress shall be put to death.

etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Ma spanacule nu ai altceva de facut?Diavolul nu exista .Rautatea este limitata doar de prostie,unde in cazul tau nu are limite.

Bine zis..

Cat despre preoti, nu cred ca prin prisma lor trebuie perceput Dumnezeu, daca macar exista. Cei credinciosi probabil inteleg ca preotii sunt pana la urma oameni si se comporta ca atare in unele situatii.

Ramane la latitudinea fiecarui om sa creada sau nu, dar mai rar vezi atei excluzand credinciosi din randurile lor, insa invers e chiar ceva comun. Uneori credinta se confunda cu traditia, dupa cum s-a vazut la Slujba de Inviere.. mii se oameni calcandu-se in picioare.. pentru ce? Credinta? A devenit oarecum o rutina, "hai si noi pe la Inviere" si cam atat.. Bineinteles, nu generalizez.

' date='Apr 7 2010, 15:28' post='4955578']

Totodata nu putem crede nici in Iad daca e sa o luam asa ... pentru ca daca intradevar Dumnezeu este atot-puternic si milostiv nu il va lasa inima sa ne trimita in iad indiferent de pacate !

Daca pe insusi Isus sa daruit pentru pacatele noastre care a fost fiul sau banuiesc ca nu va merge nimeni in Iad !

Sau gresesc

Pai nu cred ca un ateu crede in iad...

Citisem undeva o intrebare cam nelalocul ei, dar care avea totusi sens.. Daca o mare parte a populatiei lumii se scalda in mizerie, saracie, boala sau dezastre, chiar exista Dumnezeu care sa permita toate astea? Si daca chiar exista, de ce l-am venera pentru ca permite astfel de lucruri sa se intample? Sunt milioane de boli, iar milioane de oameni sunt ucisi si doar un .... ar permite asa ceva.

Pe scurt sunt doua optiuni clare:

-nu exista Dumnezeu

-exista, dar nu vad unde e milostenia, si nu ar trebui venerat pentru ceea ce se intampla, daca ar fi o persoane reala ar fi considerat un scelerat, un bolnav psihic

Pe langa asta, mai e si optiunea cu "crede si nu cerceta".. care pe langa faptul ca nu se bazeaza pe nici un temei, are cel mai mare succes printre noi. Probabil voi fi "trimis in iad" de unii dintre voi, acum ramane sa aflu dupa moarte cat de mult a contat acest post.

Link to comment
Share on other sites

Un mic citat de pe forumul cre(s)tin-ortodox:

Stiinta trebuie sa slujeasca teologiei, si sa caute sa explice tot ce este scris in Sfanta Scriptura; nu avem atata nevoie de telefon, calculator, automobil, ceea ce a facut stiinta pana acum, ci de alte descoperiri, minuni ale lui Dumnezeu, prin care ne apropiem tot mai mult de El. Daca unii au nevoie de dovezi pentru a crede in Dumnezeu, le vor avea daca stiinta e in slujba teologiei. Astfel toata lumea va ajunge spre Dumnezeu, fiecare pe drumul sau, unii cu mai multe dovezi, altii mai putine.

Oamenii aia sunt bolnavi.Serios, au nevoie de ajutor medical urgent.

Link to comment
Share on other sites

Nu aia nu zic FARA STINTA zic chiar mai rau si anume "stiinta sclavul religiei".Bolnavi mintal.Auzi tu ca, nu conteaza inventiile(electricitatea,telefonia mobila,medicamentele),conteaza mai mult minunile(FALSE toate).

Fara medicamente era mai usor ,fara bani, te duceai in biserica,faceai o rugaciune,mureai..dar macar nu dadeai bani pe medicamente.Sau poate dadeai,la preot sa se roage el pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Biserica si-ar dori stiinta ca in dark ages.

Ceva stiintific confirma o parte din bible? Go ahead.

Ceva stiintific infirma o parte din biblie? BURN HIM.

De aceea a fost stiinta moarta in perioada aia ca evident toate descoperirile contraziceau biblia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...