Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

LoL , cum va puteti exprima , in legatura cu ceva ce nu aveti habar , nu ca as avea eu habar , dar nimeni nu stie ce se va intampla dupa moarte , ar fi foarte urat daca ai sti ce s-ar intampla dupa moarte . Sunt unele lucruri in viata care mai bine ar ramane nedeslusite . Lumea stie ce se va intampla cu corpul , dar cu spiritul ? ....

Chiar sper că e un topic făcut la mişto că nu-mi pot imagina un adolescent din secolul XXI care mai crede în prieteni imaginari . Să presupunem la absurd că există un Dumnezeu , Biblia e veche de 2000 de ani şi dacă tu o iei ad literam înseamnă că nu ai mai multă minte decăt unul de 5 ani . De ce? Am explicat mai sus , mi-e lene să scriu de 2 ori acelaşi lucru .

Link to comment
Share on other sites

Guest mada_madalin5

Chiar sper că e un topic făcut la mişto că nu-mi pot imagina un adolescent din secolul XXI care mai crede în prieteni imaginari . Să presupunem la absurd că există un Dumnezeu , Biblia e veche de 2000 de ani şi dacă tu o iei ad literam înseamnă că nu ai mai multă minte decăt unul de 5 ani . De ce? Am explicat mai sus , mi-e lene să scriu de 2 ori acelaşi lucru .

Ok eu sunt un baiat de 5 ani , sa zicem , nu am zis niciodata ca tot ce e in biblie e adevarat . Oricum da imi zici si mie de ce toti mari savanti erau credinciosi ? Sau tu esti foarte inteligent ? Asa sa inteleg nu ?

Link to comment
Share on other sites

Ok eu sunt un baiat de 5 ani , sa zicem , nu am zis niciodata ca tot ce e in biblie e adevarat . Oricum da imi zici si mie de ce toti mari savanti erau credinciosi ? Sau tu esti foarte inteligent ? Asa sa inteleg nu ?

Mâi copile . Să zici că eşti credincios şi să fii credincios sunt 2 lucruri cu totul deosebite. Un adevărat creştin cu frică de Dumnezeu nu va zice niciodată că el este mare credincios , smerenia e o virtute pe care mulţi nu o au . Doar prin simplu fapt că îţi ateşti credinţa nu vei fi izbăvit . Dacă aveai 7-8 ani probabil că ştiai şi tu " Pilda Vameşului şi a Fariseului" .

Link to comment
Share on other sites

Ok eu sunt un baiat de 5 ani , sa zicem , nu am zis niciodata ca tot ce e in biblie e adevarat . Oricum da imi zici si mie de ce toti mari savanti erau credinciosi ? Sau tu esti foarte inteligent ? Asa sa inteleg nu ?

"Sa zicem" ca ai 5 ani? Dar nu cred ca ai mai mult de 4 ani cu asemenea mentalitate, de ce sa presupun ca esti de maturitatea unui copil de 5 ani?

Marea majoritate din aberatiile care le insira oamenii cu frica de dumnezeu pe aici pot fi gasite pe site-ul asta. Argumentul lui 4-yo mada de exemplu este urmatorul:

ARGUMENT FROM NUMBERS

(1) Billions of people believe in God.

(2) They can't all be wrong, can they?

(3) Therefore, God exists.

Oricum nimic nu se va schimba pentru ca nimeni nu are capacitatea de a accepta posibilitatea ca poate gresi. Topicurile astea sunt mai mult un exercitiu de vocabular pentru atei si le apreciez ca atare. Cat despre ceilalti.. nu stiu exact ce cred ei ca rezolva postand ineptiile lor ilogice si agramate dar pana la urma fiecare face ce trebuie pentru a fi fericit. Unii au nevoie de un inamic imaginar care sa le zica in fiecare zi ca oamenii sunt infecti, mizerabili, pacatosi, groaznici etc. Si aceasta persoana imaginara plina de complimente este all-loving GOD.

Link to comment
Share on other sites

Numai minciuni zice blk asta.Il plateste mogulul sa minta lumea pe aici.Rusine! :D

On:Blk ce ai cu argumentele alea sunt chiar...stralucite..NOT.:))

(1) My aunt had cancer.

(2) The doctors gave her all these horrible treatments.

(3) My aunt prayed to God and now she doesn't have cancer.

(4) Therefore, God exists.

Superb :D

Link to comment
Share on other sites

Marea majoritate din aberatiile care le insira oamenii cu frica de dumnezeu pe aici pot fi gasite pe site-ul asta.

Sublim. :wub: Ce e ingrijorator e ca macar o data in viata auzim fiecare motiv de pe lista.

666. ARGUMENT FROM ASSUMPTION

(1) God exists.

(2) Therefore, God exists.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai des intalnit pe forumuri este urmatorul:

ARGUMENT FROM EXHAUSTION (abridged)

(1) Do you agree with the utterly trivial proposition X?

(2) Atheist: of course.

(3) How about the slightly modified proposition X'?

(4) Atheist: Um, no, not really.

(5) Good. Since we agree, how about Y? Is that true?

(6) Atheist: No! And I didn't agree with X'!

(7) With the truths of these clearly established, surely you agree that Z is true as well?

(8) Atheist: No. So far I have only agreed with X! Where is this going, anyway?

(9) I'm glad we all agree.....

....

(37) So now we have used propositions X, X', Y, Y', Z, Z', P, P', Q and Q' to arrive at the obviously valid point R. Agreed?

(38) Atheist: Like I said, so far I've only agreed with X. Where is this going?

....

(81) So we now conclude from this that propositions L'', L''' and J'' are true. Agreed?

(82) I HAVEN'T AGREED WITH ANYTHING YOU'VE SAID SINCE X! WHERE IS THIS GOING?

....

(177) ...and it follows that proposition HRV, SHQ'' and BTU' are all obviously valid. Agreed?

(178) [Atheist either faints from overwork or leaves in disgust.]

(179) Therefore, God exists.

Link to comment
Share on other sites

Pare plauzibil :)).

1.X=2

2.Deci x=2

E ceva gresit?:))

Total corect. :D

PARENTAL ARGUMENT

(1) My mommy and daddy told me that God exists.

(2) Therefore, God exists.

ARGUMENT FROM BLINDNESS (I)

(1) Atheists are spiritually blind.

(2) Therefore, God exists.

ARGUMENT FROM SHEER WILL

(1) I DO believe in God! I DO believe in God! I do I do I do I DO believe in God!

(2) Therefore, God exists.

ARGUMENT FROM RESURRECTION

(1) Proof of God's existence will be available when you rise bodily from your grave.

(2) Therefore, God exists.

Doar cateva care mi-au atras atentia pana acum (nu voi mai posta altele, cine vrea poate intra pe site). Cred ca o sa le citesc pe toate, poate o sa ma convinga vreunul. :>

Doamne fereşte , e foarte logic .

Cand e vorba de dumnezeu, e perfect logic.

Link to comment
Share on other sites

:)) Esti penibil frate. Mereu vine cate unu si zice: Sa faca Dumnezeu o minune sa arate ca exista ! Ar putea face 13103193131 minuni ca voi tot niste increzuti a-ti fi. Uita-te in oglinda si ai sa vezi o minune(nu ai ochii scosi,poti vorbi,poti auzi,poti vedea,nu esti grav bolnav etc.)

ps. Da,exista

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Serios acum, eu cred ca exista dar ca sa incepem cu argumente daca exista sau nu este total inutil fiindca nimeni n-o sa schimbe parerea nimanui si cu atat mai putin pe forum.

Link to comment
Share on other sites

:)) Esti penibil frate. Mereu vine cate unu si zice: Sa faca Dumnezeu o minune sa arate ca exista ! Ar putea face 13103193131 minuni ca voi tot niste increzuti a-ti fi. Uita-te in oglinda si ai sa vezi o minune(nu ai ochii scosi,poti vorbi,poti auzi,poti vedea,nu esti grav bolnav etc.)

ps. Da,exista

Pentru tine normalitatea e o minune? Dacă da atunci te contrazici singur ...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca Dumnezeu exista ,dar categoric Dumnezeu nu se gaseste in nici o religie ,Dumnezeu nu ar accepta niciodata sa se faca biserici,catedrale,manastiri ,cutii ale milei si femei care da banii pe avorturi si apoi se duc sa se roage . Dumnezeu ar iubi viata si Dumnezeu ne-ar iubi daca in loc sa dam baii pe cladiri inchinate lui am ajuta niste oameni care chiar au nevoie,am creea locuri de munca ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...