Jump to content
Guest mada_madalin5

Ce parere aveti , Dumnezeu exista sau nu ?

Recommended Posts

Mai tare era ultimul topic.3 Chestii am de zis.

1.Grija ca il transformati pe mada in ateu daca ii aduceti argumentele potrivite.

2.Oare se supara daca pun /facepalm-ul cu Jesus ? Cred ca da.

3.Cred ca exista o forta superioara undeva la mijloc.Cred in Dumnezeu dar fac ce-i bine pentru mine , nu urmaresc regulile bisericii in totalitate.Pe scurt , cred in Dumnezeu.Dumnezeul meu , cum inteleg eu , nu cum imi predica unii.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu recunosc ca nu merg la biserica...merg rar si totusi cred in dumnezeu pt ca altfel ar fi mai trist sa afli ca dupa moarte nu mai existi si fiecare suflet are doar 100 ani maxim de viata..fara o viata de dupa..

Link to comment
Share on other sites

Nici eu recunosc ca nu merg la biserica...merg rar si totusi cred in dumnezeu pt ca altfel ar fi mai trist sa afli ca dupa moarte nu mai existi si fiecare suflet are doar 100 ani maxim de viata..fara o viata de dupa..

trist?

sincer cred ca m-as plictisi sa traiesc o eternitate ,viata este imi e de ajuns oricum :D

Link to comment
Share on other sites

ce de atei,"satanisti" avem pe aici :D

se pare ca lumea credincioasa se miceste pe zi ce trece :P

toata lumea a argumentat ca ei cred in dumnezeu, au putina credinta, dar deaia fac tot ce vor ei, adica sunt dumnezeii lor.

parca vad ca sariti ca disperatii la cuv "satanist"

Link to comment
Share on other sites

Pe tac-tu-l chemă, Eddie şi are un sac în spate? Puţi a matematician.

Ai încercat să faci o glumă, ce drăguţ :wub:.

Sunteţi prostiţi pe capete. . . dar nici că vreţi să acceptaţi realitatea. Dar nici eu nu am să vă explic. Informaţi-vă singurei.

Link to comment
Share on other sites

trist?

sincer cred ca m-as plictisi sa traiesc o eternitate ,viata este imi e de ajuns oricum :D

trist?

E mai trist sa gandesti ca tine,cand stai pe patul de moarte zici ca s-a terminat totul mai vedem ce trist e atunci.

Link to comment
Share on other sites

Ai încercat să faci o glumă, ce drăguţ :wub:.

Sunteţi prostiţi pe capete. . . dar nici că vreţi să acceptaţi realitatea. Dar nici eu nu am să vă explic. Informaţi-vă singurei.

Eşti fan, Wikipedia? Frate Pelini, dai dovadă de egocentrism, nici măcar nu te afli ca şi ceilalţi în eternul miserupism, tipic majorităţii gri. Ce te doare aşa tare că badea Gheorghe, crede în ceva? Cu altă ocazie să-ţi ţii nihilismul acasă. Mai sunt şi alţii care se-ndoiesc de divinitate, dar nu sunt aşa înfocaţi ca tine. Sa-nteleg că te-au trimis sus-puşii să ne ţii "prelegeri" despre forme filozofice de stânga?

Link to comment
Share on other sites

Ce te doare aşa tare că badea Gheorghe, crede în ceva?

Uite pe mine ma deranjeaza. Pentru ca sunt multi idioti ca badea in lume, toti copiii lor o sa creada in acelasi prieten imaginar, acel prieten imaginar devine religie nationala iar eu sunt obligat sa studiez prietenul tau imaginar in scoli in loc sa fac o materie cu adevarat interesanta si importanta (gen Istoria Religiilor).

In acelasi timp, ma deranjeaza pentru ca marea majoritate au o gandire foarte limitata atunci cand se ghideaza dupa un prieten imaginar. Toata omenirea are de suferit pentru ca traiesc o viata pe care ei nu o inteleg. Ma afecteaza ca sunt inconjurat de idioti la fel cum ma afecteaza ca sunt inconjurat de oameni care cred in Dumnezeu.

Si acum, din celalalt topic:

Revin cu intrebarea la care nu s-a raspuns:

Daca poti sa accepti ca un "Cineva" a existat dintotdeauna sa "dea startul" la un moment random cand i s-a sculat lui de ce nu poti accepta ca materia / energia a existat dintotdeauna?

Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

p.s. Sly vezi ca mai toate virgulele care le-ai pus sunt gresite. Daca nu stii sa le pui bine, nu mai incerca.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

Bai baiatule sau fiinta necuvantatoare ce esti ( ... =)) ) (?) De unde le scoti asa adanc ?

Link to comment
Share on other sites

Bai baiatule sau fiinta necuvantatoare ce esti ( ... =)) ) (?) De unde le scoti asa adanc ?

Eu zic sa iei incet si sa cauti fiecare cuvant in dictionar.

Stiu ca e mai greu sa intelegi in cazul tau dar incearca totusi sa nu te faci de ras asa pe forum.

Sporuri.

Link to comment
Share on other sites

Uite pe mine ma deranjeaza. Pentru ca sunt multi idioti ca badea in lume, toti copiii lor o sa creada in acelasi prieten imaginar, acel prieten imaginar devine religie nationala iar eu sunt obligat sa studiez prietenul tau imaginar in scoli in loc sa fac o materie cu adevarat interesanta si importanta (gen Istoria Religiilor).

In acelasi timp, ma deranjeaza pentru ca marea majoritate au o gandire foarte limitata atunci cand se ghideaza dupa un prieten imaginar. Toata omenirea are de suferit pentru ca traiesc o viata pe care ei nu o inteleg. Ma afecteaza ca sunt inconjurat de idioti la fel cum ma afecteaza ca sunt inconjurat de oameni care cred in Dumnezeu.

Si acum, din celalalt topic:

Revin cu intrebarea la care nu s-a raspuns:

Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

p.s. Sly vezi ca mai toate virgulele care le-ai pus sunt gresite. Daca nu stii sa le pui bine, nu mai incerca.

De cand pana cand esti obligat sa faci religie? Era greu sa-i zici la profesor "scuzati-ma, dar eu nu cred in Dumnezeu si nu vreau sa fac religie, sper sa nu va suparati". Sau pur si simplu chiuleai aproape de la fiecare ora (fara orele pt note). Sincer scuze dinastea gaseam la gradinita. Daca vrei sa faci ceva in viata depinde doar de tine, daca nu vei sta toata viata sa cauti scuze.

Sunt si printre atei destui care au o gandire limitata, stai linistit. Aici nu depinde de "Dumnezeu" ci de atitudinea pe care o ai la momentul respectiv. Daca ai o atitudine pozitiva, ai teluri si pui osul la munca nu exista limite. Sincer gandirea asta negativa n-o sa te duca nicaieri, poti sa fii tu ateu.

Cum ziceam, fiecare crede in ce vrea atata timp cat se simte bine. Nu e nevoie sa veniti voi expertii in religie sa dati lectii de viata. Mai ales ca nu sunt copiii vostri si nu le platiti voi facturile. Poate daca ar fi un punct din astea doua ati avea ceva de zis.

Link to comment
Share on other sites

Dani blk nu este la scoala ,a dat un exemplu.

Da peste cativa ani o sa fie copii nostrii.

Stiu ca nu e la scoala, si eu am dat un exemplu. E usor sa gasim scuze, dar e greu sa gasim solutii.

Link to comment
Share on other sites

' date='Mar 10 2010, 09:51' post='4857925']

Stiu ca nu e la scoala, si eu am dat un exemplu. E usor sa gasim scuze, dar e greu sa gasim solutii.

Solutia e simpla. Tineti religia in biserica. Sunteti capabili? Nu.

Icoane in scoli, religie la scoala, banii statului aruncati pe biserici. In loc sa construiasca atatea biserici total inutile mai bine faceau un spital. Religia dauneaza, atata tot.

Link to comment
Share on other sites

Problema disciplinei Religie (neaparat ortodoxa!) in scolile romanesti e una foarte trista.

Blk are dreptate, atata timp cat sistemul insusi te indobitoceste din clasa a II-a (!) pana in clasa a XII-a, nu poti apela la nesfarsit doar la solutii de compromis modest (chiulesc, sfidez, ignor). Influenta acestor 11 ani se face simtita oricum - si din pacate prost, la un nivel extrem de bazal si rudimentar.

Nu mai spun de calitatea profilor de religie - rebuturi ale seminariilor teologice - specializarile alea inteligente numite 'Asistenta sociala', pepiniere pentru sistemul educational romanesc sau pentru statutul de preotese (far' de care tinerii popi ai patriei nu primesc parohie ...)

E trist, foarte trist sa ii spui propriul tau copil ca din punctul tau de vedere in orar nu exista disciplina Religie si ca poate sa faca orice altceva la disciplina respectiva - ba chiar ar fi indicat sa-si gaseasca alte preocupari. E trist sa dai telefon special la scoala ca sa-l invoiesti de la activitatea extrascolara de ... spovedit si sa asiguri profesoara ca uite-asa, fix asa ai decis tu - ca nu esti de alta religie si nici in vreo situatie speciala. E trist sa-l auzi pe acelasi copil al tau explicand ca a incercat o singura data sa puna intrebari la ora faimoasa - si ca i s-a raspuns scurt ca nu are voie...

Mai continui? ... as zice ca nu, e destul de lacrimogen si asa.

Acum, cui ii mai pasa de compromisul pe care l-a facut acum multi ani PSD-ul cand a dat cadou BOR-ului indoctrinarea tinerilor in scoala?

Atata timp cat ne uitam cu totii neputinciosi cum preafericitul si ai lui fauresc catedrala neamului in ciuda oricaror logici si gandiri corecte, ce mai conteaza o mica operatiune de spalare a creierului? ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...