Jump to content
K1dduletz

TOP cele mai ciudate si aberante legi din lume!

Recommended Posts

Traim intr-o lume nebuna rau, iar legile arata cel mai bine acest lucru. In America, tara tuturor posibilitatilor, poti ajunge in fata instantei daca imbeti un peste. Dar nici alte tari nu se lasa mai prejos. Vezi, mai jos, cateva exemple!

In Missouri, este ilegal sa transporti cu un autovehicul ursii, daca nu sunt in cusca.

In New Jersey, este ilegala purtarea vestei anti-glont de catre cei care comit crime. Din aceeasi categorie: in Michigan, orice persoana peste 12 ani poate sa detina o arma atata timp cat nu a comis nicio ilegalitate.

Ajungem in Nevada, acolo unde este interzis ca un barbat sa cumpere bauturi pentru mai mult de trei persoane.

O veste proasta pentru soferi. In New Jersey, daca ai fost condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, poti sa-ti iei gandul de la o placa de inmatriculare personalizata.

Curiozitatile culinare sunt la ordinea zilei: in Dakota de Nord, combinatia intre bere si covrigei este strict interzisa in orice restaurant!

In Carolina de Nord, jocurile de bingo nu pot dura mai mult de cinci ore.

In Connecticut, este ilegal sa treci strada...in maini.

Si pentru ca autosatisfacerea s-a dovedit a fi periculoasa, mare atentie! In Arizona... este ilegala detinerea a mai mult de doua vibratoare.

Ajungem si in Europa, mai precis in Regatul Unit, unde este interzis pentru oricine sa moara in cladirea Parlamentului. Si tot acolo, o femeie gravida poate urina unde vrea. La cerere, chiar si in cascheta unui politist.

In Franta, este ilegal sa numesti un porc "Napoleon".

In Islanda, tine-te bine! N-ai voie sa stranuti pe stalpii de iluminat.

In alta ordine de idei, nici canadienii nu se lasa mai prejos. Daca ai mancat usturoi duminica, esti pieton. Ai interzis la sofat!

In Samoa, este interzis ca un barbat sa uite data de nastere a sotiei. Si tot despre relatia in cuplu este vorba si in Hong Kong, acolo unde o femeie inselata are dreptul sa-si omoare sotul.

Iar in spatiu, oricat de ciudat ar parea, n-ai voie sub nicio forma sa asculti ce vorbeste altcineva in mod intentionat.

SURSA: Pro TV

Link to comment

Traim intr-o lume nebuna rau, iar legile arata cel mai bine acest lucru. In America, tara tuturor posibilitatilor, poti ajunge in fata instantei daca imbeti un peste. Dar nici alte tari nu se lasa mai prejos. Vezi, mai jos, cateva exemple!

In Missouri, este ilegal sa transporti cu un autovehicul ursii, daca nu sunt in cusca.

Pai mi se pare normal ... adica daca e liber te poate ataca cand conduci sau poate rastunara chiar masina daca se afla intr-o duba, dar asa fiind inchis sunt slabe sansele.

In New Jersey, este ilegala purtarea vestei anti-glont de catre cei care comit crime. Din aceeasi categorie: in Michigan, orice persoana peste 12 ani poate sa detina o arma atata timp cat nu a comis nicio ilegalitate.

Apoi te condamna si pentru ca ai purtat vesta anti-glont in timpul comiterii crimei si probabil o sa-ti iei mai multi ani, zic si eu :D iar faza cu pistolul mi se pare ok si logica.

Ajungem in Nevada, acolo unde este interzis ca un barbat sa cumpere bauturi pentru mai mult de trei persoane.

Pai da e destul de buna si mi se pare aiurea sa se duca singur un tip sa cumpere batura pentru toti la o petrecere de exemplu. Oricum eu as intreba cum calculeaza ei portia de bautura/om.

O veste proasta pentru soferi. In New Jersey, daca ai fost condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, poti sa-ti iei gandul de la o placa de inmatriculare personalizata.

Sincer nici nu stiam ca poti avea placuta inmatriculata, deci nu zic nimic :D

Curiozitatile culinare sunt la ordinea zilei: in Dakota de Nord, combinatia intre bere si covrigei este strict interzisa in orice restaurant!

Probabil macul de pe covrigei care are efecte de drog in unele cantitati si cu berea nu prea da bine, nu stiu n-am incercat,deci e logica si asta

In Carolina de Nord, jocurile de bingo nu pot dura mai mult de cinci ore.

Cand e vorba de bani unii n-ar mai pleca acasa...

In Connecticut, este ilegal sa treci strada...in maini.

Probabil au avut cazuri

Si pentru ca autosatisfacerea s-a dovedit a fi periculoasa, mare atentie! In Arizona... este ilegala detinerea a mai mult de doua vibratoare.

Rolul barbatului in societate, va rog :))

Ajungem si in Europa, mai precis in Regatul Unit, unde este interzis pentru oricine sa moara in cladirea Parlamentului. Si tot acolo, o femeie gravida poate urina unde vrea. La cerere, chiar si in cascheta unui politist.

Ok, prima cu cladirea parlamentului sunt de acord ca e absurda, dar aia cu femeia gravida mi se pare cat de normala, doar putin excentrica

In Franta, este ilegal sa numesti un porc "Napoleon".

Evident, Napoleon a fost totusi cine a fost si francezii au respect pentru trecutul lor -> logica si asta

In Islanda, tine-te bine! N-ai voie sa stranuti pe stalpii de iluminat.

ma rog.. nu vad cum ai putea face asta

In alta ordine de idei, nici canadienii nu se lasa mai prejos. Daca ai mancat usturoi duminica, esti pieton. Ai interzis la sofat!

Asta e ciudata, intr-adevar .. asta si cu parlamentul

In Samoa, este interzis ca un barbat sa uite data de nastere a sotiei. Si tot despre relatia in cuplu este vorba si in Hong Kong, acolo unde o femeie inselata are dreptul sa-si omoare sotul.

WTF :|

Iar in spatiu, oricat de ciudat ar parea, n-ai voie sub nicio forma sa asculti ce vorbeste altcineva in mod intentionat.

Mm... serios ? asta cred ca e aberatia unor reporteri, cum poate sunt multe de mai sus.

SURSA: Pro TV

Link to comment

Si pentru ca autosatisfacerea s-a dovedit a fi periculoasa, mare atentie! In Arizona... este ilegala detinerea a mai mult de doua vibratoare.

Ajungem si in Europa, mai precis in Regatul Unit, unde este interzis pentru oricine sa moara in cladirea Parlamentului. Si tot acolo, o femeie gravida poate urina unde vrea. La cerere, chiar si in cascheta unui politist.

astea 2 sunt cele mai tari :))

mai ales aia din parlamentul din regatul unit :))

Link to comment

Cateva ar putea fi posibile, in Islanda sunt temperaturi mici, saliva ingheata pe stalp si cine stie cum afecteaza stalpul. La fel si la legea cu Napoleon, dar restul mi se par niste aberatii totale.

Cum sa nu dea voie criminalilor sa poarte vesta antiglont ? Adica tu, ca si criminal omori lumea dar nu ai voie sa porti vesta antiglont. Tu l-ai arestat pt ca a omorat un om, conteaza asa mult vesta aia ? :lol:

p.s. n-a zis nimeni covrigei cu mac, nu vad legatura :)

Link to comment

In Connecticut, este ilegal sa treci strada...in maini.

Si pentru ca autosatisfacerea s-a dovedit a fi periculoasa, mare atentie! In Arizona... este ilegala detinerea a mai mult de doua vibratoare.

@ astea 2 sunt cele mai false ( parerea mea ) si proaste legi .. cum adica treci strada in maini ? sau mai mult de 2 vibratoare .. cine te cauta in casa si cu ce scop ? ce iti pot face 3 vibratoare ?

mai multe sunt putin ciudate dar altele sunt bune :) de exemplu :

In Missouri, este ilegal sa transporti cu un autovehicul ursii, daca nu sunt in cusca.

@ este si normal ... doar nu transporti ursii in brate :o

Link to comment

multe cred ca pot fi justificate. eu am auzit ca o femeie din nu stiu ce oras mergea pe tocuri si a calcat stramb pe trotuar si apoi a dat primaria in judecata. a primit daune de $5000...iar de atunci e ilegal sa mergi cu tocuri. asa si aia cu ursii, o fi mers vreun tolomac cu ei liberi prin masina si a patit-o. dar unele chiar sunt prea de tot...gen aia din hong kong. legea talionului? nu se cuvine in 2010

Link to comment

In Samoa, este interzis ca un barbat sa uite data de nastere a sotiei. Si tot despre relatia in cuplu este vorba si in Hong Kong, acolo unde o femeie inselata are dreptul sa-si omoare sotul.

Deci faza cu ucisul barbatilor e prea tare :)). Acolo cred ca inainte sa o inseli o omori ca daca nu te omoara ea mai tarziu.

Link to comment

In New Jersey, este ilegala purtarea vestei anti-glont de catre cei care comit crime. Din aceeasi categorie: in Michigan, orice persoana peste 12 ani poate sa detina o arma atata timp cat nu a comis nicio ilegalitate.

wtf? pai daca esti criminal ? nu tot faci puscarie ? adica cum iti mai dau un extra pentru vesta? si un copil de 12 ani are dreptul la pistol ? un copil de 12 ani sa aiba cazier ? #-o

SURSA: Pro TV

Link to comment

Traim intr-o lume nebuna rau, iar legile arata cel mai bine acest lucru. In America, tara tuturor posibilitatilor, poti ajunge in fata instantei daca imbeti un peste. Dar nici alte tari nu se lasa mai prejos. Vezi, mai jos, cateva exemple!

:rofl1: cum sa imbeti un peste?

In Missouri, este ilegal sa transporti cu un autovehicul ursii, daca nu sunt in cusca.

doar ursii? ciudat..

In New Jersey, este ilegala purtarea vestei anti-glont de catre cei care comit crime. Din aceeasi categorie: in Michigan, orice persoana peste 12 ani poate sa detina o arma atata timp cat nu a comis nicio ilegalitate.

tre sa fi tare destept ca sa-i pui unuia de 13 ani o arma in mana.. "tine copile arma si fa legea" erm..

Ajungem in Nevada, acolo unde este interzis ca un barbat sa cumpere bauturi pentru mai mult de trei persoane.

omg..si de unde-si dau aia seama ca cumpara bautura pt 3 oameni?

O veste proasta pentru soferi. In New Jersey, daca ai fost condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, poti sa-ti iei gandul de la o placa de inmatriculare personalizata.

ciudat..cel putin ciudat

Curiozitatile culinare sunt la ordinea zilei: in Dakota de Nord, combinatia intre bere si covrigei este strict interzisa in orice restaurant!

:duh:

In Carolina de Nord, jocurile de bingo nu pot dura mai mult de cinci ore.

da' dupa 5 ore ce se-ntampla? :lol:

In Connecticut, este ilegal sa treci strada...in maini.[/]

cine-ar trece strada in maini? :huh:

Si pentru ca autosatisfacerea s-a dovedit a fi periculoasa, mare atentie! In Arizona... este ilegala detinerea a mai mult de doua vibratoare.

:rofl1: controleaza femeile sa vada daca au mai mult de 2 vibratoare? hm..interesant

Ajungem si in Europa, mai precis in Regatul Unit, unde este interzis pentru oricine sa moara in cladirea Parlamentului. Si tot acolo, o femeie gravida poate urina unde vrea. La cerere, chiar si in cascheta unui politist.

:rofl1: tare partea cu femeia gravida

In Franta, este ilegal sa numesti un porc "Napoleon".

de ce tocmai un porc?

In Islanda, tine-te bine! N-ai voie sa stranuti pe stalpii de iluminat.

oare ce se-ntampla? pica stalpu?

In alta ordine de idei, nici canadienii nu se lasa mai prejos. Daca ai mancat usturoi duminica, esti pieton. Ai interzis la sofat!

da' cu ce afecteaza usturoiu sofatu'? :blink:

In Samoa, este interzis ca un barbat sa uite data de nastere a sotiei. Si tot despre relatia in cuplu este vorba si in Hong Kong, acolo unde o femeie inselata are dreptul sa-si omoare sotul.

cel putin ciudat :lol:

Iar in spatiu, oricat de ciudat ar parea, n-ai voie sub nicio forma sa asculti ce vorbeste altcineva in mod intentionat.

:rofl1:

Link to comment

Ajungem si in Europa, mai precis in Regatul Unit, unde este interzis pentru oricine sa moara in cladirea Parlamentului. Si tot acolo, o femeie gravida poate urina unde vrea. La cerere, chiar si in cascheta unui politist.

SURSA: Pro TV

Warn Up!

Edited by Tybork
Link to comment

Aia cu usturoiul e foarte tare,cine stie cum au "descoperit" ca usturoiul are substante alcolice in el. Si aia cu Parlamentul in Anglia,nu ai voie sa mori acolo :)),din moment ce mori in parlament,ai incalcat o regula,dar cum poti ispasi pedeapsa daca esti mort? Sau gravidele pot urina unde doresc :))

ps. Damn it Ioana,da-o dracu de romana. Citez : " ca cumpara"

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...