Jump to content
K1dduletz

S-a scurtat ziua! Cutremurul din Chile a deplasat axa Pamantului

Recommended Posts

Ganditi-va in felul urmator, daca acest cutremur a afectat axa Pamantului, a afectat viteza de roatie a planetei, atunci sunt mult mai multe lucruri care depind de acest lucru, nu numa lungimea unei zile.

Curentii de aer depind de viteza de rotatie, starea vremii depinde de viteza de rotatie. Daca curentii de aer nu se misca temperatura este afectata, in felul acesta in unele zone temperatura se modifica.

Mult mai multi factori se modifica decat durata unei zile.

da dar foarte neinsemnati .. daca ar fi in fiecare zi cutremur as zice ... atunci da ar fi ceva dar asa ...

oricum ziua s-a scurtat asta e clar .. daca nu observati timpul trece mult mai repede decat acum 4 - 10 ani sa zic ...

mi se pare si mie neinterent dar curios totusi :)

Link to comment

Ganditi-va in felul urmator, daca acest cutremur a afectat axa Pamantului, a afectat viteza de roatie a planetei, atunci sunt mult mai multe lucruri care depind de acest lucru, nu numa lungimea unei zile.

Curentii de aer depind de viteza de rotatie, starea vremii depinde de viteza de rotatie. Daca curentii de aer nu se misca temperatura este afectata, in felul acesta in unele zone temperatura se modifica.

Mult mai multi factori se modifica decat durata unei zile.

Nu stiu daca am calculat bine, dar viteza de rotatie a planetei a fost afectata cu vreo 0,0004651m/ microsecunda. Devin curios acum daca influenteaza vreunul din factorii mentionati de tine, si daca da, in ce masura? Daca vreti alte unitati de masura, puteti face singuri calculele, ma incurc in cifre.

Link to comment

Acu vad pentru prima data . Foarte interesant .. cine stie ce efecte negative o sa fie :blink:

tocmai ti-au zis, s-a scurtat ziua :|

@inca 300.000 de cutremure si o sa avem o noua problema, s-a scurtat ziua cu 2 minute O_O. pun pariu ca adeptii filmului "2012" se rasucesc in scaun "i knew it dude..i knew it" xDD

Link to comment

O solutie stupida (nu dati cu parul ca nu am stat sa ma gandesc) de a se evita eventuale repercursiuni negative ar putea fi schimbarea marimii etalonului de timp (i.e. secunda).

Vazand ce am scris pana acum, pare o tampenie :))

Chiar e o tampenie. Nu se poate schimba valoarea secundei: este o unitate fixa cat timp cat atomul de Cesiu 133 nu isi va schimba proprietatile.

Link to comment

Putina matematica.

0.00000126 secunde / zi

1 / 0.00000126 ~=793650

Deci o secunda se "pierde" o data la 793650 zile.

O zi are 86400 secunde.

O zi se pierde o data la 793650 x 86400 zile = 68.571.360.000 zile = 187.866.739 ani

Link to comment

Chiar e o tampenie. Nu se poate schimba valoarea secundei: este o unitate fixa cat timp cat atomul de Cesiu 133 nu isi va schimba proprietatile.

asta nu inseamna ca nu putem schimba lungimea unei secunde. timpul masurabil e o inventie pana la urma.

oricum e irelevant...nu ne afecteaza cu nimic

Link to comment

Putina matematica.

0.00000126 secunde / zi

1 / 0.00000126 ~=793650

Deci o secunda se "pierde" o data la 793650 zile.

O zi are 86400 secunde.

O zi se pierde o data la 793650 x 86400 zile = 68.571.360.000 zile = 187.866.739 ani

nu cred ca e vorba neaparat de timp ci mai mult de efectele acestui fenomen.o data cu dereglarea axei se poate schimba si centrul gravitational astfel provocandu-se dezastre precum cutremure si altele.

o secunda e nesemnificativa la atatea zile.

Cel putin asa cred eu

Link to comment

asta nu inseamna ca nu putem schimba lungimea unei secunde. timpul masurabil e o inventie pana la urma.

oricum e irelevant...nu ne afecteaza cu nimic

Poate fi redefinita. Desi e improbabil.

Da, dar ar da peste cap mai multe lucruri decat ne-am putea imagina. Si din calculele lui blk, e cam inutil sa se schimbe durata secundei.

Link to comment

si ziua s-a scurtat doar in chile si india sau peste tot? :-? =))

P.s. interesant cum reusesc unii sa descopere asemenea amanunte dificile de calculat...dar sa nu uitam k pana la urma sunt doar speculatii matematice, care merg usor cu pixul pe hartie/ creta pe tabla, ecc :-j

Link to comment
Guest LoLz0o0r

Wow totusi nu este asa mult 1,26 microsecunde dar oricum 8 cm la axa e ceva si tinand cont de ce a zis R_SupeRstaR cam are dreptate :|.

Link to comment

tocmai ti-au zis, s-a scurtat ziua :|

@inca 300.000 de cutremure si o sa avem o noua problema, s-a scurtat ziua cu 2 minute O_O. pun pariu ca adeptii filmului "2012" se rasucesc in scaun "i knew it dude..i knew it" xDD

:))) true true incepeee

totusi si eu sunt curios ce se va intampla pana in 2013 :-? desi nu cred in prezicerea viitorului :)

Link to comment

nu cred ca e vorba neaparat de timp ci mai mult de efectele acestui fenomen.o data cu dereglarea axei se poate schimba si centrul gravitational astfel provocandu-se dezastre precum cutremure si altele.

wtf are you people smoking?

sa se schimbe centrul gravitational? tu macar stii ce inseamna gravitatia?

si daca s-ar schimba centrul gravitational s-ar produce "cutremure si altele"? de ce?

Vorbiti si voi ca sa nu adormiti, sincer..

Ce nu va dati voi seama este ca au fost n cutremure pana acum si mereu s-a deplasat axa pamantului doar ca noi nu eram destul de avansati tehnologic sa ne dam seama. Schimbarea este insignifianta, lasati-o cu end-of-the-world bs.

Link to comment

Vreau si eu o lamurire pt ca mie unu imi pare aberant lucru asta.

Deci multe miliarde de tone de magma in continua miscare nu misca 1 mm axa pamantului, dar un cutremur la nivelul scoartei (care practic pluteste pe magma deci shocul nu se resimte mai jos) o perturba.

Ori astia abereaza pe o tema la care nu au raspuns ori deja se stie ca axa e modificare si o atribuie unui cutremur. Se poate misca scoarta cum e prezentat in filmul 2012 dar axa nu se misca , ramane la locul ei.

Titlul era scoarta s-a deflasat fata de axa pamantului, asta zic io ca era normal.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...