Jump to content
andix3x

A gasit 100.000 de euro pe strada si a anuntat politia

Recommended Posts

Intr-un fel ai dreptate, intr-un fel nu. Pune-te in locul pagubitului. Daca tu ti-ai pierde 100.000 euro, si vin aia de la politie sa ti inapoieze, nu te-ai simti bine ? Sau ai prefera sa nu-i mai gasesti niciodata ? :)

Cand ai atatia bani la tine legi naibii de gat sacosa aia si nu o pierzi insa banii aia numai in mod cinstit nu erau facuti .Si politia romana ce imi facea? Doar nu eram prost sa-i cheltui din prima secunda ci putin cate putin sau asteptam vreun an cu ei . La banca nu puteai sa-i duci fiindca riscai sa fii gasit .

Link to comment

nu prea va inteleg pe uni de aici, pai frate cum sa te aresteze politia pentru ca ai gasit banii aia ? doar nu ia-i furat, i-ai gasit! adica eu daca gasesc 50 sau 100 de lei pe strada ma aresteaza? exista vre-o lege prin care esti obligat sa restitui suma gasita ? ca daca nu faci puscarie ? si daca aia ia inapoiat, inseamna ca sta bine financiar...la ce saracie e in romania!! sa nu mai zicem ca e la politie...deci se descurca...la ce sa ii trebuiasca ei 100 de mii de euro... si acum cred ca politia il cauta pe proprietarul sumei, care nu cred ca o sa apara daca aia sunt banii spalati :) sau o sa apara cu niste documente false care o sa dovedeasca provenienta sumei respective...si totul e ok

Eu unul daca as fi gasit suma respectiva, nu o restituiam respectivului, si daca afla politia, le-as raspunde sincer, DA domnle eu am gasit-o, dar am ascunso si nici nu am de gand sa va zic unde e! ce poate sa imi faca?

Link to comment

nu prea va inteleg pe uni de aici, pai frate cum sa te aresteze politia pentru ca ai gasit banii aia ? doar nu ia-i furat, i-ai gasit! adica eu daca gasesc 50 sau 100 de lei pe strada ma aresteaza? exista vre-o lege prin care esti obligat sa restitui suma gasita ? ca daca nu faci puscarie ? si daca aia ia inapoiat, inseamna ca sta bine financiar...la ce saracie e in romania!! sa nu mai zicem ca e la politie...deci se descurca...la ce sa ii trebuiasca ei 100 de mii de euro... si acum cred ca politia il cauta pe proprietarul sumei, care nu cred ca o sa apara daca aia sunt banii spalati :) sau o sa apara cu niste documente false care o sa dovedeasca provenienta sumei respective...si totul e ok

Eu unul daca as fi gasit suma respectiva, nu o restituiam respectivului, si daca afla politia, le-as raspunde sincer, DA domnle eu am gasit-o, dar am ascunso si nici nu am de gand sa va zic unde e! ce poate sa imi faca?

Da exista :) si eu eram de aceeiasi parere ca tine si am intrebat pe cineva in domeniu astazi fiindca am ramas oarecum impresionat de cazul asta si mi-a zis urmatoarele : " Legea spune ca orice bun gasit este al statului si trebuie dat statului care la randul lui sa-l caute pe propietar " . Deci daca gasesti un portofel cu 100 ron pe strada si il iei e ca si cum l-ai fi furat.

E de asteptat ca asemenea suma sa fie dintr-o combinatie eronata fiindca NIMENI nu o arde pe strazi cu 100k in sacosa :) tranzactiile cu asemenea sume se fac la nivel bancar si nu face nimeni troc si apoi e posibil sa te gandesti ca cel care i-a lasat acolo te umareste oarecum sau afla ca i-ai luat si apoi te urmareste si iti faci probleme fiindca nimeni nu lasa 100k si pleaca linistit luandu-si gandul de la bani.

Link to comment
Guest spanky

haha !

se gandea ca Dumnezeu o va recompensa ? :lol: fugi de aici , eu luam punga'n spinare si plecam acasa

oricum trezea suspiciuni daca ii tinea si ii cheltuia

Link to comment

Sefu' ei a zis ca la sfarsitul Academiei nu stiu ce grad va primi ..ceva de genu' excelent . Nu mai stiu...da' oricum banii nu ii duceam( sau daca ii duceam cumparam mai inainte..niste lucruri(haine,electronice)..poate o casa :)) ) mai duceam vreo 1.000 E la politie.. Ziceam ca asa i'am gasit

Link to comment

Ca femeie probabil ca a avut o teama(depinde si de ce educatie a primit acasa) sa ia sacosa si sa plece sau poate abia dupa ce a predat banii si-a dat seama ce ar fi putut face cu ei,cert e ca trebuie sa fi facut pentru a lua 100.000 euro si sa fugi cu ei.De asemenea sunt sigur ca 90% din cei care ziceti ca fugeati cu "sacu` in spinare" procedati si voi ca ea,predandu-i #-o

Link to comment

Sefu' ei a zis ca la sfarsitul Academiei nu stiu ce grad va primi ..ceva de genu' excelent . Nu mai stiu...da' oricum banii nu ii duceam( sau daca ii duceam cumparam mai inainte..niste lucruri(haine,electronice)..poate o casa :)) ) mai duceam vreo 1.000 E la politie.. Ziceam ca asa i'am gasit

da mai bine nu-i mai duceai deloc decat sa duci 1k

Link to comment

Toti ar fi pastrat banii, dar daca se afla ca ati gasit si nu ati anuntat Politia, riscati inchisoare. Chiar recent a fost un caz, in care o proasta a bagat ~10.000$ (nu mai stiu suma exacta) in niste cizme si le-a aruncat la gunoi, bine nu stia ca sunt acolo.

Ei bine, un cersetor a gasit banii in gunoi si fara sa stie ca risca dosar penal si posibil puscarie, si-a luat omul o casuta sa aiba unde sta si mai avea mai putin din jumatate de suma cand a aflat Politia ca el le-a gasit. Ei bine, pentru insusirea unor bunuri ce nu-i apartin si acest articol este trecut in legislatie, risti inchisoare.

Si uite asa .. ce-am fi facut cu 100.000$ dar daca nu ne-ar fi prins.

p.s. sa nu ziceti ca s-au lafait cu banii, de asta i-au prins .. :P ca ei si-au luat ceva de mancare si au cumparat o casa

Link to comment

De cand are un cersetor bani de casa?(casa care a fost prezentata la TV e destul de pretentioasa).

Daca nu esti prins in momentul acela, inregistrat, daca joci frumos(nu ca asta de si-a luat casa dupa 2 zile), nu au cum sa te prinda.

Link to comment

A facut ce trebuia,daca se facea o ancheta pt ca cel care a pierdut banii facea o reclamatie? Daca o gaseau cu banii,o bagau la puscarie cat vroiau ei,deci in loc sa stai cu banii o saptamana si sa risti sa pierzi tot restul vietii in puscarie,te duci si returnezi banii si primesti laude si poate o recompensa desi nu cred ca exista in Romania asa ceva.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...