Jump to content
Tybork

Daca s-ar putea reduce populatia lumii la un sat de 100 de oameni cum ar fi?

Recommended Posts

Dacă am putea reduce populaţia lumii la un sat de exact 100 de oameni, cu aceleaşi proporţii umane, atunci acesta ar arăta astfel:

  • 57 asiatici
  • 21 europeni
  • 22 din emisfera vestică, atât din nord cât şi din sud
52 ar fi femei

48 bărbaţi

____________

70 ar fi de altă culoare decât albi

30 ar fi albi

____________

70 ar fi necreştini

30 ar fi creştini

____________

89 ar fi heterosexuali

11 ar fi homosexuali

____________

6 oameni ar deţine 59% din întreaga bogăţie a lumii şi toţi aceşti şase ar fi din Stetele Unite ale Americii

____________

80 ar locui în case sub standardul normal de viaţă

70 ar fi aliteraţi (nu ar şti să scrie sau să citească)

50 ar suferi de malnutriţie

____________

1 ar fi pe moarte; unul ar fi pe cale de a se naşte

1 ar avea liceul făcut (da, aţi înţeles bine, doar 1!)

1 ar deţine un computer

____________

Când cineva priveşte la lume din această perspectivă compresată, nevoia de acceptare, cunoaştere şi educaţie devine extrem de evidentă.Cele ce urmează sunt lucruri care ne dau de gândit?

Dacă te-ai trezit azi dimineaţă mai mult sănătos decât bolnav? eşti mai binecuvântat decât un million de alţi oameni care nu vor supravieţui săptămâna aceasta.

Dacă niciodată nu ai experimentat pericolul războiului, al singurătăţii în închisoare, cel al agoniei prin tortură sau al junghiilor foametei? atunci stai mai bine decât alte 500 de milioane de oameni din lume.

Dacă poţi participa la o întâlnire a bisericii fâră frica hârţuielilor, al arestului, al torturii sau al morţii? eşti mai binecuvântat decât trei miliarde de oameni din lume.

Dacă ai hrană în frigider, o haină pe tine, un acoperiş deasupra capului şi un loc de dormit? eşti mai bogat decât 75% din populaţia lumii.

Dacă ai bani în bancă, în portmoneu, sau ceva mărunţiş pe o farfurioară? tu te regăseşti printre cei 8% dintre bogaţii lumii.

Dacă părinţii tăi mai sunt în viaţă şi încă căsătoriţi? atunci tu eşti o raritate, chiar şi în Statele Unite şi Canada.

Dacă îţi poţi ţinea capul sus, să zâmbeştişi şi să fii recunoscător? eşti binecuvântat, pentru că cei mai mulţi nu pot.

Dacă poţi ţinea pe cineva de mână, să-l îmbrăţişezi sau s-o îmbrăţişezi, să-l atingi pe umăr sau s-o atingi pe umăr? eşti binecuvântat pentru că poţi oferi o atingere vindecătoare cuiva.

Dacă poţi citi acest mesaj, tu ai primit o dublă bineuvântare întrucât cineva s-a gândit la tine şi mai mult decât atât, tu eşti mai binecuvântat decât alte 2 miliarde de oameni din lume care nu ştiu să citească de loc. :)

Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant.

Sursa: ozi.ro

Link to comment

1 ar avea liceul făcut (da, aţi înţeles bine, doar 1!)

Stiu lista si asta mi se pare bullshit rau de tot de fiecare data cand o citesc. Sa rotunjim populatia globului la 7 miliarde (e mai putin de fapt) si asta inseamna ca doar 1% au facut liceul. Adica doar 70 milioane oameni.

Daca aplici asta la fiecare tara in parte, ar veni de exemplu doar 200 mii de oameni cu liceul facut in romania, sau doar 3 milioane cu liceul facut in america (din populatia lor de 300 milioane).

Stiu ca miliardul ala de chinezi ne trage in jos statisticile dar nici chiar asa.

Link to comment

Dacă am putea reduce populaţia lumii la un sat de exact 100 de oameni, cu aceleaşi proporţii umane, atunci acesta ar arăta astfel:

  • 57 asiatici
  • 21 europeni
  • 22 din emisfera vestică, atât din nord cât şi din sud
52 ar fi femei

48 bărbaţi

____________

70 ar fi de altă culoare decât albi

30 ar fi albi

____________

70 ar fi necreştini

30 ar fi creştini

____________

89 ar fi heterosexuali

11 ar fi homosexuali

____________

6 oameni ar deţine 59% din întreaga bogăţie a lumii şi toţi aceşti şase ar fi din Stetele Unite ale Americii

____________

80 ar locui în case sub standardul normal de viaţă

70 ar fi aliteraţi (nu ar şti să scrie sau să citească)

50 ar suferi de malnutriţie

____________

1 ar fi pe moarte; unul ar fi pe cale de a se naşte

1 ar avea liceul făcut (da, aţi înţeles bine, doar 1!)

1 ar deţine un computer

____________

si pe baza caror statistici spui asta ? ca nu inteleg ...nu stiu , am citit asa postul dar nu inteleg sensul , scopul ....sa ma bucur de ce am ?

Link to comment

1 ar avea liceul făcut (da, aţi înţeles bine, doar 1!)

Dacă ai hrană în frigider, o haină pe tine, un acoperiş deasupra capului şi un loc de dormit? eşti mai bogat decât 75% din populaţia lumii.

Dacă ai bani în bancă, în portmoneu, sau ceva mărunţiş pe o farfurioară? tu te regăseşti printre cei 8% dintre bogaţii lumii.

ma da' nu se cam exagereaza aici? adica daca 1 din 100 ar avea liceul facut, inseamna ca raportat la populatia actuala, doar 70 milioane de persoane de pe glob au facut liceul? pai cred ca cel putin 5 sunt in tara noastra

sau ca doar 1.7 miliarde au unde dormi? doar 560 milioane au un sfant in buzunar? in state cred ca sunt 300 milioane de oameni. din aia sa zicem ca 200 au ceva bani in portmoneu. si asta e doar o singura tara. suna a mass motivational

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...