Jump to content
Herrnam

Grup social si validarea sociala

Recommended Posts

Este bine sa ai un grup social cat mai mare, adica cu alte cuvinte sa socializezi - totul e bine si frumos pana aici. Oricat de bine te-ai simti in zona de confort ( adica acasa de multe ori ) este absolut necesar sa iesi sa socializezi cu cat mai multi oameni. Un grup social mare spune in general lucruri bune despre tine. Totul bine si frumos pana aici, treaba-i roz cu inimioare.

Insa ce se intampla in momentul in care subconstient iti dai seama ca ai mai multe minte in capul de pe umeri decat au toti de la masa la un loc ? Ce se intampla cand vrei sa fii "dragutz" cu ei fiindca n-ai nici un motiv sa-i iei la misto sa se supere pe tine si ei vad asta ca pe un afront personal ?

Eu am cerc social mare si cand zic mare e chiar mare, dar dintre toti 2 oameni sunt baza si doar cu ei pot discuta orice subiect vreau, restul e de dragul de a fi si de a avea validare sociala. Merita pastrati acesti "tarani de oras" care daca ai un punct de vedere putin diferit si il sustii cu argumente in loc sa-si sustina la randul lor parerea se supara ? :)

LE: Sunt din Iasi, deci nu din mediul rural sa zici ca ar avea vre-o oarecare explicatie lipsa lor de caracter... totul se datoreaza educatiei indoctrinate primite acasa in genul " Trebuie sa cumperi flori fetelor la first date " si " tu esti cel mai destept mama dintre toti, daca te resping de la liceu si ajungi la SAM e vina lor ca n-au stiut sa te aprecieze, tu esti THE SHIT " si bineinteles mediul din care provin si unde se dezvolta.

Link to comment
Share on other sites

Grupurile din care facem parte ar trebui sa aiba nu numai un rol de asigurare a confortului si de a petrece timpul liber impreuna. Un grup social care 'foloseste' individului ar trebui sa joace si un rol comparativ, de model. Pentru ca printr-un asemenea grup ne putem forma imaginea de sine si un asemenea grup modeleaza atitudinile noastre fata de lume si viata.

Evident, in orice grup social, fiecare are statusuri si roluri.

Explic ce sunt astea, chiar daca unii iar or sa ma acuze ca spun lucruri de neinteles.

Statusul se refera la pozitia individului in cadrul grupului si include asteptarile lui fata de ceilalti membri din grup.

Rolul social se refera la asteptarile celorlalti de la individ. Orice rol implica drepturi si obligatii, precum si un anumit grad de implicare al individului respectiv in viata grupului.

De cele mai multe ori, influenta pe care o are grupul asupra noastra este foarte mare desi ea nu este clar remarcata de catre individ. De aceea, mi se pare un rateu social sa stai intr-un grup care nu poate sa-ti ofere ceea ce ai nevoie, la nivelul la care ai nevoie.

Exista suficient de multe alte grupuri din care facem parte obligati de normele sociale (grupul familial, grupurile institutionalizate - clasa de elevi, comunitatea, nationalitatea) pentru a risipi ocazia de a ne alege singuri grupurile cu adevarat bune pentru dezvoltarea si cresterea noastra personala.

Link to comment
Share on other sites

N-am nevoie de grupuri sociale foarte mari doar sa umblu cu turma de prosti dupa mine . Chiar daca nu sunt prosti , daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda nu ai ce discuta cu ei , iar daca am 1 sau 2 persoane cu care ma inteleg , cu care am ce vorbi si nu se uita prost la mine , care ma respecta si il respect totul e ok . Nu numarul celor care te asculta conteaza si calitatea lor altfel imi racest gura degeaba .

Nu sunt adeptul "mergem la o bere" . Pur si simplu nu-mi plac barurile , nu-mi place fumul de tigara , nu-mi place atmosfera sau galagia . Stau la casa deci imi e foarte usor sa fac un gratar si sa invit cativa amici cu care sa ma distrez putin fara prea multe implicatii .

Prefer sa refuz intrarea intr-un astfel de grup daca nu suntem compatibili . Nu-mi place sa ma duc undeva cu ei si sa fiu a treia roata , sa stau degeaba si sa ma uit ca prostul ori sa fiu plictisit fiindca subiectul discutat ori ceea ce facem nu-mi place ori nu ma intereseaza .

Desigur , "the more the merrier" insa daca nu ne intelegem aceasta zicala cade imediat .

Link to comment
Share on other sites

Dunno...Eu (momentan) am amici.De obicei am diferite curiozitati,vin cu intrebari , vreau sa aflu cv , cer o a doua parere referitor la cv si un grup de genul nu prea am gasit.Am o sg pers cu care pot vorbi deschis, si e refreshing sincer.

Oriunde ies cu asa zisii amici , nu se vb decat despre : ce-a mai facut "ala" , "aia" , ce pantofi/tricouri/blugi ( daca e fata machiaj/margele/accesorii/cercei/inel/bratara) mi-am luat, cum toata saptamana am fost in aceleasi 5 bodegi imputite de care ies o viata intreaga(bine, nu o viata intreaga ; in ultimii 3-5 ani - you get the point) siiiiii cam atat.Orice discutie care apare pe langa acestea se invarte tot in sfera celor mentionate mai sus.

Dar ce stiti voi ... Eu am amici versati.Daca stai sa-i asculti esti la zi cu ultima manea a lu gutza , cu ultimu remix al lui armin van piure / dj tiesto si tot asa...

Nu citesc...Dar sa aud macar o data un indemn la o carte din partea amicilor.De fapt stai ... ca am avut vreo 2 recomandari de la o prietena : "Alergand pe tocuri" era 1 si a doua ,"Cum sa-l/s-o agati in 10 pasi".

Pe scurt , sunt plictisit,si daca ies cu ei devin si obosit.E drept m-au tinut ocupat cv timp.Stai la un moment dat si te uiti in jur , si observi cum azi spun o chestie , si maine cand li se intampla cv asemanator , ceea ce au spus ieri , nu se mai aplica .Era destul de entertaining sincer.Dar uitandu-ma la mn si la ce-am realizat eu din punct de vedere social , cu ce m-au ajutat pe mn asa zisele iesiri "la suc" , am ajuns la concluzia ca sunt un om cam sec/trist/gol.

Sa nu se inteleaga gresit ... Lucrurile astea n-o sa le spun nimanui in fata niciodata , cv gen " bai amaritilor , uitati-va la mn cum mi-am depasit condia de muritor" <= ii urasc pe astia(si nu , nu ma consider mai cu motz ca nu ies prin cafenele-plural , da?- in fiecare zi).Nu-ti convin oamenii, nu iesi.Aici nu ma stie nimeni , deci e ok.

Am cam batut campii din cate vad...Pe scurt , acum pot spune ca prefer sa ma uit la un film sau sa invat la o materie pt bac , decat sa ies la suc sa discut de pantofi (fete) sau de funduri si sani (baieti).

Link to comment
Share on other sites

Fain subiect - mi-ar placea sa discut mai mult despre el la o bere, dar o sa ma rezum doar la cateva idei aici...

Spunea cineva ceva de genu: pt a avea succes in viata este necesar sa cunost cati mai multi oameni - acest cineva era un om realizat pe toate planurile (in special in afaceri).

Si, nu e vorba numai de asta ...

Dar cui nu-i place sa fie inconjurat de prieteni, sa ai la orice ora din zi pe cineva la dispozitie cu care sa mergi la o bere, orice ...

Personal, nu ma simt "initiat" in nici un fel de grup. Am doar amici - unii mai apropiati altii mai distanti. Important e sa las loc de :salut: cu fiecare dintre ei - nu se stie cand ai nevoie de ajutorul cuiva.

... prea multe de spus ... si mi greu / lene sa le exprim in scris ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...