Jump to content
JwnKie

Windows Vista VS Windows XP

Windows Vista VS Windows 7 VS Windows XP  

61 members have voted

  1. 1. Windows Vista

    • SP1
      21
    • SP2
      40
  2. 2. Windows XP

    • SP1
      2
    • SP2
      30
    • SP3
      29


Recommended Posts

Ce preferati dintre Windows Vista si Windows XP?

XP:

Windows XP este o linie de sisteme de operare dezvoltate de Microsoft pentru utilizarea pe calculatoare personale sau de business, laptopuri şi centre media. Literele "XP" provin de la cuvântul englez experience (experienţă)

VISTA:

Windows Vista are sute de facilităţi noi, cum ar fi o interfaţă grafică modernă şi un stil vizual nou, Windows Aero, tehnologia de căutare îmbunătăţită, noi unelte multimedia, precum şi sub-sistemele complet remodelate de reţea, audio, imprimare şi afişare (display)

Link to comment
Share on other sites

ce nu inteleg e de ce ai pus vista sp1/2 si xp sp1/2/3. este absurd. e ca si cum ai intreba "ce preferi? adobe reader 9.3.12 sau adobe reader 9.3.13?" acele service packs is doar updateuri, nu versiuni ale sistemului de operare.

oricum, mai buna mi s-ar fi parut o comparatie intre w7 si xp.

dintre xp si vista, aleg xp fara sa ma gandesc de 2 ori. este mai stabil si mai fluent, plus ca este mai bun pe partea de retelistica.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bun lucru la XP e ca nu cere multe resurse, fata de windows 7 si windows vista, acele versiuni leam pus cu scopul ca atunci cand alegi sistemul de operare sa pui si versiunea preferata, fiecare versiunde, de ex xp sp3 se pune un vot pt xp.

Link to comment
Share on other sites

who is gonna win ?

scz dar daca stiu eu bine engleza, e who is going to win ?

what the fuck ? :rofl1: :rofl1: :rofl1:

on: windows xp mi se pare cel mai bun, e ushor de utilizat, nu cere multe chestii

dar, windows 7 > all

Link to comment
Share on other sites

Toate windows-urile sunt bune , acum depinde de fiecare persoana. Unii prefera windows xp pentru lucru , e usor , merge repede , consuma putin. Eu prefer w7 , alta interfata , update-uri diferite si multe altele. Chiar daca consuma mai mult e ok pentru mine. Nu degeaba mi-am ales pc-ul acesta.

Link to comment
Share on other sites

Dintre cele doua, eu personal aleg XP SP3 (il utilizez momentan si merge ca si uns). Daca era si Windows 7, il alegeam pe el. Pc-ul meu e posibil sa nu-l suporte, deci nu ma risc sa-l instalez. Dar am avut la mine un laptop destul de bun, cateva zile, cu Windows 7. Foarte frumoasa interfata, e rapid, si tot felul de chestii misto.

Windows 7 all the way

Link to comment
Share on other sites

windows xp sp1 are mai multe brese de securitate decat CIA-ul.

windows vista e a fost un dezastru total. nici nu stiu de ce mai l-ai pus. e echivalentul XP Sp1.

xp e recomandat pentru sisteme cu memorie pana in 3GB Ram si win 7 pentru cele cu mai mult de 3.

astfel eu aleg XP SP3 si Win 7.

Link to comment
Share on other sites

windows xp sp1 are mai multe brese de securitate decat CIA-ul.

windows vista e a fost un dezastru total. nici nu stiu de ce mai l-ai pus. e echivalentul XP Sp1.

xp e recomandat pentru sisteme cu memorie pana in 3GB Ram si win 7 pentru cele cu mai mult de 3.

astfel eu aleg XP SP3 si Win 7.

cred ca nu stii cum sa evaluezi un windows :-j. vista nu este mai bun ca xp'ul la viteza dar la securitate il intrece. degeaba ziceti voi ca e vai de capu lui, ca nu este asa.. mie mi sa parut un windows bun.. ma tinut 2luni ceea ce e mult pentru unul ca mine care schimba windows'ul din 2 in 2 sapt.

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu stii cum sa evaluezi un windows :-j. vista nu este mai bun ca xp'ul la viteza dar la securitate il intrece. degeaba ziceti voi ca e vai de capu lui, ca nu este asa.. mie mi sa parut un windows bun.. ma tinut 2luni ceea ce e mult pentru unul ca mine care schimba windows'ul din 2 in 2 sapt.

da, din cauza ca extraordinar de bun a fost nevoie sa-l redenumeasca si sa-l refaca. vista - sp1 - are probleme enorme cu driverele. faptul asta e arhicunoscut. daca un driver nu e certificatde microsoft poti sa-ti iei adio de la scaner, camera web, tastatura usb, mouse usb, placa de sunet, si lista continua.

in plus, toate masurile de securitate devin incredibil de stresante din momentul in care din 10 in 10 minute esti intrebat daca vrei sa lasi aplicatia XXX sa faca actiunea YYY.

mai mult, in momentul in care a fost lansat - 2006 - ca sa rulezi in toata splendoarea lui, aveai nevoie de un sistem foarte performant.

cat despre calitatile tale de windows user...din moment ce iti schimbi sistemul de operare atat de des nu pot sa-mi inchipui decat ca nu prea intelegi ce se intampla pe monitor. go away.

Link to comment
Share on other sites

La 24 August 2011, se vor împlini ZECE ani de la data lansării Windows XP!

Topic Starter, nu-ţi pare că lumea a evoluat puţin în acest răstimp?

Tu încerci să compari un obiect de anticariat (Windows XP) cu ,,ultimul răcnet al Microsoft-ului”

(Vista/Seven).

Link to comment
Share on other sites

Windows 7 e cel mai bun, bate Vista din toate punctele de vedere (resurse folosite, bug-uri, textura, rapiditate, etc.) Win7 foloseste aproape aceleasi resurse ca si WinXP, oricum mult mai putine decat Vista. :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...