Jump to content
Dropkillerz

Zece femei atacate de un psihopat

Recommended Posts

Sute de politisti si jandarmi l-au cautat ieri, iar pina la inchiderea editiei nu a fost prins. Victimele nu aveau rani foarte grave, dar se tem ca ar fi putut fi infestate cu vreun virus.

Portretul robot: Suspectul are circa 36 ani, inaltimea in jur de 1,75 m, este slab, cu par negru, blugi inchisi si geaca maronieUPDATE: Seful Politiei Municipiului Iasi, Lucian Mursa, a declarat ca, in cursul zilei de astazi, nici o femeie nu a mai fost agresata de catre barbatul care a facut deja zece victime.

Cinci din cele zece femei atacate la Iasi, in plina strada, de un barbat cu un obiect ascutit s-au prezentat, astazi, la Departamentul de Epidemiologie din cadrul DSP Iasi, pentru analize medicale amanuntite, dupa ce in prima faza li s-a acordat primul ajutor in mai multe spitale din Iasi.

Alarma de gradul zero aseara in Iasi. Aproape 300 de politisti, politisti comunitari si jandarmi au fost trimisi pe strazi in cautarea unui psihopat care ataca la intimplare femeile singure aflate pe strada. In numai citeva ore, atacatorul a facut cel putin zece victime in diferite zone ale Iasului. In toate cazurile, barbatul a actionat dupa acelasi tipar: s-a apropiat de victime si le-a intepat in zona coapselor. Cel mai probabil, spun politistii dupa ce medicii au examinat ranile victimelor, acesta a folosit o surubelnita. Motivul atacurilor este deocamdata necunoscut si cel mai probabil, este vorba despre o persoana cu afectiuni psihice. "Cu siguranta este vorba de un psihopat", spun politistii. Azi-noapte, pina in jurul orei 1, zeci de persoane au fost aduse la sediile sectiilor de politie pentru amprentare si fotografiere. Majoritatea proveneau din rindul persoanelor fara adapost.

Politia a inceput "sa fiarba" ieri in jurul prinzului cind s-a primit prima sesizare conform careia o tinara a fost injunghiata in strada pe bulevardul Socola in apropiere de Podu Ros. Au urmat apoi alte sesizari, care anuntau atacuri asemanatoare in zona Ripa Galbena, Pacurari, Alexandru si Moldova Mall. In citeva ore, zece femei au ajuns la spital cu leziuni intepate la nivelul coapselor. In timp ce telefoanele sunau anuntind noi victime, la Politie s-a dat alarma.

Zeci de politisti, pe linga cei aflati in schimburi, au fost chemati de acasa si trimisi pe strazi in cautarea atacatorului. Alaturi de acestia au inceput cautarile si politistii comunitari si jandarmii. In total, aproape 300 de oameni au impinzit orasul si au adunat de pe strazi zeci de posibili suspecti. Majoritatea celor adusi la politie pentru amprentare si fotografiere sint clienti vechi ai Politiei si fac parte din rindul persoanelor fara adapost.

De asemenea, victimele au fost audiate mai multe ore, confruntate cu planse foto si persoane suspecte si puse sa dea toate detaliile pe care si le aminteau despre agresor pentru intocmirea portretului robot. Azi-noapte, in jurul orei 1, atacatorul nu era prins.

Din primele date ale anchetei, politistii sint convinsi ca au de-a face cu un psihopat. "Tipologia persoanei, asa cum rezulta din declaratiile victimelor, este aceea a unui psihopat. A unei persoane frustrate, care nu poate avea o relatie cu o femeie si care vede in femeie un dusman. Cu siguranta este vorba despre un psihopat si cel mai probabil face parte din rindul persoanelor fara adapost", a spus asta-noapte comisarul Lucian Mursa, seful Politiei Municipiului.

Potrivit anchetatorilor, in urma cu aproximativ doua saptamini s-a mai inregistrat un incident asemanator, tot in zona Pacurari. Atunci insa, victima nu a vrut sa depuna plingere la Politie.

"Nu imi vine sa cred! Nu mai e nici o siguranta pe strada"

Victimele, cu virsta cuprinsa intre 17 si 38 de ani, au avut nevoie de ajutorul medicilor medicilor dupa ce individul le-a agresat in zona coapselor si a feselor. Femeile au inceput sa ajunga in spital in jurul orei 16.30, una dupa cealalta. Tinerele au fost atacate in diferite cartiere ale orasului si spun ca nu se cunosc intre ele. Nici pe barbatul care le-a agresat nu l-au mai vazut vreodata in viata lor si acum abia au reusit sa il observe. Elena G. (22 de ani) a fost victima cu cele mai adinci rani in zona fesei si care a avut nevoie de operatie.

Tinara povesteste ca a mers ieri la facultate pentru a sustine un examen. Dupa ce a terminat, se indrepta spre autogara. Locuieste in Halaucesti si dorea sa ia autobuzul pentru a ajunge acasa. Momentele care au urmat au fost unele de groaza, marturiseste femeia. "Eram pe la Ripa Galbena, cum cobori scarile si am vazut ca vine un barbat din spatele meu, ca ma urmareste. Era tigan si foarte murdar. Eu voiam sa trec strada, eram singura si vorbeam la telefon. Individul a trecut atunci pe linga mine si m-a intepat. Nu cred ca era o seringa, pentru ca mi-a curs prea mult singe. Probabil ca era o surubelnita sau un virf de cutit. Cred ca e un psihopat sigur, altceva nu imi dau seama", a marturisit ieri Elena.

Tinara spune ca barbatul doar a taiat-o si nu a incercat sa-i fure lucrurile. "Nu a schitat nici un gest ca vrea sa imi ia telefonul sau geanta, nimic. Nu am nici cea mai vaga idee cine este si am inteles ca sint mai multe persoane pe care le-a atacat. Eu, dupa ce am fost intepata, m-am dus repede si m-am suit in microbuz, nu am mai stat sa il urmaresc, sa vad unde merge. Imi doream doar sa ajung acasa. In masina era un politist care a vazut ca imi curge singe si a sunat la politie. M-a intrebat ce am patit si m-a adus la spital. Nu imi vine sa cred! Nu mai e nici o siguranta pe strada. Acum trebuie sa imi fac si niste analize de singe. Mi-e frica si sa nu ma fi imbolnavit de ceva", a adaugat femeia.

Medicii au dus-o de urgenta pe femeie in sala de operatii, imediat dupa ce au evaluat-o in Unitatea de Primire Urgente. "Ea este una dintre victime, taiata un pic mai tare si in acest moment se afla in sala de operatii pentru a fi cusuta. Celelalte care au ajuns la noi sint doar intepate. Toate plagile taiate sau intepate au fost in zona coapselor si cea fesiera produse prin agresiune, posibil cu un cutit. Tinerele au fost evaluate chirurgical si vor primi indicatii ulterior si pentru un consult la Spitalul de Boli Infectioase. Nu se stie cu ce obiect au fost lovite si se pot imbolnavi", a explicat dr. Daniela Petrea, medic UPU din cadrul Spitalului de Urgente.

"A parut mirat ca vorbesc franceza"

Tot in zona Ripa Galbena a fost agresata si o femeie de 38 de ani, de origine franceza. Tinara a povestit ca barbatul a fugit imediat dupa ce a taiat-o, iar ea a fost transportata direct la spital. "Cred ca era un hot. Am vazut un barbat care venea spre mine, a trecut razant si atunci l-am intrebat ce face. Abia m-a atins. M-am intors sa il injur. El a parut mirat ca vorbesc franceza si dupa vreo zece metri a facut dreapta. Eu ma simteam foarte rau si m-am urcat intr-un taxi ca sa ajung aici. Cred ca am avut noroc", a povestit femeia de origine franceza. Tinara a plecat la scurt timp de la tratament din spital cu un bilet de trimitere catre Spitalul de Boli Infectioase.

O alta femeie in virsta de 28 de ani tremura inca pe patul de spital la mai bine de doua ore de la incident. Tinara era socata de ce i s-a intimplat si abia a reusit sa povesteasca ce isi mai aducea aminte. De aceasta data, agresiunea a vut loc in zona liceului Petru Poni. Tinara se indrepta spre Fundatie. "Din ce stiu eu, au fost pina acum patru fete cu tot cu mine, care au fost lovite de un individ, intepate sau taiate, pur si simplu din spate. Pe mine m-a atacat pe la ora 16 si atita tot, nu a incercat sa imi fure nimic. Ca la toate fetele, m-a taiat pe picior. Am o dunga, se vede. Nu mi-l amintesc, eram singura si efectiv socata in momentul acela", a povestit cu greu tinara de 28 de ani.

Linga ea se afla si cea de-a patra tinara in virsta de 24 de ani care a ajuns la Urgente. Fata a fost intepata tot in coapsa, in apropiere de magazinul Moldova Mall. Femeia astepta sa fie preluata de catre medici. "Nici nu mai vreau sa imi amintesc ce s-a intimplat", a spus tinara ingrozita.

"Cel mai tare mi-e frica sa nu ma fi infectat cu HIV sau altele"

Si o studenta la Facultatea de Litere din Cadrul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" in virsta de 20 de ani a ajuns ieri la spital. Alexandra Sandru a fost atacata de acelasi individ, iar incidentul a avut loc in zona Tigarete, inainte de bariera.

De aceasta data, barbatul venea din fata, iar tinara a reusit sa retina doar cu ce geaca era imbracat. Fata se intorcea de la facultate in jurul orei 16.40 si mergea spre casa. "Totul s-a intimplat linga trecerea de pietoni din zona. El venea dinspre Rompetrol, era in fata mea. Aveam castile pe urechi si nu i-am dat importanta, nu m-am uitat la fata lui. Stiu ca avea parul ciufulit, cam 1,75 m si o geaca maro, un fel de imitatie de blana. A trecut pe linga mine. Prima data am crezut ca m-a piscat si m-am intors dupa el sa il vad. El era deja departe de mine. Se ascunsese dupa o masina. Am vazut dupa aia ca singerez, ma taiase pe picior. Mi-a fost prea frica sa il urmaresc, sint foarte panicoasa si am inceput sa pling foarte tare. Prin zona nu era nimeni, a trecut doar un batrin care se uita la mine. M-am intilnit apoi cu o patrula de politie si ei m-au adus la spital", a povestit Alexandra Sandru.

Fata a fost tratata de medici si a mers apoi la Politie pentru a depune plingere. "Miine merg si la Directia de Sanatate Publica sa iau o adeverinta pentru analize. Cel mai tare mi-e frica sa nu ma fi infectat cu HIV sau altele. Si am sa merg si la Colegiul Medicilor sa iau un certificat medico-legal. Rana nu este foarte adinca, are cam un centimetru, cit a bagat el si a scos obiectul respectiv. Cred ca era o surubelnita. Probabil ca nu am sa mai merg singura pe strada o perioada de timp", a adaugat studenta.

In jurul orei 23 a mai ajuns la Spitalul de Urgente o tinara in virsta de 22 de ani. Femeia le-a spus medicilor ca a fost atacata tot in zona Pacurari, in jurul orei 16.30. Pentru ca rana nu era una foarte adinca, tinara a mers acasa. Mai tirziu s-a ingrijorat insa ca ar putea sa se infecteze rana si a mers totusi la spital pentru consult. Doctorii sustin ca femeia a fost intepata tot in coapsa si discuta aseara cu oamenii legii veniti la spital sa ii ia o declaratie.

Medicii spun ca tinerele au fost lovite in special intre coapsa si fesa, cam in acelasi loc si ca este posibil ca barbatul sa aiba o anumita fixatie. De asemenea, doctorii nu exclud varianta ca barbatul sa fi incercat sa le infecteze cu un anumit virus. Medicii au specificat ca nu va fi necesara internarea femeilor si ca vor putea pleca acasa dupa ce vor fi consultate chirurgical si tratate. Tinerele isi vor face o serie de analize pentru a vedea daca sufera de o anumita infectie.

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/opt-femei...psihopat~ni660u

Link to comment
Guest LoLz0o0r

Fata fost tratata de medici si a mers apoi la Politie pentru a depune plingere. "Miine merg si la Directia de Sanatate Publica sa iau o adeverinta pentru analize. Cel mai tare mi-e frica sa nu ma fi infectat cu HIV sau altele. Si am sa merg si la Colegiul Medicilor sa iau un certificat medico-legal. Rana nu este foarte adinca, are cam un centimetru, cit a bagat el si a scos obiectul respectiv. Cred ca era o surubelnita. Probabil ca nu am sa mai merg singura pe strada o perioada de timp", a adaugat studenta.

^^^^^

Pff ce nebun oare ce a avut cu aceste fete/femei,le-a mai si injunghiat cu o surubelnita.

Link to comment

Un nou Jack Spintecatorul ? Posibil ... psihopati care se inspira din carti, filme, jocuri

And yet one more stupid guy , of course with the op. as well . Amice ala e nebun nu psihopat . Nu confundati probleme psihice cu PSIHOPATIA . Din cate stiu psihopatia se manifesta prin lipsa de sentimente , pur si simplu cel bolnav nu simte nici bucurie , nici tristete , ura , etc ci e gol ca o masinarie . Si mai mult se intampla ca cei care sufera de psihopatie sa fie foarte pasnici . Ok e nebun , e violent insa asta nu inseamna ca e psihopat . A-ti fi frica de el e ca si cum ti-ar fi frica de gay ca te prind si te violeaza .

Link to comment

Au fost 14,depinde cand ai citit stirea.

In prima seara au fost 6 si tot au crescut,oricum,cred ca-s mai multe.

16 in total, doar 14 au depus plangere. Tipul a fost prins si risca pana la 7 ani de inchisoare, dar ii dau astia 4 si scapa dupa 2 pentru buna purtare :). Sincer cand am auzit de SurubelnitaMan m-am dus dupa prietena mea la scoala fiindca invata la Alecsandri langa Moldova Mall si m-am gandit ca nu i-ar prinde bine o intalnire la drum de seara.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...