Jump to content
logs

Betie

Recommended Posts

mihai şi bny, mutaţi disputele pe pm!

on. alcoolul e o capcană, nu-ţi dai seama cum pune stăpânire pe tine, devine un viciu ce se cere întreţinut, când vrei să renunţi îţi e greu, pentru unii imposibil.

poţi ajunge de la simpla ritualistică servire a berii în oraş cu băieţii, la imposibilitatea de a-ţi începe ziua fără o "tărie".

alcoolul e drogul cel mai periculos, şi e free ... :)

Cate multe lucruri (sau oameni) din viata asta pot sa devina vicii care se cer intretinute :).

Cu toate astea, solutia de a ne ascunde sub un clopot de sticla sau a umbla in varful picioarelor pentru a nu cadea cumva in odioasele capcane este doar o iluzie. :)

Tanarul vremilor noastre vrea sa experimenteze tot, nu sa se calugareasca...

Vin cu o alta varianta:

Cele mai bune filosofii s-au nascut din alcool. Sau prin contributia lui.

In Germania exista un vestit cantec care spune ca 'filosofii erau toti chercheliti'.

Filosofii nu fac din intalniri o ocazie de betie ci din aceasta o ocazie pentru a dialoga. Poate nici berea aia bauta in oras 'cu baietii' nu este altceva decat un pretext de dialog.

Daca betia nu e un scop, poate nici macar un mijloc - ci doar o placere care insoteste o alta, mai nobila, a discutiei, mai e alcoolul un viciu? sau e mai degraba un mediator?

Ce e mai bine, sa ne ferim 'ca dracu' de tamaie' sau sa invatam sa folosim mediatorii pentru a ne completa mai mult viata?

Link to comment
Share on other sites

Cate multe lucruri (sau oameni) din viata asta pot sa devina vicii care se cer intretinute :).

Cu toate astea, solutia de a ne ascunde sub un clopot de sticla sau a umbla in varful picioarelor pentru a nu cadea cumva in odioasele capcane este doar o iluzie. :)

Tanarul vremilor noastre vrea sa experimenteze tot, nu sa se calugareasca...

Vin cu o alta varianta:

Cele mai bune filosofii s-au nascut din alcool. Sau prin contributia lui.

In Germania exista un vestit cantec care spune ca 'filosofii erau toti chercheliti'.

Filosofii nu fac din intalniri o ocazie de betie ci din aceasta o ocazie pentru a dialoga. Poate nici berea aia bauta in oras 'cu baietii' nu este altceva decat un pretext de dialog.

Daca betia nu e un scop, poate nici macar un mijloc - ci doar o placere care insoteste o alta, mai nobila, a discutiei, mai e alcoolul un viciu? sau e mai degraba un mediator?

Ce e mai bine, sa ne ferim 'ca dracu' de tamaie' sau sa invatam sa folosim mediatorii pentru a ne completa mai mult viata?

Zic sec la ce ai scris tu si plusez cu Cronica celor 3 regate (Chen Shou).

Link to comment
Share on other sites

Daca betia nu e un scop, poate nici macar un mijloc - ci doar o placere care insoteste o alta, mai nobila, a discutiei, mai e alcoolul un viciu? sau e mai degraba un mediator?

Ce e mai bine, sa ne ferim 'ca dracu' de tamaie' sau sa invatam sa folosim mediatorii pentru a ne completa mai mult viata?

Pai deja e in reflex sa ii zici cuiva "cand iesim la o bere?", in mod clar cu scopul de a comunica ... dar consumul acestor "mediatori" s-a intiparit atat de bine in subconstient incat e mai la indemana sa te exprimi astfel. Am zis clar si in primul raspuns, nu e o solutie sa treci prin viata fara sa gusti din micile ei placeri. Ramane la latitudinea fiecaruia daca e la control sau daca e cazut in extrema cealalta de consumator obsedat.

Link to comment
Share on other sites

Ce va face societatea viitorului? Va interzice consumul de alcool?

Nu se va putea ajunge vreodata la interzicerea consumului de alcool. Prea multe interese la mijloc.

:-? postez oarecum in necunostinta :D daca nu ma indoiesc licoarea lui Bachus a fost interzisa de Burebista pe teritoriul dacilor si s-a facut totoul pentru ca nimeni sa nu mai aiba vreo sursa a pacatului:D

Nu ai vazut reclama la TV? A interzis vinul ca sa se dea pe bere =)).

O betie crunta pe luna nu strica ... o bere pe zi e sanatate pura :)

si burta garantata...

confunzi berea cu paharul de vin rosu

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce dar cand citesc topicul asta si parerile imi vine in cap o singura melodie...VICII

"Poti sa-i spui oricum eu le numesc vicii , atata timp cat cantitatea iti provoaca delicii "

Si apropo de limita dupa care intri in categoria Betiv...

"Cand e vorba de dependenta nu conteaza drogul cand te ingropi in ceva si ai uitat scopul..."

Si finalul perfect " Fara vicii am fi doar niste roboti" ;)

Link to comment
Share on other sites

Vin cu o alta varianta:

Cele mai bune filosofii s-au nascut din alcool. Sau prin contributia lui.

In Germania exista un vestit cantec care spune ca 'filosofii erau toti chercheliti'.

Nu tin minte vreun filozof notabil care sa fi fost betiv. Posibil sa ma insel totusi; ceva exemple?

Mi se pare putin incorect fata de toata comunitatea filozofica sa spui ca toti sunt betivi.

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul destrama multe familii...

Nu mie se pare nimic in neregula ca bei si sa distrezi (adica sa ai o dispozitie buna...chiar daca asta inseamna o dispozitie falsa..) cel mai grav e atunci cand bei pana te spargi si sa te duci acasa sa-ti bati nevasta, copii, sa injuri si sa distrugi tot ce gasesti in calea ta..

Link to comment
Share on other sites

Nu tin minte vreun filozof notabil care sa fi fost betiv. Posibil sa ma insel totusi; ceva exemple?

Mi se pare putin incorect fata de toata comunitatea filozofica sa spui ca toti sunt betivi.

Yr missing the point, blk. Nu asa se pune problema - care din filosofi erau sau nu betivi ci despre un comportament des intalnit intre cei cu 'indeletniciri filosofice'.

Este chiar o zicala - Cum se bea la Filosofie nu se bea nicaieri. Ea nu se refera la cantitatile enorme de alcool sau la numarul de betivi care nu se mai dau dusi din carciumi ci la felul in care alcoolul este preferat ca amfitrion al unei discutii 'cu miez'.

Nu vorbesc de pe pereti, se intampla sa fiu suficient de aproape de scoala de filosofie de aici si pot sa iti confirm ca daca vrei sa scoti pe careva din ei (si studenti si 'cadre') 'la o cafea cu apa plata' pentru a continua sau a aprofunda o discutie de seminar sau ultimele pagini citite din ... oricare nene la ordinea zilei, probabil ca discutia se va limita la banalitati si atat.

Asta nu inseamna ca toti sunt niste betivi.

Ci ca prefera in locul unui suc sau ce-o mai fi, un alcool (tare).

Daca asta inseamna ca i-am numit pe toti betivi, atunci e clar, discutam degeaba...

Acum, riscand sa intru putin pe plaiurile filosofiei, nu trebuie sa cauti mai departe de dialogurile lui Platon (de unde incepe de fapt orice altceva in filosofie) pentru a gasi preocuparea pentru subiect. In Symposion se discuta despre cat ar trebui sa bea omul, despre ce inseamna masura in bautura, despre efectele alcoolului asupra sanatatii, si despre bautura si betie ca scop in sine sau ca ocazie de a dialoga pe teme filosofice. Evident, discutia este generata de faptul ca mai multi dintre elevii lui Socrate aveau 'capul greu' dupa intalnirea din seara precedenta, la care participasera toti, dupa cum sugereaza textul ...

Link to comment
Share on other sites

Yr missing the point, blk. Nu asa se pune problema - care din filosofi erau sau nu betivi ci despre un comportament des intalnit intre cei cu 'indeletniciri filosofice'.

Folosesti cuvintele gresite pentru a te exprima atunci.

Din cate am inteles eu acest topic este despre betie, nu despre a mai bea din cand in cand o sticla de vin sau 2-3 beri cu niste prieteni.

De asemenea, este o diferenta intre o discutie pe teme filozofice purtata din cauza mai multor pahare de vin si arta actiunea de a filozofa.

Tu spui: "alcoolul deschide mintea si in mainile unui om relativ inteligent intr-o companie potrivita poate produce niste discutii pe teme mai profunde".

Nu se refera nici la filozofie, nici la betie, ci la niste termeni medii.

Pe mine doar m-a deranjat ca ai putut sa numesti niste oameni cu adevarat remarcabili ca fiind betivi sau ca si-au luat inspiratia in urma unor alcoolizari. Nu pot sa cred ca s-a imbatat Kant intr-o seara si i-au venit in cap Bazele Metafizicii Moravurilor pentru ca apoi sa scrie Critica Ratiunii Pure (exemplu extrem).

Link to comment
Share on other sites

Sal'tari.

... Ce va face societatea viitorului? Va interzice consumul de alcool? Oare eliminarea alcoolului din lume nu ar saraci omenirea? Ne e mai bine cu el sau fara el? Este alcoolul un viciu sau doar o 'ispita' menita sa ilumineze pe unii si sa ii doboare pe altii? Devenim sclavii alcoolului sau profitam de el? Unde e limita?

Importanţa problemei alcoolului a fost sesizată în general în societăţile evoluate. Dacă vestul, nordul, sudul Europei au ridicat în slăvi sau au ponegrit băutura de-a lungul timpului, încercând să realizeze aceasta pe baza unor observaţii ştiinţifice, Europa de Est nu a opus alcoolismului decât precepte religioase, morale. Alcoolismul a fost aici întotdeauna ignorat, nu a făcut obiectul unei evidenţe veritabile. Astăzi, cei mai fideli indicatori rămân mortalitatea prin ciroza hepatică, accidentele rutiere şi criminalitatea.

În fosta U.R.S.S., în perioada 1985-1987, succesul campaniei iniţiate de Mihail Sergheevici Gorbaciov se poate atribui scăderii producţiei de băuturi alcoolice, majorării preţurilor, scăderii veniturilor disponibile şi educaţiei sanitare. Cei care erau găsiţi beţi la muncă sau în zonele publice erau judecaţi şi condamnaţi. Consumul băuturilor alcoolice în trenurile de cursă lungă sau în zonele publice a fost interzis. Mai multe podgorii faimoase au fost distruse. Scenele în care se consumau băuturi alcoolice au fost cenzurate din filme. Această campanie nu a avut o influenţă importantă asupra reducerii alcoolismului, dar a avut un efect devastator asupra bugetului statului, rezultând o pierdere de aproximativ 100 de miliarde de ruble, prin migrarea producţiei şi vânzărilor de alcool pe piaţa neagră. Criticii lui Gorbaciov au mers până acolo încât au afirmat că reforma alcoolului a fost cea care a declanşat seria de evenimente care au dus la prăbuşirea Uniunii Sovietice şi la serioasele probleme economice cu care avea să se confrunte nou formata CSI. Evenimentul trebuie interpretat cu prudenţă, deoarece nu există aprecieri obiective asupra producţiei clandestine care puţin probabil să fi scăzut.

M-am aplecat ( acum câţiva ani în urmă ) asupra problemei chiar în lucrarea mea de disertaţie - "Metode terapeutice utilizate în terapia alcoolismului" dar nefiind un "forum de profil" nu-mi aduc prea mult contribuţia la această discuţie decât cu câteva idei şi cu propunerea de a urmări pe website-ul postului de televiziune Pro Tv - " Spovedaniile unor alcoolici curajoşi - ei ne sunt mărturie că se poate ! " - emisiune realizată de Cristian Tabără în data de 26 noiembrie 2006 - link.

Parcă şi acum îmi aduc bine aminte fragmentul: " ... Dacă vorbim de alcool...cred că am rezolvat problema asta, dar mai sunt altele de rezolvat, deci alcoolul...probabil acum trebuie rezolvate urmările consumului de alcool. ... O uşoară îndepărtare de societate, să recâştigi încrederea tuturor celor de acasă şi a prietenilor, cunoştinţelor cu care ai avut contacte până atunci...

... Alcoolicul se retrage, devine un urs, devine un urs ursuz ascuns în bârlogul lui, deci singur te excluzi din societate, dintre prieteni. Nu vorbesc de cei de băutură. Ăia nu te exclud. Şi sentimentul de ruşine, de neputinţă, de întoarcere din nou la alcool te fac să te îndepărtezi de societate fără să-ţi dai seama... ".

Şi când mă gândesc ... în 16 septembrie 1989, "Le Figaro" reproducea un articol apărut în propriile coloane în 1949: " Medicii amici ai vinului decid că muncitorul trebuie să bea mai mult de 1 litru pe zi, iar intelectualul mai mult de 1/2 litru pe zi, pentru a se menţine în formă " :).

Iar în zilele noastre, dacă ar fi să comparăm consumul de alcool pe cap de locuitor cu cel de lapte vom vedea că la ora actuală, consumul individual de lapte este de 3,7 litri pe lună, cu mult sub cei opt litri băuţi de un consumator din UE. Un consumator român cumpără de două ori mai puţin lapte decât unul din UE. Dacă la consumul de lapte România se află pe un loc codaş, la consumul de alcool se află pe un loc fruntaş: "Cetăţenii a cinci state foste comuniste, care au aderat la UE în 2004, dar şi cei din România sunt cei mai mari consumatori de alcool din Europa, potrivit unui raport prezentat vineri, ( 3 noiembrie ) la Vilnius, informeaza NewsIn. Adulţii din Ungaria, Letonia, Lituania, România, Slovacia şi Cehia consumă anual mai mult de 18,5 litri de alcool pur pe cap de locuitor, faţă de media de 15 litri din UE, potrivit raportului Institutului britanic de studii privitoare la alcool, prezentat la o conferinţă internaţională pe tema alcoolismului şi toxicomaniei, la Vilnius" - articol apărut în Cotidianul online de business Wall Street în data de 06 noiembrie 2006.

Rămâne să decidă fiecare ce drum îşi alege în viaţă ... .

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

Guest eu-razvan

Ce ti se pare asa mult?

Nu, a fost interzisa pt ca d®acii stateau beti morti in loc sa plece la lupta :))

Nu ti se pare mult 5 litri de vin ????? #-o . Tu ai bea 5 litri de vin dupa care sa iei o decizie care sa iti influenteze viata ta si a inca 100.000 de oameni ???

Aia cu Burebista si viile nu este decat o reclama , nu cred ca dacii erau asa praf .

Link to comment
Share on other sites

Folosesti cuvintele gresite pentru a te exprima atunci.

Din cate am inteles eu acest topic este despre betie, nu despre a mai bea din cand in cand o sticla de vin sau 2-3 beri cu niste prieteni.

De asemenea, este o diferenta intre o discutie pe teme filozofice purtata din cauza mai multor pahare de vin si arta actiunea de a filozofa.

Tu spui: "alcoolul deschide mintea si in mainile unui om relativ inteligent intr-o companie potrivita poate produce niste discutii pe teme mai profunde".

Nu se refera nici la filozofie, nici la betie, ci la niste termeni medii.

Pe mine doar m-a deranjat ca ai putut sa numesti niste oameni cu adevarat remarcabili ca fiind betivi sau ca si-au luat inspiratia in urma unor alcoolizari. Nu pot sa cred ca s-a imbatat Kant intr-o seara si i-au venit in cap Bazele Metafizicii Moravurilor pentru ca apoi sa scrie Critica Ratiunii Pure (exemplu extrem).

Sa inteleg ca termenul 'betie' folosit in titlul topicului este impropriu...

Posibil, nu zic nu, in mod evident prin betie nu m-am referit la coma alcoolica.

Pana la urma, betia descrie mai degraba starea in care se afla individul - exista si expresia 'betie de cuvinte' care n-are legatura (neaparat :D) cu 'alcoolul'.

Eu cred ca am explicat destul de bine ce doresc sa dezbatem in topic ... Daca sa lasam alcoolul sa ne stapaneasca sau sa ne ferim de el ca dracu' de tamaie ori sa incercam sa-l stapanim si sa-l folosim. Nu am dorit sa discut despre extreme insa mi-am asumat pozitia de a gasi contra-argumente sustinatorilor castitatii si abstinentei in domeniu...

E o atitudine asumata intentionat si cu scop.

Despre oamenii remarcabili pe care 'i-am numit betivi' nu mai reiau, am explicat si mai sus.

Ori intelegi ce am vrut sa spun ori discutam doar de dragul de a ne contrazice ... Eu cred ca intelegi dar vrei musai sa ai dreptate. E o capcana in care cazi mult prea des :)

Kant issue (asa, intre noi doi ;;) )

Pe langa faptul ca in afara de Critici, toate celelate lucrari (in care intra si minunea numita Bazele Metafizicii Moravurilor) sunt mai obscure, as zice ca nenea a avut cea mai anosta si mai controlata viata ever in principal din motive medicale. Kant s-a nascut cu o malformatie de stern care i-a diminuat mult capacitatea pulmonara si prin urmare l-a obligat inca din tinerete la un regim de viata spartan.

Nu mai zic de legendarele plimbari care il transformasera in ceasornicul comunitatii din Konigsberg si nici de faptul ca a fost un celibatar convins si nu exista vreo dovada biografica cum ca vreo femeie i-ar fi calcat vreodata pragul casei (nici macar slujnice).

So, pe acest 'popa deghizat' (ca sa il parafrazez pe Nietzsche referindu-se fix la Kant :))) il vrei tu ca exemplu al vietii boeme de filosof? ...:)

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul nu e pentru toata lumea asta e clar ! voi stiti cati oameni mor de ciroza in fiecare an ? :)) manelistul baut e cel mai prost animal de pe planeta asta :))

Sunt oameni care by default sunt suparati pe viata si bautura doar le dezvolta gandurile negre si paranoia. Mai e subspecia de timizi si rupti de realitate care vor sa se simta si ei bine odata pe an, beau sticla de vodka ca apa plata si apoi devin ultimii badarani...

Apoi suntem noi astia care ne simtim bine pe lumea asta, si se bucura de bunatatile vietii, dar atunci cand beau o halba de Heineken rece simt cu adevarat ca traiesc :beer:

Pentru toti haterii care au avut experiente nasoale cu oameni dependenti de alcool sau nu vedeti rostul alcoolului nu va recomand decat.... terapie in grup ...

Link to comment
Share on other sites

logs, nu cred ca filozofii trebuie sa fie neaparat "boemi". Daca ii luam la rand pe cativa dintre cei mai mari din lume (Kant, Hegel, Heidegger, Platon etc.) mai toti erau niste oameni extrem de calculati, stapani pe sine etc.

Acum, daca tu vrei sa te referi la noua generatie de ganditori (vezi Nichita Stanescu) atunci recunosc, sunt multi betivi. Dar pe de alta parte, asta e grupa mica in ceea ce priveste filozofia.

Am zis si mai devreme ca alcoolul poate elibera mintea unui om din lanturile unei gandiri dogmatizate, dar a lega cuvantul betie de filozofie nu sunt si nu voi fi niciodata de accord.

p.s. M-a amuzat partea cu "in afara de critici si Bazele metafizicii moravurilor nu prea a scris nimic" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sa te pun sa mai recitesti odata ce am scris, poate prinzi si sensul corect al ei?

... nu cred ca are sens.

Pe langa faptul ca in afara de Critici, toate celelate lucrari (in care intra si minunea numita Bazele Metafizicii Moravurilor) sunt mai obscure = cele 3 Critici ale lui Kant sunt cartile de capatai. Oricare altele (de fapt cateva) sunt vioara a doua in ceea ce-l priveste pe ganditorul mai sus amintit.

On topic, ti-am inteles punctul de vedere, mersi pentru efortul argumentarii.

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-a imbatat niciodata , si nu o voi face , sa ma trezesc dimineata prin Los Angeles intr-un cos de gunoi imbracat in haine cu puf roz si cu niste catuse la mana ... no thanks .

Hmz, eu m-as mai gandi ...

Avand in vedere ca azi noapte am ajuns acasa lesinat si mi-am amintit cum e sa zaci langa wc, in pat cu ligheanu in brate, tratit pe jos fiindu-ti frig, dar transpirat leoarca ... as putea spune ca mi-a ajuns cu bautara (ma refer la consumul in cantitati considerabile) ...

Dar, am mai spus asta si tot s-a intamplat ... PT CA SE INTAMPLA! - te imbeti pe "nesimtite".

Nu cred ca e vre`unu care sa-si doreasca sa bea pana pica din picioare ...

Bine, e greu sa crezi ce am spus mai sus daca nu ai oarecare experienta ...

Nici eu n-as crede daca nu as fi simtit pe pielea mea ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...