Jump to content
logs

Betie

Recommended Posts

Stim cu totii, alcoolicii sunt niste oameni care si-au ratat potentialul din cauza viciului. Pintre ramasitele vietii lor intrevezi adesea drame si revelatii, neadaptare sau poate idealuri neatinse. Parerea majoritatii este ca omul care bea este un om slab, supus viciilor, incapabil sa ia decizii si sa aiba discernamant.

Stim iarasi despre efectele negative ale alcoolului asupra organismelor noastre.

Si totusi, alcoolul a fost impreuna cu noi de mii de ani. Inainte de Christos. Grecii de odinioara aveau un zeu al veseliei, pe Dionysos. La romani Bacchus, zeul veseliei si al petrecerilor era reprezentat ca un tanar care tine in mana un toiag, impodobit cu iedera si vita de vie.

Chiar religia crestina foloseste bautura alcoolica in ritualurile sale, desi biblia condamna excesul de alcool, trecandu-l in categoria patimilor.

Noi toti am incercat 'puterile' alcoolului. Este un ingredient necesar pentru petreceri si aniversari. Devine uneori un sprijin pentru cei dezorientati, obositi, debusolati, suparati sau dimpotriva bucurosi, invingatori. Alcoolul 'leaga' prietenii si discutii, sparge gheata, reformuleaza realitatea in nuante mai acceptabile.

Pe multi dintre noi ii face mai profunzi, capabili de ganduri complexe, de combinatorica de idei si speculatii. Sunt binecunoscuti o gramada de artisti si romani si straini care au folosit (si folosesc) alcoolul ca potentiator creator. Pentru eliberarea spiritului si a mintii.

Extrema cealalta este compusa din betivii care fac scandal si isi bat nevestele si copiii, care sunt abrutizati complet si cu creierul pe jumatate (daca nu de tot) 'prajit'.

Ce va face societatea viitorului? Va interzice consumul de alcool? Oare eliminarea alcoolului din lume nu ar saraci omenirea? Ne e mai bine cu el sau fara el? Este alcoolul un viciu sau doar o 'ispita' menita sa ilumineze pe unii si sa ii doboare pe altii? Devenim sclavii alcoolului sau profitam de el? Unde e limita?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tot ceea ce ai zis tu intra la categoria "variabile". Efectele alcoolului difera de la om la om. Pentru unii e o mica rupere de realitate eventual chiar o forma decenta de relaxare, pt altii poate e doar un refugiu. Eu unul cred ca viata fara vicii ( orice forma ar avea acestea ) ar fi anosta. Sunt momente in care cu ajutorul alcoolului te refugiezi de ceea ce te afecteaza, sunt momente in care cu ajutorul lui spargi gheata si te apropii de cineva si nu in ultimul rand tot alcoolul duce distractia la cele mai inalte cote. DA, sunt un consumator fidel si nu imi e rusine cu asta. Nu ma consider un om slab, dar consider ca sa treci prin viata fara sa gusti din micile ei placeri e trist si inutil. Oricum ajungem toti ori intr-o groapa ori intr-o urna frumos decorata, asa ca nu vad de ce nu ne-am face "trecerea spre cele drepte" cat mai placuta posibil. Pentru adeptii vietii gen "ma nasc, cresc mare, ma angajez undeva, imi intemeiez o familie, fac copii si dupa mor ) alcoolul, tigarile, drogurile, viata sexuala dezorganizata si in general orice fel de distractie e intruchiparea raului. Celor din acea categorie le urez sa ajunga cat mai repede la "subsol", dar inainte sa isi dea ultima suflare sa se gandeasca cum si-au trait viata si daca a meritat sa se sacrifice pt ceea ce lasa in urma.

Link to comment
Share on other sites

"alcoolicii sunt niste oameni care si-au ratat potentialul din cauza viciului"

cea mai geniala afirmatie din 2010. - not.

unii se apuca de baut datorita problemelor de familie sau din cauza situatiei financiare, dar majoritatea ajung sa caute disperati raspunsuri la problemele lor pe fundul unei sticle deoarece au fost prea prosti sa le afle atunci cand au fost in bancile scolii. asta e adevarul.

alcoolul nu distruge nimic ce nu a fost deja sortit sa fie distrus. uitati aici o lista cu alcoolici notorii. aparent lor alcoolul nu prea le-a influentat negativ "potentialul".

Stephen King- scriitor de succes

Ernest Hemingway - scriitor de succes

Joseph Stalin - serios, nu stiti cine e Stalin ?

Alexandru cel Mare - cel mai faimos strateg militar din istorie

Dean Martin - actor celebru

Florin Piersic - il stiti si il iubiti

ca sa nu mai spun ce rol important a avut alcoolul in dezvoltarea genului muzical rock.

bottom line, e usor sa dai vina pe alcool decat pe lipsa de caracter a acelor persoane. daca ei vor sa se limiteze, perfect, eu nu am nimica impotriva. viata lor, treaba lor. dar nici nu poate avea cineva pretentia ca trebuie sa imi fie mila de ei, pentru ca sunt "victime" ale alcoolului.

Link to comment
Share on other sites

"alcoolicii sunt niste oameni care si-au ratat potentialul din cauza viciului"

cea mai geniala afirmatie din 2010. - not.

unii se apuca de baut datorita problemelor de familie sau din cauza situatiei financiare, dar majoritatea ajung sa caute disperati raspunsuri la problemele lor pe fundul unei sticle deoarece au fost prea prosti sa le afle atunci cand au fost in bancile scolii. asta e adevarul.

alcoolul nu distruge nimic ce nu a fost deja sortit sa fie distrus. uitati aici o lista cu alcoolici notorii. aparent lor alcoolul nu prea le-a influentat negativ "potentialul".

Stephen King- scriitor de succes

Ernest Hemingway - scriitor de succes

Joseph Stalin - serios, nu stiti cine e Stalin ?

Alexandru cel Mare - cel mai faimos strateg militar din istorie

Dean Martin - actor celebru

Florin Piersic - il stiti si il iubiti

ca sa nu mai spun ce rol important a avut alcoolul in dezvoltarea genului muzical rock.

bottom line, e usor sa dai vina pe alcool decat pe lipsa de caracter a acelor persoane. daca ei vor sa se limiteze, perfect, eu nu am nimica impotriva. viata lor, treaba lor. dar nici nu poate avea cineva pretentia ca trebuie sa imi fie mila de ei, pentru ca sunt "victime" ale alcoolului.

Poate insa eu sunt de alta parere . Alcoolul pe multi ii dezinhiba . Un om linistit probabil la o betie mai serioasa va fi putin mai activ insa nimic mai mult insa unul care e tampit , gradul de nerusinare si cretinism va fi ridicat la cub .

Alcoolul consumat fara masura influenteaza negativ . Oricat de mult te-ai bate in piept Alexandru cel Mare , Florin Piersic , Stephen King si ET nu au "lucrat" sub influenta alcoolului . Ma indoiesc ca Alexandru cel Mare ar fi facut strategii contra persilor cu 5 litri de vin la bord . Nu cred ca mai nimerea nici harta . Influenta alcoolului este vizibila iar cei care contesta acest lucru sunt dupa parerea mea orbi . Ca dupa betie omul ala e sfant nu ma intereseaza fiindca timpul in care el e beat exista si ala nu e trimis pe alta planeta ori intr-o lume paralela ci ii deranjeaza pe altii cu idioteniile lui .

Cei care se apuca de baut din cauza problemelor de familie is cei mai penibili . Ce rezolvare ai putea gasi intr-o astfel de cale, mai degraba inrautatesti acea situatie decat sa-i gasesti o solutie . Intr-o familie trebuie sa ai mintea limpede si nu plina cu bautura .

Link to comment
Share on other sites

am zis ca au fost alcoolici. aia inseamna ca tot timpul aveau ceva la bord. un om care se imbata o data pe saptamana nu poate fi considerat alcoolic/dependent de alcool. ala care se trezeste dimineata si in loc de cafea da peste cap un shot de 40ml, ala e alcoolic.

toti din lista pusa de mine erau genul asta de oameni. probabil ca nu erau muci 24/24.

nu-mi place sa-l vorbesc in nume de rau, dar de piersic stiu sigur. mi-a spus un vecin care a lucrat cu el de cateva ori, cu multi ani in urma. nu o data s-a intamplat sa urce pe scena mirosind a ceva. si asta nu numai la spectacole si la repetitii.

evident ca in doze mari alcoolul are capacitatea de a transforma orice om intr-un bivol. totul trebuie consumat cu cap.

dependenta e doar un efect secundar al lipsei de coloana vertebrala.

Link to comment
Share on other sites

:-? postez oarecum in necunostinta :D daca nu ma indoiesc licoarea lui Bachus a fost interzisa de Burebista pe teritoriul dacilor si s-a facut totoul pentru ca nimeni sa nu mai aiba vreo sursa a pacatului:D

Hmm poate ca in cantiati mici alcoolul are oarecare efecte benefice asupra ogranismului ..dar in cantiati serioase induce o falsa stare de euforie..iar efectele asupra santatii in cazul unui consum sustinut sunt cunoscutde deja (sper) . Daca se va interzice consumul de alcool in viitor? Nu cred. Nu va putea nimeni sa opreasca una din afacerile cele mai profitabile din istoria omenirii :D

Link to comment
Share on other sites

Daca se va interzice consumul de alcool in viitor? Nu cred. Nu va putea nimeni sa opreasca una din afacerile cele mai profitabile din istoria omenirii :D

I wanna live and see that day !!! Amen . Sa beti Coca Cola , Pepsi si suc de morcovi ca-s satul de balauri de 16-17 ani care dau shot-uri de tequila pe gat mai ceva decat lancia motorina . Eu pur si simplu n-am putut niciodata ce e asa de fenomenal sa fii beat muci , sa nu mai stii de tine deloc si sa pierzi controlul asupra ta , ca da cand esti beat te bate si un chink .

Link to comment
Share on other sites

I wanna live and see that day !!! Amen . Sa beti Coca Cola , Pepsi si suc de morcovi ca-s satul de balauri de 16-17 ani care dau shot-uri de tequila pe gat mai ceva decat lancia motorina . Eu pur si simplu n-am putut niciodata ce e asa de fenomenal sa fii beat muci , sa nu mai stii de tine deloc si sa pierzi controlul asupra ta , ca da cand esti beat te bate si un chink .

Pai daca esti beat esti smecher,da bine la fete,uneori e bine sa te prefaci ca esti beat pentru a impresiona lumea. Bautura face din tine un mascul feroce.Defapt,esti doar un gugustiuc penibil

Link to comment
Share on other sites

Pai daca esti beat esti smecher,da bine la fete,uneori e bine sa te prefaci ca esti beat pentru a impresiona lumea. Bautura face din tine un mascul feroce. Defapt, esti doar un gugustiuc penibil

da? şmecher, impresionabil şi mascul feroce? nu aş prea spune. sorry, dar cred că un om beat e jalnic şi îmi insipiră milă. alcoolul depersonalizează şi umileşte, pe termen lung te distruge..

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca Alexandru cel Mare ar fi facut strategii contra persilor cu 5 litri de vin la bord

Ce ti se pare asa mult?

:-? postez oarecum in necunostinta :D daca nu ma indoiesc licoarea lui Bachus a fost interzisa de Burebista pe teritoriul dacilor si s-a facut totoul pentru ca nimeni sa nu mai aiba vreo sursa a pacatului:D

Nu, a fost interzisa pt ca d®acii stateau beti morti in loc sa plece la lupta :))

Link to comment
Share on other sites

da? şmecher, impresionabil şi mascul feroce? nu aş prea spune. sorry, dar cred că un om beat e jalnic şi îmi insipiră milă. alcoolul depersonalizează şi umileşte, pe termen lung te distruge..

Nu ai "simtit" ironia ,asa-i?

ba da, te-am susţinut chiar ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca esti beat esti smecher,da bine la fete,uneori e bine sa te prefaci ca esti beat pentru a impresiona lumea. Bautura face din tine un mascul feroce.Defapt,esti doar un gugustiuc penibil

Aprob...daca te faci muci nu impresionezi pe nimeni

Cine ar vrea ca langa el sa aiba pe cineva care toata ziua bea ca e fericit,ca e trist?

Link to comment
Share on other sites

Daca am scapa de alcool ar scadea considerabil rata criminalitatii, mai ales in paturile sociale inferioare. Dar asta nu se va intampla pentru ca societatea e prea obisnuita cu alcoolul si mai curand s-ar interzice painea decat spirtoasele.

Americanii au incercat o data si le-a iesit pe dos, asa ca nu se poate interzice, e un obicei prea inradacinat.

Si multi dintre cei care au probleme cu bautura incerca sa se lase negandu-si complet nevoia pentru o vreme, pana cedeaza si ajung din nou in situatia initiala. Pana la urma nu e nimic rau in a bea un pahar, doua, decat sa stai si sa scrasnesti din dinti cu gandul la alcool. Dar multi nu inteleg asta si din incercarea de a se abtine dau in extrema cealalta eventual. Problema nu poate fi rezolvata decat prin educatie.

Link to comment
Share on other sites

Ce va face societatea viitorului? Va interzice consumul de alcool? Oare eliminarea alcoolului din lume nu ar saraci omenirea? Ne e mai bine cu el sau fara el? Este alcoolul un viciu sau doar o 'ispita' menita sa ilumineze pe unii si sa ii doboare pe altii? Devenim sclavii alcoolului sau profitam de el? Unde e limita?

Alcoolul nu va putea fi interzis, parerea mea, in afara de faptul ca este o sursa uriasa de profit, este prea raspandit in toate colturile lumii pentru a putea fi interzis. La inceput este o "ispita", dar multi nu stiu unde este limita si transforma ispita in viciu, de unde le este greu sa mai scape. In cantitati mici, majoritatea sunt luminati, dupa ce se ajunge la prea mult, te mai luminezi cand te trezesti. Limita trebuie sa si-o impune fiecare consumator, o limita care se opreste undeva la consumul moderat, care te face sa te simti bine, mai destins, nu unde ajungi sa nu te mai poti ridica de unde ai cazut.

Link to comment
Share on other sites

Ce va face societatea viitorului? Va interzice consumul de alcool? Oare eliminarea alcoolului din lume nu ar saraci omenirea? Ne e mai bine cu el sau fara el? Este alcoolul un viciu sau doar o 'ispita' menita sa ilumineze pe unii si sa ii doboare pe altii? Devenim sclavii alcoolului sau profitam de el? Unde e limita?

limita cred ca este cand incepi sa bei singur :)

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul distruge viati,la propiu si la figurat,acum depinde si in ce cantitati se consuma,cat de des se intampla si unde.

E ceva sa bei cu prietenii,colegii,familia la o petrecere,la o cumatrie sau nunta o data la 1 luna sau doua si e alceva sa bagi in tine in fiecare zi,de nu stii cand esti beat si cand esti treaz.

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul distruge viati,la propiu si la figurat,acum depinde si in ce cantitati se consuma,cat de des se intampla si unde.

E ceva sa bei cu prietenii,colegii,familia la o petrecere,la o cumatrie sau nunta o data la 1 luna sau doua si e alceva sa bagi in tine in fiecare zi,de nu stii cand esti beat si cand esti treaz.

Eu n-am inteles nimic.

Cum adica distruge vieti si la propiu si la figurat?

Link to comment
Share on other sites

Nu-i nevoie sa intelegi tu.

Uite vezi, asta imi place la tine, spui multe dar cunosti nimic. Ai sa-ti distrugi viata, la figurat. Wtf, cum suna asta, zau asa. =) Daca bei in fiecare zi, nu constientizezi daca esti treaz sau beat? Ma tu faci urat dupa prima bere?

Serios acum, daca nu stii, de ce vorbesti in numele altora? Sau ma scuzi, probabil se afla in spatele userului vreun betiv notoriu si nu stiam noi.

Link to comment
Share on other sites

mihai şi bny, mutaţi disputele pe pm!

on. alcoolul e o capcană, nu-ţi dai seama cum pune stăpânire pe tine, devine un viciu ce se cere întreţinut, când vrei să renunţi îţi e greu, pentru unii imposibil.

poţi ajunge de la simpla ritualistică servire a berii în oraş cu băieţii, la imposibilitatea de a-ţi începe ziua fără o "tărie".

alcoolul e drogul cel mai periculos, şi e free ... :)

Link to comment
Share on other sites

Daaaaa....alcolul inseamna moarte....ciroza ....nu puneti gura pe bautura , distruge vieti si familii , cate crime se petrec la bautura....omg , ce oameni nenorociti....un drog nenorocit....care e si free OMG.....facem o petitie sa interzicem vanzarea bauturilor alcoolice in Romania ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...