Jump to content
Drops

Câini turbaţi.

Recommended Posts

Sal'tari.

Am scăpat de vreo două ori până acum dar câini turbaţi sunt peste tot văd.

Eu nu ştiu cum se descurcă femeile sau copiii mai mici că mie îmi este cât de cât greu să îi intimidez. Mă fac că arunc în ei, mă retrag uşor cu spatele, am grijă să nu mă încercuiască, îi înjur, mă strâmb la ei :D dar aş vrea ceva mai sigur decât astea.

Am văzut ceva de genul ăsta că ar fi util. A încercat cineva aşa ceva ? Vă rog să îmi daţi nişte sfaturi dacă funcţionează aparatele de genul ăsta că nu aş vrea să stau liniştit că îi alungă aparatul şi să mă trezesc că mai vin vreo 10 apoi pe mine :)).

Dacă aţi folosit vă rog să îmi spuneţi şi de unde găsesc de cumpărat mai bune.

Mulţumesc frumos şi ... sper să nu aveţi parte de "turbaţi" de ăştia.

Am să iau mâncare, îi chem după mine pe "turbaţii" ăştia şi le dau să mânânce în curtea primăriei. Să se înveţe să mă aştepte acolo cu mâncarea ... şi poate se "împrieteneşte" şi domnu' Primar cu ei că eu m-am "împrietenit" destul.

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

Guest Wandering

esti moldovean sau ardelean?

Incearca sa te imprietenesti cu ei,ei sunt asa pt ca oamenii ii bat si vreau sa se razbune,da-le si tu mancare daca nu ai caine acasa,gandeste-te ca esti in locul lor si oamenii iti dau suturi in fund si te bat si nu ai ce manca,cum ai reactiona? Ca un turbat. :D

Link to comment
Share on other sites

Wandering ar fi şi haios să mă vezi cu pachete de mâncare pentru turbaţii ăştia :)).

În unele zile treci pe lângă ei şi nici nu te bagă în seamă iar în alte zile îs curat turbaţi.

Eu am ciobănesc german dar nu se compară cu maidanezii ăştia turbaţi.

Moldovean.

Cu stimă,

Io, Drops

L.E. nu vreau să îi omor sau se le fac rău ... vreau doar să îi sperii.

Link to comment
Share on other sites

esti moldovean sau ardelean?

Incearca sa te imprietenesti cu ei,ei sunt asa pt ca oamenii ii bat si vreau sa se razbune,da-le si tu mancare daca nu ai caine acasa,gandeste-te ca esti in locul lor si oamenii iti dau suturi in fund si te bat si nu ai ce manca,cum ai reactiona? Ca un turbat. :D

Defapt nu este din aceasta cauza...

Cand ai trecut pe strada probabil ai le-ai incalcat ,,teritoruiul" ( si incearca sa-l apere)....asa cum un caine pe care il ti in posesie isi apara casa/curtea , asa si cainii maidanezi isi apara strada...iti dai seama ca daca aveau ceva cu oamenii toata ziua alergau numai prin oras.

Iar cainii maidanezi ataca numai cand esti singur ( daca sunteti 2-3 nu este nici o problema_

Link to comment
Share on other sites

fanaticaldoll eşti belea :)).

În primul post am pus ghilimele la turbaţi ... precizez că trebuia să pun peste tot ghilimele.

Cu stimă,

Io, Drops

da, retorică

şi de ce nu vorbeşti despre ei ca despre animale fără stăpân, care nu au un adăpost, hrană şi care încearcă să supravieţuiască? când spui că sunt "turbaţi" deja spui totul despre felul tău de a privi lucrurile: toţi maidanezii sunt demni de dispreţ, periculoşi şi ar trebui împuşcaţi.

eu nu prea cred că e vina lor ci a celor care i-au părăsit, a autorităţilor pasive care nu găsesc rezolvare acestei probleme şi chiar a noastră, a tuturor, prin pasivitatea de care dăm dovadă.

noi ne lăudăm cu raţionalitatea, nu? unde e?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wandering

Daca ar fi dupa eugen,cainii ar fi o rasa pe cale de disparitie,oricum,nu e vina lor,ori au fost dati afara si nu au de mancare si ii bat unii,ori le e foame si isi apara teritoriul

Link to comment
Share on other sites

fanaticaldoll retorică ?!?

Ai văzut vreodată un copil desfigurat în urma unor astfel de animale fără stăpân ?

Ai citit mai sus că am precizat că nu vreau decât să îi sperii şi nu să le fac rău ?

Mi se pare că nu mai eşti obiectivă dacă faci judecăţi de valoare la adresa mea invocând cuvântul "turbat" folosit de mine drept echivalent pentru: "spui totul despre felul tău de a privi lucrurile: toţi maidanezii sunt demni de dispreţ, periculoşi şi ar trebui împuşcaţi"

Nu mă interesează părerea ta despre ce ar trebui să facem sau nu cu animalele fără stăpân ... eu am cerut informaţii despre aparatele de tip dogchaser şi le mulţumesc celor care m-au ajutat şi o să mă ajute.

Din partea mea poţi să te lauzi cu ce vrei dar stând pe marginea imaginară a sferei elipsoidale generată de vibraţiile epileptice ale atomului universului, mă întreb: "Un aparat de tip dogchaser are efect sau nu ?"

Cu stimă ( şi dornic să ajut animalele fără stăpân ),

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

In general cainii turbeaza de la caldura foarte mare. Daca faceti o comparatie cu un caine, cum se comporta iarna, si cum se comporta vara, comportamentul din timpul verii este mult mai negativ. De ce ? Chiar si noi, uneori, cand ne e cald incat nu mai suportam, ne vine sa facem ceva negativ, sa lovim, sau sa ne rupem hainele de pe noi. Si cainii sunt asa, doar ca ei o fac diferit rau de tot, se iau de cei din jur. Insa iarna, sunt mai calmi. De ce mai calmi ? Pai frigul ala te domoleste, nu mai ai chef sa faci nimic. Voi cand sunteti afara, la o temperatura de -20 grade celsius, va mai arde sa va apucati sa fugiti, sa strigati si altele ? Poate sa fugiti, dar pana va dezmortiti, cale lunga.

Cat despre aparatele alea cu ultra sunete, nu stiu ce efect poate sa aiba. In primul video postat de Drops are efect, in al doilea, cainii stau si se uita (la cat l-a butonat cel din video, cred ca in al doilea clip bateria era cam obosita). Eu personal as opta pentru spray-ul paralizant. E mult mai sigur, si nu necesita baterii care te pot lasa cand ti-e lumea mai draga :P.

Link to comment
Share on other sites

marius_truckerfan dacă ar fi de la baterie hai că mă mai risc, iau o baterie de rezervă la mine ... dar să nu fie de la aparat - să stau să tot schimb baterii rugându-mă ca următoare să fie bună :)).

Să nu dau banii pe un aparat de ăsta doar ca să zic că mi-am luat "pârâitoare" pentru câini.

M-ar interesa dacă are cineva şi îl foloseşte.

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

Vasily_Zaytsev eu nu îmi doresc să le facă ceva sau cineva rău.

Repet că doar să îi sperii vreau.

Eu la vârsta şi înălţimea mea :)) mă mai risc când sunt 2, 3 câini dar când sunt câte 10 mă feresc şi eu.

Nu ştiu dacă aţi avut ocazia să vedeţi cum se comportă un câine de asta singur şi apoi în haită - atacă total diferit. Dacă te-au încercuit şi nu are cine să te ajute ăla eşti.

Când o să vadă şi mai marii iubitori de animale fără stăpân ce înseamnă ... poate o să înţeleagă. Eu nu am fost niciodată muşcat de un câine ( doar Lassie a mea în joacă ) dar pe lângă muşcătură sigur o să mai ai parte şi de o serie de injecţii.

Eu mai ies mult şi cu bicicleta când e frumos afară, suntem vreo 5 prieteni care mergem în grup şi tot ne este greu să trecem printr-o zonă cu nestăpâniţi de ăştia ... gândiţi-vă ce fac femeile sau copii mai mici. Oricum, un aparat de ăla nu rezolvă situaţia la modul general dar îmi poate rezolva mie situaţia cât de cât. Asta până când mai marii iubitori de animale ( mai mult sau mai puţin retorici ) o să găsească chintesenţa nepăsării autorităţii de prea mult timp iraţională.

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

Drops, daca esti cu bicicleta, nu te opri, continua sa mergi, ai doar grija sa nu vina in lateral, te pot apuca de picior. Daca sunt in fata ta, inainteaza fara probleme, or sa se dea, crezi ca sunt asa prosti sa stea sa-i calci ? Oricum, fii precaut, cu degetele pe frane, in caz ca nu se da vre-unu, sa nu-l nenorocesti :).

Link to comment
Share on other sites

da, retorică

şi de ce nu vorbeşti despre ei ca despre animale fără stăpân, care nu au un adăpost, hrană şi care încearcă să supravieţuiască? când spui că sunt "turbaţi" deja spui totul despre felul tău de a privi lucrurile: toţi maidanezii sunt demni de dispreţ, periculoşi şi ar trebui împuşcaţi.

eu nu prea cred că e vina lor ci a celor care i-au părăsit, a autorităţilor pasive care nu găsesc rezolvare acestei probleme şi chiar a noastră, a tuturor, prin pasivitatea de care dăm dovadă.

noi ne lăudăm cu raţionalitatea, nu? unde e?

s-a referit la cei violenti,exista si caini cu stapan extrem de violenti,care nu au nicio treaba,intradevar am observat si eu ca se inmultesc cainii maidanezi din ce in ce mai tare..si sunt tot mai agresivi...

ps: mi s-a intamplat de multe ori sa merg linistita pe strada..si sa se ia de mine niste caini TURBATI fara sa le fac absolut nimic..

Link to comment
Share on other sites

marius_truckerfan nici nu-mi trece prin cap să mă opresc ... şi cu ochii închişi şi tot pedalez :)).

Am văzut cum se băgau la roţile maşinilor, claxonau oamenii şi ei nimic.

Sunt exemplare care nu ştiu ce mânăncă dar îs mai mari decât câinele meu ... unul de ăla dacă te-o izbit în roată poţi să strigi "mamiii" :)).

O să fac eu rost de un aparat de ăla să îl probez şi dacă merge îmi cumpăr.

Am mai citit despre nişte fluiere cu ultrasunete dar alea văd că sunt folosite şi la dresaj ... deci clar nu-i sperie încât să te lase în pace.

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

Guest Sniperus

Solutie garantata -> Ia-ti un spray paralizant cu piper de la magazine de arme si vanatori si indreapta-l spre caine si nu ezita ! :) garantez ca or sa fuga toti... orice animal este afectat de sprayul asta chiar si ursul si lupul si evident omul :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine consideră deplasat termenul "turbat" îl rog să citească aici.

Pozele de acolo ilustrează eficienţa dragostei nemărginite a celor care cred că rezolvarea stă în negocierea cu nestăpânitul atacator mai mult sau mai puţin "turbat".

Chiar aş fi curios să văd păreri de la cei care au avut de a face cu "dragostea" acestor "drăguţi".

Eu nu susţin ideea de a le face rău ( sub nicio formă - chiar nu cred că asta e rezolvarea ) ... dar să caut mijloace de protecţie împotriva acestor "turbaţi" ( oricât de retorici sau nu sunt unii ) pot să o fac.

Am primit ajutor de la un amic iar dacă sunteţi interesaţi puteţi citi aici.

Eu nu ştiu cum aş reacţiona dacă aş vedea pe cineva rănit în halul ăla ... chiar nu ştiu.

Voi cum aţi reacţiona ?

Cu stimă,

Io, Drops

Link to comment
Share on other sites

solutii nu ar trebui sa gasim noi..ci aia mai mari..ca fiti siguri ca daca punem in aplicare...faza aia cu sprayu ne punem in cap iubitorii de animale de strada si nu numai...e totusi ciudat ..eu cand am fost "atacata" dar nu muscata de o potaie dinaia..nu am reactionat in niciun fel...in schimb m-am speriat foarte tare

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...