Jump to content
Savag3

Marte se vede ca Luna?

Recommended Posts

Este adevarat? Zilele astea a circulat pe net un zvon in care se anunta pe data de 28 august 2005 la ora 00:30 un moment unic pentru astronomie.

Se zvoneste ca Marte se va vedea in marime aproximativa cu cea a Lunii si ca atare va fi vazuta cu ochiul liber. Poate cineva sa confirme sau sa infime?

Link to comment

E o mare bazaconie asta. Acum vreo 2 ani a fost Marte mai aproape decat de obicei de Pamant, dar tot ca o stea se vedea, ce-i drept una mai mare si cam parea o lumina mai rosiatica. Am vazut poze facute cu aparate digitale normale lipite de telescoape astronomice pt amatori, si abia in pozele alea se vedea cam cat e Luna pe cer. Deci cu un telescop s-ar putea vedea da, adica era o poza in care se vedea clar ca e rosie si se intrezarea si calota de gheata de la unul din poli.

Pt chestii de genul asta vezi http://www.space.com pe langa informatii despre programe spatiale si din astea, au si despre ce stele sau planete sunt vizibile si cand, ar fi fost stire mare daca era.

Eu inca ma mir ca ai putut intreba asta, cum naiba sa fie o planeta atat de aproape incat sa o vezi cat Luna?

Link to comment

asta se intampla cand copiii handicapati , bolnavi de sida si alte chestii

generice trimit "mass-uri" (ei habar nu au ce inseamna asta) cu minciuni

de genu :

o sa mori in 4 minute daca nu trimiti asta la 130812083759283659268356

de persoane in 5 minute !!!

va multumim si uite cum , din cauza lamerilor , am luat teapa biggrin.gif

Link to comment

stiam ca nu se poate ca e practic imposibil...ca e la ani lumina distanta.

savag3 pot spune k te-am urmarit ... dupa ce ca nu stii sa vorbesti .... mai scoti si toate ineptiile pe "gura" ... mai bine stateai in banca ta !

PS: pe 1 sept 2005 la ora 03:00 am saturnu va fii vizibil ! icon_thumright.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...