Jump to content
Random Hero

Bacalaureat 2010 - La informatica treci si cu 0 puncte

Recommended Posts

Anul acesta examenul de bacalaureat va contine o proba orala la informatica, in urma careia elevii vor primi un certificat care atesta nivelul de cunostinte pe calculator. Examenul, programat intre 19-29 aprilie, va verifica gradul si capacitatea elevilor de a asimila informatii care tin de tehnologia informatiei si de comunicatii.

Exista patru tipuri de calificare pe care o poate obtine un elev la bacalaureat, in functie de raspunsurile date, explica Mirela Solomon, profesoara de informatica la Colegiul Tehnic "Petru Maior". Astfel, cei care obtin intre 0 si 25 de puncte primesc un certificat de incepator.

De la 26 la 50 de puncte este atestat utilizatorul de nivel mediu, de la 51 la 74 de puncte, cel de nivel avansat, iar de la 75 la 100 de puncte, cel experimentat.

"Ceea ce mi se pare mie un pic ciudat este ca elevul care ia 0 puncte primeste totusi acest certificat de competenta", spune profesoara, explicand ca acesta nici nu este nevoit sa deschida calculatorul, doar sa ia loc pe scaun in laborator.

sursa: stiri.rol

______________

Nu mi se pare foarte cinstit sa primesti atestatul de incepator fara sa faci nimic. Asta e doar o alta ciudatenie a Bacalaureatului 2010. Cine stie ce mai urmeaza.

Link to comment

astea nu sunt examene de competenta ? asa se numesc ..

si poti scapa de ele daca faci niste cursuri de calculator si iei diploma acolo .. ne-a zis la scoala ...

cursu costa 1 milion 700 .. am uitat cum se numeste :) o sa revin cand imi aduc aminte

ICDL asa se numesc la noi in liceu

la examen te pune sa faci anumite fisiere (word , txt , excel , powerpoint , etc) sa maresti fontul , sa maresti/micsorezi o imagine , sa pui bordura la pagina , sa inserezi o imagine , etc .

Link to comment

ICDL asa se numesc la noi in liceu

la examen te pune sa faci anumite fisiere (word , txt , excel , powerpoint , etc) sa maresti fontul , sa maresti/micsorezi o imagine , sa pui bordura la pagina , sa inserezi o imagine , etc .

da , e super tare , o sa dau si eu aceste cursuri sa scap de bac/competente in a 12-a

Link to comment

daca dai ECDL`u ( contra cost bineinteles ) scapi de probele astea ( se numesc COMPETENTE DIGITALE ). Chestia e ca la ECDL`u, desi te costa, e mai bun decat ce te pun ei sa dai ( moca, ce-i drept ) , pentru ca este recunoscut si afara...

Wizzard, proba asta orala, intrebarile bla bla bla, tin de tic...te intreaba de periferice care sunt, rolul lor etc :)

Ceva gen, rolul monitorului, sau ce reprezinta partea hardware si partea software :)

Link to comment

hai ca treci cu 0 puncte e una, da cu sa dai oral la informatica?

ce te intreaba cum intrii in paint? wtf.

Primesti o foaie in fata si acolo ai o parte practica, 30 de minute pe internet, nu stiu cate minute pe calculator si dupa si cateva intrebari grila.

Ce este LAN ? Ce inseamna WWW ? Ce este un rootkit ? etc.

Mie mi se pare destul de usor.

Link to comment

Da intradevar este usor,dat fiind faptul ca iti lasa 30 de min la dipozitie netul,eu am dat simularea inainte de vacanta,si tind sa iti zic ca au fost care au avut si 12 puncte,de ce e asa, sunt elevi care nu au Pc acasa si nu au habar ce le cere acolo :|,eu am facut 80 de puncte la simulare, au asteptat profesori sa fac 100, dar na,cu HTML nu ma prea am :D.

Link to comment

@slabaNu^

Gandeste-te k la probele kre s-au scos se luau cele mai mari note... asha o sa fie mediile mult mai mici:|

Au luat note mari prostii care nu stiau la alte materii. E mult mai bine asa, nu toti ratatii ce iau 5 la romana si mate sa aiba media de bac ca mine ca ei se scot la alte probe ...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...