Jump to content
Random Hero

Primele testari la Bac dau peste cap orarul scolilor din toata tara

Recommended Posts

Cu o saptamana inainte de prima proba a examenului de bacalaureat, nici profesorii, nici elevii n-au nicio idee despre cum se vor desfasura cursurile in zilele in care liceenii vor sustine testarile.

Mai mult, nimeni nu poate spune in acest moment daca elevii care nu dau Bac-ul vor sta sau nu acasa intre 15 si 17 februarie, cand sunt programate primele testari din cadrul examenului de tip nou, respectiv cele la com petentele lingvistice la romana.

Asta, din cauza ca metodologia de Bac 2010 prevede ca probele de evaluare a competentelor lingvistice si digitale sa se desfasoare in timpul anului, pe parcursul catorva zile.

Cei care au intocmit-o insa nu s-au gandit si cum se va evita perturbarea celorlalte activitati scolare. Concret, aproximativ 18 zile din orar (15-17 februarie - proba de competente la romana, 19-22 aprilie - competente digitale, 31 mai-4 iunie - competente la limba straina), pana cand va incepe vacanta, vor fi "blocate” de examene.

Nu stim cum, dar se rezolva

Profesorii sunt convinsi ca, in perioada urmatoare, activitatea din scoli nu va decurge fara peripetii. Deocamdata, acestia n-au primit nicio nota oficiala prin care sa li se explice cum vor fi organizate orele celorlalti elevi, ci doar informatii legate de Bac.

"Nimeni nu s-a gandit. Micsoram orele, ii trimitem acasa? Cand a fost problema cu gripa, copiii au stat acasa, apoi a fost concediul fortat fara plata, dupa care nu s-a recuperat nimic. Daca ii mai trimitem iar acasa, ii chemam in iulie sa recupereze?”, se intreaba, nedumerit, Gheorghe Radulescu, profesor de romana la un liceu din Capitala.

Nici oficialii din educatie n-au stiut sa ne explice ce vor face. Se bazeaza pe faptul ca, pana la urma, vor gasi o solutie. Doar presedinta Comisiei de Bacalaureat, secretarul de stat Oa na Badea, parea ca ar avea o solutie: "Au fost discutate aceste chestiuni. Proba de evaluarea a competentelor lingvistice va incepe la ora 13.00, deci vor fi afectate doar scolile unde exista program dupa-amiaza. Vrem sa armonizam totul, sa facem sa fie cat mai putine neconcordante in programul copiilor”.

sursa: stiri.rol

Link to comment

de ce ? nu tre sa mai inveti chiar atata materie ...

oricum e enervant asa e :)

da sa nu uitam tezele nationale .. la prima vedere aratau naspa .. da era mai bine ca nu stateai sa inveti toata materia odata ... te zapaceai de tot .. eu zic ca sunt bine gandite bacul si tezele sub forma asta ...

Link to comment

e bine .. stam acasa :D

si ce sa se mai recupereze ? nu am mai recuperat niste ore pierdute din a 6-a ... si alea era ora de 20 min si veneai cand vroiai :))

weekend de 5 zile :X apoi joi vineri scoala apoi iar weekend :D abia astept

huraaaaaaa :wub:

Fara spam!

Edited by Tybork
Link to comment

se pare ca nu s-au gandit si la consecintele acestei implementari. Modificari peste modifcari sunt aplicate invatamantului romanesc, dar nu fac altceva decat sa-l infunde si mai mult. Vorba lui Parazitu', mai bine il lasau neschimbat si asa toata lumea era multumita.

Va urez multa bafta la bac. Sper sa-l treceti cu note mari :cool2:

Link to comment

mie mi se pare aceasta implementare o tampenie..cel mai bine era sa fie lasat ca acu 3-4 ani cand am dat eu .. simplu si elocvent. :-j asta e romania.. interese peste interese..

Si ma rog al cui ar putea fi interesu ca niste copii de liceu sa dea probele de bac in timpu anului?

Eu imi dau seama ca exista multi hoti in Romania, care nu s-ar opri de la nimic pentru a face ceva bani in plus, dar nu vad cum ar putea scoate bani din asta. Pur si simplu au schimbat sistemul bacului, e mult mai bine sa sustinem probele in timpu anului, singura nemultumire daca ii pot spune asa, e ca au scos sportul ca proba, iar probele orale nu mai conteaza la medie(in trecut se mareau mult mediile de bac cu ele) desi pentru toti e acelasi sistem. :)

Pe langa asta, nici subiecte nu se mai publica :)... e cam greu sa te gandesti ce medii de bac vor fi anul asta si ce medii de admitere la facultati.

Consider ca ar fi fost totusi mai bine daca modificarile s-ar fi fost aplicat celor care au intrat acum in liceu, adica clasele a9a obtinandu-se astfel timp pentru planificarea lor, si fara a deruta elevii din an terminal.

PS: Stereotipurile de genul "asta e Romania, interese peste interese", "Romania, tara de cacat" sau altele mi se par penibile...

Adica si voi faceti parte din aceasta tara fie ca va place sau nu si sunt sigur ca sunt putini cei care incearca sa schimbe asta, pe cand cei care doar o spun doar de dragul de a o spune sunt cu milioanele. Si nu pentru ca le-ar pasa atat de mult, ci doar pentru ca asa "e la moda".

PS2: @duhu' apelor - Expressing your fellings e feelings nu fellings

Link to comment

Eu am dat bacul acuma mult mult timp,asa ca de curiozitate acuma elevii mai au o sansa sa il dea daca il pica prima data?

Da da,in toamna si dau la obiectul la care nu au reusit in prima faza.

Cat despre treaba asta cu probele la romana,ar trebui sa stam acasa ,ma refer la cei de-a 12-a.Ceilalti ar trebui sa isi vada de programul lor,poate cu ore prescurtate.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...