Jump to content
Random Hero

Plantele etnobotanice ucid!

Recommended Posts

Un elev de 16 ani si jumatate care de cand a descoperit magazinele de plante etnobotanice s-a schimbat enorm si n-a mai vrut sa auda nici de familie. Acestea sunt cateva informatii despre primul tanar roman ucis de periculoasele ierburi.

A fost o tragedie, anuntata de zeci, poate chiar sute de alti adolescenti care au ajuns prin spitale, unii chiar in coma. Tarile civilizate au interzis astfel de produse in secunda doi, dupa ce s-au confruntat cu asemenea cazuri.

Noi ce-am facut? De un an nu suntem in stare sa completam acea lista cu substante interzise ori sa dezbatem delicatul subiect in Parlament.

Doar nepasarea stupefianta a autoritatilor a facut sa vorbim despre drama acestui copil, a carui inima a cedat dupa ce a fumat o tigara halucinogena.

Rudele baiatului l-au dus joi pe ultimul drum pe adolescent. Nu avea nici 17 ani impliniti, cand inima i s-a oprit. Pe certificatul de deces medicii legisti au scris "insuficienta cardio-respiratorie, provocata de un edem pulmonar, cumulat cu o intoxicatie cu substante stupefiante".

Despre ce substante este vorba vom afla sigur de abia peste trei saptamani, cand va fi gata raportul toxicologic.

Adolescentul tot mergea de un an la magazinele cu plante etnobotanice, povesteste familia. Batalia pierduta de rudele baiatului este dusa de 12 luni de societate si ONG-uri cu Ministerul Sanatatii, mai ales ca analizele au dovedit ca unele dintre produse contin derivati din amfetamina. Si numarul tinerilor internati si cel al magazinelor cu plante de relaxare, chipurile, cresc incredibil: ultimul a ajuns de la 170 la 400, in trei luni.

sursa: stirileprotv

Link to comment
Guest stefteo21

trebuie sa o lase mai usor, aia e problema. daca fumeaza 1 kg o data si numai pur (sau in mare parte pur, cu putin tutun), normal ca te intoxici. trebuie fumate cu cap.

Nu exista droguri luate cu cap :)

Link to comment

Deci si in orash la mine sunt 2 :)) un orash destul de min Targu-Neamt , pe datele firmei scrie ca este un magazin plafar :))

si o iarba , foarte mica costa aproximativ 70 lei :))

dintr-o iarba fumeaza 3 copii , din ce am auzit

Nam nevoie sa intru in magazinul acela , deci dau faliment parinti cu noi

Link to comment

La mine in Tg Mures pana acum stiu ca este un Weed Shop, dar din cate am auzit mai este unul, insa nu l-am vazut. Daca tot vrei sa fumezi chestii dinastea ca sa vezi cai verzi pe pereti, fumeaza o iarba ca tot omul. Niste prieteni si-au luat o data sa vada si ei cum e. Cand au terminat tigara, sa-i fi vazut cum stateau toti ca niste morti pe iarba, li se facuse rau.

Link to comment

Deci si in orash la mine sunt 2 :)) un orash destul de min Targu-Neamt , pe datele firmei scrie ca este un magazin plafar :))

si o iarba , foarte mica costa aproximativ 70 lei :))

dintr-o iarba fumeaza 3 copii , din ce am auzit

Nam nevoie sa intru in magazinul acela , deci dau faliment parinti cu noi

WTF :blink:

Ce iarba foarte mica?Ce visezi?

Kinderii volumu' jos daca nu stiti despre ce e vorba.E 10 lei gramu :-j

@Nu recomand porcariile astea, senzatiile in mare parte is aiurea, cel putin eu nu-s fan :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...