Jump to content
Mortu

cum stati cu parcarile la bloc ?

Recommended Posts

La mine la bloc sunt destule locuri de parcare. Ideea e ca la blocul nostru, fiecare "sef de scara", a venit la fiecare usa, sa se semneze ceva foaie, ca sa faca locuri de parcare (inainte se parca pe trotuar). Locurile de parcare s-au facut dupa numarul de semnaturi (cele acoperite), si s-au mai facut vreo 10 locuri, la intrare in scara, neacoperite.

Link to comment
Share on other sites

cum vin numai noaptea acasa pe la 2 , 3 , 4 etc etc , nu prea gasesc loc de parcare , defapt nu gasesc deloc , si de multe ori las masina in mijlocu parcarii . Pana acuma am asa :

- o semnatura maaare pe capota http://img130.imageshack.us/img130/7494/image018j.jpg

- atinsa in spate la bara ,

- pe lateral lovita cu usile altor masini dar nu e rau asa :|

Link to comment
Share on other sites

normal, e vorba si de bunul simt, dar nu putem sa punem bunul simt mai presus de lege. Vecinii de la bloc de la mine nu parcheaza in locul meu, nici eu in al lor, doar cand chiar nu as avea unde parca.. dar nu am patit sa-mi desumfle rotile sau sa-mi zgarie masina pt asta. Oricum.. daca ar face asta ar da de dracu, parcarea la mine e filmata si se inregistreaza pana a doua zii la ora 23:59 cand se sterge ultima inregistrare si incepe una noua

Link to comment
Share on other sites

La mine la bloc stie fiecare in mare parte dupa cum sunt locurile.

@@ Va ocupa locul faceti ceva de fel http://img524.imageshack.us/i/img2636f.jpg/

@ in Portugalia am ras 1 ora cand a venit tipa care a ocupat locul sa isi ia masina

prea tare :)) , cred ca i-a dat un picior prima data la oglinda si apoi a parcat :)):))

Link to comment
Share on other sites

Mortule, eu is de acord cu "ba ala e locu meu".

Tine de respect reciproc pentru cel care parcheaza de ani buni acolo.

O venit un jegos de vecin nou in bloc, de 2 ori cat mine omu, care parcheaza tot in locu meu.

I`am tot ridicat stergatoarele (sa inteleaga FRUMOS ca ala nu`i locu lui).

A venit intr`o zi la mine la usa sa urle ca de ce ii ridic eu lui, ca daca i le mai ridic o sa am probleme. I`am raspuns : abia astept, ABIA ASTEPT !

Norocul lui sincer ca m`a rugat tata sa`l las in pace, ca altfel nu`i vedeam bine masina.

Astept cu nerabdare reguli bine specificate pt. UNDE VOR FI LOCURI DE PARCARE LA BLOC PLATITE. Sa vezi ce`l ard apoi daca mai parcheaza in locu meu :X

Eu stau la casa si prea putin imi pasa de parcarile voastre insa logica ta are multe greseli . In primul rand nu iti dau dreptate fiindca nu scrie nicaieri ca ala e locul tau de parcare . Poti sa stai tu de 50 de ani in blocul ala , atata timp cat parcarile apartin primariei ele pot fi utilizate de toata lumea si nu rezervate de diversi indivizi care se cred ei mai smecheri decat restul populatiei .

Si faza cu respectul reciproc e cea mai mare cretinatate pe care am auzit-o . Nu o lua in nume de rau insa cat timp sunt contribuabil am dreptul macar la un rahat de parcare . Muschii tai au prea putina importanta , cel putin pentru mine .

Link to comment
Share on other sites

cum vin numai noaptea acasa pe la 2 , 3 , 4 etc etc , nu prea gasesc loc de parcare , defapt nu gasesc deloc , si de multe ori las masina in mijlocu parcarii . Pana acuma am asa :

- o semnatura maaare pe capota http://img130.imageshack.us/img130/7494/image018j.jpg

- atinsa in spate la bara ,

- pe lateral lovita cu usile altor masini dar nu e rau asa :|

Cum ma sa lasi sa-ti zgarie frumusetea aia de masina , ma jur ca daca ar face cineva asa ceva ar iesii batut :/

Eu stau la casa si prea putin imi pasa de parcarile voastre insa logica ta are multe greseli .

Faci parte din specia basini si figuri , tu ? Nu toti ne permitem sa stam ca tine la casa si sa avem ditamai curtea libera , domnia voastra 8-|

ON: Am putea cere primarului mai multe locuri de parcare. Si am sa fac maine 2 poze sa vedeti in ce hal au ajuns unii sa parcheze

Link to comment
Share on other sites

cum vin numai noaptea acasa pe la 2 , 3 , 4 etc etc , nu prea gasesc loc de parcare , defapt nu gasesc deloc , si de multe ori las masina in mijlocu parcarii . Pana acuma am asa :

- o semnatura maaare pe capota http://img130.imageshack.us/img130/7494/image018j.jpg

- atinsa in spate la bara ,

- pe lateral lovita cu usile altor masini dar nu e rau asa :|

Moamaaaaaaa, sa gasesc asa ceva, scot toti vecinii la instructie in curte. Mai ales pe`o asa masina :| 5`ar ?

Eu stau la casa si prea putin imi pasa de parcarile voastre insa logica ta are multe greseli . In primul rand nu iti dau dreptate fiindca nu scrie nicaieri ca ala e locul tau de parcare . Poti sa stai tu de 50 de ani in blocul ala , atata timp cat parcarile apartin primariei ele pot fi utilizate de toata lumea si nu rezervate de diversi indivizi care se cred ei mai smecheri decat restul populatiei .

Si faza cu respectul reciproc e cea mai mare cretinatate pe care am auzit-o . Nu o lua in nume de rau insa cat timp sunt contribuabil am dreptul macar la un rahat de parcare . Muschii tai au prea putina importanta , cel putin pentru mine .

Pai daca nici intre vecini nu exista respect reciproc, intre cine sa existe ? Intre straini ? Intre tu si unu pe care`l vezi acuma pe strada si nu l`ai vazut in viata ta ?

Nu mushchii mei conteaza, daca ma intelegi ce vreau sa zic ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ma pot confrunta cu problema asta , pt ca au mei au fost mai destepti cu cateva secunde, si au cumparat un garaj ^^, dar mai am si eu obiceiu sa las masina in fata scari de blochez toata aleea, daca stiu k urc pana sus dp cv, sau daca stau putin :))

Link to comment
Share on other sites

Deci e ceva fenomenal la mine in parcare,daca vii noaptea tarziu NU gasesti loc de parcare deloc... :dooh: am niste vecini care au firma si isi aduc 4-5 masini in parcare si le parcheaza si locatarii "ciuciu" loc de parcare,ar trebui data o lege cu locurile de parcare,fiecare parcheaza pe unde poate si cum poate :blink: nu se respecta locu de parcare deloc si au unii o nesimntire in ei "grasa"

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce m-a surprins in Iasi cat am stat pe-acolo cateva zile (adunate) intr-un mic cartier, linstit a fost locurile de parcare. Din cate mi-a explicat un prieten care sta acolo, proprietarii blocului au cazut de-acord, impreuna cu primaria sa le faca loc special de parcare locatarilor, urmand ca fiecare locatar sa aiba un loc de parcare binestabilit. El sta de-un an acolo si n-a auzit pana acu sa fie certuri cu masina parcata gresit si majoritatea locurilor erau libere, dar era vorba de respect mai mult.

Cat despre Vaslui, e o problema mare si aici cu locurile de parcare. Eu stau exact langa o strada principala din Vaslui si nu stii niciodata cand trec cativa betivi cu chef de cearta si dau cateva suturi in portiera, aripi sau rup oglinzi si rar ai loc de parcare in fata scarii.

In ultimii ani s-au inmultit masiniile mai ceva ca iepurii, dar parcarile au ramas la fel.

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, la mine si la casa se intampla asa ceva ... am un vecin, vis-a-vis de mine si are un depozit en gros (depozitul e intr`o amarata de casa, peste drum de mine). Zilnic parcheaza cate 3 dube in fata portii mele. La inceput n`am zis nimic, ca na, suntem vecini, trebuie sa ne intelegem. Intr`o zi, ma trezesc ca suna cineva la poarta. Merg, deschid poarta care imi cere numarul de telefon al altui prieten de`al meu. Ma duc in casa dupa telefon, timp in care prietenul meu ma asteapta afara. Pe cand ies, vad ca se cearta cu vecinul de vis-a-vis pe tema "De ce ai parcat in fata portii mele?". Am stat si m`am uitat la el ... Esti cu capu` bre ? A inceput sa faca un scandal acolo ... bietul om a parcat 1 minut, cat sa`mi ceara un numar de telefon si ala sare la "scandal".

Pur si simplu mi se face greata cand ii vad. Ala parcheaza 3 dube in fata portii mele cate 7 ore pe zi iar eu, 1 minut o amarata de masina si sare cu gura. Intr`o zi poate isi va "gasi" dubele zgariate :D

Link to comment
Share on other sites

faza tare e ca e a doua oara cand parchez acolo, de obicei parchez cu 3 blocuri mai incolo, unde de obicei e loc sau pe strada perpendiculara. Tot timpul ajung dupa 23 acasa.

Oricum nu am tangente cu tipul. Undeva in aprilie cica se va lansa treaba cu primaria si "rezervarea locurilor de parcare"

Link to comment
Share on other sites

la mine e destul de ok, containerele de gunoi sunt un mijloc de atractie :D

http://img14.imageshack.us/img14/4633/dsc00002cx.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/4121/dsc00003ej.jpg

http://img300.imageshack.us/img300/2118/dsc00004ql.jpg

Link to comment
Share on other sites

la noi sunt doar cateva locuri de parcare platite si normal ca nu am prins pentru ca s-au dat toate imediat si probabil pe.. alte criterii.. ca doar suntem in romania.. in concluzie parchez pe unde apuc si e destul de nasol pentru ca de obicei trebuie sa parchez in strada si daca nu plec nicaieri 2 zile nu mai poti vedea nimic prin geamuri din cauza prafului care se depune.. nu mai zic ca uneori am gasit loc de parcare abia la 2-3 statii de tramvai distanta (3-400m). mai ales acum cu zapada pentru ca multe locuri sunt acoperite cu zapada inghetata pentru ca adp-ul nu s-a obosit sa le curete si soferii au preferat sa blocheze circulatia decat sa dea 20 minute la lopata sa isi elibereze un loc chiar e jale cu locurile de parcare..

in spatele blocului au fost garaje pe care le-au demolat si au facut o parcare.. ar fi trebuit sa faca ceva inteligent si sa faca o parcare supraetajata in care ar fi incaput toate masinile din cartier.. pe mine nu m-ar deranja sa platesc cateva milioane pe an numai sa stiu ca masina mea e in siguranta si am unde parca in orice zi la orice ora..

Link to comment
Share on other sites

Mortule, eu is de acord cu "ba ala e locu meu".

Tine de respect reciproc pentru cel care parcheaza de ani buni acolo.

O venit un jegos de vecin nou in bloc, de 2 ori cat mine omu, care parcheaza tot in locu meu.

I`am tot ridicat stergatoarele (sa inteleaga FRUMOS ca ala nu`i locu lui).

A venit intr`o zi la mine la usa sa urle ca de ce ii ridic eu lui, ca daca i le mai ridic o sa am probleme. I`am raspuns : abia astept, ABIA ASTEPT !

Norocul lui sincer ca m`a rugat tata sa`l las in pace, ca altfel nu`i vedeam bine masina.

Astept cu nerabdare reguli bine specificate pt. UNDE VOR FI LOCURI DE PARCARE LA BLOC PLATITE. Sa vezi ce`l ard apoi daca mai parcheaza in locu meu :X

De ce crezi tu ca ai dreptul la locul ala de parcare?

Voi aveti inca concepti de comunisti, strazile sunt PUBLICE si nu sunt private sau rezervate de cineva care sta in zona de 20 de ani sau de 1 luna.Eu cred ca primaria niciodata nu o sa poata inchiria spatiile la locatari(legal)binenteles primarul mai face lucruri ce normal nu sunt legale.

Radu daca nu scriai(m-a rugat tata)credeam ca esti un mos de 60-70 de ani cu concepti vechi.

Poate in curand si tu te muti la casa ta intrun cartier nou si cand vi dela servici,faci 2-3 tura sa gasesti un loc de parcare,in fine sa gasesti si dupa 2 ore sa vina vecinul la tine ca-i postul lui sau sa-ti gasesti cauciucul taiat,tu ce ai zice? :hair:

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea. Din proprie experienta iti zic, cumpara-ti un loc. te duci la adp dai o mica "atentie" si iti rezolva ei un loc, dupa care daca ai vrea problema doar dai un telefon. Ridica baietii de la Trabanturi la S8-uri. Altfel nu ai cum te mai intelege in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Desi am ditamai parcarea in fata geamului, foarte rar gasesc loc :). Sunt unii cu cate 3 4 masini care le tin parcate, dar trec luni de zile si nu le misca...De ce nu le ridica ? De cele mai multe ori o parchez la 2-3 blocuri mai jos, acolo gasesc mai mereu locuri si am ramas chiar foarte surprins observand ca masina e okey...Sper ca acum sa nu mi se dovedeasca contrariul :)).

@ 4 zile am tinut-o in fata balconului. Primele 2 zile, a fost totu' okey...Urmatorarele 2 si-a parcat un vecin papuc langa a mea si am gasit de la un cap al masini la celalalt ditamai zgarietura facuta cu cheia, intentionat, pt ca sunt locuri unde e ingrosat si locuri unde nu e

@@ mariustruckerfannot, "Bmw E46- Mission Carbon" - are numere de Austria, tipul respectiv fiind situat acolo, venind foarte rar in Romania .

@@@ radu, ala e bot de 3`ar daca nu ma insel :P

Link to comment
Share on other sites

la mine e destul de ok, containerele de gunoi sunt un mijloc de atractie :D

http://img14.imageshack.us/img14/4633/dsc00002cx.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/4121/dsc00003ej.jpg

http://img300.imageshack.us/img300/2118/dsc00004ql.jpg

:|:| Parcheaza tot orasul acolo... :))))

Ai loc si de drifturi daca risti putin :P

Link to comment
Share on other sites

Moamaaaaaaa, sa gasesc asa ceva, scot toti vecinii la instructie in curte. Mai ales pe`o asa masina :| 5`ar ?

e 3`ar e46:D

@ Casp3r : Vad ca ai "nas" de carbon, tu ai topicul pe 4tuning "Bmw E46- Mission Carbon" ?

a nu sunt eu mi as dorii eu sa fie ca aia :X

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...