Jump to content
Anonim1

O lume fara romania

Recommended Posts

E bine totusi ca suntem uniti...

Suntem prea ignoranti ca sa lasam deoparte frica asa ca ne-am obisnuit cu situatia.

Daca tot ne-am obisnuit de ce ne mai plangem?

Cer ca acest topic sa fie inchis. Romanul nu o sa iasa niciodata din groapa in care sapa.

Link to comment
Share on other sites

În câteva cuvinte ţi-ai descris copilaria. :|

Trecutul asta glorios s-a terminat din momentul in care Decebal a pierdut razboiul daco-roman . De atunci Dacia , Tarile Romane si mai apoi Romania a devenit un teritoriu exploatat de catre fortele straine . Romani , unguri , polonezi , turci , unguri si rusi nu a existat o perioada in care Romania sa poata prospera in liniste , probabil putin in perioada interbelica insa ce a urmat a anulat totul .

Nimeni nu-si mai da nici un interes sa faca ceva pentru tara asta si nici nu-i invinuiesc . Chiar nu se merita efortul . Pur si simplu oricat de mult te-ai stradui toata munca asta e futila . Cat timp statul roman nu isi da interesul nu sa realizeze lucrari marete ci doar sa functioneze corect si eficient nimic nu se va misca fiindca toate merg in functie de interesele unor indivizi iar apa la deal nu urca .

Daca as avea oportunitatea sa-mi gasesc un loc undeva in strainatate ca multi dintre alti romani nu as ezita . Partea financiara e si ea importanta fiindca se stie ca salariile sunt mult mai mari in alte tari insa si mentalitatea celorlalti e foarte importanta . Intr-o tara in care majoritatea persoanelor cu varsta de peste 35/40 de ani sunt indobitocite de comunism iar nivelul de inteligenta a tineretul continua sa scada intr-un ritm alarmant ,desi potentialul creste din ce in ce mai mult , e greu sa-ti faci un rost .

Probabil ca termenul de "inteligent" l-am folosit gresit . Ma refeream la o persoanele intelepte caci intelep poti fi si fara sa ai 10 facultati terminate ci iti trebuie doar o doza de bun simt , realism si sa stii care iti este locul in societate .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...