Jump to content
fanaticaldoll

Cenaclul Linkmania

Recommended Posts

Nu om fi noi literaţi, ideologi, artişti sau oratori dar un cenaclu ne-am putea permite de am vrea.

Lansez o provocare nouă... vă asigur că e o experienţă plăcută.

Lucrurile vor sta cam aşa: o dată pe lună ne întâlnim aici (la comunitate), şi dezbatem o carte, o temă sau opera unui autor (în funcţie de ce anume am ales).

Iniţial fiecare doritor îşi va anunţa dorinţa de participare, apoi cădem de acord împreună ce anume vom citi, căutăm soluţii (poate găsim respectiva carte online, sau prin centrele de împrumut din oraşele în care locuim) şi ne punem individual pe citit.

Ne întâlnim la cenaclu, fiecare cu notiţele lui, cu opiniile şi critica.

Ah da, cine participă la 3 întâlniri (participare activă, nu doar pe hârtie) primeşte warn down.

Am putea încerca dacă doriţi, sunt multe cărţi care se merită citite, nu vă imaginaţi acum că vom citi clasici sau versuri; putem aborda cărţi cu caracter istoric sau economic, sau ce idei aveţi voi...

Ce părere aveţi?

Link to comment
Share on other sites

Va fi amuzant sa vad dezbateri despre carti pe care oamenii nu le-au citit doar pentr un warn down. O sa-mi aduca aminte de liceu.

Bine zis ... ideea este buna si ar fi genial sa mearga ca uns :D ... nu doar cu vorbe din burta ;) ...

Asteptam "intalnirile" :D ...

Link to comment
Share on other sites

Mie cel puțin îmi surâde ideea. Mă bag și eu, însă nu promit că timpul îmi va permite să particip la toate conferințele, implicit să citesc tot ce se propune pe aici. Însă nu trebuie să se comenteze exclusiv cărți, ci și poezii, studii, articole... etc. Poate se bagă și alții cu creații proprii pt. a fi comentate. (bunny ți-ai găsit locul :D). Mergem și noi pe ideea "intră cine vrea, rămane cine poate"? :lol:

Iar în legătura cu warn down, rămâne de văzut, e prea devreme a se adăuga o așa regulă.

Link to comment
Share on other sites

Nu om fi noi literaţi, ideologi, artişti sau oratori dar un cenaclu ne-am putea permite de am vrea.

Lansez o provocare nouă... vă asigur că e o experienţă plăcută.

Lucrurile vor sta cam aşa: o dată pe lună ne întâlnim aici (la comunitate), şi dezbatem o carte, o temă sau opera unui autor (în funcţie de ce anume am ales).

Iniţial fiecare doritor îşi va anunţa dorinţa de participare, apoi cădem de acord împreună ce anume vom citi, căutăm soluţii (poate găsim respectiva carte online, sau prin centrele de împrumut din oraşele în care locuim) şi ne punem individual pe citit.

Ne întâlnim la cenaclu, fiecare cu notiţele lui, cu opiniile şi critica.

Ah da, cine participă la 3 întâlniri (participare activă, nu doar pe hârtie) primeşte warn down.

Am putea încerca dacă doriţi, sunt multe cărţi care se merită citite, nu vă imaginaţi acum că vom citi clasici sau versuri; putem aborda cărţi cu caracter istoric sau economic, sau ce idei aveţi voi...

Ce părere aveţi?

Mie imi convine si asa trebuie sa-mi reinoiesc legitimatia,plus ca am de citit ceva carti pentru bac si vreau sa le citesc acum nu la anu'. :)

Cat timp vom avea la dispozitie sa citim respectiva carte ?

Link to comment
Share on other sites

Ce-ai vrea sa citesti? Povesti ca Scufita rosie ? #-o

Eu sunt de parere ca ar trebui comentate cartile.

Nu imi cad ochii daca citesc 700 pag.

Ai 13 ani ... multi inainte ... altii mai si muncesc si chiar n-au nervi sa citeasca 700 de pagini [exemplu] ...

Crede-ma ... o sa ajungi si tu aici :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idee buna fanaticaldoll, sper sa aibe si succes :).

Ma bag si eu...poate mai adun niste warn-uri, ca sa am si eu ceva motivatie :).

Propun eu o carte buna: Mein Kampf :D

Si eu iti propun o carte despre viata si munca lui Matrin Luther King :D... nu e asa de plictisitoare ca si "Razboiul" lui Hitler ;;)

Link to comment
Share on other sites

Dev, oarecum ai dreptate.

Dar media de varsta pe linkmania este de 16-17 ani.

Chiar daca ai job poti citi in timpul liber. Stiu ca este destul de greu si ca in timpul liber vrei sa te relaxezi, dar daca iti place sa citesti poti face o pasiune si o poti considera ca pe o....distractie. :)

Recunosc, nici eu n-am chef sa citesc 1500pag. La scoala avem de citit vreo 15 carti pana la inceperea anului scolar viitor.

Incepe usor, usor sa imi faca placere sa citesc carti din ce in ce mai lungi.

Link to comment
Share on other sites

Mai iau cate o carte ... despre istorie ... cum a fost si cea cu, "1989 - Prăbuşirea Imperiului Sovietic!" ... aia am avut nervi sa o citesc repede ... dar prefer sa vin de la munca ... sa ma arunc in pat sau sa ies la o bere ... cilax` pe romaneste ... nu sa citesc ca nebunu :P

Link to comment
Share on other sites

GaBytZu97 generatiile care sunt acum pe forum nu citesc, stau pe goagal.

in concluzie "cenaclul" o sa fie un FAIL.

+ ca am facut la comentarii si analize de nu vreau sa le mai vad.

+ nu castigi nimic asa ca e pierdere de timp. mai bine inveti ceva util gen ca "de fapt" nu se scrie "defapt" si alte chestii mult mai interesante decat cate shoturi bea nichita inainte sa scrie ceva sau barbilian cum dadea la pariu cu vianu. astea le facem si noi, numai ca noi bem, dansam si ne culcam, pariem pe meciuri de fotbal si alte chestii, nu scriem ca sa comenteze altii.

+ ca nu are sens sa analizezi ceva care a fost deja analizat de cineva mai destept ca tine (poate nu mai destept, dar mai in domeniu).

dar care vrea sa participe wikisource si wikipedia + gagal, goagal, books.google.com sunt mai bune decat biblioteca nationala.

Link to comment
Share on other sites

GaBytZu97 generatiile care sunt acum pe forum nu citesc, stau pe goagal.

in concluzie "cenaclul" o sa fie un FAIL.

+ ca am facut la comentarii si analize de nu vreau sa le mai vad.

+ nu castigi nimic asa ca e pierdere de timp. mai bine inveti ceva util gen ca "de fapt" nu se scrie "defapt" si alte chestii mult mai interesante decat cate shoturi bea nichita inainte sa scrie ceva sau barbilian cum dadea la pariu cu vianu. astea le facem si noi, numai ca noi bem, dansam si ne culcam, pariem pe meciuri de fotbal si alte chestii, nu scriem ca sa comenteze altii.

+ ca nu are sens sa analizezi ceva care a fost deja analizat de cineva mai destept ca tine (poate nu mai destept, dar mai in domeniu).

dar care vrea sa participe wikisource si wikipedia + gagal, goagal, books.google.com sunt mai bune decat biblioteca nationala.

Corect.

În legatură cu topicul ăsta, Eminescu ar fi spus asta:

"De vorbiţi mă fac că n-aud,

Nu zic ba şi nu vă laud;

Dantuiţi precum vă vine,

Nici vă şuier, nici v-aplaud;

Dară nime nu m-a face

Să ma iau dup-a lui flaut;

E menirea-mi: adevărul

Numa-n inimă-mi să-l caut."

Literatura nu poate fi etalată, literatura există în cultura noastră, a fiecaruia, doar creaţiile se pot etala. Se poate face o analiză literară sau critică literară, dar aici l-aş cita pe Wizard:

"ca nu are sens sa analizezi ceva care a fost deja analizat de cineva mai destept ca tine (poate nu mai destept, dar mai in domeniu)".

Aici nu suntem la şcoală să fim ascultaţi.

Sincer sa fiu e de prost gust. Aşa ceva se face doar din snobism. Chiar crede cineva că interesează pe unii sau pe alţii că Păstaie sau Aguridă a citit o carte? Dacă o face, o face pentru propria lui cultură.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...