Jump to content
nu ma cunosti

Bill Gates doneaza 10 miliarde de dolari pentru dezvoltarea de vaccinuri si distribuirea lor in tarile sarace

Recommended Posts

Bill Gates, fondatorul companiei Microsoft, a declarat vineri la Forumului Economic de la Davos ca Fundatia Bill si Melinda Gates va dona 10 miliarde de dolari pe parcursul urmatorilor 10 ani pentru activitati de cercetare si dezvoltare de vaccinuri si distribuirea acestora in tarile sarace.

Miliardarul american a mai declarat ca tinta acestor donatii este o rata de imunizare de 90% in randul copiilor din tarile sarace impotriva bolilor periculoase precum diareea sau pneumonia.

"Trebuie sa facem din acest deceniu deceniul vaccinurilor. Acestea salveaza si amelioreaza deja milioane de vieti in randul locuitorilor din tarile in curs de dezvoltare. Inovatia va face posibila salvarea mai multor copii decat oricand anterior", a adaugat Gates, citat de Washington Post.

De-a lungul ultimilor 10 ani fondatorul Microsoft a donat prin intermediul fundatiei aproximativ 4,5 miliarde de dolari in acelasi scop. Mai mult, acesta a avut un rol esential in formarea aliantei publice-private GAVI, care se ocupa cu strangerea de fonduri pentru vaccinarea copiilor din tari sarace.

Peste 7,6 milioane de copii cu varsta sub 5 ani ar putea sa fie salvati pana in 2019 ca urmare a donatiei. De asemenea, peste 1,1 milioane de copii ar fi salvati daca se va reusi crearea unui vaccin impotriva malariei, iar un vaccin impotriva tuberculozei ar salva si mai multe vieti.

"Vaccinurile sunt un miracol. Doar cateva doze ar putea impiedica boli mortale pe timpul intregii vieti", a declarat Melinda Gates.

hotnews.ro

Link to comment

Peste 7,6 milioane de copii cu varsta sub 5 ani ar putea sa fie salvati pana in 2019 ca urmare a donatiei. De asemenea, peste 1,1 milioane de copii ar fi salvati daca se va reusi crearea unui vaccin impotriva malariei, iar un vaccin impotriva tuberculozei ar salva si mai multe vieti.

foarte frumos din partea lui :) la cati bani are ....8-|

si eu care credeam ca microsoft vrea sa conduca lumea

:lol:

Link to comment

Cand aud cuvantul "imunizare" imi vine sa borasc !

Nu m-as grabi asa repede sa zic cat de nobila este fapta lui ;)

Hahahaha....Fapta buna? Gest nobil? Face asta numai pt a diminua populatia lumii si el stie asta. Imunizare? Asta se crede oficial......

:rofl2:

Voi ati pus botu rau de tot cu vaccinul pentru AH1N1 si cu diminuare populatiei. Daca sar vrea acest lucru neam omora noi intre noi , e mai ieftin decat cu creea de vaccinuri (cateva revolte, razboaie civile ) urmatorul Razboi mondial se va tine intre USA si URSS 100% rusi tac dar fac....

Link to comment
Guest stefteo21

:rofl2:

Voi ati pus botu rau de tot cu vaccinul pentru AH1N1 si cu diminuare populatiei. Daca sar vrea acest lucru neam omora noi intre noi , e mai ieftin decat cu creea de vaccinuri (cateva revolte, razboaie civile ) urmatorul Razboi mondial se va tine intre USA si URSS 100% rusi tac dar fac....

Asa nu castigi nici un ban... e mai usor sa faci niste vaccinuri sa le vinzi sa mai faci niste bani totodata. Eu n-am spus nimic oricum cu diminuarea populatiei ci am zis doar ca-mi fac scarba imunizarile astea..

Link to comment

Voi ati pus botu rau de tot cu vaccinul pentru AH1N1 si cu diminuare populatiei. Daca sar vrea acest lucru neam omora noi intre noi , e mai ieftin decat cu creea de vaccinuri (cateva revolte, razboaie civile ) urmatorul Razboi mondial se va tine intre USA si URSS 100% rusi tac dar fac....

Stiam de chestiile astea cu mult inainte de primu caz de gripa porcina. Metoda asta e mai sublima si mai de profit decat razboaie si revolte.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...