Jump to content
Random Hero

Autostrada Comarnic-Brasov, scumpa dar spectaculoasa

Recommended Posts

Practic, va traversa Valea Prahovei, fie pe sub pamant, fie la inaltime, pe viaducte. Sase tunele pereche, de cate 15 kilometri, si inca patru kilometri de poduri duble vor brazda Carpatii.

In final, cei din Bucuresti vor ajunge in statiunile de la munte, in numai o ora.

Constructorul autostrazii Comarnic-Brasov a alocat tot anul 2010 pentru proiectare. Pe plansa descoperim un traseu extrem de dificil prin munti. Tronsonul incepe cu un nod rutier la Comarnic, dupa care intra in subteran prin trei tunele duble, pentru a ocoli orasul.

La fel se intampla la Sinaia si Busteni. Orasele sunt evitate tot de tunele care vor strapunge stanca, iar la suprafata prin viaducte si poduri. Cel mai lung tunel va fi insa cel de la Predeal, de aproape 3,8 km.

Toate aceste tunele fac ca autostrada sa fie mai scurta cu trei kilometri fata de proiectul initial, iar viteza de deplasare creste pana la 120 de kilometri pe ora. Aici se vede cel mai bine bunul interes al constructorului atunci cand lucreaza pe banii lui, asa cum se intampla intr-un contract de concesiune.

Cei 55 de km de autostrada vor costa in final 1,2 miliarde euro, insa statul ii va plati progresiv 26 de ani dupa finalizarea lucrarii, evident cu dobanzi.

Taxa de autostrada nu a fost stabilita, dar nu va depasi cinci euro, spun sefii de la Transporturi.

Lucrarile incep in 2011 si ar trebui finalizate in patru ani, conform contractului.

sursa: stirileprotv

_______________

Ceva nu se leaga: in 3 (sau 4) ani ei nu au fost in stare sa construiasca decat 42 de kilometri de autostrada PE PAMANT si vor sa faca in 4 ani o autostrada cu tuneluri sapate in munte si viaducte? :blink: In cel mai rau caz, autostrada asta o sa fie gata odata cu terminarea platii, adica in 30 de ani.

Link to comment

Am auzit si eu la stiri in seara asta despre acest proiect. Intr-adevar, suna promitator si din simularile vazute ar fi frumos sa vedem asa ceva si in Romania.

Dar, nu cred ca in 4 ani se va termina. La romani, 1 munceste si 3 se uita si in cel mai rau caz muncesc toti, dar tot degeaba, rezultatul final va fi cu totul altul decat cel din proiect.

Link to comment

Voi ce nu intelegeti ? Sunt banii lor, au firma lor de constructii, daca vor sa-si scoata banii cat mai repede (ma refer si pt taxa de autostrada), o sa isi miste fundul si o sa lucreze. Si eu presimt ca s-ar putea sa fie gata in 4 ani :D.

Si crezi ca daca nu o termina in 4 nu tot bani aia iau? Eu cred ca da,au mai fost cazuri, suntem in Romania..

On: Vine apocalipsa in 2012,pt ce o mai fac :)) ?

Link to comment
Guest stefteo21

Terminati ma cu prostiile, cum sa n-o termine ? Si-au facut bulgarii sute de km de autostrada si nu facem noi ? Firma are interes sa termine lucrarile mai repede... o sa vedeti ca o sa fie gata in 4 ani de cand incep lucrarile... 4-5 ani cel mult... stiu eu sigur! :D

Link to comment

Se va termina repede constructia autostrazi deoarece nu o face statul roman ci o companie din Grecia . Se va percepe taxa la intrarea pe autostrada . Statul roman doar a dat terenul si autorizatile .

Autostrada va fi a companiei grecesti o perioada iar dupa ce compania si-a egalat toate cheltuiezilie + profit o va dona statului roman.

Cu siguranta o vor termina la timp [ ma refer doar la constructie ] . Asta daca nu se trezeste nepotu lui Decebal ca a fost terenul lui bunicuso

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...